Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.12.10 Справа № 18/132-10. за позовом Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Суми
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумське підприємство обслуговування житла», м. Суми
про стягнення 27 544 грн. 00 коп. та зобов`язання вчинити певні дії
СУДДЯ Заєць С.В.
При секретарі судового засідання Ж.М. Гордієнко
За участю представників сторін:
від позивача: Заїка І.В., довіреність № 1 від 12.01.2010р.
від відповідача: Бала С.В., довіреність б/н від 01.11.2010р.
Суть спору: Позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 17000 грн. 00 коп. та пеню в розмірі 10455 грн. 00 коп. до загального фонду Державного бюджету України на рахунки, відкриті в управліннях Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100, символ звітності 106; зобов'язати відповідача виконати рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30 червня 2010 року № 37, а саме пункт 4 резолютивної частини цього рішення, шляхом:
- приведення Договорів «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» у відповідність до Типового Договору «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529;
- вчинення дій, спрямованих на укладання із споживачами Договорів «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», положення яких відповідають Типовому Договору «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529.
Згідно відзиву на позовну заяву (№ 719 від 24.11.2010р.), відповідач просив суд зупинити провадження по справі до вирішення адміністративним судом питання про поновлення пропущеного терміну для оскарження рішення Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 37 від 30.06.2010р. та винесення рішення по даній справі та набрання ним законної сили.
25.11.2010р. від позивача до суду надійшло клопотання № 01-24/3115 від 25.11.2010р. про збільшення позовних вимог, в якому зазначає про збільшення суми пені за несплату штрафу та просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 17000 грн. 00 коп. та пеню в розмірі 16 575 грн. 00 коп. до загального фонду Державного бюджету України на рахунки, відкриті в управліннях Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100, символ звітності 106. Зазначена заява, у відповідності до ст. 22 ГПК України, прийнята судом до розгляду.
У дане судове засідання представник позивача подав клопотання № 01-24/3164 від 01.12.2010р. про збільшення позовних вимог, в якому зазначає про збільшення суми пені за несплату штрафу та просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 17000 грн. 00 коп. та пеню в розмірі 17 000 грн. 00 коп. до загального фонду Державного бюджету України на рахунки, відкриті в управліннях Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100, символ звітності 106. Зазначена заява, у відповідності до ст. 22 ГПК України, прийнята судом до розгляду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників сторін, оцінивши надані докази, суд встановив:
Рішенням адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30 червня 2010 року № 37:
1. визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумське підприємство обслуговування житла» (відповідач) за результатами діяльності у 2006, 2007, 2008, 2009 роках та станом на травень 2010 року у розумінні статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» є суб'єктом господарювання, що займає монопольне становище на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в межах території обслуговування ТОВ «Сумське підприємство обслуговування житла» у місті Суми, визначеної додатком до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 25 жовтня 2005 року № 570 «Про визначення балансоутримувачів та виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Суми».
2. дії ТОВ «Сумське підприємство обслуговування житла», які полягають у неприведенні у відповідність договорів із споживачами: - у період з 2006 року по 9 червня 2009 року згідно з Типовим договором «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 560; - у період з 9 червня 2009 року по травень 2010 року згідно з Типовим договором «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529, є порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною 1 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
3. відповідно до статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ТОВ «Сумське підприємство обслуговування житла» накладено штраф у розмірі 17000 грн. 00 коп.
4. зобов'язано ТОВ «Сумське підприємство обслуговування житла» усунути порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 2 резолютивної частини рішення адмінколегії, а саме:
- привести Договори «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» у відповідність до Типового договору «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529;
- вчинити дії, спрямовані на укладання із споживачами Договорів «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», положення яких відповідають Типовому договору «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529.
У відповідності до ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Згідно п. 2 ст. 50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є зловживання монопольним (домінуючим) становищем.
Відповідно до статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення та розпорядження Антимонопольного комітету, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Згідно частини 3 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, сплачують його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладання штрафу.
Як вбачається з матеріалів справи, копія рішення адміністративної колегії від 30 червня 2010 року № 37 була надіслана відповідачу листом від 2 липня 2010 року № 02-06/1573 та отримана ним 21 липня 2010 року, про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення поштового відправлення № 1206911 та копія опису вкладення в цінний лист (а.с. 10).
Таким чином, останнім днем добровільної сплати штрафу відповідачем та виконання рішення № 37 від 30 червня 2010 року, зокрема п. 4 його резолютивної частини, є 21 вересня 2010 року. Але, станом на момент розгляду справи, штраф відповідачем не сплачений.
Згідно з частиною 5 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу.
З урахуванням клопотання позивача № 01-24/3164 від 01.12.2010р. розмір пені за прострочення сплати штрафу складає 17000 грн. 00 коп.
Рішенням адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30 червня 2010 року № 37 було встановлено двомісячний термін виконання рішення з дня його отримання, тобто до 21 вересня 2010 року включно.
На момент розгляду справи, рішення адмінколегії від 30 червня 2010 року № 37 відповідачем не виконано.
Проаналізувавши вищевказані норми, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими, такими, що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню з урахуванням клопотання № 01-24/3164 від 01.12.2010р. про збільшення позовних вимог.
У відзиві на позовну заяву (№ 719 від 24.11.2010р.) відповідач просив суд зупинити провадження по справі до вирішення адміністративним судом питання про поновлення пропущеного терміну для оскарження рішення Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 37 від 30.06.2010р. та винесення рішення по даній справі та набрання ним законної сили. Суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження по справі виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено. Копія рішення адміністративної колегії від 30 червня 2010 року № 37 була надіслана відповідачу листом від 2 липня 2010 року № 02-06/1573 та отримана відповідачем 21 липня 2010 року, про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення поштового відправлення № 1206911 та копія опису вкладення в цінний лист (а.с. 10). Останній день оскарження рішення адмінколегії від 30 червня 2010 року № 37 сплинув 21 вересня 2010р. На даний час рішення адмінколегії у встановленому законом порядку не оскаржено, а відтак відповідно до ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» є обов`язковим до виконання. В Сумському окружному адміністративному суді розглядається клопотання відповідача про поновлення строку звернення до суду про визнання рішення № 37 від 30.06.2010р. «про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» нечинним, саме ж рішення в суді не оскаржується, а тому відсутні підстави для зупинення провадження по справі № 18/132-10.
Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процессу, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, –
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумське підприємство обслуговування житла» (40024, м. Суми, вул. Харківська, 42, код 30760136) штраф у розмірі 17000 грн. 00 коп. та пеню в розмірі 17 000 грн. 00 коп. до загального фонду Державного бюджету України на рахунки, відкриті в управліннях Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100, символ звітності 106.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумське підприємство обслуговування житла» (40024, м. Суми, вул. Харківська, 42, код 30760136) в доход державного бюджету України (р/р 31112095700002 в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код 22090200, символ 095) 425 грн. 00 коп. державного мита.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумське підприємство обслуговування житла» (40024, м. Суми, вул. Харківська, 42, код 30760136) в доход державного бюджету (р/р 31215259700002 в ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код 23636315, одержувач - Держбюджет м. Суми) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумське підприємство
обслуговування житла» (40024, м. Суми, вул. Харківська, 42, код
30760136) виконати рішення адміністративної колегії Сумського обласного
територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30 червня
2010 року № 37, а саме пункт 4 резолютивної частини цього рішення, шляхом:
- приведення Договорів «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та
прибудинкових територій» у відповідність до Типового Договору «Про надання
послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»,
затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року
№ 529;
- вчинення дій, спрямованих на укладання із споживачами Договорів «Про
надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»,
положення яких відповідають Типовому Договору «Про надання послуг з
утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженому
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529.
6. У задоволенні клопотання ТОВ «Сумське підприємство обслуговування житла» № 719 від 24.11.2010р. про зупинення провадження по справі – відмовити.
7. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
СУДДЯ С.В. ЗАЄЦЬ
Повне рішення складене 03.12.2010р.
Суддя