Ухвала суду № 127023996, 30.04.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2025
Номер справи
380/23481/24
Номер документу
127023996
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/23481/24

У Х В А Л А

про передачу справи до іншого адміністративного суду

30 квітня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої-судді Потабенко В.А., перевіривши матеріали позовної заяви Акціонерного Товариства «Українська залізниця» до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) про скасування постанови,

в с т а н о в и в :

до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Акціонерного Товариства «Українська залізниця» до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) у якому просить суд:

- скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.11.2024 №9 про правопорушення, пов`язане з міжнародними пасажирськими перевезеннями якою накладено на акціонерне товариство Українська залізниця штраф у розмірі 284 632 гривень 00 копійок.

Ухвалою судді від 25.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Вирішуючи питання підсудності під час звернення до суду з цим позовом, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно- правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України встановлено право на звернення до суду та способи судового захисту, де передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень».

Разом з тим, ст. 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.

Так відповідно до п 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

Згідно з ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

Позивач оскаржує постанову від 06.11.2024 № 9 про правопорушення, пов`язане з міжнародними пасажирськими перевезення, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якої накладено на перевізника Акціонерне товариство «Українська залізниця» штраф в розмірі 284 632,00 гривень відповідно до Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень».

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» підприємства (їх об`єднання), установи, організації та фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов`язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира паспортного документа, візи або інших документів, необхідних для в`їзду до держави прямування або транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без таких документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу в розмірі сорока семи прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановленому на 1 січня календарного року, за кожного такого пасажира, але не більше шестисот таких прожиткових мінімумів за одне перевезення, а за ненадання або надання недостовірних даних реєстрації пасажирів - у розмірі п`ятдесяти таких прожиткових мінімумів за кожне перевезення.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» справи про правопорушення, передбачені статтею 1 цього Закону, розглядають відповідні органи охорони державного кордону України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень», постанову про накладення штрафу, що прийнята посадовою особою, зазначеною у статті 2 цього Закону, може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення до місцевого суду за місцезнаходженням відповідного органу охорони державного кордону України, рішення якого є остаточним.

Отже, справи про оскарження постанов про накладення штрафу підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства місцевим загальним судом (в даному випадку Личаківським районним судом м. Львова) як адміністративним судом, а не Львівським окружним адміністративним судом.

Передачу справ з одного суду до іншого суду визначають положення ст. 29 КАС України. Вказаною нормою законодавець не врегулював питання передачі справ за правилами предметної підсудності. Тому, виходячи із приписів ч. 6 ст. 7 КАС України щодо застосування судом закону за аналогією, правила щодо передачі адміністративного позову з одного суду до іншого суду в даному випадку мають визначатись з урахуванням норм, які визначають передачу справ за територіальною підсудністю.

Пунктом 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частини 1 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Також суд зазначає, що у постановах від 04.11.2015 (21-3549а15), 01.11.2016 (21-142а16) колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що спір з приводу оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу за порушення, передбачене частиною першою статті 1 Закону № 2920-III, предметно підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду за місцезнаходженням відповідача.

Отже враховуючи, що справи з приводу оскарження постанови про накладення штрафу, що прийнята посадовою особою, зазначеною у статті 2 цього Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень», віднесені законодавцем до підсудності місцевих загальних судів за місцезнаходженням відповідного органу охорони державного кордону України, рішення якого є остаточним, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу № 380/23481/24 до Личаківського районного суду м. Львова.

Керуючись ст. ст. 29, 243, 248, 256 КАС України, суд

у х в а л и в :

адміністративну справу № 380/23481/24 за позовом Акціонерного Товариства «Українська залізниця» до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) про скасування постанови передати на розгляд до Личаківського районного суду м. Львова (вул. Богдана Лепкого, буд. 16, м. Львів, 79007).

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Потабенко В.А.