Рішення № 127090662, 05.05.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2025
Номер справи
400/1044/25
Номер документу
127090662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2025 р. № 400/1044/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , Військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ,

провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії; визнання протиправним та скасування наказу від 31.01.2025 року № 42-РС в частині,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до військової частина НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо включення її до плану переміщення від 26.01.2025 № 2582/184 на підставі неправомірної службової характеристики та зобов`язання виключити з вказаного плану; визнання протиправним та скасування наказу військової частини НОМЕР_2 від 31.01.2025 № 42-РС в частині переміщення на посаду сержанта резерву взводу резерву сержантського (старшинського) складу роти резерву сержантського (старшинського) складу військової частини НОМЕР_3 .

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що на підставі неправомірної службової характеристики її незаконно перемістили до іншої військової частини. Службова характеристика, яка стала підставою для переміщення не відповідає формі, затвердженій додатком 7 Інструкції № 170 та п. 3.1.1Методичних рекомендацій, а саме - відсутній розділ стосовно висновків та рекомендацій прямого начальника, в розділі висновок та рекомендації безпосереднього начальника наявний тільки висновок щодо невідповідності займаній посаді, всупереч п 7.14 Інструкції. Згідно з п. 7.22 Інструкції ознайомлення з результатами щорічного або періодичного оцінювання військовослужбовця здійснив не безпосередній начальник під підпис в оцінній картці або службовій характеристиці після висновку та рекомендацій прямого начальника, натомість її ознайомила інша посадова особа. Реалізація висновку службової характеристики, складеної з порушенням чинного законодавства, не може бути правомірною. Наказ військової частини НОМЕР_2 № 42-РС прийнято всупереч п. 7.25 Інструкції № 170, оскільки цей наказ є результатом виконання оцінювання, при цьому у позивача не було можливості оскаржити порядок оцінювання, необ`єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці.

Відповідач 1 надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки характеристика була складена на підставі вимог чинного законодавства та позов задоволенню не підлягає.

Відповідач 2 надав суду відзив, в якому зазначив, що право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам, за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України. Питання щодо переміщення військовослужбовця це ініційоване право (рішення) командира військової частини НОМЕР_1 . Оформлення характеристики позивача є виключною компетенцією відповідача 1.

Позивач надав суду відповідь на відзив відповідача 1,2, в яких зазначив, що відповідно до постанови Верховного суду від 28.04.2020 № 826/7565/16 реалізація висновку службової характеристики, складеної з порушенням чинного законодавства, не може бути правомірною. План переміщення датовано 26 січня 2025 року, а з службовою характеристикою її ознайомили 27.01.2025, чим порушили її право на оскарження відповідно до п. 7.24 Інструкції № 170. Наказ військової частини НОМЕР_2 № 42-РС прийнято всупереч п. 7.25 Інструкції № 170, а саме цей наказ є результатом виконання оцінювання, при цьому у неї не було можливості оскаржити порядок оцінювання, необ`єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці.

Відповідач 1 надав суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив, що позивачка не надала жодних офіційних документів, які підтверджують її статус піклувальника або факт необхідності особистого догляду за матір`ю. Відповідно, її твердження про неможливість переміщення до іншої військової частини ґрунтується виключно на її особистій думці та власному трактуванні законодавства, що не може бути підставою для невиконання наказу про переміщення. Позивач обрав неналежний спосіб захисту у межах адміністративного судочинства. Вона посилається на те, що службова характеристика, складена у військовій частині НОМЕР_1 , є неправомірною та що на її підставі командування здійснило її переведення до іншої військової частини. Однак переведення військовослужбовця є виключним правом командира, яке здійснюється відповідно до визначених процедур та норм законодавства. Службова характеристика сама по собі не є юридичною підставою для переведення, а слугує лише одним із можливих джерел оцінки професійних і морально-ділових якостей військовослужбовця.

Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач уклала контракт у лютому 2023 про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ на посади осіб сержантського складу з в/ч НОМЕР_2 строком на 3 роки.

Наказом командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 102 від 05.09.2024 сержанта ОСОБА_1 призначено наказом командира в/ч НОМЕР_2 ( по особовому складу) від 15.08.2024 № 72-РС на посаду начальника групи бухгалтерського обліку та звітності фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 , яка прибула з в/ч НОМЕР_4 АДРЕСА_2 з 05.09.2024 зарахована до списків особового складу на всі види забезпечення.

Військовою частиною НОМЕР_1 направлено до військової частини НОМЕР_2 план переміщення № 2582/181 від 26.01.2025 та службову характеристику відносно позивача. У цьому листі зазначено, що ОСОБА_1 зарекомендувала себе, як недисциплінована та неврівноважена особа, яка негативно впливає на колектив, довіряти такому військовослужбовцю не має можливості та бажання , тому просив вирішити питання , щодо подальшого проходження військової служби за межами військової частини НОМЕР_1 .У доданій службовій характеристиці на ОСОБА_1 зазначено, що за своїми військово-професійними, діловими та особистими якостями займаній посаді не відповідає. У плані переміщення зазначено, що ОСОБА_1 оцінювання не проходила.

Наказом командира по особовому складу військової частини НОМЕР_2 від 31.01.2025 № 42-РС відповідно до п.82 та п.257 Положення про проходження громадянами України військової служби в ЗСУ звільнено із займаної посади та призначено сержанта ОСОБА_1 сержантом резерву взводу резерву сержантського складу роти резерву сержантського складу військової частини НОМЕР_3 .

Згідно норм ч. 1, ч. 4 ст. 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами ч. 13 статті 6 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008

відповідно до пункту 12 передбачено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Пунктом 82 Призначення військовослужбовців на посади здійснюється:

1) на вищі посади - у порядку просування по службі;

2) на рівнозначні посади:

3) на нижчі посади:

6) у зв`язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану;

П.257 тестування військовослужбовців в особливий період проводиться в порядку, визначеному Міністерством оборони України. У разі подання документів щодо подальшого службового використання, нагородження чи присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям, які займають посади, передбачені штатами воєнного часу, на них складаються службові характеристики в порядку, визначеному Міністерством оборони України.

Для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

П.112. Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов`язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:

-неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

-неможливість проживання членів сім`ї військовослужбовця за станом здоров`я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

-потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім`ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 року № 170 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України п.1.5, якої передбачено, що для встановлення, зміни, призупинення, або припинення правових відносин з громадянами України, які реалізуються наказами посадових осіб по особовому складу, у Генеральному штабі Збройних Сил України, Командуванні об`єднаних сил Збройних Сил України, видах Збройних Сил України, окремих родах сил Збройних Сил України, окремих родах військ Збройних Сил України, органах військового управління, з`єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах, організаціях, (далі - військові частини), оформляються:

1) Подання (додаток 1), рішення колегіальних органів, утворених і діючих відповідно до законодавчих актів і актів Міністерства оборони України, Резерв кандидатів для просування по службі (додаток 2), План переміщення військовослужбовців на посади номенклатури посад (далі - План переміщення на посади) (додаток 16):

на військовослужбовців крім тих, які проходять базову військову службу щодо:

призначення на посади;

переміщення;

звільнення з військової служби;

залишення на військовій службі понад граничний вік;

4.1. Військовослужбовці Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту призначаються на посади, передбачені штатами (штатними розписами) військових частин. Призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі здійснюються з урахуванням результатів оцінювання на підставі Резерву кандидатів для просування по службі, Плану переміщення на посади, подань, службових документів, визначених пунктами 1.5, 1.6 розділу I цієї Інструкції (якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити подання), та клопотань посадових осіб, а також рішень колегіальних органів, утворених відповідно до чинного законодавства України.

Крім того, у відповідності з вимогами наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170 «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» (зі змінами) з метою надання практичної допомоги командирам (начальникам) у здійсненні щорічного оцінювання та періодичного атестування військовослужбовців Збройних Сил України розроблені Методичні рекомендації.

Методичні рекомендації з порядку організації і проведення атестування військовослужбовців Збройних Сил України, затверджені директором Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 11 вересня 2009 року №8426.

Відповідно до пункту 4.1 вказаних Методичних рекомендацій, службова характеристика це службовий документ, який визначає відповідність військовослужбовця займаній посаді, якість і результативність виконання ним посадових обов`язків; професійну підготовленість; індивідуальні риси в поведінці; результати службової діяльності та отриманого бойового досвіду військовослужбовцем.

Службова характеристика оформлюється на військовослужбовця в особливий період з метою встановлення, зміни або припинення правових відносин з громадянами України, які реалізуються наказами посадових осіб по особовому складу щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з посад і зарахування у розпорядження, звільнення з військової служби та присвоєння їм військових звань (крім громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, та осіб, які призначені або призначаються на посади вищого офіцерського складу).

Підпункт 4.1.1 пункту 4.1 Методичних рекомендацій визначає, що службова характеристика включає: відомості про службове становище військовослужбовця; текст службової характеристики, висновок і рекомендації безпосереднього командира; рішення посадової особи, яка затверджує службову характеристику; ознайомлення особи, на яку складається службова характеристика.

Відповідно до пункту 4.2 Методичних рекомендацій службову характеристику складає безпосередній командир (начальник) для обґрунтування чітко визначеного кадрового рішення стосовно військовослужбовця, з визначенням висновку щодо відповідності займаній посаді та рекомендацій стосовно подальшого службового використання або його заохочення, зокрема, переміщення на нижчу посаду із зазначенням причин, визначених підпунктом 3 пункту 82 Положення.

Позовні вимоги в частині визнання протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо включення ОСОБА_1 до плану переміщення від 26.01.2025 № 2582/184 на підставі неправомірної службової характеристики та зобов`язання виключити її з вказаного плану задоволенню не підлягають, оскільки право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам ( п.12 Положення).

Тобто, питання, щодо переміщення військовослужбовця це ініційоване право (рішення) командира військової частини НОМЕР_1 . Військовослужбовці можуть переміщуватися по службі відповідно до потреб військових частин та наказів командування. Військова частина має право здійснювати кадрові рішення щодо переміщення особового складу, що є виключною компетенцією командування. Отже вирішення кадрових питань належить до повноважень командира частини. Посилання позивача на те, що службова характеристика не відповідає вимогам Методичних рекомендацій, суд не бере до уваги, оскільки негативна службова характеристика на позивача складена відповідачем для переміщення її по служби. Ті недоліка на які посилається позивач (відсутній розділ стосовно висновків та рекомендацій прямого начальника, в розділі висновок та рекомендації безпосереднього начальника наявний тільки висновок щодо невідповідності займаній посаді) не можуть привести до визнання службової характеристики нечинної або недійсною, оскільки це не є рішенням відповідача, прийняття якого має негативні наслідки для позивача.

В наданій суду службовій характеристиці стоїть підпис начальника фінансово-економічної служби-головного бухгалтера військової частини НОМЕР_1 та підпис командира військової частини НОМЕР_1 та ці посадові особи відповідають за об`єктивність та обґрунтованість наданих висновків і рекомендацій.

Позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування наказу військової частини НОМЕР_2 від 31.01.2025 № 42-РС задоволенню не підлягають з огляду на таке:

Позивач обґрунтовує протиправність спірного наказу тим, що його було прийнято всупереч п. 7.25 Інструкції № 170, оскільки цей наказ є результатом виконання оцінювання, яке у позивача не було можливості оскаржити порядок оцінювання, необ`єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці.

Суд зазначає, що позивач не проходила оцінювання та підставою її переведення в іншу частину було план переміщення .

У спірному наказі зазначено, що відповідно до п.п.82,257 Положення про проходження громадянами військової служби в ЗСУ звільнити та призначити нижчеперелічених військовослужбовців на посади. Щодо позивача зазначено, що вона «призначається на посаду, передбачену штатом воєнного часу, у зв`язку із введенням правового режиму воєнного стану».

Отже з п. 257 Положення слідує, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період для подальшого службового використання на військовослужбовця складається службова характеристика та військовослужбовця може бути переведено без його згоди на рівнозначну або нижчу посаду, за винятком наявності обставин передбачених п.112 Положення.

Відповідач зазначає, що підстави передбачених п.112 для отримання згоди військовослужбовця відсутні.

Позивач зазначає, що у неї мати інвалід І групи, яку необхідно доглядати, тому переїжджати в іншу місцевість ( військова частина призначення знаходиться в АДРЕСА_4 ) вона не може.

Посилання позивача на те, що вона зверталась до відповідача з рапортами, до яких надавала медичні документи про хворобу своєї матері, що унеможливлює її переміщення в іншу місцевість, суд не бере до уваги, оскільки ці рапорти не містять ніяких доказів отримання їх відповідачем.

Посилання позивача на постанову Верховного суду від 28.04.2020 № 826/7565/16 в якій зазначено, що реалізація висновку службової характеристики, складеної з порушенням чинного законодавства, не може бути правомірною суд не бере до уваги, оскільки в справі, що розглядалась ВС військовослужбовця переведено на нижчу посаду на підставі висновку службової характеристики. Відповідно до абзацу третього підпункту 3 пункту 82 Положення №1153 призначення військовослужбовців на нижчі посади здійснюється з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестації, а в особливий період - на підставі висновку службової характеристики. На момент виникнення спірних правовідносин пп.3 п.82 Положення не містить посилань на службову характеристику, як на підставу для переведення на нижчу посаду, тому суд не застосовує висновки ВС, оскільки вони не є тотожними спірним правовідносинам.

Позивач не довів суду належними та допустимими доказами протиправність спірного наказу, тому позов задоволенню не підлягає.

Також суд зазначає, що відповідно до ч.6 ст.157 КАС України у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко