Постанова № 12691760, 09.11.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2010
Номер справи
2а-7881/10/1270
Номер документу
12691760
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 листопада 2010 року Справа № 2а-7881/10/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління №5» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» про стягнення податкового боргу, звернувши стягнення на активи, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач Державна податкова інспекція в Артемівському районі у м. Луганську звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління №5» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» про стягнення суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 111561,46 грн., з податку на прибуток у розмірі 96521,55 грн., звернувши стягнення на активи.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що «Шахтопрохідницьке управління №5» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 30.06.2000, знаходиться на обліку у ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську з 03.07.2009. У звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання, у відповідача станом на 30.09.2010 виник податковий борг перед бюджетом у сумі 208083,01 грн.

Відповідачу Державною податковою інспекцією в Артемівському районі у м. Луганську було визначено податкове зобовязання, в адміністративному та судовому порядку податкове зобовязання відповідачем оскаржено не було, тому вважається узгодженим. У звязку з несплатою податкового зобовязання, згідно діючого законодавства, позивачем на адресу відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління №5» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» були надіслані перша та друга податкові вимоги, однак суми податкового боргу, вказані у податкових вимогах відповідачем сплачені не були.

У звязку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача суму податкового боргу у розмірі 208083,01 грн.

Ухвалою від 19 жовтня 2010 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

Згідно п.3 ч.1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень.

На день розгляду справи відповідач не надав суду заперечення на позов чи заяву про визнання позову, хоча про розгляд справи був повідомлений завчасно та належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, відповідно до якого відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 27.10.2010 року (а.с. 34).

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.

Суб'єкт владних повноважень орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Відповідач Публічне акціонерне товариство «Трест Луганськшахтопроходка», ідентифікаційний код 00181668, зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 30.06.2000 в якості юридичної особи (а.с. 7).

Довідкою від 10.08.2009 №1785 підтверджується, що Відокремлений підрозділ «Шахтопрохідницьке управління № 5» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» як платник податків перебуває на обліку в Державний податковій інспекції в Артемівському районі у м. Луганську (а.с. 8).

Згідно довідки № 287025 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відокремлений підрозділ «Шахтопрохідницьке управління № 5» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» без права юридичної особи (а.с.13).

Згідно преамбули ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181 (далі ЗУ № 2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.12 ст.1 ЗУ №2181 контролюючий орган державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.

Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 ЗУ № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 3 ч.1 ст. 9 Закону України " Про систему оподаткування" платники податків та зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами термін.

У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п.5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно розрахунку суми податкового боргу заборгованість відповідача по ПДВ станом на 30.09.2010 становить 111561,46 грн., в тому числі податкові зобовязання у сумі 106287,32 грн., штрафні санкції у сумі 954,84 грн. та пеня 4319,90 грн. (а.с. 5).

Наявність заборгованості відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління № 5» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» з податку на додану вартість підтверджується договором про розстрочення податкових зобовязань № 2/2/24 від 30.01.2009 (а.с. 17, 18-19) та рішенням №2 про розстрочення податкових зобовязань від 30.01.2009 і договором про розстрочення податкових зобовязань №22 від 30.06.2009 та рішенням №22 про розстрочення податкових зобовязань від 30.06.2009 (а.с. 20, 21-22).

Згідно зазначених договорів відповідачу була надана розстрочка сплати податкових зобовязань на 440012,00 грн. і 525658,00 грн. строком з 30.01.2009 і з 30.06.2009 до 15.12.2009.

За договором № 2/2/24 від 30.01.2009 відповідачем часткового сплачений борг у розмірі 21323,45 грн.

Податкові повідомлення рішення № 0003021520/0 від 02.04.2010 та № 0004341520/0 від 19.05.2010 (а.с. 3, 4), якими визначено суму штрафної (фінансової санкції) 385,45 грн. і 954,84 грн., прийняті за результати перевірки № 10/15-20/00181680 від 02.04.2010 та перевірки № 59/15-20/00181680 від 19.05.2010, у звязку з порушенням п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181, за затримку на 41 та 19 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання.

Податкові повідомлення рішення № 0003021520/0 від 02.04.2010 та № 0004341520/0 від 19.05.2010 були особисто отримані головним бухгалтером відповідача Стрельцовою Г.Ф. (а.с.3,4).

Податкові повідомлення-рішення є узгодженими, і в установленому законом порядку не оскаржені.

Згідно розрахунку суми податкового боргу (а.с. 3), заборгованість відповідача по податку на прибуток станом на 30.09.2010 становить 96521,55 грн., що підтверджується:

-декларацією №80587 від 04.02.2010 за 2009 рік (а.с. 23);

-декларацією №6098 від 05.11.2009 за 3 квартал 2009 року (а.с. 24);

-декларацією № 19692 від 29.04.2010 за 1 квартал 2010 року (а.с. 26);

-декларацією № 39701 від 03.08.2010 за перше півріччя 2010 року (а.с. 27);

-уточнюючим розрахунком податкових зобовязань № 8791 від 22.03.2010 (а.с. 25).

По декларації №60980 від 05.11.2009 відповідачем частково, в сумі 11470,24 грн., проведена сплата.

Відповідно до п. 11 ч.1 ст.11 ЗУ від 04.12.1990 №509 Закону України « Про державну податкову службу» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п.16.1 ст.16 Закону України №2181 16.1.1. після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків розпочинається - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.

Встановлено, що згідно облікової картки Відповідача, нарахована пеня в сумі 4691,64 грн., що підтверджується Довідкою про суми податкового боргу платника податків на стягнення через активи станом на 30.09.2010 (а.с. 5).

Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість на загальну суму 208083,01 грн. підтверджена матеріалами справи та на час розгляду справи відповідачем не погашена.

За змістом пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону № 2181, органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Державною податковою інспекцією в Артемівському районі у м. Луганську вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.

Згідно статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Перша податкова вимога № 1/748 від 05.11.2009 на суму 1470,52 грн. та друга податкова вимога №2/856 від 07.12.2009 на суму 232943,37 грн. були особисто отримані головним бухгалтером відповідача Стрельцовою Г.Ф. ( а.с. 9, 10).

12 січня 2010 року Державною податковою інспекцією в Артемівському районі у м. Луганську було прийнято Рішення про стягнення коштів та продаж активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 11).

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509 і змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно п. п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону № 2181 джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Активами платника податку визнаються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п. 1.7 Закону №2181).

Відповідно п. п.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Письмових заперечень або доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року .

Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління №5» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (ід. код 00181680), звернувши стягнення на активи:

- суму податкового боргу по податку на додану вартість у розмірі 111561,46 грн. (сто одинадцять тисяч пятсот шістдесят одна гривня 46 копійок) на користь державного бюджету, код платежу 14010100, отримувач УДК у м. Луганську ГУДКУ в Луганській області, код отримувача 24046582, банк ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, р/р 31110029700003.

- суму податкового боргу по податку на прибуток у розмірі 96521,55 грн. (девяносто шість тисяч пятсот двадцять одна гривня 55 копійок) на користь державного бюджету, код платежу 1102100, отримувач УДК у м. Луганську ГУДКУ в Луганській області, код отримувача 24046582, банк ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, р/р 31118009700003.

Копію постанови надіслати сторонам невідкладно.

Постанова набирає законної сили у порядку визначеному ст.254 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

СуддяО.В. Захарова