Постанова № 126971136, 30.04.2025, Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
30.04.2025
Номер справи
605/104/25
Номер документу
126971136
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 605/104/25

Провадження №3/605/55/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 квітня 2025 рокум.Підгайці

Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Кравчук В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з сектору поліцейської діяльності №2 відділу поліції №1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України,паспорт НОМЕР_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,зареєстрована тапроживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,

В С Т А Н О В И Л А:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №280011 від 24.03.2025 ОСОБА_1 24 березня 2025 року о 02.06 год. на дорозі Т20-04 в с.Мирне Підгаєцької ТГ Тернопільського району Тернопільської області керувала транспортним засобом (автомобіль марки VOLKSWAGEN PASSAT з д.н.з. НОМЕР_3 , що належить ОСОБА_2 ) з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, почервоніння очей. Пройти огляд на визначення стану алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Драгер та у медичному закладі відмовилася, чим порушила п.2.5. Правил дорожнього руху. За таке правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.

В судові засідання 09.04.2025 та 30.04.2025 ОСОБА_1 не з`явилася, причин неприбуття до суду не повідомила, заяв про відкладення судового засідання від неї не надходило. Докази належного повідомлення про судове засідання за зареєстрованою адресою місця проживання (відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №1334937) містяться в матеріалах справи.

ОСОБА_1 була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення. Як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».

За таких обставин суд дійшов висновку, що право особи, щодо якої складено адміністративний протокол, на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, порушене не було. Особа має можливість стежити за ходом справи через веб-сторінку суду.

У ст.268 КУпАП визначено випадки, коли справа не може розглядатися за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, однак розгляд справи за ч.1 ст.130 КУпАП до таких не належить.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак не з`явилася в судове засідання, не подавши клопотання про його відкладення.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов`язані з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст.279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.

Відповідно до ст.252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується даними протоколу серії ЕПР1№280011 від24.03.2025(арк.спр.1),згідно зяким ОСОБА_1 24 березня 2025 року о 02.06 год. на дорозі Т20-04 в с.Мирне Підгаєцької ТГ Тернопільського району Тернопільської області керувала транспортним засобом (автомобіль марки VOLKSWAGEN PASSAT з д.н.з. НОМЕР_3 , що належить ОСОБА_2 ) з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, почервоніння очей. Пройти огляд на визначення стану алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Драгер та у медичному закладі відмовилася, що зафіксовано на записах нагрудної камери поліцейського (о 02 год. 13хв.). Від підпису протоколу на місці вчинення адміністративного правопорушення та від отримання копії постанови про накладення адміністративного стягнення та протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відмовилась (о 02 год. 30 хв., 02 год. 31 хв.).

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для зупинення ТЗ ОСОБА_1 було керування автомобілем в комендантську годину. Під час перевірки документів, поліцейськими встановлено, що водійка керувала автомобілем без водійського посвідчення,чимпорушила п.2.1аПравил дорожньогоруху,а самекерування транспортнимзасобом особою,яка немає правакерування такимтранспортним засобом.Згідно зпостановою пронакладення адміністративногостягнення посправі проадміністративне правопорушенняу сферібезпеки дорожньогоруху,зафіксоване нев автоматичномурежимі,серії ЕНА№4339625від 24.03.2025року,за вчиненнявказаного адміністративногоправопорушення на ОСОБА_1 булонакладено адміністративнестягнення,а самеадміністративний штрафу розмірі3400грн (арк.спр.3).Постанова набрала законної сили і у встановленому законом порядку ніким не оскаржувалась.

Вина ОСОБА_1 також підтверджена іншими доказами, долученими до матеріалів справи, й зокрема: рапортом інспектора сектору моніторингу ВП №1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області Шалайди Н.З. від 24.03.2025 (арк.спр.2), постановою про накладення адміністративного стягнення по страві про адміністративне правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №4339625 від 24.03.2025 (арк.спр.3), актом оглядуна станалкогольного сп`янінняз використаннямспеціальних технічнихзасобів,відповідно доякого ОСОБА_1 відмовилася пройти огляд (арк. спр.4), направленням на огляд водія ТЗ до КП «Бережанської ЦРЛ» (арк. спр.5), де теж зафіксовано відмову від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №280011 від 24 березня 2025 року, працівниками поліції долучено DVD диск (арк.спр.8), який відповідно до вимог ст. 251 КУпАП суд вважає доказом у справі. Оглядаючи та аналізуючи вказаний диск, судом встановлено наступне: на відеофайлі з відеореєстратора поліцейського автомобіля зафіксовано рух автомобіля в нічну пору доби, а саме 24.03.2025 року о 02 годині 06 хвилині. Після увімкнення екіпажем патрульної поліції проблискових маячків, вказаний автомобіль зупинився на узбіччі. Камерою відеореєстратора зафіксовано жінку, яка знаходиться за кермом автомобіля. ОСОБА_1 було повідомлено про причину зупинки. Коли поліцейський попросив водійку надати документи, та відповіла, що у неї немає посвідчення водія (о 02 год.10 хв.). Даний факт також підтверджується довідкою, відповідно до якої, згідно інформаційної системи «ІПНП» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія на право керування транспортними засобами не видавалося (арк.спр.7).

Далі поліцейськийзапитав чипогодиться вонана проходженняогляду на стан алкогольного сп`яніння, оскільки у неї були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння, водійка сказала, що алкоголь не вживала, однак пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Драгер», а також проїхати в медичний заклад не погодилася (02 год.13 хв.), що ними було розцінено як відмову від проходження огляду та складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.

Відеозаписи на диску є послідовними та записані у хронологічнному порядку. Рух транспортного засобу зафіксовано на відеореєстратор службового автомобіля. Процедура огляду водія (відмови від проходження такого огляду) на стан алкогольного сп`яніння зафіксована на нагрудну камеру поліцейського.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 керувала транспортним засобом у комендантську годину, суд вважає, що патрульні мали право зупинити транспортний засіб для перевірки документів водія, а також для огляду автомобіля.

Відповідно до підпунктів 2, 4 п. 16 Порядку здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан ,затвердженого Постановою КМУ № 573 від 8 липня 2020 року, патрулям на території, де запроваджено комендантську годину та встановлено спеціальний режим світломаскування, в установленому законодавством порядку надано право:

- перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, або паспортні документи іноземця, особи без громадянства, документи, що підтверджують законність перебування на території України, та перепустки, а в разі їх відсутності - затримувати відповідних осіб та доставляти в органи або підрозділи Національної поліції для встановлення особи; за потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться;

- тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях та дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів, зокрема транспортних засобів іноземних, консульських установ чи представництв міжнародних організацій; виводити осіб з окремих ділянок місцевості та об`єктів, евакуйовувати транспортні засоби.

Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України 9 листопада 2015 року за № 1452/735, ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

За п.2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння є імперативною нормою, оскільки передбачає обов`язкове проходження огляду, незалежно від наявності особистих обставин у особи, щодо якої порушується таке питання. Склад правопорушення в діях водія є вже з моменту його відмови від проходження обстеження.

Зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Санкція цієї статті передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

При обранні міри адміністративного стягнення враховуються обставини та характер правопорушення, ступінь вини та дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності. Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.

Керуючись ст.ст. 1, 9, 33, 40-1, 130, 251-252, 268, 280, 283, 284, 285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя

П О С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винноюу вчиненніадміністративного правопорушення,передбаченого ч.1ст.130КУпАП танакласти нанеї стягненняу видіштрафу врозмірі 17000,00грн (сімнадцятьтисяч гривень00коп.) в дохіддержави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Терноп.обл/Терноп.обл/21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA798999980313060149000019001, Код класифікації доходів бюджету 21081300.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п`ять гривень 60 коп).

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Строк пред`явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.

Строк позбавлення спеціального права обчислювати з дня постановлення постанови.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф,накладений завчинення адміністративногоправопорушення,вноситься порушникомв установубанку України,за виняткомштрафу,що стягуєтьсяна місцівчинення правопорушення,якщо іншене встановленозаконодавством України.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

Суддя: Валентина КРАВЧУК