Рішення № 126926165, 28.04.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2025
Номер справи
200/1178/25
Номер документу
126926165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2025 року Справа№200/1178/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області №655-33681/Г-02/8-0500/25 від 08.01.2025 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.12.2024 про перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленому для осіб, які втратили працездатність.

Позивачем було надано квитанцію № 4462-2750-8498-2663 від 18.02.2025 року про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн.

Позов обґрунтовував тим, що Позивач перебуває на обліку в Пенсійному фонді, як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV з урахуванням страхового стажу, який складає 45 років 11 місяців 13 днів, пільгового стажу роботи за Списком №1 - 14 років 10 місяців 11 днів. 29.12.2024, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, Позивач звернулась до Відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Листом №655-33681/Г-02/8-0500/25 від 08.01.2025 відповідачем відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.09.1976 по 01.06.1991, з 20.10.1993 по 29.11.1993 я працювала майстром технічного контролю та була зайнята на підземних роботах 50% робочого часу під землею, що, на думку відповідача, суперечить нормам статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345 «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки дія зазначеної статті поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, тобто, дія ст.ст. 1, 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, передбачених пунктами «а», «б», «в» та не поширюється на працівників, передбачених пунктами «г», «д». Позивач вважає такі дії ГУ ПФУ в Донецькій області протиправними та такими, що порушують його законні права та інтереси.

Ухвалою суду від 24.02.2025 року провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що Відповідно до положень ст. 8 Закону 345, Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до матеріалів справи Позивач перебуваєте на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до частини 2 статті 114 Закону 1058 з урахуванням страхового стажу, врахованого за період з 09.10.1967 по 29.02.2024, який складає 45 років 11 місяців 13 днів, пільгового стажу роботи за Списком № 1 складає 14 років 10 місяців 11 днів.

В той же час за даними електронної пенсійної справи Позивач в періоди з 01.09.1976 по 01.06.1991, з 20.10.1993 по 29.11.1993 працювала майстром технічного контролю та були зайняті на підземних роботах 50% робочого часу під землею, що суперечить нормам статті 8 Закону 345 оскільки дія зазначеної статті поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день та які відпрацювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Будь-який уточнюючих відомостей чи матеріалів на підтвердження наявності в Позивача відповідного стажу для застосування положень ст. 8 Закону 345 до Головного управління не надходило.

Таким чином в Головного управління були відсутні правові підстави щодо обчислення розміру пенсії Позивача за нормами статті 8 Закону № 345.

За приписами частини 5статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно достатті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV.

29.12.2024 року Позивач через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернулася до відповідача із заявою №ВЕБ-05001-Ф-С-24-208787 про перерахунок пенсії.

Відповідач листом від 08.01.2025 вих. №655-33681/Г-02/8-0500/25 за результатом розгляду вище вказаної заяви повідомив, що Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) з урахуванням страхового стажу, врахованого за період з 09.10.1967 по 29.02.2024, який складає 45 років 11 місяців 13 днів, пільгового стажу роботи за Списком №1 - 14 років 10 місяців 11 днів.

За матеріалами електронної пенсійної справи з 01.09.1976 по 01.06.1991, з 20.10.1993 по 29.11.1993 Ви працювали майстром технічного контролю та були зайняті на підземних роботах 50% робочого часу під землею, що суперечить нормам статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345 «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон №345), оскільки дія зазначеної статті поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день та які відпрацювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Отже, підстави щодо обчислення розміру Вашої пенсії за нормами статті 8 Закону №345 відсутні.

Відповідно до протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії 24.05.2024 року позивачу було проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: МП по стажу, абз.3 ч.4 ст.42 ЗУ №1058 (масовий). Страховий стаж (повний): 59 років 11 місяців 13 днів. Страховий стаж до 01.01.2004: 35 років 3 місяці 11 днів. Страховий стаж після 01.01.2004: 10 років 8 місяців 2 дні. Додаткові роки за список 1: 14 років. Коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.59917. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ( (719 / 100 * 12) * 1) - 0.59917. Розмір пенсії за віком (ст.27) (26641.81 * 0.59917) -15962.97. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 39 років) - 816.27. Загальний розмір пенсії - 16779.24. Місяць підвищення розміру пенсії - 01.04.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: - 916.52. Розмір пенсії з надбавками - 15862.72.

Відповідно до надано розрахунку Форма РС-право у Позивача наявний пільговий стаж передбачений Списком №1, у розмірі - 14 років 10 місяців 1 днів.

Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_3 , Позивач працювала:

01.03.1976 року прийнята на ділянку ОТК контрольним майстром;

01.09.1976 року прийнята майстром ОТК;

01.06.1991 року переведена контрольним майстром ОТК;

20.10.1993 року прийнята майстром ОТК;

29.11.1993 року переведена контрольним майстром у відділ збуту та якості продукції.

Відповідно до довідки Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів № б/н Позивач в період з 01.09.1976 року по 01.06.1991 року працювала на посаді майстра ОТК шахта Южнодонбаська №1 що відноситься до Списку №1 «Гірничі роботи» зайнятість на підземних роботах 50 % та більше від робочого часу.

Відповідно до довідки № б/н Позивач в період з 20.10.1993 року по 29.11.1993 року працювала на посаді майстра ОТК шахта Южнодонбаська №3, що відноситься до Списку №1 «Гірничі роботи», зайнятість на підземних роботах 50 % та більше від робочого часу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону № 1058 передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частина 3 статті 4 Закону № 1058 визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", який набрав чинності 16.09.2008, в редакції на час звернення позивача з заявою, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в редакції на час звернення позивача із заявою, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Верховний Суд у постановах у справі №345/4616/16 від 20.11.2018, у справі №345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі №345/4462/16-а від 05.12.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону УкраїниПро підвищення престижності шахтарської праціслід розглядати у нерозривному зв`язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Суд зауважує, що статтею 8 Закону УкраїниПро підвищення престижності шахтарської праціпередбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхуванняі під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №205/8712/16-а.

При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону УкраїниПро підвищення престижності шахтарської праціта встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.07.2023 у справі №200/5813/20-а, від 18.04.2019 у справі №392/17/17, від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17, від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17, від 31.03.2020 у справі № 459/245/17, та Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 28.01.2014 по справі № 21- 455а13, від 24.06.2014 року (справа №21-236а14).

Отже, дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праціпоширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Верховний Суд у постанові від 22 вересня 2021 року по справі №640/390/20 наголосив, що для призначення пенсії згідноЗакону УкраїниПро підвищення престижності шахтарської працінеобхідно мати стаж підземних робіт не менше ніж 7,5років для жінок.

Судом встановлено, що загальний пільговий стаж Позивача становить 14 років 10місяців 11 днів, тобто більше 7,5 років, що дає йому право для розрахунку розміру пенсії відповідно приписів статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Проте, за змістом Списків, право на пенсію на пільгових умовах мають як робітники, зайняті повний робочий день, так і робітники, зайняті 50 і більше відсотків робочого часу, як робітники на підземних роботах так і ні,а тому саме собою призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком №1 не може бути безумовною підставою для призначення пенсії за Законом УкраїниПро підвищення престижності шахтарської праці.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27 серпня 2020 року у справі №442/3559/17.

Відповідно до довідки Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів № б/н Позивач в період з 01.09.1976 року по 01.06.1991 року працювала на посаді майстра ОТК шахта Южнодонбаська №1 що відноситься до Списку №1 «Гірничі роботи» зайнятість на підземних роботах 50 % та більше від робочого часу.

Відповідно до довідки № б/н Позивач в період з 20.10.1993 року по 29.11.1993 року працювала на посаді майстра ОТК шахта Южнодонбаська №3, що відноситься до Списку №1 «Гірничі роботи», зайнятість на підземних роботах 50 % та більше від робочого часу.

Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, що діяв до 16.01.2003, містять в собі Розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають: г)Робітники, керівники, спеціалісти та службовці,зайняті на підземних роботах 50 відсотків і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді), зокрема, майстри (старші майстри) контрольні.

Отже, у ході розгляду справи судом встановлено, що позивач працював на посадах, які не передбачають обов`язкову зайнятість на підземних роботах протягом повного робочого дня.

Оскільки посада «майстри (старші майстри) контрольні» відноситься до підрозділу 1 розділу І Списку № 1 якими передбачено зайнятість на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді), то позивач права на отримання пенсії у розмірі, передбаченомустаттею 8 Закону № 345-VIне має.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободзобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Частиною першоюстатті 77 Кодексу адміністративного судочинства Україниобумовлено: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другоїстатті 77 Кодексу адміністративного судочинства Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд приходить до переконання про те, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, через що задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.2,5-14,19-22,72-78,94,132-143,159-165,241-247,255,295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Є.В. Череповський