Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2025 рокусправа № 640/34764/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «УКРРЕСТАВРАЦІЯ» (Контрактова площа, 4, м. Київ, ЄДРПОУ 02405534) до Фонду державного майна України (вул. Генерала Алмазова, 18/9, м. Київ, ЄДРПОУ 00032945), Міністерства культури та інформаційної політики України (вул. Івана Франка, 19, м. Київ, ЄДРПОУ 43220275) про визнання протиправним та скасування наказу,-
в с т а н о в и в :
на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «УКРРЕСТАВРАЦІЯ» до Фонду державного майна України, Міністерства культури та інформаційної політики України з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати повністю наказ Фонду державного майна України та Міністерства культури та інформаційної політики України від 04.06.2021 року №973/396 «Про безоплатну передачу об`єкта права державної власності», за яким передано зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України будівлю «Гостинний двір» (літ.А) (реєстраційний номер 1750401780000), як пам`ятку національного значення (охоронний номер 260097/1), за місцезнаходженням: м. Київ, площа Контрактова, 4.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
06.07.2022 головуючим суддею Окружного адміністративного суду м. Києва Дьяченко О.В. за згодою представників сторін прийнято рішення про перехід до розгляду справи та прийняття рішення у письмовому провадженні.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення», Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, передано судові справи Львівському окружному адміністративному суду.
31.01.2025 справа №640/34764/21 надійшла на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду та, відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, передана для розгляду головуючому судді Костецькому Н.В.
Ухвалою суду від 05.02.2025 справу №640/34764/21 прийнято до провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що пунктом 1 наказу Фонду державного майна України та Міністерства культури та інформаційної політики України від 04.06.2021 року №973/396 «Про безоплатну передачу об`єкта права державної власності» передано зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України будівлю «Гостинний двір» (літ. А) (реєстраційний номер 1750401780000), як пам`ятку національного значення (охоронний номер 260097/1), за місцезнаходженням: м. Київ, площа Контрактова, 4.
Позивач вважає вказаний наказ протиправним, оскільки такий прямо суперечить імперативним приписам частини другої статті 19, статтям 117, 119 Конституції України, Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII, Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженому постановою КМУ від 18 липня 2007 року № 950 та підпункту «а» пункту 4 Положення №1482. Станом на дату пред`явлення цього позову жодного рішення щодо передачі зі сфери управління Фонду державного майна України (Відповідача-1) до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України (Відповідача-2) будівлі «Гостинний двір» (літ.А) (реєстраційний номер 1750401780000), як пам`ятки національного значення (охоронний номер 260097/1), за місцезнаходженням: м. Київ, площа Контрактова, 4, Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Зауважує, що 18.03.1994 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (орендодавець) та Організацією орендарів орендного підприємства «Укрреставрація» (орендар), повним правонаступником якої є ТОВ «СНРПБВП «УКРРЕСТАВРАЦІЯ», був укладений договір оренди № 149, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду будівлі: «Гостиний двір» загальною площею 9 433 кв.м та пансіонат «Укрреставрація» (Віла Водарського) у м. Ялті загальною площею 993,7 кв.м (п.п 1.1 Договору оренди).
28.02.2018 року Північним апеляційним господарським судом було прийнято постанову у справі № 910/6357/16 якою зокрема: розірвано договір оренди № 149 від 18.03.1994 в частині будівлі - пам`ятки архітектури «Гостинний двір» загальною площею 9433 кв.м; зобов`язано Приватне акціонерне товариство «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву державне нерухоме майно: будівлю - пам`ятку архітектури «Гостинний двір» загальною площею 9433 кв.м. Згадана постанова апеляційного господарського суду повністю залишена без змін постановою Верховного Суду від 08.05.2018. Як зазначено у мотивувальній частині постанови від 28.02.2018 року Північного апеляційного господарського суду та постанови Верховного Суду від 08.05.2018 року у справі № 910/6357/16, згідно з висновком експертів, наданим за результатами проведення комісійної судової будівельно-технічної експертизи від 07.02.2018 №390/391/17-42/392/17-44, будівля «Гостинний двір» за адресою: м. Київ, Контрактова площа, 4, виведена з експлуатації згідно з наказом Укрреставрації № 14 від 29.03.2013 р. Також встановлено, що відповідно до Дозволу № КВ11512219239, наданого Інспекцією архітектурно- будівельного контролю у м. Києві, на об`єкті розпочаті будівельні роботи, виконання яких не завершено.
Позивач також зауважує, що станом на сьогодні повернення Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву (орендодавцеві) від Укрреставрації (орендаря) державного нерухомого майна: будівлі-пам`ятки архітектури «Гостинний двір» загальною площею 9433 кв.м після розірвання договору оренди № 149 від 18.03.1994 на підставі судового рішення у справі № 910/6357/16 не відбулося, Укрреставрація не здійснювала передавання цього об`єкту ані Фондові державного майна України, ані будь-яким третім особам. Вважає, що Укрреставрація є добросовісним користувачем цього державного майна (у тому числі на підставі договору оренди № 149 від 18.03.1994), що зобов`язаний забезпечувати його належну охорону й збереження до моменту повернення майна орендодавцеві у встановленому законом порядку.
Відповідач-1, Фонд державного майна України, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що порядок безоплатної передачі об`єктів права державної власності із сфери управління міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном визначений Положенням про порядок передачі об`єктів права державної власності, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482. Відповідно до підпункту «а» пункту 4 Положення передача нерухомого майна здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України - щодо об`єктів, визначених підпунктами «а» і «ґ» пункту 2 цього Положення. Так, згідно з другим абзацом підпункту «а» Положення об`єктами передачі згідно з цим Положенням є нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об`єкти незавершеного будівництва, крім об`єктів, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Положення, а також нежитлові приміщення після виділення їх в окрему облікову одиницю (інвентарний об`єкт) та за умови подальшого укладення з іншими балансоутримувачами будинку, в якому передаються приміщення, договору про спільне користування та утримання будинку і прибудинкової території), яке використовується для розміщення апарату державного органу або для забезпечення функціонування контрольних пунктів в`їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та виїзду з неї. Згідно з підпунктом «г» Положення об`єктами передачі згідно з цим Положенням є підприємства, показники фінансово-господарської діяльності яких погіршилися внаслідок неефективного управління ними органами, уповноваженими управляти державним майном, або самоврядними організаціями.
Відповідач-1 наголошує, що будівля «Гостинний двір» (літ. «А») реєстраційний номер 1750401780000) не використовується для розміщення апарату державного органу або для забезпечення функціонування контрольних пунктів в`їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та виїзду з неї; не є підприємством, показники фінансово-господарської діяльності яких погіршилися внаслідок неефективного управління ними органами, уповноваженими управляти державним майном, або самоврядними організаціями.
Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 р. № 506 щодо зміни категорії пам`ятки місцевого значення «Гостинний двір» на категорію національного значення, Міністерство культури та інформаційної політики України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, в межах повноважень, визначених Законом України «Про охорону культурної спадщини» листом від 04.06.2021 № 6447/6.11.6 надало погодження щодо передачі будівлі «Гостинний двір (за проектними матеріалами архіт. Л. Руска, 1809 р.)» на пл. Контрактовій, 4, у м. Києві, як пам`ятки національного значення, зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України. Враховуючи листи Міністерства культури та інформаційної політики України від 31.05.2021 № 6249/6.11.6 та від 04.06.2021 № 6447/6.11.6 та вимоги Положення про порядок передачі об`єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482, був прийнятий спільний наказ Фонду та Міністерства культури та інформаційної політики України від 04.06.2021 № 973/396 щодо передачі зі сфери управління Фонду до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України будівлі «Гостинний двір» (літ. «А») (реєстраційний номер 1750401780000), як пам`ятки національного значення (охоронний номер 260097/1), за місцезнаходженням: м. Київ, площа Контрактова, 4.
Вважає, що оскаржуваний наказ від 04.06.2021 № 973/396 був прийнятий в межах та спосіб передбачений законодавством, а позовна заява є безпідставною та необґрунтованою. Просить відмовити в задоволенні позову.
Відповідач-2, Міністерство культури та інформаційної політики України, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності будівля Гостинного двору загальною площею 12751,8 кв. м., зареєстрована 21.01.2019 за державою в особі Фонду державного майна України. Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 р. № 506 щодо зміни категорії пам`ятки місцевого значення «Гостинний двір» (пл. Контрактова, 4 у м. Києві) на категорію національного значення, МКШ, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, в межах повноважень, визначених Законом України «Про охорону культурної спадщини» листом від 04.06.2021 № 6447/6.11.6 надало погодження щодо передачі будівлі «Гостинний двір (за проектними матеріалами архіт. Л. Руска, 1809 р.)» на пл. Контрактовій, 4, у м. Києві, як пам`ятки національного значення, зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління МКІП.
Відповідач-2 вважає, що оскаржуваний наказ № 973/396 був прийнятий відповідно до законів України «Про Фонд державного майна України», «Про управління об`єктами державної власності», «Про охорону культурної спадщини», постанов Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482 «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності» та від 19 травня 2021 року № 506 «Про зміну категорії пам`яток культурної спадщини», тобто на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством, а тому позовна заява є необґрунтованою і такою, що не підлягає задоволенню. Просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 26.02.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про передачу справи №640/34764/21 за підсудністю.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
18.03.1994 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (орендодавець) та Організацією орендарів орендного підприємства «Укрреставрація» (орендар), повним правонаступником якої є ТОВ «СНРПБВП «УКРРЕСТАВРАЦІЯ», був укладений договір оренди № 149, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду, зокрема, будівлю «Гостиний двір» загальною площею 9 433 кв.м.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.09.2016 у справі №910/6357/16 відмовлено у задоволенні позову Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву до Публічного акціонерного товариства «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» про розірвання договору оренди від 18.03.1994 р. № 149, зобов`язання повернути майно.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.02.2018 у справі №910/6357/16 апеляційну скаргу заступника прокурора міста Києва задоволено повністю, апеляційну скаргу Позивача задоволено частково, рішення Господарського суду міста Києва від 29.09.2016 скасовано частково, позов задоволено частково: розірвано договір оренди №149 від 18.03.1994 в частині будівлі-пам`ятки архітектури «Гостинний двір» загальною площею 9433 кв. м та зобов`язано Відповідача повернути Позивачу вказане нерухоме майно; в іншій частині апеляційну скаргу Позивача - залишено без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 29.09.2016 - без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08.05.2018 у справі №910/6357/16 касаційну скаргу ПАТ «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельне-виробниче підприємство «Укрреставрація» залишено без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.02.2018 у справі №910/6357/16 залишити без змін.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 49), 21.01.2019 зареєстровано будівлю «Гостинний двір» (літ. «А») (адреса: м. Київ, Контрактова площа, 4, загальною площею 12751,8 кв. м.) за державою в особі Фонду державного майна України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2021 № 506 «Про зміну категорії пам`яток культурної спадщини» змінено категорію пам`яткам місцевого значення «Комплекс споруд Контрактової площі» на пл. Контрактовій у м. Києві та «Гостинний двір (за проектними матеріалами ар. Л. Руска, 1809 р.)» на пл. Контрактовій, 4, у м. Києві на категорію національного значення та присвоєно пам`яткам охоронні номери 260097 та 260097/1 відповідно.
Листами від 04.02.2021 № 1112/33 та від 31.05.2021 №6249/33 Міністерство культури та інформаційної політики України зверталось до Фонду державного майна України щодо передачі будівлі «Гостинний двір» за адресою: м. Київ, Контрактова площа, 4 зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України для створення Музею сучасного мистецтва на виконання Указу Президента України від 08.11.2019 № 837/2019.
Спільним наказом Міністерства культури та інформаційної політики України та Фонду державного майна України від 04.06.2021 №973/396 «Про безоплатну передачу об`єкта права державної власності» передано зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України будівлю «Гостинний двір» (літ. «А») (реєстраційний номер 1750401780000), як пам`ятку національного значення (охоронний номер 260097/1), за місцезнаходженням: м. Київ, площа Контрактова, 4.
Не погоджуючись із оскаржуваним наказом, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» від 09.12.2011 № 4107-VI (далі Закон № 4107-VI, в редакції, чинній на момент прийняття спірного наказу) Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
До основних завдань Фонду державного майна України, відповідно до п.п. 1-3, 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 4107-VI зокрема, належать: реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; організація виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства та здійснення контролю за їх виконанням; управління об`єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план розміщення акцій; товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України; здійснення контролю у сфері організації та проведення приватизації державного майна, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, передачі державного майна в оренду та користування; повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства; управління корпоративними правами держави, які перебувають у сфері його управління.
Фонд державного майна України, зокрема, представляє відповідно до законодавства інтереси України з питань визнання прав і регулювання відносин власності та використання державного майна, визначає право власності держави на розташоване на території України майно, майнові права та інші активи підприємств, установ та організацій колишнього союзного підпорядкування, які під час утворення господарських товариств передаються до їх статутного капіталу (абз. 27 п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 4107-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 4107-VI Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності. Представництва підпорядковуються регіональним відділенням. Фонд державного майна України, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації.
Повноваження Міністерства культури та інформаційної політики України визначені Положенням про Міністерство культури та інформаційної політики України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2019 №885.
Відповідно до п. 1 вказаного Положення (в редакції, чинній на момент прийняття спірного наказу), Міністерство культури та інформаційної політики України (МКІП) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МКІП є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури, державної мовної політики, популяризації України у світі, державного іномовлення, інформаційного суверенітету України (у частині повноважень з управління цілісним майновим комплексом Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ») та інформаційної безпеки, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах кінематографії, відновлення та збереження національної пам`яті, міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин в Україні, мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей. МКІП є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері, у сфері туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2021 № 506 «Про зміну категорії пам`яток культурної спадщини» змінено категорію пам`яткам місцевого значення «Комплекс споруд Контрактової площі» на пл. Контрактовій у м. Києві та «Гостинний двір (за проектними матеріалами ар. Л. Руска, 1809 р.)» на пл. Контрактовій, 4, у м. Києві на категорію національного значення та присвоєно пам`яткам охоронні номери 260097 та 260097/1 відповідно.
Суд встановив, що Міністерство культури та інформаційної політики України звернулось до Фонду державного майна України із листом від 04.02.2021 № 1112/33 щодо передачі будівлі «Гостинний двір» за адресою: м. Київ, Контрактова площа, 4 зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України для створення Музею сучасного мистецтва на виконання Указу Президента України від 08.11.2019 № 837/2019.
Спільним наказом Міністерства культури та інформаційної політики України та Фонду державного майна України від 04.06.2021 №973/396 «Про безоплатну передачу об`єкта права державної власності» передано зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України будівлю «Гостинний двір» (літ. «А») (реєстраційний номер 1750401780000), як пам`ятку національного значення (охоронний номер 260097/1), за місцезнаходженням: м. Київ, площа Контрактова, 4.
Порядок безоплатної передачі об`єктів права державної власності із сфери управління міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Фонду державного майна, інших державних органів, які відповідно до законодавства здійснюють функції з управління державним майном, об`єднань підприємств, яким делеговано функції з управління майном підприємств і організацій, заснованих на державній власності (далі - органи, уповноважені управляти державним майном), Національної академії наук, галузевих академій наук, інших установ та організацій, яким державне майно передано у безоплатне користування (далі - самоврядні організації), до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій визначений Положенням про порядок передачі об`єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482 (далі Положення №1482, в редакції, чинній на момент прийняття спірного наказу).
Відповідно до п. 2 Положення №1482 об`єктами передачі згідно з цим Положенням є, зокрема, а) єдині (цілісні) майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (далі - підприємства). Структурний підрозділ підприємства (у тому числі структурний підрозділ, що переданий в оренду у складі єдиного (цілісного) майнового комплексу державного підприємства, організації) може бути об`єктом передачі після виділення його в установленому порядку в цілісний майновий комплекс на підставі розподільного балансу; нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об`єкти незавершеного будівництва, крім об`єктів, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Положення, а також нежитлові приміщення після виділення їх в окрему облікову одиницю (інвентарний об`єкт) та за умови подальшого укладення з іншими балансоутримувачами будинку, в якому передаються приміщення, договору про спільне користування та утримання будинку і прибудинкової території), яке використовується для розміщення апарату державного органу; б) нерухоме майно, у тому числі нерухоме майно, що передано в оренду у складі єдиних (цілісних) майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів (будівлі, споруди, об`єкти незавершеного будівництва, крім об`єктів, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Положення, а також нежитлові приміщення), крім майна, зазначеного в абзаці другому підпункту «а» цього пункту, після виділення його в окрему облікову одиницю (інвентарний об`єкт) за умови подальшого укладення з іншими балансоутримувачами будинку, в якому передаються приміщення, договору про спільне користування та утримання будинку і прибудинкової території; г) державне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації, корпоратизації; ґ) підприємства, показники фінансово-господарської діяльності яких погіршилися внаслідок неефективного управління ними органами, уповноваженими управляти державним майном, або самоврядними організаціями.
Ініціатива щодо передачі об`єктів права державної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій (п. 3 Положення №1482).
Передача об`єктів права державної власності, відповідно до п. 4 Положення №1482, здійснюється за рішенням, зокрема: а) Кабінету Міністрів України - щодо об`єктів, визначених підпунктами «а» і «ґ» пункту 2 цього Положення; б) органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій за погодженням з Фондом державного майна - щодо об`єктів, визначених підпунктом «б» пункту 2 цього Положення; ґ) органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій та суб`єктів боротьби з тероризмом за погодженням з підприємством, за яким закріплене майно, - щодо об`єктів, зазначених у підпункті «є» пункту 2 цього Положення; д) органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій за погодженням з підприємствами, за якими закріплене майно, або за погодженням з орендодавцем і орендарем у разі передачі майна, що передано в оренду у складі єдиних (цілісних) майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, - щодо об`єктів, визначених у підпункті «е» пункту 2 цього Положення.
З наведених норм Положення №1482 суд робить висновок, що передача об`єктів права державної власності здійснюється:
- за рішенням Кабінету Міністрів України щодо єдиних (цілісних) майнових комплексів підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів та щодо підприємств, показники фінансово-господарської діяльності яких погіршилися внаслідок неефективного управління ними органами, уповноваженими управляти державним майном, або самоврядними організаціями;
- за рішенням або за погодженням Фонду державного майна України що інших об`єктів права державної власності, визначених у п. 4 Положення №1482.
З матеріалів справи суд встановив, що будівля «Гостинний двір» (літ. «А») (реєстраційний номер 1750401780000) є пам`яткою національного значення, станом на момент виникнення спірних правовідносин, належало до сфери управління Фонду державного майна України, та не належить до об`єктів права державної власності, визначених підпунктами «а» і «ґ» пункту 2 Положення №1482.
Враховуючи викладене, суд робить висновок, що передача будівлі «Гостинний двір» (літ. «А») (реєстраційний номер 1750401780000) зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України не потребувала прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення у розумінні п. 4 Положення №1482.
Таким чином, спірний наказ від 04.06.2021 року №973/396 прийнятий відповідачами на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Щодо твердження позивача про те, що спірний наказ безпосередньо зачіпає його охоронювані законом інтереси, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.02.2018 року у справі №910/6357/16, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 08.05.2018 року, розірвано договір оренди № 149 від 18.03.1994, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (орендодавець) та Організацією орендарів орендного підприємства «Укрреставрація», правонаступником якої є ПрАТ «Укрреставрація» (орендар), в частині будівлі - пам`ятки архітектури «Гостинний двір» загальною площею 9433 кв.м. Зобов`язано Приватне акціонерне товариство «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву державне нерухоме майно: будівлю - пам`ятку архітектури «Гостинний двір» загальною площею 9433 кв.м.
Із наявного в матеріалах справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суд встановив, що позивач Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «УКРРЕСТАВРАЦІЯ» (код ЄДРПОУ 02405534) є правонаступником Приватного акціонерного товариства «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» (код ЄДРПОУ 02405534).
З наведеного суд робить висновок, що позивач втратив право оренди будівлі «Гостинний двір», внаслідок розірвання договору оренди № 149 від 18.03.1994 в судовому порядку.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Конституційний Суд України у Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист. Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, твердження позивача про те, що спірний наказ безпосередньо зачіпає його охоронювані законом інтереси, є безпідставним та необґрунтованим.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
В ході розгляду даної справи відповідачами належними та допустимими доказаними доведено правомірність прийнятого спірного наказу від 04.06.2021 року №973/396.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «УКРРЕСТАВРАЦІЯ» до Фонду державного майна України, Міністерства культури та інформаційної політики України про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (зі змінами та доповненнями), апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 22.04.2025 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович