Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-5050/10/2370 16.11.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Лисенко С.С.,
за участю:
представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Трейд» Кучеренка С.П. за довіреністю,
представника відповідача державної податкової інспекції у м. Черкаси Левенець А.М. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд»до державної податкової інспекції у містіЧеркаси про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд», в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси.
Представник позивача вимоги мотивував тим, що відповідачем неправомірно застосовані санкції згідно Закону України «Про плату за землю», яким встановлюється трикратний розмір земельного податку, тоді як на думку позивача, при визначенні річної орендної плати за землю має застосовуватись один відсоток від її грошової оцінки, визначений договором оренди.
Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила, мотивуючи це тим, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають в державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Але зазначеним договором оренди земельної ділянки від 05.09.2005 р. чітко визначено, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цих договорів.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши письмові докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд»як юридична особа перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м.Черкаси як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991 р.
31 березня 2010 року головним державним податковим інспектором державної податкової інспекції у м. Черкаси була проведена камеральна перевірка податкової декларації відповідача щодо орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. За її результатами був складений акт № 2331/15-31/24359697 від 31.03.2010 р., в якому зазначено, що розмір податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, визначений в податковій декларації є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації та обчисленні суми орендної плати позивачем-платником податку невірно визначено розмір орендної плати, чим порушено статтю 21 Закону України «Про оренду землі», що призвело до заниження податкового зобовязання.
Податковим повідомленням-рішенням державної податкової інспекції у м. Черкаси №0006531503/0 від 14.04.2010 р. на підставі вищезгаданого акту перевірки та підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 та підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-III від 21.12.2000 р. (далі Закон № 2181) визначено суму податкового зобовязання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8516 грн., в тому числі за основним платежем зі сплати орендної плати з юридичних осіб 8110 грн. 48 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями 405 грн. 52 коп.
Зазначене рішення було оскаржене до Державної податкової адміністрації у Черкаській області. За результатами розгляду скарги 22.09.2010 р. було винесене рішення № 9712/6/25-0215, яким скасовано оскаржуване рішення в частині донарахованого податкового зобовязання з орендної плати за землю за податкові періоди з березня по грудень 2010 року та в частині застосованої штрафної санкції за вказані податкові періоди.
У звязку з частковим скасуванням оскаржуваного рішення державною податковою інспекцією у місті Черкаси винесено рішення за № 0014011503/3 від 01.10.2010 р., яким нараховано 1351 грн. 75 коп. орендної плати за землю та 67 грн. 59 коп. штрафних санкцій. Дане рішення отримано відповідачем 02.10.2010 р.
Спеціальним законом, що визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю»№2535-XII від 03.07.1992р. (далі Закон №2535-XII).
Згідно зі статтею 2 Закону №2535-XII використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. Так, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок; за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Орендна плата за землю за статтею 21 Закону України «Про оренду землі»№ 161-XIV від 06.10.1998 р. це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України «Про плату за землю»).
В той же час, при визначенні розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності сторони договору мають враховувати положення статті 7 Закону №2535-XII, зокрема частини 1 статті 7 Закону про №2535-XII, що регулює розмір плати за землю населених пунктів, згідно якої ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. При цьому означені ставки земельного податку застосовуються по сільськогосподарських угіддях та землях населених пунктів за умови, що грошову оцінку останніх проведено і уточнено станом на 1 січня 2008 року.
Ставки податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не проведено, встановлюються частиною 2 статті 7 Закону №2535-XII та є диференційованими в залежності від чисельності мешканців відповідного населеного пункту.
Судом встановлено, що 05 вересня 2005 року між Черкаською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд» було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2949 кв. м., що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться в межах населеного пункту м. Черкаси, по вул.Чигиринській, 11. Означений договір зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП«Центр ДЗК»при Держкомземі України 25.09.2005 р. за №040577500219.
Згідно зазначеного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом Черкаського міського управління земельних ресурсів від 08.08.2005 р. № 320-гр.-2005 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить 525528грн.; розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою встановлено у розмірі одного відсотку від її нормативної грошової оцінки і на час укладання цього договору складає 312 417грн.
Разом з тим, встановлені статтею 7 Закону №2535-XII ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Так, відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі»№ 161-XIV від 06.10.1998 р. зі змінами, річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Отже, при обчисленні платником суми щорічної орендної плати за земельні ділянки населених пунктів, які перебувають у державній або комунальній власності, слід виходити з трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та складає один відсоток від грошової оцінки земельної ділянки.
Більше того, пунктом 4.2 договору оренди землі від 05.09.2005 р. передбачено, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цих договорів.
Як наслідок, розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, визначений в трикратному розмірі земельного податку, встановленого Законом України «Про плату за землю».
Таким чином суд приходить до висновку, що позов товариства з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд» до державної податкової інспекції у м.Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення не підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 22 листопада 2010 року.
СуддяС.М. Гарань