Рішення № 126927001, 28.04.2025, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2025
Номер справи
300/1274/25
Номер документу
126927001
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" квітня 2025 р. справа № 300/1274/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання до складання та видачі довідки про грошове забезпечення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання до складання та видачі довідки про грошове забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , як військовому пенсіонеру, що отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у супереч приписам ст.ст. 43, 63 вказаного Закону, постанові КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у довідці про грошове забезпечення станом на 01.01.2023, складеній на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 в адміністративній справі №300/229/24, додаткові види грошового забезпечення (надбавки) та премія розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.). Для відновлення порушеного права внаслідок таких дій на належний розмір пенсії, слід зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних його видів, розрахованих шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, відомостей щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених із окладів, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2023 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву. У відзиві відповідач виклав свої аргументи на заперечення позовних вимог і на обґрунтування правильності обчислення ним додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи із застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.).

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (зі змінами) (а.с.8).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 в справі №300/229/24, яке набрало законної сили 27.05.2024, зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання зазначеного судового рішення, ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку від 03.06.2024 №10/1/3764 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою, яку ОСОБА_1 займав станом на день звільнення зі служби.

Згідно з вказаною довідкою грошове забезпечення станом на 01.01.2023 складалося з посадового окладу - 6870 грн., окладу за військове звання - 2150 грн., надбавки за вислугу років 50% - 4510 грн., надбавки за таємність 451 грн., надбавки за класність 315,7 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 65% - 5772 грн., премії 153% - 6441,3 грн. При цьому, за базу нарахування надбавок за таємність, за класність, за виконання особливо важливих завдань та премії взято розмір 1762 грн. (а.с.9).

Позивач, вважаючи неправильним розрахунок додаткових видів грошового забезпечення у виданій відповідачем довідці, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок КМУ №45), відповідно до пункту 1 якого, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ №704), яка набрала чинності з 01.03.2018, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови КМУ №704 встановлена тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

В пункті 4 Постанови КМУ №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

На момент набрання чинності Постановою КМУ №704 (01.03.2018) пункт 4 викладено в редакції змін, викладених згідно з пунктом 6 Постанови КМУ №103, за якими розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

В подальшому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Таким чином, з 29.01.2020, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18, пункт 6 Постанови КМУ №103 втратив чинність та відновлено дію пункту 4 Постанови КМУ №704 у первинній редакції. Тобто, з січня 2020 року виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Такі обставини встановлені судовим рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 в справі №300/229/24, яке набрало законної сили.

Вказаним судовим рішенням зобов`язано відповідача під час підготовки позивачу довідки визначити розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14, а саме прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023 та видати відповідну довідку з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №300/229/24, як уже встановлено судом, відповідач 03.06.2024 видав довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за №10/1/3764, за посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби.

Аналізуючи довідку №10/1/3764 суд встановив, що посадовий оклад та оклад за військове звання розраховані в ній шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Однак, такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (в довідці - таємність), надбавка за кваліфікаційну категорію (в довідці - класність), надбавка за особливості проходження служби (в довідці - надбавки за виконання особливо важливих завдань) та премія обчислені у відсотках від посадового окладу, окладу за військове звання, що розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14, а не на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

З цього приводу суд зазначає, що надбавки та премія, як це передбачено в пункті 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок МОУ №260), належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 1 розділу VI Порядку МОУ №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов`язків.

У довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за №10/1/3764 зазначено, що надбавка за особливості проходження служби встановлена в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Водночас, суд встановив, що відповідач надбавку за особливості проходження служби протиправно розрахував виходячи із посадового окладу, окладу за військове звання, що визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Пунктом 1 розділу IX (виплата надбавки за кваліфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу) Порядку МОУ №260 передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які мають присвоєну в установленому порядку кваліфікаційну категорію, займають посади і виконують службові обов`язки за спеціальністю, за якою присвоєно кваліфікаційну категорію, щомісячно виплачується надбавка за кваліфікаційну категорію у відсотках посадового окладу. В пункті 2 цього розділу передбачені підстави і розміри надбавки за кваліфікаційну категорію.

В довідці, що видана позивачу про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 така надбавка встановлена в розмірі 7% і всупереч п.1 розділу ІХ Порядку МОУ №260 розрахована виходячи із посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.).

Таку ж базу нарахування (1762 грн.) відповідачем застосовано під час розрахунку надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, внаслідок чого не дотримано положення п.2 розділу ХІ (Виплата надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень), за яким розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.

Згідно з пунктом 2 розділу XVI Порядку МОУ №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

У згаданій вже довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 №10/1/3764 зазначено, що премія за посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, встановлена у розмірі 153% посадового окладу.

Однак, суд встановив, що відповідач премію в довідці протиправно розрахував виходячи із посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок ПФУ №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку ПФУ №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком КМУ №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача, у пенсійного органу не виникає обов`язку з проведення перерахунку пенсії позивача.

За приписами частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач жодними належними та допустимими доказами не довів правомірності своїх дії щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, за посадою яку на день звільнення займав позивач, із зазначенням у ній відомостей про розміри надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікаційну категорію, надбавки за особливості проходження служби та премії, які обчислені виходячи із окладів визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Аргументи відповідача про правомірність таких дій, наведені у відзиві на позов, суд вважає безпідставними, оскільки вони спростовуються наведеними вище нормами чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

В підсумку, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою, з якої позивач звільнений з військової служби, із зазначенням у ній відомостей про розміри надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікаційну категорію, премії, які обчислені виходячи із посадового окладу, а також надбавки за особливості проходження служби, обчислений виходячи із посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14, не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах і порушують право позивача на отримання пенсії у визначеному чинним пенсійним законодавством розмірі, а тому такі дії слід визнати протиправними.

Як наслідок, слід зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою, з якої позивач звільнений з військової служби, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%), надбавки за кваліфікаційну категорію (7%), премії (153%), які обчислені із посадового окладу, а надбавки за особливості проходження служби (65%) який обчислений із посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення з 01.02.2023 перерахунку пенсії позивача.

За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання до складання та видачі довідки про грошове забезпечення.

Судові витрати по справі відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2023 за посадою, з якої ОСОБА_1 звільнений з військової служби, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікаційну категорію, премії, надбавки за особливості проходження служби, які обчислені із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.).

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою (аналогічною посадою), з якої ОСОБА_1 звільнений з військової служби, в якій розмір надбавки за особливості проходження служби (65%) обчислений виходячи із посадового окладу та окладу за військове звання, а розміри надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%), надбавки за кваліфікаційну категорію (7%) та премії (153%) обчислені виходячи із посадового окладу, що визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення з 01.02.2023 перерахунку пенсії.

В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.