Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
28 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/366/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Ільїчова Сергія Дмитровича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
21.02.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Ільїчова Сергія Дмитровича в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), в якому представник позивача просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та членам його сім`ї ОСОБА_2 , підйомної допомоги, передбаченої п. 1 ч. 3 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та членів його сім`ї ОСОБА_2 підйомної допомоги, передбаченої п. 1 ч. 3 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 30.09.2014 позивач був зарахований до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 на посаду старшого водія відділення забезпечення. 26.11.2024 позивачем було подано на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 рапорт, з проханням нарахувати та виплатити ОСОБА_1 та членам його сім`ї ОСОБА_2 , яка переїхала разом із ним, підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення, відповідно до статті 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», внаслідок переміщення на нове місце служби в інший населений пункт. Дана вимога позивача була пов`язана з тим, що ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв`язку з збройною агресією російської федерації проти України та часткової окупації території Луганської області в 2022 році було тимчасово переміщено до АДРЕСА_1 .
10.02.2025 було отримано відповідь начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 про те, що рапорт ОСОБА_1 від 26.11.2024 щодо виплати підйомної допомоги розглянутий відповідно до вимог Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 №531. Законні підстави для виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в порядку п. 3 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відсутні, у зв`язку з тим, що передислокації ІНФОРМАЦІЯ_8 не відбулось. Згідно з довідкою з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.02.2024 місцезнаходженням ІНФОРМАЦІЯ_8 є АДРЕСА_2 . Будь-яка реєстрація зміни місцезнаходження установи не відбувалась.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 26.02.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
14.03.2025 відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого послався на те, що позивач в період з 30.09.2014 по 31.10.2020 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_9 . З 01.11.2020 по 26.11.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_8 (до 13.07.2021 ІНФОРМАЦІЯ_10 ), що є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_11 ) та знаходиться у нього на фінансовому забезпеченні.
З початком повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України, що розпочалось 24.02.2022, та по теперішній час, ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також ІНФОРМАЦІЯ_12 знаходяться у місці тимчасового перебування, що розташоване в Запорізькій області, де, як органи військового управління, забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Частиною 3 статті 6 Закону України «Про Збройні Сили України» (редакція статті станом на 24.02.2022) визначено, що передислокація військових частин, а також військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України до рівня з`єднання здійснюється за рішенням Міністерства оборони України за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Рішення Міністерства оборони України за погодженням з Кабінетом Міністрів України про передислокацію ІНФОРМАЦІЯ_13 (в т.ч. ІНФОРМАЦІЯ_5 ), передбачене частиною 3 статті 6 Закону України «Про Збройні Сили України», не приймалось.
ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 (в т.ч. ІНФОРМАЦІЯ_6 ) не змінював пункт постійної дислокації, що підтверджується довідкою з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 14.02.2024 №122/24, в якій місцем знаходження ІНФОРМАЦІЯ_8 зазначено АДРЕСА_2 . Будь-яка реєстрація зміни місцезнаходження установи не відбувалась.
Наказ командира військової частини (начальника установи) щодо прибуття до місця дислокації установи (в т.ч. і ІНФОРМАЦІЯ_5 ), передбачений пунктом 2 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 05.02.2018 № 45, не видавався.
З урахуванням викладеного відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , в період з 30.09.2014 по 13.07.2021 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_9 ; з 14.07.2021 по 23.12.2024 - у ІНФОРМАЦІЯ_8 (до 13.07.2021 - ІНФОРМАЦІЯ_10 ), що є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_11 ) та знаходиться у нього на фінансовому забезпеченні, що підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 10.03.2025 № СТ/158.
З початком повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України, що розпочалось 24.02.2022, та по теперішній час, ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також ІНФОРМАЦІЯ_12 знаходяться у місці тимчасового перебування, що розташоване в Запорізькій області, про що зазначає відповідач у відзиві.
26.11.2024 позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 з рапортом, в якому просив виплатити йому підйомну допомогу.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 26.11.2024 № СТ/1084 рапорт позивача направлено до ІНФОРМАЦІЯ_7 для подальшого опрацювання.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 29.11.2024 № 3949 рапорт позивача повернуто без реалізації у зв`язку з відсутністю підстав для виплати підйомної допомоги.
Відповідно до витягу з Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій частині) від 23.12.2024 № 365 майора ОСОБА_1 , начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_8 , наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 16 грудня 2024 року № 678 звільнено з військової служби у запас за підпунктом «б» пункту третього частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» за станом здоров`я (за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), вважати таким, що справи та посаду здав, і направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_14 , місто Запоріжжя. З 23 грудня 2024 року виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, а з котлового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_15 зі сніданку 24 грудня 2024 року.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_11 листом від 10.02.2025 696 повідомив, що рапорт ОСОБА_1 від 26.11.2024 щодо виплати підйомної допомоги розглянутий, законні підстави для виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в порядку п. 3 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відсутні, у зв`язку з тим, що передислокації ІНФОРМАЦІЯ_8 не відбулось. Згідно з довідкою з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.02.2024 місцезнаходженням ІНФОРМАЦІЯ_8 є АДРЕСА_2 . Будь-яка реєстрація зміни місцезнаходження установи не відбувалась.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача в частині невиплати позивачу підйомної допомоги у зв`язку з передислокацією відповідача з м. Старобільськ Луганської області до АДРЕСА_1 , позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII передбачено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв`язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв`язку з передислокацією військової частини їм виплачується:
1) підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім`ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби;
2) добові, встановлені Кабінетом Міністрів України для працівників, які перебувають у відрядженні, за кожний день перебування в дорозі на військовослужбовця та кожного члена сім`ї військовослужбовця, який переїжджає разом з ним.
Наказом Міністерства оборони України 05.02.2018 № 45, відповідно до статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з метою упорядкування виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, та тих, які проходять кадрову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв`язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням на навчання до вищих військових навчальних закладів, вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи (далі - військові навчальні заклади), та військових коледжів або навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить шість місяців і більше, без збереження посади за попереднім місцем служби або у зв`язку з передислокацією військової частини (підрозділу військової частини), установи, організації (далі - військова частина) їм виплачується:
підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім`ї, який переїхав з ним на нове місце військової служби;
добові, встановлені Кабінетом Міністрів України для працівників, які перебувають у відрядженні, за кожний день перебування в дорозі (далі - добові) на військовослужбовця та кожного члена його сім`ї, який переїхав разом з ним.
Відповідно до п. 2 Порядку № 45 право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає:
на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби з одного населеного пункту в інший у зв`язку з призначенням на посаду;
на дату зарахування на навчання - для військовослужбовців, які зараховані на навчання до військових навчальних закладів;
на дату прибуття до місця дислокації, оголошений наказом командира військової частини, - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби у складі військової частини (підрозділу) в інший населений пункт.
Розмір підйомної допомоги обчислюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець приступив до виконання обов`язків за посадою (зарахування на навчання), або на дату прибуття до нового місця дислокації військової частини, на членів сім`ї - на дату реєстрації рапорту військовослужбовця про виплату підйомної допомоги на членів сім`ї військовослужбовця, які переїхали з ним до нового місця військової служби.
За п. 3 Порядку № 45 виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем навчання) із застосуванням автоматичних (автоматизованих) систем опрацювання даних за умови наявності (використання) таких систем у військовій частині (установі) та відповідно до наказу командира (начальника) військової частини (військового навчального закладу) із зазначенням нарахованої суми виплат.
У наказі зазначаються дата та номер наказу про призначення військовослужбовця на військову посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов`язків за посадою, дата вибуття з попереднього місця військової служби та прибуття на нове місце військової служби (на нове місце дислокації військової частини).
Військовослужбовцям, які на дату прибуття до іншого населеного пункту перебувають у розпорядженні відповідного командира, виплата підйомної допомоги та добових здійснюється після призначення їх на посади та вступу до виконання обов`язків за посадами за новим місцем військової служби в цьому населеному пункті.
Пунктом 5 Порядку № 45 передбачено, що підйомна допомога та добові в разі переїзду на нове місце військової служби на членів сім`ї військовослужбовця виплачуються на підставі наказу командира військової частини із зазначенням у ньому нарахованої суми до виплати, який видається на підставі рапорту військовослужбовця про виплату підйомної допомоги на членів сім`ї військовослужбовця, які переїхали з ним до нового місця військової служби із застосуванням автоматичних (автоматизованих) систем опрацювання даних за умови наявності (використання) таких систем у військовій частині (установі).
У разі необхідності командир, який видає наказ про виплату відповідної допомоги, може організувати перевірку достовірності даних про переїзд членів сім`ї військовослужбовця до його нового місця військової служби.
Для цього його наказом створюється комісія з перевірки факту переїзду членів сім`ї військовослужбовця до його нового місця військової служби.
Результати оформлюються актом перевірки факту переїзду членів сім`ї військовослужбовця до його нового місця військової служби (за формою, визначеною в додатку до цього Порядку).
Згідно з п. 12 Порядку № 45 наказ про виплату підйомної допомоги та добових на військовослужбовця та членів його сім`ї готується службою персоналу військової частини.
Виплата підйомної допомоги та добових здійснюється, якщо звернення щодо їх отримання надійшли протягом трьох років із дня виникнення права на їх отримання (п. 13 Порядку №45).
Верховний Суд у постанові від 11 травня 2023 року по справі № 160/9173/21 зазначив, що згідно із положеннями Порядку № 45 підйомна допомога виплачується у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу на нове місце військової служби.
Аналіз указаних норм свідчить про те, що умовою виплати військовослужбовцю підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення є переїзд військовослужбовця на нове місце військової служби в інший населений пункт.
Матеріали справи свідчать, що позивач з липня 2021 року проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_16 .
Місце дислокації ІНФОРМАЦІЯ_5 на час прийняття на службу було АДРЕСА_2 .
Згідно паспорта серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Як зазначає відповідач, з початком повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України, що розпочалось 24.02.2022 та по теперішній час, ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також ІНФОРМАЦІЯ_12 знаходяться у місці тимчасового перебування, що розташоване в Запорізькій області, де, як органи військового управління, забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
З витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій частині) від 23.12.2024 № 365 про виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу та всіх видів забезпечення слідує, що місце винесення наказу АДРЕСА_1 .
Таким чином, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 фактично переміщено з АДРЕСА_2 , що не спростовується та підтверджується відповідачем, у тому числі і фактом захоплення російськими загарбниками міста Старобільськ у березні 2022 року.
Тобто у позивача змінилось і місце служби, і місце проживання.
Судом враховано, що матеріали справи підтверджують факт переїзду позивача та прибуття у склад ІНФОРМАЦІЯ_5 до місця дислокації в інший населений пункт, а саме АДРЕСА_1 , що у розумінні абз. 4 п. 2 Порядку № 45 надає позивачу право на отримання підйомної допомоги.
Судом критично оцінюються посилання відповідача на те, що наказ командира військової частини (начальника установи) про прибуття до місця дислокації установи (в т.ч. і ІНФОРМАЦІЯ_5 ), передбачений пунктом 2 вищевказаного Порядку, не видавався, оскільки під час судового розгляду встановлено, що з 2022 року відбулося фактичне переміщення особового складу ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також ІНФОРМАЦІЯ_12 до АДРЕСА_1 , а відсутність відповідного наказу про визначення місця тимчасового дислокування вказує на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка не повинна мати негативних наслідків для позивача.
Окрім того, посилання відповідача на відсутність директив та наказів відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України «Про Збройні Сили України» щодо зміни дислокації ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також ІНФОРМАЦІЯ_12 в даному випадку не змінює обставин фактичного переміщення особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 до АДРЕСА_1 .
Отже, помилковим є посилання відповідача на те, що передислокація ІНФОРМАЦІЯ_5 не відбулася.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до відповідача із рапортом про виплату підйомної допомоги у межах строку визначеного п. 13 Порядку № 45.
Проте доказів розгляду рапорту про виплату підйомної допомоги у відповідності до вимог законодавства відповідачем не надано.
Тобто відповідач, не виконавши покладених на нього обов`язків, не вирішив питання про задоволення або відмову у задоволенні рапорту позивача про виплату підйомної допомоги, відповідного рішення за результатами розгляду рапорту позивача не було прийнято.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем у спірних правовідносинах допущено протиправну бездіяльність щодо нерозгляду рапорту позивача про виплату підйомної допомоги.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до часткового задоволення з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права шляхом:
- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо нерозгляду рапорту ОСОБА_1 від 26.11.2024 про виплату підйомної допомоги та неприйняття відповідного рішення за результатом розгляду вказаного рапорту;
- зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 26.11.2024 про виплату підйомної допомоги та прийняти відповідне рішення за результатом розгляду вказаного рапорту з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
Питання про розподіл судових витрат по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач у спірних правовідносинах згідно з пунктом 12, 13 частини першої статті 5 Закону України Про судовий збір від сплати судового збору звільнений.
При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, суд виходить з такого.
Згідно положень статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Аналіз положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Компенсація витрат на професійну правничу допомогу здійснюється у порядку, передбаченому статтею 134 КАС України, яка не обмежує розмір таких витрат.
За змістом пункту 1 частини третьої статті 134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (пункт 2 частини третьої статті 134 КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При цьому, частиною п`ятою статті 134 КАС України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
За приписами частини сьомої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Суд звертає увагу на те, що зі змісту вказаних норм вбачається, що від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Що стосується часу, витраченого фахівцем в галузі права, то зі змісту вказаних норм процесуального права можна зробити висновок, що достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, яка саме кількість часу витрачена на відповідні дії (постанова Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 816/2096/17).
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 134 КАС України у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Тобто законодавець визначив, що обов`язок доведення не співмірності витрат покладається саме на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами та при наявності зазначеного положення суд розглядає питання співмірності витрат.
Відповідачем надано клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, в обґрунтування якого вказано, що позовна заява не містить ознак проведення значного обсягу робіт з її підготовки, витраченого значного часу та матеріалів, відсутні данні щодо залучення фахівця та експерта для підготовки позову, а отже сума, яку позивач просить стягнути з відповідача в якості витрат на правову допомогу є завищеною та безпідставною.
Згідно з матеріалами справи 15.01.2025 укладено договір № 04012501/01 про надання правничої допомоги між адвокатом Ільїчовим Сергієм Дмитровичем, надалі - «Адвокат», з однієї сторони, і громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надалі - «Клієнт», з другої сторони. Предметом договору є, у тому числі, представництво інтересів Клієнта у будь-яких судах.
При цьому пунктом 3.2 Договору встановлено, що розмір гонорару та порядок його оплати визначається Сторонами відповідно до цього Договору безоплатно.
Пунктом 3.5 Договору визначено, що факт надання передбачених цим Договором послуг підтверджується Актом приймання-передачі наданих послуг.
Передбаченого цим договором акта приймання передачі наданих послуг позивачем не надано, як і не надано документів на підтвердження розміру визначеного ним гонорару.
Разом із цим до суду також надано договір про надання правової допомоги / юридичних послуг від 04.01.2024 № 04012501, укладений між Центром правової допомоги (ТОВ «Центр правової допомоги Юрист-24») та ОСОБА_1 , предметом якого згідно з пунктом 1.2 є збір документів з метою отримання підйомної допомоги та грошової компенсації за недоотримане речове майно, адвокатський контроль.
Згідно з пунктом 3.1 вказаного Договору розмір оплати за виконання юридичних послуг / правової допомоги, визначених у пункті 1.2 цього Договору, становить 10000 грн.
Позивачем надано акт прийому-передачі наданих послуг до Договору про надання юридичних послуг / правової допомоги № 04012501 від 04.01.2025, складений між Центром правової допомоги (ТОВ «Центр правової допомоги Юрист-24») та ОСОБА_1 , згідно з яким виконавець надав, а замовник прийняв юридичні послуги / правову допомогу: збір документів з метою отримання підйомної допомоги та грошової компенсації за недоотримане речове майно. Вартість послуг 10000 грн.
Згідно з позовною заявою її подано в інтересах позивача та підписано адвокатом Ільїчовим Сергієм Дмитровичем.
На підтвердження повноважень адвоката в матеріали справи надано ордер від 09.02. 2025 серії АН № 1621157 на надання правничої допомоги Найдишу Олексію Михайловичу, на підставі договору від 15.01.2025 № 04012501/01, у Луганському окружному адміністративному суді, зі змісту якого слідує, що цей ордер виданий адвокатом Ільїчовим Сергієм Дмитровичем, що здійснює адвокатську діяльність індивідуально.
Положення про ордер на надання правничої допомоги встановлює єдині для всіх адвокатів України, адвокатських об`єднань/адвокатських бюро правила виготовлення, оформлення, зберігання, обліку ордерів затверджено рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року № 41 (із змінами, внесеними Рішеннями Ради адвокатів) (далі - Положення).
Абзацом першим пункту 2 Положення визначено, що ордер на надання правничої допомоги є письмовий документ (в паперовій або електронній формі), що посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05.07.2012 № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та іншими законами України.
Згідно із пунктом 4 Положення ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Пунктом 9 Положення визначено, що ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом (власноручно або електронним підписом) та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності).
Отже, зі змісту наданого в матеріали справи ордеру слідує, що правничу допомогу позивачу у цій справі надано адвокатом Ільїчовим Сергієм Дмитровичем, що здійснює адвокатську діяльність індивідуально.
При цьому суду не надано жодних доказів, що адвокат Ільїчов Сергій Дмитрович працює в ТОВ «Центр правової допомоги Юрист 24», а також, що цим Товариством доручено Ільїчову Сергію Дмитровичу надавати ОСОБА_1 правничу допомогу на виконання умов договору від 15.01.2025 № 04012501/01.
Отже, наданими в матеріали справи документами не підтверджено надання ТОВ «Центр правової допомоги Юрист 24» послуг Найдишу О.М.
Також в матеріали справи не надано відповідних доказів здійснення позивачем оплати правничої допомоги.
Таким чином, оскільки склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі, і позивачем не надано передбачених договорами доказів на понесення витрат на надання правничої допомоги в розмірі 10000,00 грн, підстави для їх стягнення з відповідача відсутні.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Ільїчова Сергія Дмитровича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду рапорту ОСОБА_1 від 26.11.2024 про виплату підйомної допомоги та неприйняття відповідного рішення за результатом розгляду вказаного рапорту.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 26.11.2024 про виплату підйомної допомоги та прийняти відповідне рішення за результатом розгляду вказаного рапорту з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.О. Свергун