Рішення № 126927355, 28.04.2025, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2025
Номер справи
640/22060/20
Номер документу
126927355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

28 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/22060/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НВО "Промвпровадження" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НВО "Промвпровадження" до Державної служби України з безпеки на транспорті, яким просив:

- визнати протиправними та скасувати постанови Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 205166 від 30.06.2020 та постанову № 205167 від 30.06.2020.

В обгрунтування позову зазначено, що дана позовна заява подається з метою оскарження постанов Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 205166 від 30 червня 2020 року та № 205167 від 30 червня 2020 року.

Відповідно до змісту постанови № 205166 від 30 червня 2020 року ТОВ «НВО «Промвпровадження» 20 травня 2020 року допустило порушення законодавства про автомобільний транспорт, за що передбачена відповідальність відповідно до абзацу 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000,00 грн.).

Відповідно до змісту постанови № 205167 від 30 червня 2020 року ТОВ «НВО «Промвпровадження» 15 травня 2020 року допустило порушення законодавства про автомобільний транспорт, за що передбачена відповідальність відповідно до абзацу 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000,00 грн.).

Позивач не погоджується з прийнятими відповідачем постанов з огляду на те, що На момент складання актів про правопорушення Позивач не був перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивач звертає увагу суду на те, що транспортні засоби SCANIA з р.н. НОМЕР_1 та Renault з р.н. НОМЕР_2 належать Позивачу на праві приватної власності, однак станом на 20 травня 2020 року та 15 травня 2020 року перебували в оренді в іншої юридичної особи, у зв`язку з чим останній не надавав та не міг надавати послуги з перевезення вантажу.

Також позивач вважає, що відповідачем порушено процедуру розгляду актів перевірки.

У порушення Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті, затверджена наказом Міністерства інфраструктури України від 24.04.2013 року № 254 Позивача не було належним чином повідомлено про час, дату та місце розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, відтак Позивач не приймав участі в проведенні розгляду матеріалів перевірки та не міг надати власну аргументацію по суті виявлених порушень. Так, згідно поштового конверта 01 липня 2020 року на адресу Позивача надійшов лист № 45363/18/24-20 від 16.06.2020 року (штрих-код 03083 00460598), яким Відповідач повідомив про розгляд справ про правопорушення вимог законодавства по спірним актам № 216685 від 20.05.2020 року та № 216950 від 15.05.2020 року на 30 червня 2020 року з 09:30 до 17:00. Отже лист-запрошення надійшов після дати самого розгляду справ, а тому Відповідач не мав права розглядати справи, не впевнившись у тому, що Позивач належним чином повідомлений, а його право бути присутнім на розгляді не порушується.

Крім того позивач зазначив, що Відповідачем порушено процедуру оформлення справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

05 серпня 2020 року на адресу Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було надіслано лист (вих. № 03-08/20/1 від 03.08.2020), в якому Позивач просив надати відомості та документальне підтвердження процедури зважування транспортних засобів, зокрема, яким саме приладом (приладами) проведено зважування, яка методика була застосована посадові особи Укртрансбезпеки. Станом на дату подання цієї позовної заяви до суду відповіді на лист Позивач так і не отримав.

З приписів Порядку № 879 та Порядку № 1007/1207 слідує, що саме довідка про здійснення габаритно-вагового контролю є підтверджуючим документом щодо результатів здійснення габаритно-вагового контролю. Позивач звертає увагу суду, що Відповідачем не надано ані довідок про здійснення габаритно-вагового контролю, ані талонів/чеків зважування, ані актів про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, ані розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту, ані доказів відповідності вимірювального обладнання вимогам законодавства. Таким чином, Відповідач не надав належних та допустимих доказів підтвердження правомірності своїх дій під час винесення оскаржуваних постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, а тому постанови є незаконними та підлягають скасуванню.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с. 40-47), яким просить відмовити у задоволені позову з огляду на наступне.

20 травня 2020 року, 15 травня 2020 року інспекторами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку № 000183 від 14.05.2020, №000181 від 12.05.2020 на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Співробітниками Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, був 20.05.2020 зупинений транспортний засіб марки SCANIA, номерний знак НОМЕР_3 , який належить позивачу. 15.05.2020 був зупинений транспортний засіб марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_4 , який належить позивачу. Водій під час перевірки не надав інспекторам договору тимчасового користування транспортного засобі та не надав жодного зауваження з того приводу, що власник транспортного засобу вказаний у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу не є перевізником.

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SCANIA, номерний знак НОМЕР_3 було встановлено, що навантаження на здвоєну вісь склало 30,56 т при нормативно допустимому - 16 т. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон зважування від 20.05.2020. Таким чином, відповідно до частини 4 пункту 4 Порядку №1007/1207 контролюючими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю №0013436 від 20.05.2020.

На підставі пункту 6 Порядку №422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, інспекторами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 026945 від 20.05.2020.

Таким чином, за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_4 було встановлено, що навантаження на строєну вісь склало 38,88 т при нормативно допустимому - 22 т. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон зважування від 15.05.2020.

Таким чином, відповідно до частини 4 пункту 4 Порядку №1007/1207 контролюючими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю №043192 від 15.05.2020.

На підставі пункту 6 Порядку №422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, інспекторами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №024209 від 15.05.2020.

Зважування транспортного засобу здійснювалося на повіреному належним чином засобі вимірювальної техніки про що свідчить Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (Додатки) відповідно до п.11 Порядку 879.

Документи на ваги завжди знаходяться у пункті здійснення габаритно - вагового контролю та надаються всім водіям для ознайомлення.

Також відповідач зазначив, що відсутність методики проведення габаритно -вагового контролю, затвердженої Міністерством економічного розвитку, не є підставою, яка звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу та від обов`язку по внесенню плати за таке перевищення.

Повідомленням від 25.06.2020 позивача було викликано для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 30.06.2020, що відповідає розумним строкам такого листування. 26.06.2020 відправлення було у точці видачі, відповідно до трекінгу, позивач мав можливість отримати запрошення на розгляд справи з 26.06.2020. Вказане свідчить, що позивач мав прибути на розгляд, проте вказаним правом не скористався Пунктом 27 Порядку № 1567 передбачено, що у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5. У позивача була можливість надати відповідні заперечення, пояснення та докази до моменту винесення постанови, якщо б він з`явився на розгляд акту.

Щодо правомірності прийняття постанови, що оскаржується, відповідач зазначив наступне.

25 вересня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» від 11.09.2019 № 54-ІХ.

Зокрема, даний Закон частину першу статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» доповнює новими абзацами такого змісту:

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Враховуючи те, що відповідно до акту проведення перевірки ТОВ «НВО «Промвпровадження» виконувало вантажні перевезення з навантаженням на здвоєну вісь склало 30,56 т при нормативно допустимому - 16 т, з перевищення параметрів від нормативу 91%, заступником начальника Київського міжрегіонального управління Укртраснбезпеки прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», тобто 34000 грн. та виконувало вантажні перевезення з навантаженням на строєну вісь склало 38,88 т при нормативно допустимому - 22 т, з перевищення параметрів від нормативу 76,7%, заступником начальника Київського міжрегіонального управління Укртраснбезпеки прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», тобто 34000 грн.

Таким чином, враховуючи викладені обставини, Державна служба України з безпеки на транспорті наполягає, що доводи та твердження позивача, не підтверджують факту порушення Укртрансбезпекою законодавства про автомобільний транспорт, а постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу від 30.06.2020 № 205166, 205167 є правомірними та такими, що відповідає вимогам законодавства України, а відтак не підлягають скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від22 вересня 2020 року позов залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та без проведення судового засідання.

Законом України"Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ(даліЗакон № 3863-ІХ) пункт 2розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 29, ст. 111) викладено в новій редакції.

Так, приписами пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду"установлено, що інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинностіЗаконом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначеначастиною першою статті27, частиною третьою статті276, статтями289-1,289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті27, частиною третьою статті276, статтями289-1,289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання вимогЗакону № 3863-ІХнаказом ДСА України від 16.09.2024№ 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).

Пунктом 22 Порядку № 399 встановлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року зазначена справа прийнята до провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини справи.

15 травня 2020 року інспекторами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку №000181 від 12.05.2020 (а.с. 85) на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, та зупинений транспортний засіб марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_4 , який належить ТОВ "НВО "Промвпровадження".

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_4 було встановлено, що навантаження на строєну вісь склало 38,88 т (вісь 3 + вісь 4 + вісь 5) при нормативно допустимому - 22 т. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон зважування від 15.05.2020 (а.с.70) та розрахунок №043192 від 15.05.2020 (а.с. 69).

У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, інспекторами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 216950 від 15.05.2020 (а.с. 67).

На підставі зазначеного акта відповідачем винесено постанову про застосування до ТОВ "НВО "Промвпровадження" адміністративно-господарського штрафу № 205167 від 30.06.2020 про у розмірі 34000 грн (а.с. 67).

20 травня 2020 року інспекторами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку № 000183 від 14.05.2020 (а.с. 84) на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, та зупинений транспортний засіб марки SCANIA, номерний знак НОМЕР_3 , який належить ТОВ "НВО "Промвпровадження".

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SCANIA, номерний знак НОМЕР_3 було встановлено, що навантаження на здвоєну вісь склало 30,56 т (вісь 2 + вісь 3) при нормативно допустимому - 16 т. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон зважування від 20.05.2020 та розрахунок № 026945 від 20.05.2020 (а.с. 62, 74).

У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, інспекторами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 216685 від 20.05.2020 (а.с. 61)

На підставі зазначеного акта відповідачем винесено постанову про застосування до ТОВ "НВО "Промвпровадження" адміністративно-господарського штрафу № 205166 від 30.06.2020 про у розмірі 34000 грн (а.с. 60).

Вирішуючи справу у межах заявлених позовних вимог, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року № 2344-III, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2344-III).

Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 3353-ХІІ) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08 вересня 2005 року № 2862-IV, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).

За приписами пункту 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі - Правила дорожнього руху), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

В силу пункту 4 Правил № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Як передбачено статтею 48 Закону № 2344-ІІІ, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з пунктами 3, 4, 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

За приписами пунктів 15 - 18, 20 Порядку № 879 контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.

У разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль.

За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

За результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Статтею 49 Закону № 2344-III передбачено, що водій транспортного засобу зобов`язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

Відповідно до частини першої статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи:

за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З аналізу наведених норм слідує, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли, для контейнеровозів, зокрема навантаження на одиночну вісь перевищує - 11 т, а на строєну вісь перевищує - 24 т.

При цьому допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Слід зазначити, що обов`язок отримати дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, а також внести плату за проїзд такого великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування покладається на перевізника.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Спірним питанням у даній справі є правомірність застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу.

Так, позивач наполягає на тому, що на день складання актів транспортні засоби RENAULT, номерний знак НОМЕР_4 , та SCANIA, номерний знак НОМЕР_3 , перебували в оренді у третьої особи ТОВ «Лайм Солюшен».

Дослідженням наданих позивачем до позовної заяви документів: Договору оренди транспортних засобів з екіпажем № 0106-4 від 07.06.2018 (а.с. 16-17), акту приймання-передачі до договору № 0106-4 від 01.02.2020 (а.с. 18), акту приймання-передачі до договору № 0106-4 від 01.02.2020 (а.с. 19) суд встановив, що відповідно до Договору позивачем передано в оренду транспортні засоби:

самоскид VOLVO АА 66-24 КІ, 2004 року випуску;

самоскид SCANIA АА 92-63 ІР, 2008 року випуску;

самоскид SCANIA АА 92-64 ІР, 2008 року випуску;

бетонозмішувач Камаз АА 43-73 СР, 2007 року випуску;

бетонозмішувач Камаз АА 43-83 СР, 2007 року випуску.

В свою чергу, за актами приймання-передачі до договору позивачем передано в тимчасове володіння та користування сідловий тягач RENAULT, номерний знак НОМЕР_4 , 2012 року випуску, та самоскид SCANIA АА 42-15 ОТ, 2007 року випуску.

Статтею 799 ЦК України визначено, що предметом договору найму транспортного засобу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо.

Договором найму транспортного засобу може бути встановлено, що він передається у найм з екіпажем, який його обслуговує (ч. 2 ст. 799 ЦК України).

Істотними умовами договору найму транспортного засобу є предмет договору, умови про плату та терміни.

Таким чином, транспортні засоби, зазначені у актах передачі не відповідають предмету Договору оренди транспортних засобів з екіпажем № 0106-4 від 07.06.2018, а тому не приймаються судом як належний доказ передачі сідлового тягача RENAULT, номерний знак НОМЕР_4 , 2012 року випуску, та самоскида SCANIA АА 42-15 ОТ, 2007 року випуску, в оренду ТОВ «Лайм Солюшен».

Також в матеріалах справи є товарно-транспортна накладна (далі - ТТН) від 20.05.2021 № МГ0065055 (а.с. 73-73), щодо перевезення транспортним засобом самоскида SCANIA АА 42-15 ОТ вантажу щебінь-фракції 5-20. Дана ТТН містить дані щодо перевізника Товариство з обмеженою відповідальність «Науково-виробниче об`єднання «Промвпровадження».

Оцінюючи зазначені докази в сукупності, суд відхиляє доводи позивача щодо необгрунтованості застосування адміністративно-господарських штрафів із зазначених підстав.

Щодо доводів позивача про порушення процедуру розгляду актів перевірки, суд зазначає наступне.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою КМУ від 08 листопада 2006 року №1567 (далі Порядок № 1567).

Згідно із пунктом 25, 26, 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 до Порядку № 1567.

Посилання позивача на Інструкцію з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті, затверджена наказом Міністерства інфраструктури України від 24.04.2013 року № 254, як на порушення процедури розгляду актів перевірки, є не прийнятими судом, оскільки зазначена Інструкція встановлює порядок оформлення матеріалів та розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням законодавства про автомобільний транспорт, уповноваженими на те посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів.

Так, за матеріалами справи до позивача застосовано адміністративно-господарські штрафи, а ні штраф за адміністративне правопорушення.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач направив на адресу позивача повідомлення про призначення до розгляду справи про порушення вимог законодавства щодо організації перевезень автомобільним транспортом по акту 216685, 21695, 207674, 207676, яке відбудеться 30.06.2020 з 09.30 по 17.00 год за відповідною адресою, заздалегідь 26.06.2020 (а.с. 65, 66).

Зазначене повідомлення отримано позивачем 01.07.2020, що не заперечується сторонами та підтверджується трекінгом Укрпошти (а.с. 64).

Суд погоджується з доводами відповідача, що поштове відправлення перебувало на точці видачі/доставки 26.06.2020 (п`ятниця), та не залежних від відповідача причин не отримано позивачем протягом наступних днів.

Як зазначено вище, пунктом 27 Порядку №1567 встановлено право відповідача у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання розглянути справу про порушення без її участі.

Крім того, суд ураховує, що Порядок № 1567 не зобов`язує відповідача впевнитися у отриманні суб`єктом господарювання.

Доводи позивача про порушення процедури оформлення справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт також є неприйнятими судом з огляду на наступне.

Так, пунктом 18 Порядку № 879 встановлено, що за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

У разі пред`явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (п. 20 Порядку № 879).

Процедура проведення габаритно-вагового контролю врегульована, зокрема, Порядком взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затверджений спільним наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207, а вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 № 255.

Так, матеріалами справи підтвердження здійснення відповідачем габаритно-вагового контролю транспорту позивача та складання відповідних довідок про здійснення габаритно-вагового контролю (а.с. 63, 70).

Відповідно до вимог ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90 КАС України).

За вимогами ч. 4 ст. 90 КАС України суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на те, що під час розгляду справи усі наявні докази в матеріалах справи підтверджують вчинення позивачем правопорушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», суд дійшов висновку необгрунтованості позовних вимог, та наявність законних підстав у відмові в задоволенні позовних вимог.

У зв`язку з відмовою в позові відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "НВО "Промвпровадження" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Ірметова