Ухвала суду № 126993366, 30.04.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2025
Номер справи
420/17205/23
Номер документу
126993366
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/17205/23

У Х В А Л А

30 квітня 2025 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача Єрьоміної В.А., від 16.01.2025 за вхід. №4818/25 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/17205/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням суду від 04 вересня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 23.03.2023 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області нарахувати та виплатити з 23.03.2023 ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

16.01.2025 до суду надійшла заява (вхід. №4818/25) представника ОСОБА_1 адвоката Єрьоміна В.А., про встановлення судового контролю, в якій просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року у справі №420/17205/23.

Подана заява обґрунтована тим, що при перерахунку пенсії Позивача, на виконання вищезазначеного судового рішення, Відповідачем не було здійснено перерахунок та виплату пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», що підтверджується розрахунком станом на 01.11.2024. Таким чином, на даний час рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року у справі № 420/17205/23 не виконано належним чином, оскільки відповідач - Головне управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, всупереч судового рішення, не здійснює виплату пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.

21.01.2025 ухвалою суду заяву позивача про здійснення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України повернуто заявнику без розгляду.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025 ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 скасовано та направлено для продовження розгляду.

23.04.2025 (вх. №39209/25) до суду надійшли матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

При вирішенні заяви про встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Згідно з ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд зазначає, що з аналізу наведеного вище вбачається, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок, тобто особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах встановлено статтею 382 КАС України, якою в редакції змін, внесених Законом України від 21.11.2024 № 4094-ІХ, які набрали законної сили 19.12.2024.

Відповідно до ч .1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Порядок розгляду заяви про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення передбачено статтею 382-1 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно з ч.2 ст. 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб`єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов`язковості судового рішення.

В той же час, такі повноваження суду повинні бути реалізовані з урахуванням ст.129-1 Конституції України, і ці повноваження надані суду з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.

Отже, вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з`ясувати, чи виконано судове рішення, причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об`єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.

Проаналізувавши наведені положення КАС України, суд прийшов до висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом. Тобто зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Рішенням суду від 04.09.2023 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області нарахувати та виплатити з 23.03.2023 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

За твердженням представника позивача ОСОБА_1 адвоката Єрьоміної В. А. на виконання судового рішення, відповідачем не було здійснено перерахунок та виплату пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», що підтверджується розрахунком станом на 01.11.2024.

На підтвердження було надано перерахунок пенсії позивача здійснений з 01.11.2024. Підстава перерахунку: «Рішення суду».

Судом встановлено, що на виконання рішення суду від 04.09.2024 у справі №420/17205/23 до суду апеляційної інстанції ГУ ПФУ в Одеській області було надано перерахунки пенсії за пенсійною справою №1510007698 за вислугу років ОСОБА_1 перераховану:

- з 23.03.2023. Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 9087,36. Індексація базового ОСНП 2022 (9087,36*0,140) - 1272,28 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (10359,59*0,197) 1500,00 грн. Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 13859,59. Підстава перерахунку: рішення суду. (датований 13.12.2023). На вказаному перерахунку міститься напис 420/17205/23 04.09.2023);

- з 01.01.2024. Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 9087,36. Індексація базового ОСНП 2022 (9087,36*0,140) - 1272,28 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (10359,59*0,197) 1500,00 грн. Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 13859,59. Підстава перерахунку: рішення суду. (датований 13.12.2023).

З огляду на викладене, при дослідженні матеріалів адміністративної справи доводи представника позивача не знайшли свого підтвердження, а долучений до заяви про встановлення судового контролю перерахунок пенсії з 01.11.2024 не може слугувати належним доказом неналежного виконання рішення суду №420/17205/23.

Таким чином, враховуючи зазначені обставини, у суду відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України.

Згідно ч. 5 ст. 382-1 КАС України, ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 382 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви (вхід. №4818/25 від 16.01.2025) представника позивача ОСОБА_1 адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 04.09.2023 по справі № 420/17205/23 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА