Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7814/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача-1 Державної служби України з надзвичайних ситуацій
до відповідача-2 Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області
про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
УСТАНОВИВ:
Представник позивача звернулася з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 30.10.2024 р. №857 осцз "Про звільнення ОСОБА_1 ";
- визнати протиправним та скасувати наказ Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області від 08.11.2024 р. №71-НК/956 "Про кадрові питання";
- поновити ОСОБА_1 на службі цивільного захисту з включенням до кадрів ДСНС України на посаді начальника Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області з 09.11.2024 р.;
- стягнути за рахунок коштів державного бюджету з Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 09.11.2024 р. до дня постановлення судом рішення про поновлення на службі цивільного захисту;
- рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на службі цивільного захисту з включенням до кадрів ДСНС України на посаді начальника Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області з 09.11.2024 р. та виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач-1 створив штучне скорочення його посади та при прийнятті рішення про звільнення позивача через скорочення штату не врахував його переважного права на залишення на роботі, як учасника бойових дій (копія посвідчення НОМЕР_1 від 14.09.2016 і не запропонував йому в кадрах ДСНС рівнозначну посаду, а за її відсутності - нижчу посаду, для подальшого проходження служби цивільного захисту за контрактом про проходження служби цивільного захисту, чим, на його думку, порушив вимоги Закону № 3551-ХП, Положення № 593 та умов контракту про проходження служби цивільного захисту.
Позивач вказує, що після пропозиції листом ДСНС від 17.07.2024 №01-15754/281 в частині переміщення на посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту», відповідач-1 повинен був згідно п.60-64 Положення №593 направити позивача на ЦЛЕК ДСНС згідно наказу МВС України від 28.12.2023 №1079 «Про затвердження Положення про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій» (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.02.2024 №268/41613), для визначення придатності для проходження служби цивільного захисту в посаді та внести клопотання про його призначення на вказану посаду та провести його атестування в посаді. Однак, він не вчинив цих дій, що є, на думку позивача, порушенням процедури звільнення.
Додатково вказує, що він, як учасник бойових дій згідно посвідчення НОМЕР_1 від 14.09.2016 року у відповідності до п. 66 Положення № 593 та пункту 13 частини 1 ст.12 Закону №3551-ХП має переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації.
Йому відомо, що у відповідача-1 в кадрах ДСНС України були вакантні посади, зокрема, в Головному управлінні ДСНС України у Кіровоградській області була вакантна посада першого заступника начальника ГУ ДСНС України у Кіровоградській області, заступника начальника ГУ ДСНС України у Кіровоградській області з реагування на надзвичайні ситуації, посада начальника оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Кіровоградській області.
Позивач заявляє про наявність у нього відповідної профільної освіти, кваліфікації та досвіду роботи, мотивуючи це тим, що він з 2015 по 2022 рік проходив службу в ГУ ДСНС України у Полтавській області на посаді заступника начальника головного управління.
Ухвалою від 25.12.2024 відрите провадження у справі. Розгляд вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
08.01.2025 Держаною службою України з надзвичайних ситуацій подано відзив на позов та вказано, що голова ДСНС у межах компетенції та наданих йому повноважень прийняв рішення про проведення організаційно-штатних заходів, зокрема, в навчально-методичному центрі шляхом видання наказу ДСНС (з основної діяльності) від 28.06.2024 №689 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС», який надійшов в НМЦ 02.07.2024 року (вх.217-НС/956 від 02.07.2024) з Переліком змін до штату НМЦ воєнного часу №85/111 та штату НМЦ мирного часу №85/81, яким було вилучено (скорочено) посаду начальника НМЦ штатно-посадової категорії «полковник служби цивільного захисту» та включено до штату НМЦ воєнного часу №85/111 та штату НМЦ посаду мирного часу №85/81 завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії (далі - курси) «майор служби цивільного захисту».
Позивач накази про проведення організаційно-штатних заходів в навчально-методичному центрі не оскаржував.
17.07.2024 до НМЦ надійшов лист ДСНС від 17.07.2024 №01-15754/281 «Про звільнення зі служби цивільного захисту» та про проведення організаційно-штатних заходів згідно наказу ДСНС від 28.06.2024 N0 689, у зв`язку із якими позивач ОСОБА_1 підлягав звільненню. Цим же листом позивачу запропоновано для подальшого проходження служби введену посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту», тобто обов`язок запропонувати посаду відповідачем виконано.
Відповідач стверджує, що відповідно до картки системи електронного документообігу «АСКОД» позивач ознайомився 19.07.2024 із листом ДСНС від 17.07.2024 №01-15754/281 та поданою пропозицією на зайняття вакантної посади. Проте, позивач не виявив бажання щодо проходження служби на посаді завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту».
16.09.2024 (вх. 227-НС/956) до НМЦ надійшов наказ ДСНС від 10.09.2024 №914 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах, підпорядкованих ДСНС». Згідно Переліку змін до штату НМЦ воєнного часу №85/111 та штату НМЦ мирного часу №85/81 було вилучено (скорочено) досаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту» та включено до штату НМЦ воєнного часу №85/111 та штату НМЦ посаду мирного часу №85/81 посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії "працівник".
Наказом ДСНС від 30.10.2024 №857осцз «Про звільнення ОСОБА_1 » позивача після повернення з лікування звільнено зі служби цивільного захисту за підпунктом 4 пункту 176 Положення (у зв`язку із скороченням штату), а наказом НМЦ від 08.11.2024 №71-НК/956 08.11.2024 позивача виключено з кадрів ДСНС, із списків особового складу НМЦ та знято з усіх видів забезпечення (копія додається). Всі вищезазначені накази позивачем додані до позову.
Позивач 13.01.2025 подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що пропозиції про внесення змін до сформованих штатів у всіх випадках повинні бути надані не раніше ніж через пів року після здійснення організаційного заходу. Зважаючи на те, що наказом ДСНС України від 28.06.2024 №689 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС», до штату НМЦ було включено посаду начальник Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту», а менше ніж через три місяці наказом ДСНС України від 10.09.2024 №914 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах, підпорядкованих ДСНС» було її вилучено (скорочено) та включено посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії працівник.
Позивач вважає, що рішення про проведення організаційно-штатних заходів не переслідувало правомірну мету, а використовувалося як привід для звільнення позивача зі служби.
Додатково зазначив про безпідставність позиції відповідача-1 про те, що з листом від 17.07.2024 № 01-15754/281 «Про звільнення зі служби цивільного захисту» та пропозицією йому посади завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області позивач ознайомився 19.07.2024. Відповідно до реєстраційної картки документа в системі електронного документообігу АСКОД, ОСОБА_1 ознайомився з ним 19.08.2024 року о 09 год.13 хв.
Позивач вказав, що не міг ознайомитися з листом ДСНС від 17.07.2024 № 01-15754/281 17.07.2024 року тому, оскільки наказом ДСНС від 25.06.2024 №203 ос «Про кадрові питання» ОСОБА_1 був направлений у щорічну відпустку з 08 по 27 липня 2024 року (копія наказу додається). Як слідує з наказу ДСНС в цей час тимчасове виконання обов`язків начальника НМЦ здійснював заступник начальника ОСОБА_2 . Під час відпустки позивач хворів з 27.07.2024 по 16.08.2024 року, що підтверджується копіями листків тимчасової непрацездатності.
Тому ОСОБА_1 після перебування на лікарняному 19.08.2024 року приступив до виконання обов`язків за посадою начальника НМЦ і ознайомився в АСКОД із листом ДСНС від 17.07.2024 № 01-15754/281 «Про звільнення зі служби цивільного захисту».
Позивач стверджує, що відповідачеві-1 було достовірно відомо, що в період з 17.07.2024 року до 19.08.2024 року Позивач не міг ознайомитися з попередженням про наступне звільнення, пропозицією про подальше працевлаштування та здійснювати будь-які дії, спрямовані на висловлення згоди чи не згоди з цими пропозиціями.
При цьому ОСОБА_1 стверджує, що він не давав відмови від подальшого проходження служби на посаді завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту». Стверджує, що особисто сам собі не міг скласти документи, необхідні для призначення (переміщення) на запропоновану посаду і призначити себе на запропоновану посаду. Натомість такі дії повинен був здійснити відповідач-1, що ним зроблено не було.
16.01.2025 відповідач-1 подав заперечення на відповідь на відзив і вказав, що згоди на проходження служби на запропонованій йому посаді позивач не надав, що виключало підстави для прийняття кадрових наказів у цьому напрямку.
Щодо твердження про наявність обов`язку у разі скорочення штату вирішити питання подальшого проходження позивачем служби в кадрах ДСНС України шляхом переміщення на рівнозначну посаду, а у разі відсутності такої - на нижчу посаду в органах чи підрозділах ДСНС, то його відповідач-1 вважає відсутнім, оскільки пункт 64 Положення призначення з вищих посад на нижчі у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів здійснюється прямими начальниками у межах наданих їм прав щодо призначення на посади за умови відсутності можливості призначити особу рядового і начальницького складу на рівнозначну посаду в цьому ж органі чи підрозділі цивільного захисту. Тобто у ДСНС був обов`язок запропонувати наявні посади лише в одному підрозділі, а саме НМЦ. Зазначений обов`язок ДСНС виконано та запропоновані позивачу наявну на той час посаду.
22.01.2025 позивач подав додаткове пояснення та вказав, що після ознайомлення з листом ДСНС від 17.07.2024 № 01-15754/281 «Про звільнення зі служби цивільного захисту», відповідач не запропонував йому вчинити будь-які дії для висловлення згоди із запропонованою посадою, а Положення №593 обов`язку вчиняти будь-які дії при переміщенні по службі на рівнозначну чи нижчу посаду у зв`язку зі скороченням штату, на працівника не покладає.
Оскільки 2-х місячний строк попередження тривав до 30.10.2024, Відповідач-1 зобов`язаний був пропонувати позивачеві нові рівнозначні та нижчі посади в штаті органів та підрозділів ДСНС.
Твердження про те, що відповідач-1 міг пропонувати посади лише у НМЦ на думку позивача є помилковим, оскільки особи рядового і начальницького складу зобов`язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби, а призначення на посади та переміщення по службі осіб рядового і начальницького складу здійснюється з урахуванням основної або спорідненої спеціальності чи досвіду практичної роботи, освіти, наукового ступеня.
З приводу посилань відповдіача-1 на відсутність підстав для призначення позивача в іншому органі чи підрозділі цивільного захисту, позивач вказав що виключно Голова ДСНС відповідно абзацу 16 Переліку посад осіб начальницького складу, державних службовців та працівників, призначення на які (звільнення з яких здійснюються наказами ДСНС (Номенклатура посад) та підпункту 1 пункту 1 розділу III, пункту 1 розділу VIII Повноважень Голови ДСНС, першого заступника (заступника) Голови ДСНС, керівників (начальників) органів та підрозділів цивільного захисту та інших керівників (начальників) щодо вирішення кадрових питань, затверджених наказом ДСНС України від 19.10.2022 №НС-583 (із змінами) має повноваження на призначення, переміщення та звільнення зі служби цивільного захисту за посадою начальника Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Автономної Республіки Крим, областей та м. Києва заступник начальника Центру.
23.01.2025 відповіда-1 подав додаткове пояснення, в якому наполягав на тому, що позивач пропустив строк звернення до суду з позовною вимогою про визнання протиправним та скасування наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 30.10.2024 р. №857 осцз "Про звільнення ОСОБА_1 ".
Пояснення відповідача-1, подані 28.01.2025 зводяться до аргументів, описаних вище.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що наказом ДСНС України від 14.10.2022 №622 полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , колишнього заступника начальника Головного управління ДСНС України в Полтавській області, який перебував у розпорядженні начальника Головного управління ДСНС України в Полтавській області, призначено начальником Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області (а.с.55 т.1).
Позивач пройшов атестацію за період з березня 2021 по березень 2024, про що свідчить атестаційний лист від 29.03.2024 (а.с.56-57 т.1).
Між ОСОБА_1 та Державною службою України за надзвичайних ситуацій 03.04.2024 укладено контракт № 34/24 про проходження служби цивільного захисту. Відповідно до п. 3 контракту строк його дії становив п`ять років.
Відповідно до п. 5 Контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи ДСНС, а особа рядового і начальницького складу, яка проходить службу цивільного захисту за контрактом, звільняється зі служби, зокрема у зв`язку із скороченням штату - у разі неможливості проходження служби цивільного захисту у зв`язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів (а.с.49-50 т.1).
ДСНС України прийняла наказ від 28.06.2024 №НС-689, яким вирішено здійснити організаційно-штатні заходи у межах визначених кошторисних призначень на оплату праці організаційних структур ДСНС, зокрема, внести зміни до штатів:
-№85/81 "навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області" мирного часу;
-№85/111 "навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області" воєнного часу згідно з додатками.
Наказ ДСНС (з основної діяльності) від 28.06.2024 №НС-689 надійшов в Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області 02.07.2024 року (вх.217-НС/956 від 02.07.2024).
Відповідно до переліку змін до штату Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області воєнного часу №85/111 та штату мирного часу №85/81, вилучено (скорочено) посаду начальника Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області штатно-посадової категорії «полковник служби цивільного захисту» та включено до штату воєнного часу №85/111 та штату мирного часу №85/81 посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту» (а.с.30-34 т.2).
Судом встановлено, що наказом ДСНС України від 25.06.2024 року №203 ОСОБА_1 надано частину невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік на 20 календарних днів за період з 08 по 27 липня 2024 року з виїздом до м.Полтава (а.с.82).
17.07.2024 до Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області надійшов лист ДСНС України від 17.07.2024 №01-15754/281 «Про звільнення зі служби цивільного захисту» з повідомленням про проведення організаційно-штатних заходів згідно наказу ДСНС від 28.06.2024 №689 та подальше звільнення у зв`язку із цим ОСОБА_1 .
Цим же листом позивачу запропоновано для подальшого проходження служби введену посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту».
Судом встановлено, що позивач після закінчення відпустки не вийшов на службу, оскільки перебував на лікуванні:
-з 27.07.2024 по 31.07.2024 в КП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Полтавської міської ради" (а.с.84 т.2);
-з 01.08.2024 по 05.08.2024 в КП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Полтавської міської ради" (а.с.85 т.2);
-з 06.08.2024 по 08.08.2024 в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення головного управління ДСНС України в Кіровоградській області (а.с.86 т.2);
-з 09.08.2024 по 16.08.2024 в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення головного управління ДСНС України в Кіровоградській області (а.с.87 т.2).
Позивач ознайомився із листом ДСНС від 17.07.2024 №01-15754/281 «Про звільнення зі служби цивільного захисту» та пропозицією йому посади завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області через систему електронного документообігу «АСКОД» 19.08.2024 (а.с.63 зв.).
Документальних доказів надання позивачем згоди на зайняття вказаної посади матеріали справи не містять.
ДСНС України прийняла наказ від 10.09.2024 №914 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах, підпорядкованих ДСНС», яким вирішено здійснити організаційно-штатні заходи в 23-х областях та місті Києві у межах визначених кошторисних призначень на оплату праці організаційних структур ДСНС, зокрема, внести зміни до штатів:
-№85/81 "навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області" мирного часу;
-№85/111 "навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області" воєнного часу згідно з додатками.
Цим наказом до штату Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області воєнного часу №85/111 та штату мирного часу №85/81 внесено зміни: вилучено (скорочено) посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту» та включено до штату Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області воєнного часу №85/111 та штату посаду мирного часу №85/81 посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії працівник (а.с.36-45 т.2).
Вказаний наказ від 10.09.2024 №914 надійшов 16.09.2024 (вх.227-НС/956) до Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області.
Наказом ДСНС від 30.10.2024 №857 «Про звільнення ОСОБА_1 » позивача звільнено зі служби цивільного захисту за підпунктом 4 пункту 176 Положення (у зв`язку із скороченням штату) (а.с.46 т.1).
Наказом Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області від 08.11.2024 №71-НК/956 08 листопада 2024 року позивача виключено з кадрів ДСНС, із списків особового складу НМЦ та знято з усіх видів забезпечення (копія додається).
Таким чином, відповідно до пункту 12 Положення позивач припинив проходження служби цивільного захисту з 08.11.2024.
Позивач вважає звільнення зі служби протиправним, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій.
Згідно з Положенням № 1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Порядок прийняття, проходження та звільнення зі служби цивільного захисту врегульовано Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI.
Відповідно до ч. 1 ст.101 КЦЗ України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 103 КЦЗ України передбачено, що з особою, яка призначається на посаду рядового або начальницького складу служби цивільного захисту укладається контракт про проходження служби цивільного захисту.
Частиною 4 ст. 103 КЦЗ України визначено, що форма, порядок і правила укладання контракту, припинення (розірвання) контракту, а також наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
За змістом ч. 3 ст. 21 КЗпП України контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.
Сфера застосування контракту визначається законами України.
Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулюються питання, пов`язані з перебуванням громадян України (далі - громадяни) у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту визначається Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення №593).
Служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період (п. 2 Положення №593).
Відповідно до п. 3 Положення №593 особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
Пунктом 45 Положення №593 передбачено, що контракт про проходження служби цивільного захисту - це письмова угода, що укладається на добровільній основі між громадянином та державою, від імені якої виступає ДСНС, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження такої служби.
Пунктом 182 Пложення № 593 передбачено, що Контракт про проходження служби цивільного захисту може бути розірвано достроково з ініціативи ДСНС, яку представляє керівництво органу чи підрозділу цивільного захисту, і особу рядового чи начальницького складу може бути звільнено із служби цивільного захисту у випадках, передбачених підпунктами 2-4, 6-9, 11-16 пункту 176 і абзацом першим пункту 178 цього Положення.
Особам рядового і начальницького складу, залишеним на службі понад граничний вік перебування на службі цивільного захисту, може бути припинено (розірвано) контракт про проходження служби до закінчення строку, на який вони були залишені на службі з подальшим звільненням із служби цивільного захисту згідно з підпунктом 2 пункту 176 цього Положення.
Пунктом 176 Положення № 593 визначено, що контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту, зокрема, у зв`язку із скороченням штату - у разі неможливості проходження служби цивільного захисту у зв`язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці.
Судом встановлено, що позивач попереджений за два місяці про наступне вивільнення як того вимагає пункт 176 Пложення №593. Свого волевиявлення зайняти введену штатом та запропоновану йому посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності позивач відповідачеві не висловив, заяви не подав.
Натомість позивач вказав, що після подання пропозиції позивачеві листом ДСНС від 17.07.2024 №01-15754/281 переміщення на посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії «майор служби цивільного захисту» відповідач-1 в порядку пунктів 60-64 Порядку №593 повинен був направити позивача на ЦЛЕК ДСНС згідно наказу МВС України від 28.12.2023 №1079 «Про затвердження Положення про діяльність лікарсько-експертних комісій Державної служби України з надзвичайних ситуацій» (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.02.2024 №268/41613), для визначення придатності ОСОБА_1 для проходження служби цивільного захисту на цій посаді, внести клопотання про його призначення на вказану посаду та провести його атестування в посаді.
ОСОБА_1 стверджує, що відповідач-1 не вчинив жодної дії, із передбачених процедурою переміщення по службі згідно Положення № 593, яка б свідчила про наміри відповідача-1 забезпечити позивачу проходження служби цивільного захисту.
Суд, оцінюючи таку позицію, звертає увагу на відсутність у відповідача-1 на момент звільнення позивача його згоди на зайняття посади завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (м.Олександрія), що правомірно розцінено ним як відмова її зайняти та виключало можливість здійснювати вказані процедури для подальшого проходження служби.
Що стосується позиції ОСОБА_1 щодо того, що відповідач-1 не забезпечив позивачу проходження служби цивільного захисту, то такі посилання не відповідають дійсності, з огляду на отримання позивачем листа з пропозицією зайняти вакантну посаду.
Більш того, у своєму позові ОСОБА_1 вказує, що позивачу достовірно відомо, що він мав право претендувати на інші вакантні посади в кадрах ДСНС, зокрема, в Головному управлінні ДСНС України у Кіровоградській області:
-з 31.07.2024р. по 30.09.2024р. була вакантна посада першого заступника начальника ГУ ДСНС України у Кіровоградській області;
-з 30.09.2024р. по 11.10.2024р. була вакантна посада заступника начальника ГУ ДСНС України у Кіровоградській області з реагування на надзвичайні ситуації;
-з 11.10.2024р. по день звільнення позивача вакантна посада начальника оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Кіровоградській області.
Дані обставини додатково свідчать про те, що позивач очікував отримати пропозиції про вакантні посади не тільки в Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області, а й пропозиції по вакантних посадах в кадрах Державної служби з надзвичайних ситуацій. При цьому він стверджував про наявність обов`язку у відповідача-1 такі посади йому запропонувати, що передбачений пунктом 64 Положення № 593.
Згідно пункту 64 Положення № 593 призначення з вищих посад на нижчі у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів здійснюється прямими начальниками у межах наданих їм прав щодо призначення на посади за умови відсутності можливості призначити особу рядового і начальницького складу на рівнозначну посаду в цьому ж органі чи підрозділі цивільного захисту.
Так як у відповідача була відсутня можливість призначити ОСОБА_1 на рівнозначну посаду в цьому ж органі цивільного захисту (в Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області), йому запропоновано призначення на нижчу посаду, згоди на яку він не надав.
З приводу посилання на те, що запропонована позивачеві посада завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, "майор служби цивільного захисту" в подальшому була замінена на посаду завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності штатно-посадової категорії працівник, не впливає на права позивача через відсутність його згоди на зайняття посади завідувача Олександрійських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, "майор служби цивільного захисту".
З цих же підстав суд критично оцінює посилання на те, що позивач, як учасник бойових дій згідно посвідчення НОМЕР_1 від 14.09.2016 року, у відповідності до п. 66 Положення № 593 та пункту 13 частини 1 ст.12 Закону №3551-ХП має переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації.
З огляду на викладене, суд вважає відсутнім порушення прав ОСОБА_1 , а тому позовні вимоги про скасування оскаржуваних наказів не підлягають задоволенню. З огляду на те, що вимоги про поновлення на посаді та нарахування середнього заробітку можуть бути задоволені лише за протиправності самого звільнення, в позові належить відмовити в повному обсязі.
Судові витрати сторонами не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повне судове рішення виготовлене 02.05.2025.
Сторони:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ),
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (01601, м. Київ, вул. О. Гончара, 55а, ЄДРПОУ 38516849),
Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області (25009, м. Кропивницький, вул. Княгині Ольги, 2, ЄДРПОУ 26144085).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА