Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.33
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 вересня 2010 року Справа № 2а-6317/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Твердохліба Р.С.,
при секретарі - Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську адміністративну справу за позовом Прокуратури Камянобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Підприємства Петровської виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 3400,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
25 серпня 2010 року Прокуратура Камянобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилається на наступне. 08.10.2009 відповідачу було видано припис № 02/26-0350, яким останнього зобовязано вжити заходи з усунення виявлених порушень. 29 квітня 2010 року позивачем проведено перевірку виконання відповідачем вимог даного припису. Актом перевірки від 29.04.2010 № 02/26-0098 встановлено невиконання відповідачем 30-ти з 75-ти пунктів припису № 02/26-0350 від 08.10.2009. На підставі зазначеного акту постановою від 12.05.2010 № 02/26-0098 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 3400 грн. Копію постанови відповідачем отримано 20.05.2010, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. До цього часу штраф відповідачем не сплачено. Прокурор просить стягнути з відповідача суму штрафу 3400 грн.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві.
Представник відповідача до початку судового засідання надав суду заяву про визнання адміністративного позову в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними, стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП «НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.
Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно п. 4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області 08.10.2009 начальнику підприємства Петровської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 24 було видано припис № 02/26-0350, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення порушень, про виконання припису в цілому необхідно повідомити позивача до 12.01.2010, а письмову інформацію про виконання кожного пункту припису подавати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання (а.с. 8-10).
29.04.2010 інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 08.10.2009 № 02/26-0350 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що було складено акт № 02/26-0098 (а.с. 7). Вказаним актом встановлено, що керівництвом підприємства Петровської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 24 не виконано 30 пунктів з 75 пунктів припису.
На підставі акту перевірки № 02/26-0098 начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. прийнято постанову від 12.05.2010 № 02/26-0098 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 3400 грн. у звязку з невиконанням пунктів 5-12, 18-20, 22-41,46, 47, 50-57, 59, 60,63,64 припису від 08.10.2009 № 02/26-0350 (а.с. 6). Відповідач отримав постанову 20.05.2010, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 11), до цього часу штраф не сплатив.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Прокуратури Камянобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Підприємства Петровської виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 3400,00 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Підприємства Петровської виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області (94540, Луганська область, м. Красний Луч, м. Петровське, вул. Мічуріна, 30, п/р 26006585057522 у ФКБ УСБ м. Донецьк МФО 334011 код ЄДРПОУ 08680371) на користь Державного бюджету України (п/р 31115106700039, одержувач Держбюджет м. Красний Луч Луганської області, банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, ін. код 24046797, код бюджетної класифікації - 21081100) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 3400,00 (три тисячі чотириста гривень 00 коп.) грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови викладено в повному обсязі та підписано 14 вересня 2010 року.
СуддяР.С. Твердохліб