Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2025 року справа №640/11976/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Про Контракт» до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування рішень,
в с т а н о в и в:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Про Контракт» (далі також ТОВ «Про Контракт», позивач) до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також Департамент, відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14.07.2022 № 07/22/073-1809;
- визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22.02.2022;
- визнати протиправним та скасувати припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 22.02.2022.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.09.2022 відкрито провадження в адміністративній справі.
На виконання положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.
10.10.2023 вказані матеріали адміністративного позову отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 10.10.2023 справа розподілена судді Горобцовій Я.В.
Ухвалою від 06.03.2024 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Свої вимоги позивач мотивує безпідставністю оскаржуваних рішень з огляду на відсутність правових підстав для їх прийняття.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у такому відзиві.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.07.2022 ТОВ «Про Контакт» отримало від Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Постанову про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14.07.2022 №07/22/073-1809.
Зазначеною постановою відповідач визнав позивача винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та наклав штраф у сумі 93 600, 00 грн.
Крім того, відповідачем винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22.02.2022 та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 22.02.2022.
Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Питання отримання документів, які надають право виконувати будівельні роботи, визначено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) та Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі - Прядок № 466), а механізм прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта визначено Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461.
Відповідно до статті 34 Закону, замовник має право виконувати будівельні роботи, зокрема після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 7 статті 34 Закону прямо передбачено, що виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 466, повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт.
Відповідно до пункту 15 Порядку 466 у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю: видає припис про зупинення підготовчих або будівельних робіт.
При цьому, згідно ч. 8 ст. 36 Закону, п. 11 Порядку № 466 замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні, за виконання будівельних робіт без подання повідомлення та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 41 Закону визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553).
Порядком № 553 визначено процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва, та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів.
Пунктом 14 Порядку № 553 передбачено, суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов`язаний зокрема, допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 553 підставами для проведення позапланової перевірки, зокрема є звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Пунктом 7-1 зазначено, що з метою розгляду отриманих звернень фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - звернення) при органі державного архітектурно-будівельного контролю утворюється комісія щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності. Комісія здійснює колегіальний розгляд звернень фізичних чи юридичних осіб, зокрема.
Як вбачається з матеріалів справи, Департамент зареєстрував подане замовником будівництва - ТОВ «Про Контакт» повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 03.06.2021 № КВ 051210531764 на об`єкт «Капітальний ремонт приміщень №1 та № 2 горища нежитлової будівлі по проспекту Перемоги, 62-Б у Шевченківському районі м. Києва».
Наказом Департаменту від 08.10.2022 № 1140, на підставі заяви замовника - ТОВ «Про Контакт» від 07.10.2021 припинено право на початок виконання будівельних робіт щодо об`єкта будівництва «Капітальний ремонт приміщень №1 та № 2 горища нежитлової будівлі по проспекту Перемоги, 62-Б у Шевченківському районі м. Києва» від 03.06.2021 №КВ 051210531764.
На підставі звернення ГО «Стоп Свавіллю» від 15.12.2021 № 3322 Департамент провів позапланову перевірку ТОВ «Про Контакт» на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об`єкті будівництва: «Капітальний ремонт приміщень горища та покрівлі нежитлової будівлі на просп. Перемоги, 62-Б у Шевченківському районі м. Києва».
Зазначеного вище суб`єкта містобудування, ТОВ «Про Контакт», листом від 09.02.2022 № 073-708 було запрошено прибути 15.02.2022 о 10.30 хв. до Департаменту з необхідними для проведення перевірки документами.
Під час проведення перевірки директор ТОВ «Про Контакт» Тучинська Ірина Володимирівна (наказ ТОВ «Про Контакт» від 02.06.2005 № 1-К) надала копію технічного паспорта на групу нежитлових приміщень на просп. Перемоги, 62-Б у Шевченківському районі м. Києва, виготовленого ТОВ «БТІ-ЄВРОФАСП» 23.01.2020, інвентаризаційна справа № 2020-009.
Відповідно до експлікації групи нежитлових приміщень літ. «А» літ. «Б» технічного паспорту приміщень на просп. Перемоги, 62-Б у Шевченківському районі м. Києва, площа нежитлових приміщень літ. «А»: 1-ий поверх - 144 м. кв., 2-ий поверх - 303, 9 м. кв., горище - 468, 8 м. кв. Площа нежитлових приміщень літ «Б» - 161,5 м. кв.
Вказаній особі, була вручена копія направлення про проведення позапланового заходу, про що свідчить підпис останньої на направленні на проведення позапланової перевірки від 02.02.2022.
У відповідь на запит Департаменту від 09.02.2022 № 073/760 комунальне підприємство Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» листом від 11.02.2022 повідомило, що відповідно до вимог Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої 24.05.2001 наказом Держбуду України № 127, поверхові плани горищ та дахів не складалися.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 16.02.2022 номер інформаційної довідки 299849102, нежитлове приміщення літ. «А» загальною площею 916,7 м. кв., нежитлове приміщення літ «Б» загальною площею 161,5 м. кв. на просп. Перемоги, 62-Б у Шевченківському районі м. Києва на праві приватної власності належать товариству ТОВ «Про Контакт» на підставі свідоцтва про право власності, серія та номер: НП № 0100025 24, виданий 12.08.1999, видавник: Головне управління майном Київської міської державної адміністрації, на підставі Наказу «Про оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна» від 10.08.1999 року № 421-В.
Під час проведення перевірки встановлено, що на замовлення ТОВ «Про Контакт» розпочаті будівельні роботи з реконструкції будівлі № 62-Б (нежитлові приміщення літ. А) на просп. Перемоги у Шевченківському районі шляхом надбудови третього поверху на місці демонтованого приміщення горища площею 468,8 м. кв. (підтверджується фотофіксацією).
Згідно даних Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, невід`ємною архівною складовою частиною якого є єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про проведення на доопрацювання, відмову у видачі, скасуванні та анулювання зазначених документів, які дають право виконувати будівельні роботи і засвідчують прийняття в експлуатацію об`єкта з реконструкції нежитлових приміщень літ. «А» на просп. Перемоги, 62-Б у Шевченківському районі, відсутня.
Враховуючи зазначене, вбачається, що будівельні роботи з реконструкції нежитлових приміщень літ. «А» шляхом надбудови третього поверху на просп. Перемоги, 62-Б у Шевченківському районі, виконуються самочинно, без документа, що дає право на початок виконання будівельних робіт.
Таким чином, за вказаною вище адресою виконуються будівельні роботи ТОВ «Про Контакт» без документа, який дає право на початок виконання будівельних робіт, тобто без отримання права на їх виконання, що є порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності та є підставою для притягнення такого суб`єкта до відповідальності у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до статті 34 Закону замовник має право виконувати будівельні роботи, зокрема після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI). Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 5 статті 34 Закону встановлено, що контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю.
За приписами частини 7 статті 34, виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч, 1, 2 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Частиною 3 статті 10 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», а також «Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів», затвердженому наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №45 від 16.05.2011, визначено, що будівництво - це не тільки нове будівництво, а і реконструкція, реставрація, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406 затверджений перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.
Пунктом 8 цієї постанови визначено, що лише роботи зі знесення і демонтажу будівель та споруд без подальшого будівництва, які не є підготовчими роботами, та без порушення експлуатаційної придатності інших будівель і споруд не потребують документів, що дають право на їх виконання.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених Порядком.
Згідно пункту 17 Порядку № 553 разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Пунктом 19 Порядку № 553 передбачено, що припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб`єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 553 якщо суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід`ємною частиною такого акта.
У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис.
У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної позапланової перевірки та відповідно до пунктів 16, 17 Порядку № 533, посадовою особою Департаменту складено відповідний акт перевірки від 22.02.2022, в якому зазначені виявлені в ході перевірки порушення та складено обов`язкові до виконання замовником будівництва, ТОВ «Про Контакт», приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, стандартів і правил від 22.02.2022 та про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 22.02.2022, складено протокол від 22.02.2022.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зокрема, зобов`язаний:
виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Зі змісту приписів від 22.02.2022 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та про зупинення підготовчих та будівельних робіт вбачається, що від Позивача вимагалось усунути порушення у термін до 22.04.2022 та сповістити про це Департамент.
У зв`язку з відмовою від отримання вказаних вище документів, останні буди направлені Департаментом поштовим відправленням листом від 23.02.2022 № 073-1058 (р 0104405531569).
Також, Департамент листом від 23.02.2022 № 073-1058 поінформував позивача про необхідність прибути до Департаменту 03.03.2022 о 10 год. 00 хв. за адресою: вул. Хрещатик, 32-А, каб. № 221, м. Київ у зв`язку із розглядом справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
У зв`язку із обставинами, пов`язаними з веденням воєнного стану, неможливо було розглянути справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності 03.03.2022 о 10 год. 00 хв.
Пізніше, листом від 30.06.2022 № 073-1698 позивача було поінформовано про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності 14.07.2022 об 11 год. 45 хв.
Відповідно до пунктом 2 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», суб`єкти містобудування, які є замовниками будівництва об`єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення:
виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні, вчинене щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI), - у розмірі тридцяти шести прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 15 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 №244 (далі - Порядок № 244), протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інші матеріали подаються посадовій особі органу державного архітектурно- будівельного контролю, уповноваженій розглядати справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, з метою вирішення питання притягнення до відповідальності та накладення штрафу протягом трьох днів після його складення.
Згідно з пунктом 16 Порядку № 244, справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - справа) розглядається посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд таких справ, протягом 15 днів з дня одержання зазначеною особою протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інших матеріалів справи.
Пунктом 17 Порядку № 244 передбачено, що справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, може розглядатися за участю суб`єкта містобудування, який притягається до відповідальності, або його уповноваженого представника, експертів, інших осіб.
Відомості про час і місце розгляду справи повідомляються суб`єкту містобудування, який притягається до відповідальності, та іншим особам, які беруть участь у розгляді справи, не пізніше як за три доби до дня розгляду справи.
Неприбуття суб`єкта містобудування у визначений час і місце не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до п. 3 Порядку № 244 належним підтвердженням факту надіслання документів є розрахунковий документ відділення поштового зв`язку щодо оплати послуг з доставки рекомендованої поштової кореспонденції.
Відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (суб`єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності встановлена Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Згідно з п. 19 Порядку № 244 передбачено, що доказами у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності є будь-які фактичні дані, на підставі яких встановлюється наявність чи відсутність правопорушення, винність відповідного суб`єкта містобудування в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зазначені дані встановлюються на підставі протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, у разі потреби - на підставі пояснень суб`єкта містобудування, який притягається до відповідальності, свідків, а також інших документів.
Департаментом було винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14.07.2022 № 07/22/073-1809, ТОВ «Про Контакт» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 93 600, 00 грн.
Відповідно до п. 6 Порядку № 244 штраф за правопорушення може бути накладено на суб`єкта містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
Днем виявлення правопорушення є день складення акта перевірки відповідного суб`єкта містобудування.
Оскаржувану постанову винесено в межах встановленого законодавством строку, а нарахування суми штрафу визначається на момент винесення такої постанови, а не на момент встановлення правопорушення. Відтак, доводи позивача щодо невірного розрахунку суми штрафу суд визнає безпідставними.
Враховуючи все вищенаведене, на думку суду, позиція позивача про те, що припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22.02.2022, припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 22.02.2022 та постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14.07.2022 № 07/22/073-1809, що складені за результатами позапланової перевірки є протиправними, є безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
Беручи до уваги зазначене суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) було доведено правомірність прийнятих ним оскаржуваних рішень.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1)чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2)чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваних рішень на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд,
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Про Контракт» (03113, місто Київ, проспект Берестейський, будинок 62-Б; код ЄДРПОУ 22903748) до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 32-А; код ЄДРПОУ 40224921) про визнання протиправними та скасування рішень відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.