Ухвала суду № 126924873, 28.04.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2025
Номер справи
160/23484/24
Номер документу
126924873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

28 квітня 2025 рокуСправа №160/23484/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ількова В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро заяву представника ОСОБА_1 в порядку ст.382 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, залишено без задоволення.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року у справі №160/23484/24 скасовано, прийнято нове рішення.

Позов задовольнити частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 28.02.2024 у розмірі - 1,197, з 01.03.2024 - у розмірі 1,0796.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 28.02.2024 у розмірі - 1,197, з 01.03.2024 - у розмірі 1,0796.

В іншій частині позовні вимоги залишено без розгляду.

Позивачем отримано оригінали виконавчих листів.

17.04.2025 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява, в якій позивач просить:

- встановити судовий контроль за виконанням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі №160/23484/24 з поданням Відповідачем звіту.

В обґрунтування заяви позивач зазначив, що відповідач листом від 09.04.2025 повідомив, що ОСОБА_1 . На виконання зазначеного судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 28.02.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду (копії розпоряджень №046550002928 з 28.02.2024, з 01.03.2024, з 01.07.2024, з 01.03.2025 надаються до відповіді). Розмір пенсії заявниці з 28.02.2024 становить 4547,96 грн, з 01.03.2024 - 4210,51 грн, з 01.07.2024 4612,90 грн, з 01.03.2025 4954,63 грн. Належні пенсійні кошти на виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025р. по справі №160/23484/24 в сумі 2321,51 грн. будуть нараховані на найближчий виплатний період. Позивач вказує, що категорично не погоджується із відповідним виконанням рішення.

Позивач зазначає про те, що судом було вирішено, що при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Згідно до матеріалів пенсійної справи вбачається, що органом пенсійного фонду застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2017 - 2019 роки - 7763,17 грн. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року №185. Крім того, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджений Порядок перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". З урахуванням п. 5 Порядку №124, відповідно до якого кожен наступний перерахунок проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати, розрахований з метою проведення індексації показника середньої заробітної плати. Тобто, Відповідачем збільшення показника середньої заробітної плати здійснюється наростаючим підсумком з 2019 року. Таким чином, Відповідач на виконання рішення суду повинен був проіндексувати показник середньої заробітної плати по Україні за 2017 - 2019 роки - 7763,17 грн на коефіцієнт, 1,197 та 1,0796. Проіндексований показник середньої заробітної плати 7763,17* 1,197 *1,0796 = 10032,20. Згідно до матеріалів пенсійної справи індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 0,89444, а коефіцієнт страхового стажу станом на травень 2024 становить 0,45667. Таким чином, основний розмір пенсії на виконання рішення суду з 19.11.2024 повинен був розраховуватись за формулою: ( 10032,20 *0,89444) * 0,45667 = 4097,79 грн. Натомість, позивачу повідомлено, що основний розмір пенсії починаючи з 01.03.2025 становить 3680,38 грн, та не надано детального розрахунку суми пенсій.

Вирішуючи вказану заяву по суті, суд виходить з такого.

Відповідно дост. 129-1 Конституції Українисудове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч. 2, 3ст. 14 КАС Українисудові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно дост. 370 КАС Українисудове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013, у рішенні від 26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року №11-рп/2012).

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Відповідно дост.382 КАС Українисуд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Посилаючись на те, що рішення суду не виконано належним чином, позивач в заяві про встановлення судового контролю вказує, що Пенсійний орган неправильно проводить перерахунок пенсії, адже відповідач на виконання рішення суду повинен був проіндексувати показник середньої заробітної плати по Україні за 2017 - 2019 роки - 7763,17 грн на коефіцієнт, 1,197 та 1,0796. Проіндексований показник середньої заробітної плати 7763,17* 1,197 *1,0796 = 10032,20. Згідно до матеріалів пенсійної справи індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 0,89444, а коефіцієнт страхового стажу станом на травень 2024 становить 0,45667. Таким чином, основний розмір пенсії на виконання рішення суду з 19.11.2024 повинен був розраховуватись за формулою: ( 10032,20 *0,89444) * 0,45667 = 4097,79 грн. Натомість, позивачу повідомлено, що основний розмір пенсії починаючи з 01.03.2025 року становить 3680,38 грн, та не надано детального розрахунку суми пенсій.

Саме це вплинуло на неналежне виконання рішення суду.

Так як порушення було вчинене під час виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 року у цій справі, тому позивач вважає, що це питання підлягає вирішенню шляхом встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

З огляду на зазначене, дослідивши повно та всебічно аргументи наведені в заяві представника позивача, суд приходить до висновку, що заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 30.01.2025 року підлягає задоволенню.

За змістом частини 1ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, саме суд, який ухвалив судове рішення, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень подати звіт.

Із набранням чинності нової редакціїКАС України, законодавцем розширено повноваження суду та надано судам право встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення після ухвалення ним рішення, у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що органом влади порушується принцип обов`язковості судового рішення.

Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що суд здійснює контроль за виконанням судових рішень шляхом, зокрема, встановлення строку для подачі звіту про виконання рішення.

Наявність у нормах чинного законодавства механізму примусового виконання судового рішення, а також повноважень суду щодо здійснення контролю за його виконанням шляхом розгляду вимог щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного чи приватного виконавця, не є обставиною, яка унеможливлює здійснення судового контролю у визначенийстаттею 382 КАСспосіб - шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.

Можливість застосування заходів судового контролю під час ухвалення рішення не перешкоджає застосуванню судом таких заходів у подальшому.

Враховуючи надану позивачем інформацію щодо невиконання рішення суду боржником у порядку примусового виконання органами ДВС, а також ненадання будь-яких достатніх пояснень стосовно підстав невиплати позивачу перерахованої суми пенсії, дають підстави для висновку про необхідність захисту прав позивача та встановлення судового контролю з метою забезпечення повного та швидкого виконання рішення суду, яке набрало законної сили.

Керуючись ст. ст. 241, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення по справі №160/23484/24 задовольнити частково.

Встановити судовий контроль за виконанням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 року у справі №160/23484/24.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 року у справі №160/23484/24 протягом 90 днів з моменту отримання копії цієї ухвали суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).

Відповідач : Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Ільков