Рішення № 127022819, 01.05.2025, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.05.2025
Номер справи
280/314/25
Номер документу
127022819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01 травня 2025 року Справа № 280/314/25 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Приватного підприємства «КАСТОР ГРУП»

до Дніпровської митниці

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства «КАСТОР ГРУП» (даліпозивач) до Дніпровської митниці (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості №UA110140/2024/000052/1 від 12.12.2024 року, прийняте Дніпровською митницею за результатами перевірки митної декларації №24UA110140009781U0 від 11.12.2024.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що спріне рішення про коригування митної вартості товарів є необґрунтованим та безпідставним. Подані до митного оформлення документи у сукупності дають змогу ідентифікувати товарну партію та містять достатні відомості про складові її митної вартості, позивач вважає, що зазначені митним органом підстави для сумнівів у правильності визначеної декларантом митної вартості є необґрунтованими. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 20.01.2025 відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що в поданих позивачем документах на підтвердження заявленої митної вартості імпортованого товару було виявлено недоліки. Зазначає, що позивачем не підтверджено заявлену митну вартості імпортованого товару, що зумовило відсутність підстав для оформлення товару за визначеною декларантом митною вартістю. Крім того, відповідач вказав на те, що митним органом у встановленому законом порядку було встановлено, що вартість імпортованого позивачем товару є вищою ніж заявлена, що зумовило прийняття рішення про коригування митної вартості товарів. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 5ст. 262 КАС Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1ст. 4 КАС Україниписьмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що 22 січня 2023 року між ПП «КАСТОР ГРУП» - Замовник та компанією Zhongshan Longway Casters Co., Ltd, Китайська Народна Республіка - Постачальник, укладено Контракт №5, відповідно до умов якого, Постачальник постачає, а Замовник отримує та оплачує згідно інвойсів колеса та ролики в асортименті (в зібраному та розібраному вигляді) для ручних візків та садових тачок, іменовані далі «Товар», на умовах FOB Жонгшан або FOB Ксіаолан. Товар постачається партіями на протязі строку дії Контракту. Номенклатура, кількість, ціна Товару в кожній партії буде визначатися в інвойсах.

Відповідно до Специфікації №19 від 30.09.2024 до Контракту №5 умови оплати: 30% - передоплата, 70% - після (оформлення) коносаменту.

11.12.2024 Позивачем заявлено до митного оформлення отриманий від компанії «Zhongshan Longway Casters Co., Ltd» за вказаним вище контрактом товар та подано до митного поста №2 «Слобожанський», який підпорядковано Дніпровській митниці (далі митний орган або Відповідач) митну декларацію №24UA110140009781U0 від 11.12.2024.

Митна вартість заявлених до митного оформлення частини товарів (за кодом товару 1 - 8716909090 - Колеса та запчастини до ручних вантажних візків в асортименті; за кодом товару 2 - 8302200090 - Ролики для візків з арматурою з недорогоцінних металів) визначена Позивачем за ціною господарської операції, вчиненою у відповідності до положень Контракту № 5 від 22.01.2023 та комерційного інвойсу № РІ^ШУ61 від 30 вересня 2024 р. до Контракту № 5 від 22.01.2023, та становить 45583,33 ЦБО та 51173,14 ЦБО (2129411 грн. 64 коп.) з урахуванням транспортних витрат.

На підтвердження обґрунтованості заявленої позивачем митної вартості товарів, зазначеної у митній декларації №№24UA110140009781U0 від 11.12.2024 ПП «КАСТОР ГРУП» надано митному органу наступні документи: пакувальний лист б/н від 30.09.2024; рахунок-проформа № РІ-LWY61 від 18.06.2024; інвойс № РІ- LWY 61 від 30.09.2024; коносамент №VMSS24091700 від 30.09.2024; автотранспортна накладна (СМR) №UN/1822/ від 06.12.2024; транзитна декларація Т1 №24РL321030N36Y4WU0 від 02.09.2024; сертифікат про походження товару (certificate of origin) ССРІТ6312450006044 24С4420С012 від 09.10.2024; сертифікат кінцевого використання (end use certificate) 30.09.2024; платіжне доручення №22 від 25.06.2024; платіжне доручення №27 від 05.11.2024; рахунок на оплату транспортних послуг №474 від 06.12.2024; довідка про транспортні витрати №9326 від 06.12.2024;зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу №5 від 22 01 2023; специфікація №19 від 30.09.2024; договір про надання послуг митного брокера №458 від 05.03.2019; договір (контракт) про перевезення №063 від 02.01.2018; заявка на транспортно-експедиторське обслуговування №104 від 02.09.2024; договір перевезення вантажів №04122024 від 04.12.2024; договір з організації перевезення вантажу №К-2024-102 від 24.09.2024; експортна митна декларація №57272024027 4 563 899 від 21.09.2024; КТ-UA110000-0099-2021 від 03.08.2021

За результатами розгляду поданих документів позивачу було відмовлено у митному оформленні товару та видано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA110140/2024/000235.

12.12.2024 підрозділом Дніпровської митниці - ВМО №2 м/п «Слобожанський» було прийнято рішення про коригування митної вартості товару № UA110140/2024/000052/1 за ціною в сумі 27220,16 (при первинно заявленій декларантом митній вартості в розмірі 17196,44 ^Б).

12.12.2024 підрозділом Дніпровської митниці ВМО №2 м/п «Слобожанський» було прийнято рішення про коригування митної вартості товару №UA110140/2024/000052/1, згідно з графою 30 якого митним органом було визначено митну вартість товару2::

«1.Ролики для візків з арматурою з недорогоцінних металів: арт.230050 Wheel мод. 3015А-100,розм.100х27мм-2730шт. арт.236100 Wheel мод. 3016А-100, розм.100х27мм-2730шт. арт.230125 Wheel мод. 3010А-125 W/ТHREADGUARDS+BUSH, BOLT, NUT, мит, розм. 125х27 мм - 810 шт.; арт. 232125 Wheel, мод. 3013А-125, розм. 125х27мм - 1488 шт.; арт. 234125 Wheel, мод. 3014 А-125, розм.125х27мм - 1480 шт.; арт.235125 Wheel, мод. 3015А-125, розм. 125х27мм- 504 шт.; арт. 236125 Wheel, мод. 3016А-125, розм. 125x27мм - 504шт.; арт. 192050 Wheel, мод. 2056-50, розм.50х20+20 мм - 240 шт.; арт. 194050 Wheel, мод. 2057-50, розм. 50х20+20 мм - 210 шт.; арт. 196050 Wheel, мод. 2059-50, розм. 50х20+20 мм - 210 шт.; арт. 196075 Wheel, мод. 2059-75, розм. 75х25+25 мм - 210 шт.; арт. 232100 Wheel, мод. 3013А-100, розм. 100х27мм - 1110 шт.; Загально-цивільного призначення» за ціною в сумі 27220,16 USD (при первинно заявленій декларантом митній вартості в розмірі 17196,44 USD).

У графі 33 вказаного рішення було зазначено наступні причини коригування митної вартості імпортованого товару: 1.) Відсутність підтвердження статусу дистриб`ютора у імпортера (Позивача); 2.) Відсутність підтвердження торгівельної марки задекларованих товарів «KASTOR» виробником товару «ZHONGSHAN LONGWAY CASTERS CO.LTD.». 3.) Відсутність підтвердження включення до складу митної вартості витрат на навантаження, перевантаження товарів в порту GDANSK (Польща) а також, враховуючи, що у ЕМД декларантом зазначено умови поставки товару «FOB YANTIAN» - відсутність підтвердження включення до митної вартості транспортних витрат по Китайській території (Xiaolan Yantian автомобільним транспортом). 4.) Встановлено, що заявлений рівень митної вартості товарів нижче рівня митної вартості подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснене. 5.)Оформлення коносаменту після оформлення митної декларації країни відправлення.

Відповідно до ч. 8. ст. 55 Митного кодексу України протягом 80 днів з дня випуску товарів декларант або уповноважена ним особа може надати органу доходів і зборів додаткові документи для підтвердження заявленої ним митної вартості товарів, що декларуються.

06.01.2025 Позивачем до Дніпровської митниці були направлені додаткові документи разом із супровідним листом на підтвердження митної вартості за спірною митною декларацією №24UA110140009781U0 від 11.12.2024, а саме: Доповнення №1 від 24.01.2024 до контракту № 5 від 22.01.2023; Лист-пояснення (експедитора ) № 27/12-1 від 27.12.2024.

Не погодившись з рішенням про коригування митної вартості позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

МК Українивизначає засади організації та здійснення митної справи в Україні, регулює економічні, організаційні, правові, кадрові та соціальні аспекти діяльності митної служби України, спрямований на забезпечення захисту економічних інтересів України, створення сприятливих умов для розвитку її економіки, захисту прав та інтересів суб`єктів підприємницької діяльності та громадян, а також забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

Відповідно дост. 49 МК Українимитною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Система визначення митної вартості товарів ґрунтується на загальних принципах митної оцінки, прийнятих у міжнародній практиці. Міжнародно-правовим стандартом, на який зорієнтоване українське митне законодавство, є угоди по застосуванню ст. VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 (далі - ГААТ).

Згідно з ч. 2 ст. VII ГААТ оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або аналогічного товару і не повинна базуватися на вартості товару національного походження чи на довільній або фіктивній вартості.

Частинами четвертою та п`ятоюстатті 58 МК Українитакож передбачено, що митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті. При цьому, ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов`язаних із продавцем осіб для виконання зобов`язань продавця.

Згідно з ч. 2ст. 51 МК Українимитна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно доглави 9 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1ст. 52 МК Українизаявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленомурозділом VIII цього Кодексута цією главою.

Згідно з ч. 2ст. 52 МК України, декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Відповідно до ч. 1ст. 53 МК Україниу випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Перелік документів, які підтверджують митну вартість товарів, наведений в ч. 2ст. 53 МК України. Такими документами є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостійстатті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Відповідно до вимог ч. 3ст. 53 МК Україниу разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісній характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Разом з тим витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбаченістаттею 53 МК України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації, про що вказано в постанові Верховного Суду від 07.11.2018 по справі № 826/18258/13-а.

Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару (ч. 6ст. 53 МК України).

Згідно зіст.54 МК України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першійстатті 58 цього Кодексу. Відповідно до частини 3 цієї ж статті за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положеньстатті 55 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1ст. 55 МК Українирішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостоюстатті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Згідно з п.2 ч.6ст.54 МК Українимитний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, зокрема у разі неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертійстатті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Стаття 57 МК Українипередбачає, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, здійснюється шляхом застосування таких методів: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Якщо основний метод не може бути використаний, застосовується послідовно кожний із перелічених у частині першій цієї статті методів. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.

З оскаржуваного рішення про коригування митної вартості товарів судом встановлено, що митний орган дійшов висновку про неможливість застосування першого методу митної вартості товару, зокрема:

1. Оцінювана партія товару переміщується на підставі прямого зовнішньоекономічного контракту з виробником товарів ZHONGSHAN LONGWAY CASTERS CO.LTD. від 22.01.2023 №5 (далі- Контракт). Відповідно до сертифікату якості зазначено покупця як Дистриб`ютор. Зазначене документально не підтверджено (товаросупровідними документами та умовами зовнішньоекономічного контракту).

2. У графі 44 ЕМД декларантом заявлено характер угоди-контракт з виробником (4104).У відповідності до Наказу Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларації» код документа 4104 це Зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів. Згідно відомостей електронного інвойсу ЕМД, виробник товару «ZHONGSHAN LONGWAY CASTERS CO.LTD.» , торгівельна марка задекларованих товарів «KASTOR». Однак, задекларований, як виробник товару виробник товару «ZHONGSHAN LONGWAY CASTERS CO.LTD.» , торгівельна марка задекларованих товарів «KASTOR», документально не підтверджений. Слід зазначити, що для підтвердження виробника товарів можуть бути надані документи, в тому числі: копія ліцензії на виробництво товару; копія нормативно- технічної? документації? на виготовлення товару; копія сертифікату на систему якості товару; копія сертифікату продукції власного виробництва; копія свідоцтва про присвоєння товару штрихового коду EAN.

3. Згідно пп. 1.1 Контракту Постачальник (ZHONGSHAN LONGWAY CASTERS CO.LTD.) поставляє, а Замовник (ПП "КАСТОР ГРУП ") отримує та оплачує згідно інвойсу колеса та ролики в асортименті для ручних візків, садових тачек, далі «Товар», на умовах FOB Жонгшан или FOB Ксиаолан (у графі 20 ЕДМ декларантом зазначено умови поставки «FOB YANTIAN»). Також, передбачено пп. 1.2 Контракту що номенклатура, кількість, ціна Товару в кожній партії будуть визначатися в інвойсах. Згідно інформації зазначеної в розділі 3 сертифікату про походження товару від 09.10.2024 № CCPIT6312450006044, Товар переміщується з Xiaolan (Китай) Yantian (Китай) автомобільним транспортом, далі морським. Також, згідно наданого до митного контролю коносаменту від 30.09.2024 № WMSS24091700, порт відвантаження YANTIAN (Китай), порт призначення GDANSK (Польща), вид транспорту водний, товар переміщувався у контейнері. Відповідно наданого до митного контролю CMR від 06.12.2024 № б/ н, країна відправлення Польща (Gdynia), вид транспорту автомобільний, товар перевантажено з контейнера на транспортний засіб AC50040HІ/ AC5004XF та товар знаходиться в картонних коробках. Рахунком-фактурою про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспортно-експедиційні послуги від 06.12.2024 N474 передбачено послуги: - морське перевезення за межами МТУ; - витрати на перевезення м. Гданськ Ягодин; - транспортно- експедиційне обслуговування за межами митної території; - винагорода експедитора. Згідно інформації зазначеної у ДМВ до митної вартості включено лише витрати на транспортування до митного кордону України. Тобто, відсутні відомості щодо включення до митної вартості перевантаження з контейнера у транспортний засіб, що було здійснена у порту призначення, відповідно до наданого до митного оформлення CMR від 06.12.2024 N/1882/ б/н. У зв`язку із цим у митного є сумніви щодо документального підтвердження та, відповідно, щодо включення до складу митної вартості витрат на навантаження, перевантаження товарів в порту GDANSK (Польща) а також, враховуючи, що у ЕМД декларантом зазначено умови поставки товару «FOB YANTIAN». включення до митної вартості транспортних витрат по Китайській території (Xiaolan Yantian автомобільним транспортом).

Згідно частини 2 статті 58 МКУ, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.

4. Згідно з пунктом 2.2.13 та 2.2.14 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом Держмитслужби від 01.07.2021 No476 (далі Методичні рекомендацій, аналіз, виявлення та оцінка ризиків здійснюється шляхом порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з наявною в митного органу інформацією про рівень цін на такі товари; порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено. Розділом 5 Методичних рекомендації передбачено, що під час роботи з аналізу, виявлення та оцінки ризиків можуть використовуватися такі джерела інформації, як спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби. За результатом аналізу наявної в митного органу цінової інформації встановлено, що заявлений рівень митної вартості товарів нижче рівня митної вартості подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснене. Встановлена невідповідність митної вартості задекларованих товарів суперечить положенням статті VII «Оцінка товару для митних цілей ГАТТ та ставить під сумнів, що заявлена декларантом митна вартість задекларованих товарів ґрунтується на дійсній вартості імпортованих товарів. Частиною 2 статті VII ГАТТ визначено, що оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або подібного товару. Під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. Частиною 1 Пункту 2 Додатку I «Примітки та додаткові положення до статті VII ГАТТ» визначено, що сумісним зі статтею VII було б припущення, що «дійсна вартість» може бути представлена ціною, зазначеною у рахунку, плюс будь-які не включені до неї збори за виправдані витрати, які є звичайними складовими «дійсної вартості», а також плюс будь-яка виняткова знижка чи інше зменшення звичайної конкурентної ціни.

5. До митного оформлення надано копію митної декларації країни відправлення від 21.09.2024 №57272024027 4 563 899. Зазначений документ містить посилання на коносамент №WM3324091700, однак, коносамент оформлений після оформлення митної декларації країни відправлення, а саме 30.09.2024. Вищезазначене ставить під сумнів об`єктивність та достовірність інформації, викладеній в наданому до митного контролю копії митної декларації країни відправлення від 21.09.2024 № 57272024027 4 563 899.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що згідно з ч.1ст.246 МК України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Відповідно до ч.1ст.248 МК Українимитне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Згідно з ч.1ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Відповідно дост.49 Митного кодексу Українимитною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Згідно ч.1ст.51 Митного кодексу Українимитна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цьогоКодексу.

Частиною 1ст.52 Митного кодексу Українивизначено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленомурозділом VIII цього Кодексута цією главою.

Відповідно до ч.2ст.52 Митного кодексу Українидекларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані:

1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом;

2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;

3) нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Згідно з ч.1ст.53 Митного кодексу Україниу випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Такими документами є:

1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостійстатті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;

2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;

3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу);

4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;

5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;

6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;

7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;

8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (ч.2ст.53 Митного кодексу України).

Відповідно до ч.3ст.53 Митного кодексу України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:

1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;

2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);

3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);

4) виписку з бухгалтерської документації;

5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;

6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;

7) копію митної декларації країни відправлення;

8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до виключної компетенції митних органів відноситься вирішення питання перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості, а також самостійного її визначення у встановлених Законом випадках. Даний висновок узгоджується з основним принципом оцінки товарів для митних цілей, закріпленим у ст.VII Генеральної асамблеї з тарифів і торгівлі «Оцінка товарів для митних цілей», згідно з яким оцінка імпортованого товару для митних цілей має базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на якій розраховується мито, або аналогічного товару.

Суд зазначає, що відповідно до приписівст.53 Митного кодексу України, митниця має право запитувати додаткові документи в разі виявлення під час митного оформлення розбіжностей в документах, перелік яких визначений ч.2 даної статті.

При цьому, суд зазначає, що підставою для витребування додаткових документів не є наявність недоліків (описок, помилок, тощо), як таких, а наявність саме недоліків, які впливають на правильність визначення митної вартості товару.

Стосовно посилань митного органу на те, що «Оцінювана партія товару переміщується на підставі прямого зовнішньоекономічного контракту з виробником товарів ZHONGSHAN LONGWAY CASTERS CO.LTD. від 22.01.2023 №5. Відповідно до сертифікат якості зазначено покупця як Дистриб`ютор. Зазначене документально не підтверджено документально товаросупровідними документами та умовами зовнішньоекономічного контракту», суд зазначає, що зазначені обставини жодним чином не впливають на заявлену митну вартість товару, а тому не можуть бути підставою для коригування митної вартості товару. При здійсненні митного оформлення вантажу митному органу було надано сертифікат кінцевого споживача (end use certificate) та сертифікат про походження товару (certificate of origin). У сертифікаті кінцевого споживача (end use certificate) від 06.07.2024 р. ПП «КАСТОР ГРУП» зазначено у якості дистриб`ютора, також зазначається перелік продукції та методи її використання. Сертифікат походження - документ, що вказує на країну походження товару. Від країни походження товару залежить мито та можливість отримання пільг за торговельними угодами.

При здійсненні митного оформлення Позивачем було надано митному органу сертифікат про походження товару (certificate of origin) № CCPIT6312450006044. У вказаному сертифікаті відсутнє зазначення ПП «КАСТОР ГРУП» у якості дистриб`ютора, а реквізити Позивача зазначені у графі «2. Вантажоотримувач» (2. consignee). У графі 10 сертифікату зазначено номер інвойсу - № PI-LWY61 від 30.09.2024, що дає можливість співвіднести сертифікат з певною партією вантажу, що визначена відповідним інвойсом.

Надані до митного оформлення сертифікати кінцевого споживача та про походження товару № CCPIT6312450006044 не містять вартісних та цінових характеристик товару, не містять розбіжностей у відомостях, які мають значення для визначення митної вартості товару та не відноситься до документів, які підтверджують митну вартість товарів, згідно п. 2,3 статті 53 Митного кодексу України.

Щодо посилань митного органу на те, що задекларований, як виробник товару виробник товару «ZHONGSHAN LONGWAY CASTERS CO.LTD.», торгівельна марка задекларованих товарів «KASTOR» документально не підтверджені слід зазначити, що відповідно до п. 7.2 7.3.1 Контракту № 5 від 22.01.2023: на упаковку, згідно з наданим Замовником дизайном, наноситься маркування, що містить Замовником дизайну, наноситься маркування, що містить таку інформацію: найменування компанії Замовника; логотип компанії Замовника; контакти Замовника. Постачальник наносить на Товар логотип Замовника. Вплив позначення товару торговою маркою, належною ПП «КАСТОР ГРУП», на можливість встановлення митної вартості товару, відповідно до наданих до митного оформлення документів Відповідачем не обґрунтований.

Стосовно посилань відповідача на відсутність відомостей щодо включення до митної вартості перевантаження з контейнера у транспортний засіб, що було здійснена у порту призначення, відповідно до наданого до митного оформлення CMR від 06.12.2024 № /1822/, у зв`язку із чим у митного виникли сумніви щодо документального підтвердження та, відповідно, щодо включення до складу митної вартості витрат на навантаження, перевантаження товарів в порту GDANSK (Польща) а також, враховуючи, що у ЕМД декларантом зазначено умови поставки товару «FOB YANTIAN». включення до митної вартості транспортних витрат по Китайській території (Xiaolan Yantian автомобільним транспортом), суд зазначає наступне. Згідно п. 1.1. Контракту №5 від 22.01.2023 Постачальник поставляє, … «Товар», на умовах FOB Жонгшан або FOB Ксіаолан. За Доповненням №1 від 24.01.2024 до контракту № 5 від 22.01.2023, передбачається що «Постачальник постачає Замовнику Товар на умовах FOB Янтіан». Умови постачання FOB (Free On Board, або Франко борт) (згідно Інкотермс) передбачають що Продавець зобов`язаний поставити товар або шляхом поміщення на борт судна, номінованого покупцем, у пункті навантаження, якщо такий є, зазначеному покупцем у пойменованому порту відвантаження, або шляхом забезпечення надання поставленого в такий спосіб товару. У тому і в іншому випадку продавець зобов`язаний поставити товар в узгоджену дату або в узгоджений період відповідно до звичаїв порту. Якщо конкретний пункт навантаження не вказаний покупцем, продавець може вибрати в пойменованому порту відвантаження пункт, який найбільше підходить для його цілей. Продавець (на умовах FOB) зобов`язаний оплатити всі належні до товару витрати до моменту його поставки.

Таким чином, усі витрати до моменту постачання, яким є поміщення (завантаження) товару на борт судна, в т.ч. і транспортування до судна по території Китаю, є витратами постачальника та не включаються до митної вартості окремо.

Що стосується перевантаження товару у порту Гданськ, суд встановив що під час митного оформлення, на підтвердження транспортних витрат, митному органу було надано рахунок на оплату №474 від 06.12.2024 за яким транспортно-експедиційне обслуговування за межами території України складає 59380,00 грн. Довідкою про транспортні витрати №9326 від 06.12.2024 , було уточнено, що навантажувально-розвантажувальні роботи за межами України складають 59380,00 грн.

Таким чином, сума 59380,00 грн. за транспортно-експедиційне обслуговування за межами території України, зазначена у рахунку на оплату 474 від 06.12.2024 та яка була врахована під час декларування у МД №24UA110140009781U0 у складі транспортних витрат, стосується саме навантаження/перевантаження в порту GDANSK.

Відповідно до пунктів 2.2.1-2.2.2 договору транспортно-експедиторського обслуговування від 02.01.2018 №063 Експедитор ТОВ «Арді Логістікс» має право укладати від свого імені договори та інші угоди з транспортними, експедиторськими та іншими організаціями для виконання своїх зобов`язань за договором; проводити розрахунки з портами, транспортними, експедиторськими та іншими організаціями для виконання своїх зобов`язань за договором.

Таким чином, ТОВ «Арді Логістікс» при виконанні договору транспортно-експедиторського обслуговування від 02.01.2018 №063 організовує всі необхідні дії (транспортування, навантаження-розвантаження, інше обслуговування) з вантажем Позивача та включає надані послуги у рахунок на оплату.

Згідно Правил заповнення декларації митної вартості, затверджених наказом Мінфіну від 24.05.2012 р. № 599 окремі документи, які можуть бути подані декларантом або уповноваженою ним особою для підтвердження витрат на транспортування, наведені у, а саме:

рахунок-фактура (акт виконаних робіт (наданих послуг)) від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів;

банківські та платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно-експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка-фактури;

калькуляція транспортних витрат (якщо перевезення товарів здійснюється з використанням власного транспортного засобу), що містить відомості про маршрут перевезення, його протяжність у кілометрах до місця ввезення на митну територію України та по митній території України, розмір тарифної ставки на перевезення за одиницю виміру (вагу) товару за 1 кілометр маршруту.

В свою чергу, Позивачем було надано договір транспортно-експедиторського обслуговування від 02.01.2018 №063 та рахунок на оплату №474 від 06.12.2024., за яким у митного органу була можливість точно встановити вартість транспортних витрат за межами України. Також митному органу на підтвердження транспортування був наданий посередницький договір між експедитором та посередником №К-2024 від 24.09.2024, договір між посередником та автоперевізником №04122024 від 04.12.2024, коносамент №SZNLEG2406221 та автотранспортна накладна (CMR) №UN/1822/ від 06.12.2024. Номер коносаменту зазначено у рахунку на оплату №474 від 06.12.2024. Таким чином, наданими до митного оформлення документами підтверджуються маршрут, транспорт, супутні транспортуванню витрати, розподіл складових транспортних витрат до кордону України та після.

Щодо посилання митного органу щодо впливу на можливість визначення митної вартості товару дати видачі митної декларації країни відправлення раніше, ніж дата наданого до митного оформлення коносаменту, є недоречними оскільки зазначена послідовність цілком відповідає черговості дій експортера товару. Спочатку виконуються експортні митні формальності, внаслідок чого складається експортна митна декларація. Вже після виконання експортних митних формальностей, результатом яких є експортна митна декларація, товар завантажується на борт судна, внаслідок чого складається коносамент.

Оформлення експортних декларацій у Китайській Народній Республіці регламентується саме китайськими нормами та відповідальність за належне оформлення митних декларацій знаходиться у зоні відповідальності постачальника- експортера. Митним органом не наведені аргументи чи докази впливу вказаного порядку оформлення експортної митної декларації на можливість встановлення митної вартості товару. Також зазначаємо, що митна декларація країни відправлення не є основним документом яким підтверджується митна вартість згідно п. 2 ст. 53 Митного кодексу України.

Позивачем в процесі здійснення митного оформлення було надано усі необхідні первинні документи, зміст яких містить усі необхідні відомості про об`єкт (товар) митного оформлення та ціну контракту (договору), що дає підставу застосовувати основний метод визначення митної вартості згідно статті 57 Митного кодексу України, а саме за ціною договору.

Сам по собі факт відмінності ціни, яка наводиться декларантом від ціни наявної у базах митного органу, а саме наявної інформації щодо раніше визнаних митними органами митних декларацій на аналогічні товари, не може беззастережно свідчити про її невірне визначення декларантом, так як ціна товару є результатом домовленості продавця і покупця та залежить від багатьох факторів і в господарських правовідносинах звичайною практикою є встановлення різної ціни на один і той самий товар.

При розгляді адміністративної справи № 826/12037/17 Верховним Судом в постанові від 27 листопада 2018 року висловлена правова позиція про те, що наявність в інформаційних базах даних митного органу даних про те, що у попередні періоди аналогічні товари були розмитнені із зазначенням більшої митної вартості, жодним чином не доводить неправильність її визначення позивачем, оскільки митна вартість залежить від ряду обставин і визначається в кожному конкретному випадку. Аналогічна позиція знайшла своє відображення у Постанові Верховного Суду - Касаційного адміністративного суду від 10.06.2021 р. у справі № 815/6854/17.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач надав митному органу усі необхідні документи, які надають можливість перевірити та підтвердити заявлену митну вартість товару. Суттєвих недоліків подані до митного органу документи не містили, а відповідно у відповідача не було підстав для прийняття рішення про коригування митної вартості товару.

Згідно зістаттею 54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першійстатті 58 цього Кодексу. Відповідно до частини 3 цієї ж статті за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положеньстатті 55 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1статті 55 Митного кодексу Українирішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостоюстатті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Згідно з пунктом другим частини 6статті 54 Митного кодексу Українимитний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, зокрема у разі неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертійстатті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Суд зазначає, що відповідно до вимог ч.3ст.53 Митного кодексу Українидодаткові документи надаються декларантом за наявності, відтак, саме по собі подання таких документів не в повному обсязі не може бути підставою для коригування митної вартості товару.

Стаття 57 Митного кодексу Українипередбачає, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, здійснюється шляхом застосування таких методів:

1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);

2) другорядні:

а) за ціною договору щодо ідентичних товарів;

б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;

в) на основі віднімання вартості;

г) на основі додавання вартості (обчислена вартість);

ґ) резервний.

Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Якщо основний метод не може бути використаний, застосовується послідовно кожний із перелічених у частині першій цієї статті методів. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.

В силу ч.2ст.77 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірність прийнятих рішень.

Митним органом не доведено за допомогою належних та допустимих доказів, що митна вартість імпортованого позивачем була визначена необґрунтовано, що б в свою чергу надавало митному органу права на коригування митної вартості товару.

При розгляді справи суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішень, що зумовлює висновок суду про задоволення позовних вимог Приватного підприємства «КАСТОР ГРУП».

Відповідно до ч.1ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.2,5,72,77,139,241,243-246,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного підприємства «КАСТОР ГРУП» (69008, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд.9А, код ЄДРПОУ 38461711) до Дніпровської митниці (49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, буд.22, код ЄДРПОУ ВП 43971371) про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості №UA110140/2024/000052/1 від 12.12.2024 року, прийняте Дніпровською митницею за результатами перевірки митної декларації №24UA110140009781U0 від 11.12.2024.

Стягнути з Дніпровської митниці за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «КАСТОР ГРУП» суму сплаченого судового збору в розмірі 2422, 40 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова