Справа № 2а-3023/10
Постанова
Іменем України
30 листопада 2010 року Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
у складі: головуючого - судді Пустовіт З.П.
при секретарі Гоноболіній О.І.
з участю представника позивача Межуєва С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Бердянську адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд» до Бердянської міської ради Запорізької області про скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії,
Встановив:
У вересні 2010 року ТОВ «Північазовбуд» звернулося до суду з адміністративним позовом до Бердянської міської ради Запорізької області, в якому просило визнати протиправним та скасувати п.1.8 рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 28.01.2010 року №16 з моменту його прийняття та зобовязати її надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою товариству з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд» земельної ділянки орієнтовною площею 0,3158 га, розташованої по вул. Червона, 15 у м.Бердянську для будівництва та обслуговування ІІ черги житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями. В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідно до п.1.8 рішення Бердянської міської ради Запорізької області від 28.01.2010 року №16 товариству було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 0,3158 га, розташованої по вул. Червоній,15 у м.Бердянську для будівництва та обслуговування ІІ черги житлового будинку. Позивач вважає, що даним рішенням були порушені права та законні інтереси юридичної особи, а рішення прийнято безпідставно та з перевищенням повноважень. 18.05.1999 року ТОВ «Північазовбуд» було видане свідоцтво про право власності на житловий будинок «А» по вул. Червоній, 15 у місті Бердянську. 26.08.2008 року було проведено державну реєстрацію права власності на обєкт незавершеного будівництва по вул. Червоній, 15 у м.Бердянську за ТОВ «Північазовбуд» - ІІ черга будівництва. Обєкт незавершеного будівництва по вул. Червоній, 15 у м.Бердянську, під яким товариство просить виділити в оренду земельну ділянку, є другою чергою житлового будівництва , першу чергу якого вже здано в експлуатацію. Приписами ч.1 ст.124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. На земельній ділянці площею 0,3158 га, розташованої по вул. Червоній, 15 у м.Бердянську, знаходиться нерухоме майно, що на праві власності належить ТОВ «Північазовбуд». Відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках обєктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Вважає, що зазначене вище рішення Бердянської міської радим Запорізької області підлягає визнанню нечинним та скасуванню з підстав того, що порушує права та охоронювані законом інтереси підприємства.
У судовому засіданні представник позивача за довіреністю Межуєв С.М. позов підтримав повністю, просив його задовольнити, пояснивши по його суті.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, про причини неявки не повідомив, заяву про розгляд справи у свою відсутність не надав, тому суд, керуючись ч.4 ст.128 КАС України, розглядає адміністративну справу на підставі наявних у ній даних.
Суд, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч.1 п.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ), який набрав чинності з 1.09.2005 року, компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, (нормативно правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
Відповідно до положень ч.2 ст. 71 КАСУ в адміністративній справі про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивачу ТОВ «Північазовбуд», згідно свідоцтва про право власності на житловий будинок (І черга) на праві колективної власності належить житловий будинок «А», розташований в м.Бердянську по вул. Червоній, 15, а також відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 26.08.2008 року також і обєкт незавершеного будівництва за цією ж адресою, який є другою чергою будівництва, що підтверджується копіює свідоцтва про право власності на житловий будинок від 18.05.1999 року, копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 26.08.2008 року, реєстраційний номер 24476629.
У встановленому законом порядку ТОВ «Північазовбуд» звернулося до Бердянської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 0,3158 га, розташованої по вул. Червоній, 15 у м.Бердянську для будівництва та обслуговування ІІ черги житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями, в наданні якого, згідно п.1.8 рішення сімдесят восьмої сесії V скликання Бердянської міської ради Запорізької області від 28.01.2010 року №16 йому було відмовлено.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до приписів статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З вищевказаного рішення Бердянської міської ради від 28.01.2010 року № 16 не вбачається жодної мотивованої відмови у ненаданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тільки зазначено про ненадання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Отже, пункт 1.8 рішення Бердянської міської ради Запорізької області «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» від 28 січня 2010 року № 16 прийняте всупереч вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 КАС України.
Проте суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Бердянської міської ради затвердити проект землеустрою ТОВ «Північазовбуд» щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3158 г, розташованої по вул.. Червоній, 15 у м.Бердянську для будівництва та обслуговування ІІ черги житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, виходячи з наступного.
Частиною 6 статті 123 ЗК України встановлено, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Таким чином, суд вважає, що підстави для прийняття рішення саме про зобовязання затвердження проекту землеустрою відсутні, так як позовні вимоги можуть бути задоволені лише щодо зобовязання Бердянської міської ради Запорізької області розглянути проект землеустрою та за наслідками розгляду прийняти рішення, проте позивачем таких вимог не заявлялося, а тому в цій частині позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 11, 17, 69, 70, 71, 72, 99,104, 105, 158, 159-164, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, ст. ст.12, 123, 124 ЗК України ч.2 ст.19 Конституції України, суд, -
Постановив:
Адміністративній позов товариства з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд» до Бердянської міської ради Запорізької області про скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати п.1.8 рішення сімдесят восьмої сесії V скликання Бердянської міської ради Запорізької області від 28 січня 2010 року №16 щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою товариству з обмеженою відповідальністю «Північазовбуд».
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бердянський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя З.П.Пустовіт