Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/7285/24
15 квітня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Свидніцька В.О.
позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката Самуляк М.Ю.
представників відповідача Гулкевич С.Б., Костишин О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про визнання протиправними, нечинними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Тернопільської міської ради (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправним, нечинним і скасувати рішення сесії Тернопільської міської ради №8/39/17 від 07.06.2024 «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до Плану зонування території м. Тернополя» та внесення змін до Плану зонування території міста Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 27.01.2014 №6/44/12», визнати протиправним, нечинним і скасувати рішення сесії Тернопільської міської ради №8/39/07 від 07.06.2024 Тернопільською міською радою прийнято рішення «Про затвердження науково-проектної документації «Внесення змін до історико-архітектурного опорного плану м. Тернополя», визнати протиправним, нечинним і скасувати рішення сесії Тернопільської міської ради від 07.06.2024 року №8/39/06 «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернополя» та внесення змін до Генерального плану м. Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 10.08.2010 №5/37/11».
Позов обґрунтований тим, що позивач вважає протиправними, нечинними та такими, що підлягають до скасування спірні рішення відповідача. Зокрема, позивач зазначає, що спірними рішеннями відповідач порушив права ОСОБА_1 як жителя міста Тернополя, який є користувачем об`єктами соціальної інфраструктури та рекреації міста Тернополя, що передбачені статями 41, 50 Конституції України, статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статтею 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Позивач звертається за захистом своїх законних інтересів, пов`язаних із участю в здійсненні місцевого самоврядування. Цей інтерес полягає у бажанні захистити від додаткового надмірного навантаження на існуючу соціальну інфраструктуру міста Тернополя, зони зелених насаджень, парків та не допустити її зменшення за рахунок розміщення у ній багатоквартирних житлових забудов, торгових об`єктів, що може призвести до негативних екологічних наслідків. Позивач просить врахувати, що містобудівна документація на місцевому рівні істотно та протягом тривалого часу впливає на життєвий простір мешканців міста, навколишнє середовище, розвиток міста. Тому, під час розробки містобудівної документації вкрай важливим є врахування інтересів держави, територіальної громади, окремих груп та осіб. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування,
відповідальні за розробку та затвердження містобудівної документації, діючи з дотриманням принципів належного урядування, повинні забезпечувати збалансований підхід до різних інтересів. Крім того, зазначив, що відсутність Плану зонування території міста Тернополя, а також Генерального плану міста Тернополя у загальному доступі на офіційному вебсайті Тернопільської міської ради не дало можливість позивачу належно підготуватись до громадських слухань, які проводились Тернопільською міською радою перед прийняттям спірних рішень та прийняти активне обговорення спірних рішень під час громадських слухань.
Ухвалою суду від 16.12.2024 позовну заяву залишено без руху, та у встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвалою суду від 30.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Підкреслив, що у позивача відсутні підстави стверджувати про порушення Тернопільською міською радою його прав та інтересів, передбачених ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки оскаржувані рішення є рішеннями про внесення змін до чинної містобудівної документації на місцевому рівні, які прийняті замовником - Тернопільською міською радою, на підставі зібраних пропозицій громадськості, врахованих розробником цих змін - Державним підприємством "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Дніпромісто" ім. Ю. М. Білоконя", а не рішеннями з питань, що стосуються виключно довкілля. Приймаючи оскаржувані рішення, Тернопільською міською радою враховані вимоги Закону України "Про стратегічну екологічну оцінку", на підставі якого було розроблено "Звіт про стратегічну екологічну оцінку", який був оприлюднений та наданий для ознайомлення разом з іншою частиною проєкту містобудівної документації відповідно та з урахуванням вимог та рекомендацій, які містяться у листі Тернопільської обласної військової адміністрації від 11.03.2022 №01-09/349 "Щодо обмеження доступу", у відповіді Тернопільської обласної військової адміністрації №03-736/09 від 26.01.2023 та у відповіді Тернопільської обласної військової адміністрації №03-2028/09 від 07.03.2023. Також, просить врахувати, що відсутність порушеного права позивача визначається відсутністю порушення процедури проведення громадських слухань проєктів містобудівної документації "Внесення змін до Генерального плану м. Тернополя" та "Внесення змін до плану зонування території м. Тернополя" і "Звіту про стратегічну екологічну оцінку". Тому, на думку відповідача, норми ст.ст.10,11 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" не підлягають застосування у спірних правовідносинах" з огляду на відсутність фактів порушення Тернопільською міською радою вимог законодавства в галузі охорони навколишнього природного середовища. Просить врахувати, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/5747/23, яке набрало законної сили, і в якому суд дійшов висновку про те, що обмеження та заборони оприлюднення містобудівної документації під час воєнного стану викликані наявністю у проєктах містобудівної документації інформації про плани прокладення наземних та підземних комунікацій, відомості про об`єкти критичної інфраструктури, об`єкти підвищеної небезпеки. Розголошення таких відомостей може порушувати функціонування таких об`єктів, що становитиме загрозу для життєдіяльності населення.
Ухвалою суду від 05.02.2025 постановлено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з урахуванням особливостей, визначених ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України). Підготовче засідання у справі призначено на 27.02.2025 о 10:00 год. в залі судових засідань Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: 46021 м. Тернопіль, вул. Грушевського, 6.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю. Додатково просить врахувати, що у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», доступ до матеріалів Генерального плану населеного пункту, крімінформації, яка відповідно до закону становить державну таємницю або належить до інформації з обмеженим доступом, не може обмежуватися. Тому, вважає, що директор Департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної військової адміністрації не мав права обмежувати доступ до графічної частини оскаржуваної містобудівної документації шляхом оприлюднення її на офіційному сайті Тернопільської міської ради. Щодо преюдиції рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/5747/23 зазначає, що оскільки позивач не був залучений до участі у цій справі, тому відповідно до частини 5 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільні або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Представник відповідача подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких заперечив проти позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову повністю. Серед іншого також зазначає, що норми Закону України "Про доступ до публічної інформації" не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки позивач не надав доказів звернення до Тернопільської міської ради з метою отримання доступу до графічних матеріалів спірних рішень та доказів неналежного розгляду такого звернення.
27.02.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні постановлено ухвалу із занесенням до Протоколу судового засідання про відкладення розгляду до 10.03.2025 о 10:00 год.
10.03.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні оголошено перерву до 19.03.2025 о 11:00 год.
19.03.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні оголошено перерву до 27.03.2025 о 11:00 год.
27.03.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні постановлено ухвалу із занесенням до Протоколу судового засідання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 15.04.2025 о 14:30 год.
15.04.2025 у відкритому судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив.
Представники відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечили, просили відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив.
Судом встановлено, що підставою для розроблення проекту містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернополя» є рішення Тернопільської міської ради від 17.12.2021 №8/11/34 «Про внесення змін до Генерального плану міста Тернополя».
Замовником розроблення проекту містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м.Тернополя» є Тернопільська міська рада, розробником - Державне підприємство «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя» (на підставі договору №86 від 22.03.2022 та завдання на розроблення).
Метою розроблення Проекту містобудівної документації є: а) пропозиції щодо подальшої стратегії планування і забудови території міста Тернополя; б) визначення принципів і напрямів планувальної організації та функціонального призначення території; в) пропозиції щодо удосконалення системи обслуговування населення, вуличної та транспортної мережі, інженерного обладнання; г) врахування інтересів фізичних та юридичних осіб, затверджених міських цільових програм та приведення містобудівної документації до сучасної нормативно-законодавчої бази.
Підставою для розроблення проекту містобудівної документації «Внесення змін до Плану зонування території м. Тернополя» є рішення Тернопільської міської ради від 17.12.2021 №8/11/35 «Про внесення змін до Плану зонування території міста Тернополя».
Замовником розроблення проекту містобудівної документації «Внесення змін до Плану зонування території м. Тернополя» є Тернопільська міська рада, розробником - Державне підприємство «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя» (на підставі договору 22.03.2022 №85 та завдання на розроблення).
Метою розроблення Проекту містобудівної документації є встановленя функціонального призначення, вимог до забудови, ландшафтної організації та іншого використання територій, окремих земельних ділянок, а також перелік усіх допустимих видів, умов і обмежень забудови та окремих земельних ділянок у межах зон, визначених планом зонування та відповідно до проекту містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернополя».
Проекти містобудівної документації розроблені відповідно до вимог Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про стратегічну екологічну оцінку», Державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території», а також інших нормативних документів.
28 березня 2022 року Тернопільською міською радою на офіційному вебсайті: ternopilcity.gov.ua в розділі «Участь громадськості. Громадські обговорення та слухання» було оприлюднено інформацію про початок розроблення містобудівної документації: «Внесення змін до Генерального плану м. Тернополя» та «Внесення змін до Плану зонування території м. Тернополя».
10 лютого 2023 року Тернопільської міською радою повідомлено на офіційному вебсайті про оприлюднення проекту містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернополя» та Звіту про стратегічну екологічну оцінку та повідомлено про оприлюднення проекту містобудівної документації «Внесення змін до Плану зонування території м. Тернополя» та Звіту про стратегічну екологічну оцінку.
07.06.2024 Тернопільською міською радою прийнято рішення №8/39/06 "Про затвердження містобудівної документації "Внесення змін до Генерального плану м.Тернополя" та внесення змін до Генерального плану м. Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 10.08.2010 №5/37/11".
07.06.2024 Тернопільською міською радою прийнято рішення №8/39/17 "Про затвердження містобудівної документації "Внесення змін до Плану зонування території міста Тернополя" та внесення змін до Плану зонування території міста Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 27.01.2014 №6/44/12".
07.06.2024 Тернопільською міською радою прийнято рішення №8/39/07 "Про затвердження науково-проектної документації "Внесення змін до історико-архітектурного опорного плану м.Тернополя".
Вважаючи протиправними, нечинними і такими, що підлягають до скасування вказані рішення відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Основи місцевого самоврядування, зокрема, територіальних громад визначені в Конституції України. Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначено в Законі України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі також - Закон № 280/97-ВР; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Конституцією України закріплено основні принципи місцевого самоврядування в Україні, до яких відносяться, зокрема:
принцип народовладдя (стаття 5 Конституції України), тобто носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, що здійснює її безпосередньо та через органи державної влади і місцевого самоврядування. Це означає, що народ, не поділяючи ні з ким своєї влади, здійснює її самостійно і незалежно, виключно у своїх інтересах. Право народу на встановлення і здійснення влади є його природним правом, а народний суверенітет невідчужуваний і недоторканий;
принцип законності, тобто, система місцевого самоврядування функціонує у точній відповідності із законодавством України;
принцип гласності, а саме, відкритий (публічний) характер діяльності органів місцевого самоврядування і систематичне інформування населення про цю діяльність для залучення широких народних мас до активної діяльності територіальних сільських, селищних, міських громад та їх виконавчих органів.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 1 статті 5 Закону № 280/97-ВР визначено систему місцевого самоврядування яка включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ( надалі Закон № 3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту - це містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Відповідно до статті 8 Закону № 3038-VI рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.
Згідно статті 17 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
За змістом статті 18 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту містить правові приписи нормативного характеру, які розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово. Це, зокрема, сукупність обов`язкових вимог до розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Затверджуючи своїм рішенням генеральний план населеного пункту, місцева рада визначає стратегію планування та забудови території населеного пункту, тобто здійснює нормативне регулювання відповідних відносин.
Поряд з цим, до правовідносин, які виникають під час розроблення містобудівної документації та внесення змін до містобудівної документації слід застосовувати норми Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Цей Закон регулює відносини у сфері оцінки наслідків для довкілля, у тому числі для здоров`я населення, виконання документів державного планування та поширює дію на документи державного планування, які стосуються сільського господарства, лісового господарства, рибного господарства, енергетики, промисловості, транспорту, управління відходами, використання водних ресурсів, охорони довкілля, телекомунікацій, туризму, містобудування або землеустрою (схеми) та виконання яких передбачатиме реалізацію видів діяльності (або які містять види діяльності та об`єкти), щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля.
У п.З ст. І Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» визначено, що документи державного планування - це стратегії, плани, схеми, містобудівна документація, загальнодержавні програми, державні цільові програми та інші програми і програмні документи, включаючи зміни до них, які розробляються на/або підлягають затвердженню органом державної влади, органом місцевого самоврядування.
Згідно з ч.І ст.5 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» замовник документів державного планування забезпечує здійснення стратегічної екологічної оцінки проекту документа державного планування; здійснює інформування та забезпечує вільний доступ до інформації у процесі стратегічної екологічної оцінки; забезпечує своєчасні та ефективні можливості для участі громадськості у стратегічній екологічній оцінці проекту документа державного планування; враховує в документі державного планування звіт про стратегічну екологічну оцінку.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» стратегічна екологічна оцінка здійснюється у процесі розроблення документа державного планування до його подання для затвердження. Здійснення стратегічної екологічної оцінки забезпечує замовник.
У ч.17 ст. 18 та ч.1 ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначено, що генеральні плани населених пунктів та план зонування території підлягають стратегічній екологічній оцінці.
Відповідно до ч.4 ст. 10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки та проект документа державного планування (за наявності) оприлюднюються шляхом розміщення на офіційному вебсайті замовника та вносяться ним до Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки з метою одержання та врахування зауважень і пропозицій громадськості.
Як слідує з матеріалів справи, з метою виконання повноважень замовника документів державного планування, які визначено у сг.5 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» та вимог ч.4 ст.10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» Тернопільською міською радою було оприлюднено заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проектів документів державного планування містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану міста Тернополя» та «Внесення змін до плану зонування території міста Тернополя», що підтверджуєтеся інформацією, яка міститься на офіційному вебсайті Тернопільської міської ради у розділі "Громадські обговорення"
Поряд з цим, «Звіт про стратегічну екологічну оцінку» був оприлюднений на офіційному вебсайті Тернопільської міської ради у розділі «Громадські обговорення» разом з іншою частиною проекту містобудівної документації з урахуванням вимог та рекомендацій, які містяться у листі Тернопільської обласної військової адміністрації від 11.03.2022 № 01-09/349 «Щодо обмеження доступу», у відповіді Тернопільської обласної військової адміністрації № 03-736/09 від 26.01.2023 та у відповіді Тернопільської обласної військової адміністрації № 03-2028/09 від 07.03.2023.
Також, як встановлено судом, 10.02.2023 Тернопільської міською радою повідомлено на офіційному вебсайті про оприлюднення проекту містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернополя» та Звіту про стратегічну екологічну оцінку та повідомлено про оприлюднення проекту містобудівної документації «Внесення змін до Плану зонування території м. Тернополя» та Звіту про стратегічну екологічну оцінку.
У цих повідомленнях було зазначено повні назви документів державного планування та стислий виклад їх змісту, орган, що прийматиме рішення про затвердження документа державного планування, дата початку та строки здійснення процедури, способи участі громадськості (надання письмових пропозицій, громадські слухання тощо), дата, час і місце проведення запланованих громадських слухань, орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проектом документа державного планування, звітом про стратегічну екологічну оцінку, орган, до якого подаються пропозиції, поштова та електронна адреси та строки подання зауважень та пропозицій.
Також, було зазначено про заборону розміщення на сайтах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування генеральних планів населених пунктів з урахуванням положень, встановлених Конституцією України та постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 №263 «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану», Указу Президента України від 18.04.2022 №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Закону України «Про оборону України», розпорядження голови Тернопільської обласної державно адміністрації від 24.02.2022 №91/01.02-01 «Про запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Тернопільській області», пункту 19 рішення ради оборони від 09.03.2022 №16 (далі - Рішення ради оборони), введеного в дію розпорядженням начальника Тернопільської обласної військової адміністрації від 09.03.2022 №118/01.02-01 (в редакції рішення ради оборони від 17.05.2022 №54, введеного в дію розпорядженням начальника Тернопільської обласної військової адміністрації від 17.05.2022 №291/01.02-01).
Крім цього, суд зазначає, що доступ до графічних матеріалів містобудівної документації було обмежено з метою виконання вимог Тернопільської обласної військової адміністрації, які було викладено у листі від 11.03.2022 № 01-09/349 «Щодо обмеження доступу», та надіслано сільським, селищний, міським територіальним громадам області.
Суд також враховує, що Тернопільська міська рада двічі зверталася до Тернопільської обласної військової адміністрації за додатковими роз`ясненнями та отримала відповіді №03-736/09 від 26.01.2023, №03-2028/09 від 07.03.2023, в яких було повторно зазначено про заборону розміщення на сайтах органів місцевого самоврядування генеральних планів населених пунктів та рекомендовано розмістити матеріали проектів містобудівної документації на паперових носіях у приміщеннях з вільним доступом до них громадськості, а також з обов`язковою реєстрацією та ідентифікацією фізичних осіб та представників юридичних осіб, реєстрацією поданих пропозицій.
У відповідності до ст. 64 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строк дії цих обмежень.
Частиною четвертою пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 №263 установлено, що на період дії воєнного стану Міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади можуть вживати додаткових заходів щодо зупинки, обмеження роботи інформаційних, інформаціно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних ресурсів.
З урахуванням цих положень, встановлених Конституцією України та вказаною постановою Кабінету Міністрів України, а також відповідно до Указу Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 „Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, законів України „Про правовий режим воєнного стану, „Про оборону України, розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 24 лютого 2022 року № 91/01.02-01 „Про запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Тернопільській області пунктом 19 рішення ради оборони від 09 березня 2022 року № 16, введеного в дію розпорядженням начальника Тернопільської обласної військової адміністрації від 09 березня 2022 року № 118/01.02-01 (в редакції рішення ради оборони від 17 травня 2022 року №54, введеного в дію розпорядженням начальника Тернопільської обласної військової адміністрації від 17 травня 2022 року №291/01.02-01), заборонено розміщення на сайтах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування генеральних планів населених пунктів.
Крім того, листом Тернопільської ОВА від 07.03.2023 №03-2028/09 рекомендовано, з урахуванням умов воєнного стану, існуючої заборони розміщення на сайтах органів місцевого самоврядування генеральних планів населених пунктів, наявності в матеріалах проєкту містобудівної документації "Внесення змін до Генерального плану м.Тернополя та плану зонування м.Тернополя", інформація про об`єкти військової, оборонної та критичної інфраструктури інші стратегічні об`єкти промисловості, житлово-комунального господарства, транспорту, зв`язку тощо, утриматися від надання можливості представникам громадськості під час ознайомлення з матеріалами вказаного проєкту містобудівної документації здійснювати їх фотофіксацію, а також надання їх в електронному вигляді графічних і текстових матеріалів цієї містобудівної документації.
Виходячи з вищенаведеного, Тернопільська міська рада, не оприлюднюючи графічні матеріали Генерального плану та Плану зонування міста Тернополя на своєму офіційному сайті діяла на підставі, у межах своїх повноважень, та у спосіб, що визначені Конституцією та законам України, і таке обмеження під час дії воєнного стану забезпечує життєдіяльність та безпеку жителів міста Тернополя, в тому числі позивача ОСОБА_1 як жителя міста Тернополя.
Разом з тим, суд вважає, що позивач не позбавлений права ознайомлюватися з графічними матеріалами Генерального плану та Плану зонування міста Тернополя безпосередньо звертаючись до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради. При цьому, слід зазначити, що позивач ОСОБА_1 не вживав активних дій для звернення до вказаного Управління з метою ознайомлення з графічними матеріалами Генерального плану та Плану зонування міста Тернополя.
А відтак, не відбулося жодного порушення прав та інтересів позивача, як жителя міста Тернополя при обговоренні та затвердженні Генерального плану та Плану зонування міста Тернополя, а також, ознайомлення зі Звітом про стратегічну екологічну оцінку.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що не оприлюднення на офіційному сайті Тернопільської міської ради графічних матеріалів Генерального плану, Плану зонування міста Тернополя, а також Звіту про стратегічну екологічну оцінку на час дїї воєнного стану не тягне за собою визнання протиправними, нечинними, та, відповідно, скасування, спірних рішень відповідача.
Інших доводів протиправності, нечинності, які б потягнути за собою скасування спірних рішень відповідача, позивачем не наведено, а судом не здобуто, як і не здобуто доказів порушення процедури прийняття оскаржуваних рішень.
Щодо преюдиційності обставин, встановлених Тернопільським окружним адміністративним судом у справі №500/5747/23, яким встановлено законність проведення громадських слухань Тернопільською міською радою, при розробленні проєктів містобудівної документації "Внесення змін до Генерального плану міста Тернополя", "Внесення змін до Плану зонування території м.Тернополя" і "Звіту про стратегічну екологічну оцінку", то ця обставина не повинна доказуватись у справі №500/7285/24.
Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи та докази, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав суду докази, які спростовують доводи позивача, а відтак, довів правомірність спірних у даній справі рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 23 квітня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Тернопільська міська рада (місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46001 код ЄДРПОУ:34334305).
Головуюча суддяДерех Н.В.