Рішення № 127061272, 02.05.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2025
Номер справи
420/26697/24
Номер документу
127061272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/26697/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) щодо не нарахування та не виплати на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації заробітної плати за 2015-2016-2017 роки та перерахунок індексації заробітної плати за 2018-2019-2020-2021-2022 роки з урахуванням попередніх виплат, нарахуванні та виплати середньомісячного розміру основної премії безпідставно зменшену у травні-червні-липні 2019 року під час хвороби, нарахуванні та виплати додаткової премії за службу під час карантину пандемії СOVID-19 за 2021 рік в порушення вимог абз.2,3 п. З Порядку № 100 в новій редакції;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області,(код ЄДРПОУ 40108740) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію заробітної плати за 2015-2016-2017 роки та перерахунок індексації заробітної плати за 2018-2019-2020-2021-2022 роки з урахуванням попередніх виплат, дорахувати премії за травень-червень-липень 2019 року які були безпідставно зменшені під час хвороби, перерахувати додаткову премію за службу під час пандемії СOVID-19 за 2021 рік та виплатити у сумі 65004,56 грн. згідно вимог абз.2,3. п. 3 Порядку № 100 в новій редакції.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу не нараховували та не виплачували індексацію грошового забезпечення за 2015-2016-2017 роки, а індексація за 2018-2019-2020-2021-2022 роки розрахована без урахування попередніх виплат. Премія за травень-червень-липень 2019 року безпідставно зменшена під час хвороби. Додаткова премія за службу під час пандемії СOVID-19 за 2021 рік розрахована без урахування вимог абз.2,3. п. 3 Порядку № 100 в новій редакції.

У відзиві відповідач зазначив, що позовні вимоги не визнає та у задоволенні позову просить відмовити. Індексацію грошового забезпечення можливо сплатити позивачу тільки починаючи з листопада 2015 року, оскільки юридична особа ГУНП в Одеській області зареєстрована з 07.11.2015 року. Індексація за листопад-грудень 2017 року позивачеві нараховувалась, тому ці вимоги є безпідставними. За увесь спірний період з листопада 2015 р. по жовтень 2017 р. включно, величина індексу споживчих цін тільки у квітні 2016 р. перевищувала встановлений законом поріг у 103 %. Стосовно квітня 2016 р. позивач отримував щомісячний дохід у розмірі 5461,20 грн., який майже у чотири рази перевищував прожитковий мінімум для працездатних осіб - 1378 грн. Тому позивач і в цьому випадку не мав права на індексацію. Які складові не включені до обрахунку індексації грошового забезпечення позивача за 2018-2019-2020-2021-2022 роки відповідачеві із зазначених у позові обґрунтувань не зрозуміло. Встановлення працівнику поліції премії та визначення її розміру відповідно до законодавства, це є правом керівника, а не обов`язком. При встановленні премії ОСОБА_1 у травні, червні, липні 2019 року керівник врахував особисті внески останнього в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань. Стосовно того, що з травня по липень 2019 року позивач багаторазово лікувався, відповідач зазначає, що жодного лікарняного надано не було, а витяги з амбулаторної картки свідчать лише про те, що позивач відвідував лікарів. Чинним законодавством передбачено зразок документу який засвідчує тимчасову непрацездатність та звільняє працівника від виконання ним службових обов`язків. Також відповідач зазначає, що Постанова КМУ № 100 не регулює питання нарахування додаткової виплати на період дії карантину. Порядок нарахування цієї виплати врегульований Постановою КМУ № 375 від 29.04.2020 року. Спір в частині розрахунку суми додаткової виплати на період дії карантину, яку виплачено на виконання рішення Одеського ОАС по справі № 420/3851/23 має розглядатись у порядку ст. 382, 383 КАСУ.

23.10.2024 року позивач надав відповідь на відзив, у якій зазначив, що у листопаді-грудні 2015 року та у січні березні 2016 року величина індексу споживчих цін не перевищувала встановлений законом поріг у 103%, тому підстави для нарахування індексації відсутні. Водночас за період з 01.06.2016 року до 30.11.2017 року підлягає нарахуванню індексація грошового забезпечення. Нарахування середнього розміру заробітної плати при знаходженні поліцейського на лікарняному врегульовано Постановою КМУ від 26.09.2001 року № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням». Головному управлінню Національної поліції в Одеській області необхідно було нарахувати ОСОБА_1 середню заробітну плату за травень-червень-липень 2019 року виходячи з середнього розміру заробітної плати попередніх виплат за рік, до якої входить і премія. На думку позивача, відповідач не повинен був застосовувати Постанову КМУ № 375 від 29.04.2020 року при обрахунку виплат за несення служби під час пандемії, оскільки ця постанова діяла до кінця 2021 року. Головне управління Національної поліції, на переконання позивача, повинно розрахувати виплати за несення служби під час пандемії у 2021 році виходячи або із середнього проценту премії яка нараховувалась з врахуванням двох календарних місяців, які передували виплаті, або у разі відсутності вказаних відомостей брати при розрахунку середній процент аналогічних доплат по Головному управлінню Національної поліції в Одеській області співробітників які займають аналогічні посади.

Додатково позивач заявив про розподіл витрат на оплату інформаційно-консультативних послуг у сумі 489,40 грн.

Ухвалою суду від 28.08.2024 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.

Судом встановлені такі обставини по справі.

Позивач проходив службу у Головному управлінні Національної поліції в Одеській області.

Наказом №1869 о/с начальника ГУ Національної поліції в Одеській області від 30.11.2022 року підполковника поліції ОСОБА_1 старшого інспектора-чергового чергової частини відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 ГУ Національної поліції в Одеській області звільнено зі служби в поліції на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» № 580-ІІІ за станом здоров`я (через хворобу) з 01 грудня 2022 р.

У період з листопада 2015 року до листопада 2017 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась.

У травні липні 2019 року позивачеві нараховано щомісячну премію у меншому розмірі порівняно із попередніми місяцями.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року по справі № 420/3851/23, яке набрало законної сили 07.02.2024 року, вирішено:

«Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (адреса: вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740) - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарахування та не виплати на користь ОСОБА_1 додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з березня 2021 року по 01 грудня 2021 року включно.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з 01 березня 2021 року по 01 грудня 2021 року включно.

У решті позову відмовити.».

На виконання судового рішення позивачеві виплачено 1324,57 грн.

Згідно із розгорнутим розрахунком додаткової доплати на період дії карантину за березень грудень 2021 року ОСОБА_1 розраховано цю доплату пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах у розмірі 1% усього грошового забезпечення.

Позивач не погоджується із розміром доплати та вважає, що йому мало б бути нараховано 50%, а не 1% від грошового забезпечення.

Окрім того, у травні липні 2019 року позивачеві нараховано щомісячну премію у меншому розмірі у порівнянні з іншими місяцями цього року, що позивач вважає протиправним.

Дослідивши позиції сторін, оцінивши надані докази та приписи діючого законодавства суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Частиною другою ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 2 липня 2015 року № 580-VІII Про Національну поліцію (далі - Закон № 580-VІII).

Частинами 1, 2, 5 ст. 94 Закону № 580-VІII визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ Про індексацію грошових доходів населення (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно зі ст. 1 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частинами 1, 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-111 Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії (далі - Закон № 2017-111) визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції визначає Порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799; далі - Порядок №260).

Відповідно до пункту 3 Порядку №260 до складу грошового забезпечення поліцейського входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктом 2 Порядку № 1078 (у редакції до 24 жовтня 2017 року) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782, яка набрала чинності 24 жовтня 2017 року, внесено зміни до пункту 2 Порядку № 1078, доповнивши абзац п`ятий після слова військовослужбовців словом поліцейських.

Системний аналіз норм Закону №2017-ІІІ та Закону №1282-ХІІ дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. При цьому відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації, у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов`язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Верховного суду від 16 вересня 2020 року у справі № 815/2590/18, від 04 вересня 2020 року у справі № 120/2005/19-а.

Варто зауважити, що Конституційний Суд України у Рішенні від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013 висловив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Згідно із даними Державної служби статистики України величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації 103% у квітні 2016 року, що опубліковано 11.05.2016 року, тому право на нарахування індексації виникає з червня 2016 року.

Аналізуючи зміст статей 18, 19 Закону № 2017-III суд робить висновок, що індексація є відповідною соціальною гарантією, оскільки ця виплата спрямована на забезпечення достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати. А тому, враховуючи, що частиною п`ятою статті 94 Закону №580-VIII, на момент виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що грошове забезпечення поліцейських підлягає індексації, відповідач протиправно не проводив індексацію грошового забезпечення позивача у період з червня 2016 року до листопада 2017 року включно.

Аналогічний правовий висновок щодо необхідності проведення індексації грошового забезпечення поліцейських до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782, яка набрала чинності 24 жовтня 2017 року, до пункту 2 Порядку № 1078, висловив Верховний Суд у Постанові від 21.01.2021 року по справі №160/35/20.

Враховуючи, що до квітня 2016 року величина індексу споживчих цін не перевищувала поріг індексації 103%, а у грудні 2017 року позивачеві нараховано індексацію (а.с. 13), позовні вимоги у цій частині підлягають частковому задоволенню.

Щодо вимоги про донарахування премії за травень-червень-липень 2019 року суд доходить до наступного висновку.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. (п. 1)

Керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.

Пунктом 12 Порядку № 260 передбачено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.

Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов`язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника.

Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Таким чином, розмір премії поліцейських встановлюється керівниками органів поліції відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.

Судом встановлено, що у травні липні 2019 року позивачеві нараховано та виплачено щомісячну премію, і хоча її розмір є меншим у порівнянні з іншими місяцями 2019 року, це не свідчить про наявність протиправних дій з боку відповідача, оскільки саме керівником органу поліції визначається її розмір з урахуванням особистого внеску поліцейського в загальні результати служби зокрема.

Посилання позивача на перебування на лікарняному та на відсутність дисциплінарних стягнень у період травень липень 2019 року не впливає на спірні правовідносини, оскільки премія нараховувалась та виплачувалась, що підтверджується відповідними доказами (а.с. 15).

Таким чином, позовні вимоги у цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Щодо додаткової премії за службу під час пандемії за 2021 рік суд доходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», у складі Державного бюджету України створено фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-СоV-2, та її наслідками на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України зазначеної хвороби, та протягом 30 днів з дня відміни цього карантину. Кошти зазначеного фонду спрямовуються на: додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби СОVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2. а також доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19. спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення здійснення зазначених заходів.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» від 29.04.2020 №375 (далі - Постанова №375) врегульовані деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни.

Пунктом 1 Постанови №375 установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї Постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Пунктом 5 Постанови №375 передбачено, що доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я (далі - Порядок №485).

У пункті 1 Порядку №485 вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).

Згідно з пунктом 2 Порядку №485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку №485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання пункту 4 Постанови №375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року №431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Як встановлено судом, позивачеві на виконання рішення Одеського ОАС від 04.10.2023 року по справі № 420/3851/23 нараховано та виплачено на користь ОСОБА_1 додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з 01 березня 2021 року по 01 грудня 2021 року включно у розмірі 1% грошового забезпечення щомісячно.

Нарахування доплати у розмірі 1% грошового забезпечення не суперечить приписам Постанови № 375, якою встановлено граничний розмір до 50 відсотків грошового забезпечення.

Наведений позивачем розрахунок додаткової доплати згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100 і від 8 серпня 2016 р. № 500» від 08.09.2023 року № 957 є безпідставним, оскільки додаткова доплата за службу в особливих умовах нарахована позивачеві у відповідності до Постанови № 375, що є правомірним.

Таким чином, позовні вимоги у цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Вимоги в частині перерахунку індексації заробітної плати за 2018-2019-2020-2021-2022 роки з урахуванням попередніх виплат задоволенню не підлягають, оскільки позивачем взагалі не зазначено у чому саме він вбачає порушення прав в частині цих вимог, при цьому, матеріали справи містять докази нарахування та виплати позивачеві індексації у цьому періоді.

Заява відповідача про залишення позову без розгляду задоволенню не підлягає, оскільки кінець періоду спірних правовідносин не виходить за межі закінчення періоду дії карантинних обмежень, тому питання строків у цьому спорі регулюється ст. 233 КЗпП України у редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 року № 2352-IX та ч. 1 Прикінцевих положень КЗпП України у редакції після внесення таких змін.

У підсумку, з урахування вищезазначеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Щодо стягнення з відповідача витрат на оплату інформаціно-консультативних послуг у сумі 489,40 грн суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду;

3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз;

4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Враховуючи, що інформаційно-консультативні послуги не підпадають під перелік судових витрат, суд відмовляє у їх розподілі.

Судовий збір розподілу не підлягає, оскільки позивач звільнений від його сплати.

Керуючись ст. 242- 246 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області (ЄДРПОУ 40108740) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) за період з 01.06.2016 року до 30.11.2017 року включно.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.06.2016 року до 30.11.2017 року включно.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Попов В.Ф.