Постанова № 12691213, 29.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2010
Номер справи
2а-25131/10/0570
Номер документу
12691213
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2010 р. справа № 2а-25131/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15.57

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучко В.М.

при секретаріБолхова А.В.

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М. при секретарі Болховій А.В., за участю представників: позивача Білик В.О. (довіреність від 23.06.2010 року № 03-46), відповідача не зявився, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису від 30.09.2010 року №000110,

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (далі КП «Компанія «Вода Донбасу», Компанія, позивач) звернувся до суду з позовом до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області (далі Відділ Держкомзему, відповідач) про скасування припису від 30.09.2010 року № 000110 про усунення виявленого порушення земельного законодавства України у 30 денний термін. У відповідності до спірного припису позивач зобовязаний усунути виявлені порушення норм діючого земельного законодавства, зокрема використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів та їх без державної реєстрації.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог п. 11 ст. 4. пп. 6-7 ст. 7 Закону України від 5 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведена планова перевірка додержання вимог земельного законодавства КП «Компанія «Вода Донбасу», а саме: акт від 17 вересня 2010 року складено без присутності керівника позивача і не в присутності уповноваженої особи позивача; акт перевірки не підписаний керівником позивача або його заступником чи іншою уповноваженою особою; припис прийнято з порушенням пятиденного терміну, встановленого законом на його прийняття. При цьому, у вказаному акті перевірки від 17.09.2010 року відповідачем встановлено, що у КП «Компанія «Вода Донбасу» відсутні правовстановлюючі документи на право постійного користування земельною ділянкою, розташованої на землях Шахтарської міської ради площею 0,1933 га, чим порушено ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України. З таким висновком позивач не згоден з посиланням на наявність Державного акту на право постійного користування зазначеною земельною ділянкою від 23.05.2003 року № 149.

Отже, на думку позивача відповідачем встановлені неіснуючі порушення чинного законодавства, крім того, проведення перевірки здійснено з порушенням чинного законодавства, а тому позивач у судовому порядку просить скасувати припис Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області від 30.09.2010 року №000110.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги повністю.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився; про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Заяв по відкладення розгляду справи або розгляд справи без його участі не надходило, заперечення суду не надані.

Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, та на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, КП «Компанія «Вода Донбасу», код за ЄДРПОУ 00191678, створений відповідно до рішення Донецької обласної ради від 28.12.2004 № 4/24-557 (із змінами від 23.03.2007 року № 5/8-181) шляхом перетворення Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчермет» (згідно статуту КП «Компанія «Вода Донбасу»).

КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.09.2007 року та перереєстроване 13.05.2010 року за № 12661070032026990 згідно свідоцтва про державну реєстрацію АОО № 737046, про що свідчить Довідка серії АБ № 218088 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Виходячи зі статуту, КП «Компанія «Вода Донбасу» є правонаступником прав та обовязків Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчермет» та Комунального підприємства «Донецькоблводоканал», у тому числі за раніше укладеними договорами, всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».

17 вересня 2010 року Відділом Держкомзему проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства КП «Компанія «Вода Донбасу», за результатами якої складений акт.

Із наведеного акту перевірки вбачається, що державним інспектором, завідуючим сектором державної інспекції з контролю за використанням та охоронною земель відділу Держкомзему у Шахтарському районі проведена планова перевірка дотримання вимог земельного законодавства КП «Компанія «Вода Донбасу» на території Шахтарського району. За результатами перевірки встановлено, що Компанією використовується земельна ділянка площею 0,1933 гектарів під розміщення ВНС № 17 м. Шахтарськ Донецької області із земель промисловості Шахтарської міської ради без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації, чим порушено статті 125, 126 Земельного кодексу України.

На підставі зазначеного вище акту перевірки відповідачем складений Припис від 30 вересня 2010 року № 000110, яким позивач зобовязаний усунути виявлене правопорушення земельного законодавства України у 30 денний термін та повідомити про виконання припису до 29 жовтня 2010 року.

З аналізу Акту перевірки вбачається, що перевірка проводилась без присутності посадових осіб (представників) позивача, без свідків, відповідно відсутні підписи посадових осіб (представників) з боку позивача та відсутня відмітка про відправлення позивачу копії Акту перевірки поштою.

У судовому засіданні представник позивача зазначив, що КП «Компанія «Вода Донбасу» не була повідомлена відповідачем про призначення планової перевірки Компанії з питань дотримання вимог земельного законодавства на території Шахтарського району, та про її проведення відповідачем. В підтвердження наведених доводів представником позивача надано до матеріалів справи відповідна довідка, із якої слідує, що в період з 1 вересня 2010 року по день складання акту перевірки - 17 вересня 2010 року на адресу КП «Компанія «Вода Донбасу» не надходило повідомлення про проведення перевірки.

З наявних у справі матеріалів слідує, що на території Шахтарського району Донецької області позивачем використовується земельна ділянка загальною площею 4,9717 гектарів, в тому числі земельна ділянка площею 0,1933 гектарів під розміщення насосної станції № 17.

У відповідності до Державного акту на право постійного користування землею від 23.05.2003 року серії І-ДН № 007059, Рішенням Шахтарської міської ради Донецької області від 26 березня 2003 року № IV/8-288 Державному обласному комунальному підприємству «Донецькоблводоканал» надано у постійне користування 4,9717 гектарів землі для збору, очистки та розподілу води на землях Шахтарської міської ради. Акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 149. Відповідно до Плану зовнішніх меж землекористування земельна ділянка площею 0,1933 гектарів зазначена за літерою А як ділянка, що належить до земель Шахтарської міської ради.

Відповідач, Відділ Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області відповідно до Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення) затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 17 червня 2008 року № 123, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 липня 2008 року за № 626/15317 (далі Положення № 123)є територіальним органом Держкомзему. Основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Земельним кодексом України, Законом України від 19 червня 2003 року № 963-IV«Про державний контроль за використанням та охороною земель» (далі Закон України № 963-IV), Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 року № 312 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 року за № 1223/8544(далі Порядок № 312), іншими нормативно-правовими актами України.

Згідно із статтею 9 Закону України № 963-IVдержавний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.

Згідно із пунктом 3 Порядку № 312, Держземінспекція та її територіальні органи проводять планові, позапланові та оперативні перевірки.

Пунктом 3.1 Порядку № 312 встановлено, що планові перевірки проводяться у відповідності до квартальних планів робіт, затверджених керівником Держземінспекції або її територіальних органів.

Державний інспектор, керуючись пунктом 4.2 Порядку № 312, при проведенні перевірки: установлює особу, яка є власником земельної ділянки чи землекористувачем; при встановленні факту зміни власника чи користувача об'єкта нерухомості уживає заходів для з'ясування особи фактичного власника чи користувача; установлює правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування; перевіряє наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; перевіряє дотримання режиму використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення; уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.

Пунктом 3 Порядку № 312 передбачається, що Держземінспекція та її територіальний орган не пізніше десяти днів до початку проведення перевірки надсилають письмово (з повідомленням) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичній чи фізичній особі, яких планується перевірити, повідомлення про проведення перевірки.

Як слідує з пояснень представника позивача та матеріалів справи, КП «Компанія «Вода Донбасу» не повідомлене про проведення планової перевірки, як то передбачено наведеними вище нормами Порядку № 312.

Відповідно до статті 10 Закону України № 963-IV державні інспектори мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності чи користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.

Пунктом 4.1 Порядку № 312 передбачається, що державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.

Згідно із пунктом 5.1 Порядку № 312 державний інспектор при проведенні всіх видів перевірок складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Відповідно до пункту 5.3 Порядку № 312 Акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При проведенні спільних перевірок з іншими органами контролю, копія акта надається цим органам. При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.

Відповідно до пункту 6.2 Порядку № 312 державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис з метою усунення його наслідків.

Виходячи з аналізу складеного відповідачем акту, перевірка стану дотримання позивачем земельного законодавства проведена Відділом Держкомзему без присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів, осіб, які вчинили порушення земельного законодавства, або двох свідків, чим порушені вказані положення Порядку № 312.

Отже, при організації та проведенні перевірки Відділом Держкомзему порушені приписи Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 року № 312, а тому спірний припис від 30.09.2010 року №000110 є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки складений в результаті вчинення протиправних дій.

Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач діяв не у спосіб та з перевищенням меж повноважень, визначених Конституцією і Законами України, упереджено та не розсудливо, що не узгоджується з нормами ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства (в подальшому КАС України).

З урахуванням наведеного суд також вважає за необхідне відмітити наступне.

Про відкриття провадження по даній адміністративній справі та призначення до судового розгляду відповідач був повідомлений належним чином, що підтверджено поштовим повідомленням про вручення 12.11.2010 року рекомендованого листа з відповідною ухвалою від 4 листопада 2010 року разом з примірником позовної заяви та додатків до неї. При цьому від відповідача не надійшло заперечення проти вимог адміністративного позову та не направлено представника у судове засідання. З огляду на це, суд вважає, що відповідач не довів суду законність проведення планової перевірки дотримання вимог земельного законодавства на території Шахтарського району КП «Компанія «Вода Донбасу», а саме: не надав план робіт про затвердження проведення планової перевірки позивача, повідомлення, яке мало бути направлено позивачу про призначення проведення планової перевірки, підтвердження отримання відповідачем такого повідомлення, обґрунтованість відсутності підписів на Акті перевірки посадових осіб або уповноважених осіб, або свідків. Приписами ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що обовязок доказування правомірності, в даному випадку припису, покладається саме на субєкта владних повноважень, яким є відповідач.

Таким чином, не надання письмових доказів стосовно правомірності проведення планової перевірки відповідачем, які повинні бути в справах Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області, судом сприймається як відсутність таких доказів у відповідача.

Разом з тим, судом не приймаються доводи позивача стосовно законності користування земельною ділянкою площею 0,1933 гектарів, розташованою на території Шахтарської міської ради Донецької області, з огляду на таке.

Статтею 104 Цивільного кодексу України і статтею 59 Господарського кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Як вбачається з матеріалів справи Державний акт на право постійного користування землею виданий на імя Державного обласного комунального підприємства «Донецькоблводоканал» (рішенням від 21.12.2006 року № 5/7-145 Донецької обласної ради перейменовано в комунальне підприємство «Донецькоблводоканал»).

КП «Компанія «Вода Донбасу» створене шляхом перетворення Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчермет» («Укрпромводчермет») та є правонаступником прав та обовязків «Укрпромводчермет» і комунального підприємства «Донецькоблводоканал» за раніше укладеними договорами, отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами. Тобто, КП «Компанія «Вода Донбасу» є новоствореною юридичною особою.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Відповідно до пункту 1.13. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04.05.99 № 43, зареєстрованої Мін'юстом 04.06.99 за № 354/3647 (Далі Інструкція), складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановних документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою в установленому порядку відповідною технічною документацією. Державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України (п. 3.2 Інструкції).

Так, державний акт на право постійного користування землею необхідно в обовязковому порядку переоформлювати у звязку із зміною землекористувача. Правовстановлюючий документ на право постійного користування землею на імя Державного обласного комунального підприємства «Донецькоблводоканал» не може виступати правовою підставою для користування земельною ділянкою саме позивачем, так як зазначеної у цьому документі (державному акті) юридичної особи вже не існує. Отже, на думку суду у КП «Компанія «Вода Донбасу» відсутні документи, що підтверджували б законність користування відповідною земельною ділянкою.

Судом також не приймаються посилання позивача на порушення Відділом Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області приписів Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки відповідно до частини 1 статті 2 цього Закону його дія поширюється на відносини, повязані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Правові основи господарської діяльності встановлює Господарський кодекс України. При цьому у відповідності до частини 1 статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність субєктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Згідно з частиною 1 статті 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Держземінспекція та її територіальні органи не здійснюють перевірок господарської діяльності юридичних осіб, а перевіряють дотримання особами норм діючого земельного законодавства, а не їх господарську діяльність, а тому у відповідача відсутні правові підстави для використання в роботі положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки до предмету регулювання цього Закону відносяться зовсім інші правовідносини, у які не вступають органи Держкомзему та особи, які перевіряються даним органом (субєкти перевірок).

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, що визначений позивачем.

Оскільки адміністративний позов позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено в повному обсязі, суд присуджує з Державного бюджету України всі документально підтверджені витрати останнього, зокрема: судовий збір у розмірі 3 гривні 40 коп.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису від 30.09.2010 року №000110 задовольнити повністю.

Скасувати припис Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької від 30.09.2010 року № 000110.

Стягнути з Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, Банк Головне управління Казначейства України у Донецькій області) на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 85; п/р 26000301796023 у філії «ГУ ПІБ України у Донецькій області» м. Донецьк, МФО 334635, код ЄДРПОУ 00191678) 3,40 грн. (три грн. 40 коп.) судових витрат.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представника позивача 29 листопада 2010 року. Повний текст постанови виготовлений 3 грудня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.