Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 478/167/25 Провадження № 2/478/137/2025
Р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
23 квітня 2025 року смт. Казанка
Казанківський районнийсуд Миколаївської області,
у складі:
головуючого судді Томашевського О.О.,
за участю:
секретаря судових засідань Григоренко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду с-ща Казанка, цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії,
встановив:
У лютому 2025 року представник позивача ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.11.2023 року по 31.03.2024 року в розмірі 5523,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що відповідачка перебувала на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення №848 на підставі заяви від 21.10.2019 року про призначення та надання житлової субсидії тадекларації про доходиі витрати осіб.
Згідно рішення позивача від 19.10.2023 року № 1165158793-2023-6 відповідачці було призначено субсидію з 01.11.2023 року по 31.03.2024 року, яке в подальшому з урахуванням п. 78 Положення № 848 автоматично призначалася на підставі поданих документів.
Відповідачка була ознайомлена з обов`язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії, про що зазначено в заяві про призначення та надання житлової субсидії від 21.10.2023 року, проте нею було порушено вказаний обов`язок.
Так, за результатами перевірки достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан) було отримано інформацію про здійснення відповідачкою протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії фінансової, операції, яка на дату проведення перевищує 50 000,00 грн (дата операції: 27.04.2023 року, назва банку: АТ КБ Приват Банк, Відділення Миколаївське № 23).
Внаслідок цього, позивачем було надміру виплачено відповідачці житлової субсидії за період з 01.11.2023 року по 31.03.2024 року в розмірі 5523,00 грн.
Листом від 16.04.2024 року № 1400-0308/32925 відповідачку було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядок поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Міністерством фінансів України, а листом від 21.08.2024 року № 1400-0403-8/70488 відповідачку було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок позивача виплачену суму житлової субсидії в розмірі 5523,00 грн.
Ухвалою Казанківського районного суду Миколаївської області від 03.03.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження,справу призначено до розгляду по суті.
В судове засідання сторони не прибули. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином.
Згідно з поданою заявою, представник позивача просив проводити судовий розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити. Проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідачка правом на подання відзиву на позов не скористалася, в судове засідання не прибула. Згідно з поданою заявою просила провести судове засідання без її участі, позовні вимоги визнала.
Згідно з ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, щовідповідачка ОСОБА_1 перебувала на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 року № 848 Про спрощення прядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення № 848).
Так, 21.10.2019 року відповідачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
При подачі документів, відповідачкою також було подано декларацію продоходи та витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 21.10.2019 року.
З 01.11.2023 року по 31.03.2024 року відповідачка на підставі рішення про призначення житлової субсидії № 1165158793-2023-6 від 19.10.2023 року призначено житлову субсидію на житлово-комунальні послуги.
22.02.2024 року відносно відповідачки було проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України 22.02.2024 року, отримано інформацію про здійснення відповідачкою або членами її родини протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, фінансової операції, яка на дату проведення перевищувала 50000,00 грн. а саме: 27.04.2023 року через АТ «КБ Приват Банк», Миколаївське відділення № 23.
При цьому, із заяви про призначення та надання житлової субсидії від 21.10.2019 року вбачається, що відповідачка була ознайомлена з обов`язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії.
Листом від 21.08.2024 року № 1400-0403-8/70488 відповідачку було повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених сум житлової субсидії в розмірі 5523,00 грн.
Таким чином, відповідачкою порушено обов`язок повідомити позивача про обставини, які могли вплинути на виплату житлової субсидії.
Встановивши наведені обставини, суд керується наступним.
Відповідно до положень статті 13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно порядку призначення та виплат житлових субсидій і пільг населенню передбаченогопостановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 року №1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України»починаючи з 01.12.2022 року функції адміністрування житлових субсидій та пільг передано Пенсійному фонду України.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848(даліПоложення № 848).
Відповідно до пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Згідно з підпунктом 10 пункту 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:
- за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
- за І і ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
- за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
Згідно з частиною третьою пункту 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
З огляду на пункт 78 Положення № 848 Після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств:
- у складі яких є особи, зазначені упідпункті 3пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених вабзацахшостому - одинадцятомупідпункту 3 пункту 14 цього Положення);
- які отримують житлову субсидію за місцем фактичного проживання як внутрішньо переміщені особи;
- у складі яких є задекларовані особи;
- у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих (задекларованих) осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
- які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
- які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.
Відповідно до абзацу 5 пункту 119 Положення за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно доЗакону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136(далі Порядок № 136 )затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.
Пунктом 3 Порядку № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб`єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яка вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.
Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб`єкти надання інформації.
Пунктом 51 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.
Пунктом 6 Порядку № 136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство Фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.
Пунктом 9 Порядку № 136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: призначення (перерахунку) державної виплати;припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Згідно пункту 121 Положення № 848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).
Згідно пункту 127 Положення № 848 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Згідно частини першоїстатті 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Устатті 1215 ЦК Українипередбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Відповідно до положень статей12,13,81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, а кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно вимог статей76,77,79,80 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Судом встановлено, що відповідачка була проінформована про її обов`язок повідомляти позивача про обставини, які впливають на виплату житлової субсидії, однак, матеріали справи не містять доказів того, що відповідачка у визначений спосіб повідомила Головне управління Пенсійного фонду України про фінансову операцію, що перевищує 50000,00 грн, проведену протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії без звернення.
Доказів того, що відповідачка в добровільному порядку повернула суму переплати надміру виплаченої житлової субсидії у розмірі 5523,00 грн. матеріали справи також не містять.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи всі обставини справи у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення рішення про задоволення позову.
З огляду настаттю 141 ЦПК Україниз відповідача на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись статтями4,19,141,158,263-265 ЦПК України, суд
Ухвалив:
Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1, ЄДРПОУ 13844159) надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.11.2023 року по 31.03.2024 року в сумі5523,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1, ЄДРПОУ 13844159 судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється від дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст заочного рішення складено 23.04.2025 року.
Суддя