Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2025 рокусправа № 380/23052/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.09.2024 №134650033483 щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоду роботи з 22.08.1992 по 31.07.2007 згідно відомостей довідки виданої ТОВ "Енергоресурс-монтаж" вих №060601 від 06.06.2024 та відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 28.07.2024, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 22.08.1992 по 31.07.2007 згідно відомостей довідки виданої ТОВ "Енергоресурс-монтаж" вих №060601 від 06.06.2024.
Ухвалою від 14.11.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивач вимоги ухвали виконав.
Ухвалою від 29.11.2024 відкрите спрощене провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 28 серпня 2024 року звернувся з заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №134650033483 від 04 вересня 2024 року винесеного за принципом екстериторіальності, в призначенні пенсії позивачу відмовлено у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи (Копія рішення додається). При цьому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області до пільгового стажу ОСОБА_1 не зараховано період роботи електрозварником з 22 серпня 1992 року по 31 липня 2007 року згідно відомостей довідки вих. №060601 від 06 червня 2024 року, виданої ТзОВ «Енергоресурс-монтаж», оскільки не долучено накази про проведення атестації робочих місць. При цьому відповідач зазначив, що пільговий стаж роботи позивача становить 02 роки 06 місяців 15 днів.
Стверджує, що загальний страховий стаж роботи ОСОБА_1 становить 36 років 02 місяці 26 днів. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови Відповідача у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи та призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 28.08.2024. Вік позивача становить 55 років. Страховий стаж становить 36 років 02 місяці 26 днів. Необхідний пільговий стаж за Списком №2 становить 12 років 6 місяців. Пільговий стаж позивача становить 02 роки 06 місяців 15 днів. За результатами розгляду документів: до пільгового стажу позивача не зараховано періоди з 22.08.1992 по 31.07.2007 згідно довідки №060601 від 06.06.2024, оскільки не долучено накази про проведення атестації робочих місць та переліки робочих місць до атестацій.
Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийняло Рішення від 04.09.2024 №134650033483 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Третя особа Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надіслала суду відзив, у якому заперечила проти задоволення позову, підтримавши позицію Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Вважає правомірним Рішення від 04.09.2024 №134650033483 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність у заявника необхідного пільгового стажу.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши наявні у справі документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 28 серпня 2024 року звернувся з заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Починаючи з 01.04.2021 року при опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсійні органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності. Нова технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.
Пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення/ перерахунку пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV), затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У відповідності до Порядку 22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача від 28.08.2024 року та винесення відповідного рішення було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
За результатом звернення ОСОБА_1 до Пенсійного фонду щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вих. №1900-0214-8/43265 від 05 вересня 2024 року його повідомлено про відмову у призначенні пенсії та додано рішення про відмову №134650033483 від 04 вересня 2024 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №134650033483 від 04 вересня 2024 року винесеного за принципом екстериторіальності, в призначенні пенсії позивачу відмовлено у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Рішення мотивоване наступним:
«… Пенсійний вік становить 55 років.
Вік заявника 55 років 01 місяць 05 днів.
Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Список 2) становить 30 років.
Страховий стаж заявника становить 36 років 02 місяці 26 днів.
Необхідний пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 становить 12 років 6 місяців.
Пільговий стаж особи становить 02 роки 06 місяців 15 днів.
За доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання згідно диплома НОМЕР_1 з 23.03.1987 року по 15.09.1987 року, оскільки прізвище не відповідає даним паспорта. До пільгового стажу не зараховано періоди з 22.08.1992 по 31.07.2007 згідно довідки №060601 від 06.06.2024 року, оскільки не долучено накази про проведення атестації робочих місць та переліки робочих місць до атестацій…».
Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку доводам позивача про незаконність оспорюваного рішення, суд враховує таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Пунктом 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV встановлено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі-Закон № 1788-ХІІ) визначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів в України від 12.08.1993 № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджений Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731.
Відповідно до п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно із п. 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Частиною третьою ст. 44 Закону № 1058-IV встановлено право органів Пенсійного фонду вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Суд встановив, що відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 працював:
Запис №3 з 08 лютого 1990 року. Прийнятий електрозварювальником третього розряду в Львівське спеціалізоване управління №32 треста «Промхімсантехмонтаж». Наказ № 12-к від 08.02.1990.
Запис №4 з 01 вересня 1992 року. Присвоєно четвертий розряд електрозварювальника. Наказ №71-К від 01 вересня 1992 року.
Запис №5 з 15 лютого 1994 року. Трест «Промхімсантехмонтаж» переіменовано у відкрите акціонерне товариство «Промхімсантехмонтаж». Наказ № 28 від 15.02.1994.
Запис №6 з 03 грудня 2001 року Тарифно кваліфікаційною комісією присвоєно п`ятий тарифний розряд електрозварювальника ручної електродугової зварки. Наказ №72-К від 03 грудня 2001 року.
Запис №7 з 07 березня 2002 року. Переведений електрозварювальником ручної електродугової зварки по п`ятому розряду на Львівську дільницю. Наказ №19-К від 07 березня 2002 року.
Запис від 24 березня 2005 року. Львівське спеціалізоване управління «Проммонтаж» №32 дочірнє підприємство ВАТ «Промхімсантехмонтаж» реорганізовано і перереєстровано в ТзОВ «Енергоресурс монтаж», яке є правонаступником ДП і зареєстровано у Виконавчому комітеті Львівської міської ради Свідоцтво №377380, номер запису про державну реєстрацію 14151230000004009 від 24.03.2005 року.
Запис №8 з 01 серпня 2007 року. Присвоєно шостий тарифно - кваліфікаційний розряд електрозварника ручного зварювання. Наказ №57-К від 30 липня 2007 року.
Запис №9 з 14 липня 2008 року. Звільнений з роботи згідно ст. 38 КЗпП України за власним бажанням. Наказ №60-К від 14 липня 2008 року.
Оспорюваний пільговий період роботи додатково підтверджується довідкою вих. №060601 від 06 червня 2024 року, виданою ТзОВ «Енергоресурс-монтаж», відповідно до ю якої ОСОБА_1 працював повний робочий день в Львівському спеціалізованому управлінні «Проммонтаж» №32 треста «Промхімсантехмонтаж» з 08.02.1990р. по 31.08.1992р. електрозварником 3-го розряду, з 01.09.1992р. по 02.12.2001р. електрозварником 4-го розряду, з 03.12.2001р. по 31.07.2007р. електрозварником ручної електродугової зварки 6-го розряду, з 01.08.2007р. по 14.07.2008р. електрозварником ручного зварювання 6-го розряду.
Професія електрозварник ручного зварювання передбачена Списком №2 розділ ХХХІІ підрозділ «Загальні професії» код КП7212.1. Підстава для видачі довідки Список №2, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року.
З приводу наведених у спірному рішенні доводів відповідача про відсутність атестації робочих місць позивача, суд зазначає наступне.
Так, атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до п. 10 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць за умовами праці результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
У пункті 4.2 Порядку № 442 застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах зазначено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Отже, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Саме до таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 10.07.2018 у справі №227/545/17.
Велика Палата Верховного Суду у справі від 19.02.2020 № 520/15025/16-а сформулювала правовий висновок, за яким особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не була проведена атестація робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Отже, Велика Палата Верховного Суду зауважила, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника.
Таким чином, контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Відтак, твердження пенсійного органу про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу позивача за Списком № 2 періоду роботи з 22.08.1992 до 31.07.2007 на посаді електрозварювальника з підстав не підтвердження матеріалами проведеної атестації робочого місця, суд вважає необґрунтованими та безпідставними.
Інших підстав для не зарахування спірного періоду роботи позивача до страхового стажу та до стажу роботи за Списком № 2 у спірному рішенні відповідач не навів.
Окрім того, суд зауважує, що у справі, що розглядається, для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначене Головне управління ПФУ в Запорізькій області, рішенням якого позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
Тому дії зобов`язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що відмовив позивачу у призначенні пенсії, яким, у цьому випадку, є Головне управління ПФУ в Запорізькій області.
До такого висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23, який в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України та ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд враховує під час вирішення цього спору.
Таким чином, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання Головного управління ПФУ в Запорізькій зарахувати позивачу до стажу роботи за Списком № 2 період роботи з 22.08.1992 до 31.07.2007 на посадах елекрозварювальника та повторно розглянути його заяву про призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб`єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 КАС України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності спірного рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії.
З огляду на викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.09.2024 №134650033483 в частині відмови у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 2 ОСОБА_1 періоду роботи з 22.08.1992 по 31.07.2007.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 20490012, адреса: просп. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, Запорізька обл., Запорізький р-н,69005) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 22.08.1992 по 31.07.2007 та повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 28.07.2024, з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 20490012, адреса: просп. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, Запорізька обл., Запорізький р-н,69005) понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна