Єдиний державний реєстр судових рішень ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань розгляду звіту суб`єкта владних повноважень
25 квітня 2025 рокуСправа № 280/7051/24 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи
за позовом 1. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ); 2. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 )
до Міністерства оборони України (проспект Повітряних Сил, буд.6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 позов задоволено: зобов`язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», як членам сім`ї загиблого військовослужбовця.
18.12.2024 рішення суду набрало законної сили.
У справі видано виконавчі листи.
На адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення.
У заяві зазначено: "... Рішення суду було подано нами до примусового виконання. Проте з листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.02.25 вбачається, що замість виконання судового рішення боржник знову - вкотре - запустив бюрократичний механізм збирання і обробки якихось нікому не потрібних "необхідних документів", без яких нібито неможливо виконати рішення. Насправді єдиним дійсно необхідним для виконання рішення є виконавчий документ. Нічого більше збирати, обробляти і футболити з кабінету в кабінет потреби немає. Вважаю, що шляхом затягування і вигадування нових потреб у непотрібних насправді паперах Відповідач ухиляється від виконання судового рішення. ... Оскільки справжні підстави невиконання судового рішення залишаються невідомими, вважаємо за необхідне просити суд обов`язати Відповідача надати звіт про виконання судового рішення. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 382, 382-1 КАС України, прошу: Зобов`язати Міністерство оборони України протягом 1 місяця подати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024р. у цій справі, пояснивши, які існують об`єктивні причини для нездійснення встановлених судовим рішенням виплат. ...".
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2024 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення задоволено: зобов`язано Міністерство оборони України протягом тридцяти днів з дня отримання копії даної ухвали подати звіт до Запорізького окружного адміністративного суду про виконання рішення суду від 10.09.2024 у справі №280/7051/24.
17.04.2025 від Міністерства оборони України до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено: "... На виконання вказаної ухвали Міноборони повідомляє, що пунктом 1 протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 28.03.2025 №4/с вирішено на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 у справі №280/7051/24, постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024, постанов Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження від 28.01.2025 ВП №77005744 та від 28.01.2025 ВП №77005658: призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - батьку та матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 добровольця Добровольчого формування Запорізької територіальної громади №4 "Азов" ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), (свідоцтво про смерть НОМЕР_5 від 12.08.2022) у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану, як членам сім`ї загиблого військовослужбовця - в сумі 15000000 (П`ятнадцять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожному. Також Головним управлінням соціальної підтримки повідомлено, що у встановленому порядку вжиті заходи щодо виділення коштів на реалізацію вищевказаного рішення. ...".
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Міністерством оборони України додано до звіту про виконання судового рішення Витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 21.03.2025 за №4/с, в якому зазначено: "... Розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги: 1. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративноrо суду від І0.09.2024 у справі №280/7051/24, постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024, постанов Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження від 28.01.2025 ВП №77005744 тa від 28.01.2025 ВП №77005658: призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - батьку та матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 добровольця Добровольчого формування Запорізької територіальної громади №4 "Азов" ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), (снідоцтво про смерть НОМЕР_5 від 12.08.2022) у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницькоrо складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", як членам сім`ї загиблого військовослужбовця в сумі 15000000 (П`ятнадuять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожному. ...".
З документів наданих до суду ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу подачі Міністерством оборони України до суду звіту про виконання судового рішення вбачається, що відповідно до листа Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.04.2025 за №220/13/1665 на адресу Центрального фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_6 до списку осіб для проведення виплати одноразової грошової допомоги відповідно до рішень судів, які набрали законної сили, включено - ОСОБА_4 та суму 1500000,00 грн., ОСОБА_2 та суму 1500000,00 грн.
Судом враховано, що відповідно до п.1.10 розділу І "Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану", затвердженого 25.01.2023 наказом Міністерства оборони України №45, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за №176/39232 (надалі - "Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану"), призначена сума ОГД у Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_6 , Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД; залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
У суду відсутні докази визнання протиправним та нечинним "Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" чи окремих його положень.
Таким чином, приписи "Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" мають дотримуватись.
Суд не може контролювати виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 у справі №280/7051/24 по строкам визначеним п.1.10 розділу І "Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" у майбутньому, так як вони ще не настали та не порушені.
Передумов порушення Міністерством оборони України вказаних строків не вбачається.
Суб`єктом владних повноважень наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють швидке виконання судового рішення, та заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є достатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за можливе прийняти звіт Міністерства оборони України в адміністративній справі №280/7051/24.
З огляду на викладене, прийняття судом звіту суб`єкта владних повноважень - відповідача в адміністративній справі №280/7051/24 не позбавляє права позивача знову звернутись до суду із заявою про зобов`язання подати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 у справі №280/7051/24.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 243, 248, 382 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Міністерства оборони України в адміністративній справі №280/7051/24.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Прасов