Рішення № 126804221, 23.04.2025, Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.04.2025
Номер справи
605/94/25
Номер документу
126804221
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 605/94/25

РІШЕННЯ

Іменем України

23 квітня 2025 рокум.Підгайці

Підгаєцький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Лелик О.М.

за участю секретарів судових засідань Мохун Т.В., Лежигубської О.В.,

справа №605/94/25

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Підгайці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Національної поліції у Тернопільській області про скасування постанови №7/59 від 10.03.2025 року про накладення адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

за участі позивача ОСОБА_1 ,-

в с т а н о в и в:

18 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Національної поліції у Тернопільській області та просить суд скасувати постанову №7/59 від 10.03.2025 року про накладення адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що 10 березня 2025 року відносно нього тимчасово виконуючим обов`язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 винесена постанова №7/59 від 10.03.2025 року про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП і накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн., а саме за те, що 06 березня 2025 року ОСОБА_1 , близько 08 год. 00 хв. був доставлений екіпажем Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з повідомленням йому від працівників Національної поліції України, що він знаходиться в розшуку згідно даних бази розшуку Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України», а також під час звіряння військово-облікових даних встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також його було повідомлено про те, що він перебуває в розшуку згідно бази даних розшуку Тернопільського РУ поліції ГУ НП в Тернопільській області ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України» за скоєння ним правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП через те, що у вказані терміни не прибув по повістці №447910, з датою явки на 18.10.2024 о 11:00 год, згенерованої в системі АІТС «Оберіг» та надісланої через Укрпошту. Вважає постанову незаконною, оскільки повістки не отримував за місцем свого проживання, а тому не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , бо йому було не відомо. Просить скасувати постанову.

31 березня 2025 року на адресу суду надійшли пояснення на позовну заяву з ГУНП в Тернопільській області в якому просять в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовити повністю. В обґрунтування пояснень зазначають, що до ГУНП в Тернопільській області через систему ІПНП надійшло звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення зареєстроване за № 6581 від 29.11.2025 та внесено до ІПНП ВП №2 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області. Станом на 21.03.2025 позивач в розшуку згідно ІП «Призовник, резервіст, військовозобов`язаний» не перебуває, оскільки 06.03.2025 року знятий на підставі «Особу доставлено, складено адміністративний протокол за ст. 210-1 КУпАП».

01 квітня 2025 року ОСОБА_1 подав письмове заперечення на відзив.

15.04.2025 на адресу суду надійшов письмовий відзив на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 позов не визнає та вважає таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування відзиву зазначає, що 06 березня 2025 року громадянин ОСОБА_1 , близько 08 год. 00 хв. був доставлений екіпажем національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_5 що за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з повідомленням йому від працівників Національної поліції України, що він знаходиться в розшуку згідно даних бази розшуку Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області за скоєння правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Під час звіряння військово-облікових даних встановлено, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також, йому було повідомлено про те, що він перебуває в розшуку згідно бази даних розшуку Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України» за скоєння ним правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП через те, що у вказані терміни не прибув по повістці №447910, з датою явки 18.10.2024 о 11:00, згенерованій в системі АІТС «Оберіг» та надісланої через Укрпошту. А також, ОСОБА_1 поважної причини неявки в ТЦК та СП, де перебуває на обліку, вчасно не повідомив. Зважаючи на це звернення щодо нього було передано до відповідного відділення поліції та його дані внесено у базу розшуку Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області. Відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає.

Ухвалою від 19.03.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Розгляд справи вирішив проводити за правилами ст.286 КАС України.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, скасувати постанову, а провадження у справі закрити.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не прибув, у письмовому відзиві на позовну заяву просять розглянути справу за відсутності їхнього представника, у позові відмовити повністю.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ГУНП в Тернопільській області в судове засідання не прибув, у письмовому поясненнях на позовну заяву просять розглянути справу за відсутності їхнього представника.

Заслухавши пояснення позивача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заперечення, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд дійшов такого.

06.03.2025 року офіцером мобілізаційного відділення молодший лейтенант ОСОБА_3 складено протокол №128 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3ст.210 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , який ОСОБА_1 отримав 06.03.2025 року/арк.спр.41-43/.

Судом встановлено, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_4 від 10.03.2025 року №7/59 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн., копію постанови отримав особисто 17.03.2025 року/арк.спр.3-4/.

Зі змісту постанови вбачається, що ОСОБА_1 в провину ставиться те, що 06 березня 2025 року громадянин ОСОБА_1 , близько 08 год. 00 хв. був доставлений екіпажем національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_5 що за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з повідомленням йому від працівників Національної поліції України, що він знаходиться в розшуку згідно даних бази розшуку Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області за скоєння правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Під час звіряння військово-облікових даних встановлено, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також, йому було повідомлено про те, що він перебуває в розшуку згідно бази даних розшуку Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України» за скоєння ним правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП через те, що у вказані терміни не прибув по повістці №447910, з датою явки 18.10.2024 об 11:00, згенерованій в системі АІТС «Оберіг» та надісланої через Укрпошту. А також, ОСОБА_1 поважної причини неявки в ТЦК та СП, де перебуває на обліку, вчасно не повідомив. Зважаючи на це, звернення щодо нього було передано до відповідного відділення поліції та дані ОСОБА_1 внесено у базу розшуку Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області.

Судом встановлено, що згідно військовооблікового документу №150320219309663200001 від 28.07.2024 року взято на військовий облік сьомим відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 30.05.2024 року /арк.спр.30/.

В судовому засіданні встановлено, що у протоколі №128 від 06.03.2025 зазначено, що позивач ОСОБА_1 допустив порушення ч. 1ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки позивачу 08.10.2024 за адресою: АДРЕСА_2 була направлена повістка рекомендованим листом через «Укрпошта», з явкою на прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Підгайці) об 11:00 год. 18.10.2024, з метою уточнення військово-облікових даних проте не з`явився, причин, які б були поважними не повідомив.

10.03.2025 винесено постанову № 7/59, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3ст. 210-1 КУпАПта накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 гривень.

Як вбачається із копії повістки № 447910 за електронним підписом начальника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про виклик військовозобов`язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Підгайці) з метою уточнення даних о 11:00 год. 18 жовтня 2024 року. Повістка про виклик військовозобов`язаного була надіслана засобами поштового зв`язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення з повідомленням про вручення, за адресою місця проживання ОСОБА_1 а саме: АДРЕСА_2 . 18 жовтня 2024 року оператором поштового зв`язку повернуто до відправника рекомендоване поштове відправлення, із відміткою«адресат відсутній за вказаною адресою».

Звертаючись з позовною заявою до суду, позивач вважає вищезазначену постанову незаконною та такою, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з`ясування обставин по справі.

Частиною 3статті 210-1 КУпАП Українивстановлено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.

Відповідно до ч. 1ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону. Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного чи резервіста.

Відповідно до частини 3статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Правила військового обліку визначені у додатку №2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487. Зокрема, пунктом 2 частини 1 додатку №2 вказаних вище Правил закріплено, що призовники і військовозобов`язані повинні, зокрема, прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно ізпостановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 673 «Про затвердження переліку поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов`язаного до військового комісаріату для призову на збори»поважними причинами неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов`язаного до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для призову на збори у строк, установлений територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, які підтверджені відповідними документами (довідками) визнаються: смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини (чоловіка), яка сталася пізніше ніж за сім діб до дати початку зборів; хвороба або необхідність догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які проживають разом із військовозобов`язаним, у разі неможливості догляду за хворим іншим близьким родичем; здійснення стосовно військовозобов`язаного кримінального провадження, а також застосування до нього адміністративного стягнення або кримінального покарання, яке робить неможливим його прибуття; потрапляння під вплив надзвичайної ситуації, яка виникла під час призову на збори і стала перешкодою своєчасному прибуттю; складання державних іспитів у вищих навчальних закладах.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ, у разі надсилання повістки засобами поштового зв`язку вважається день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.

Як вбачається з даних, що містяться в матеріалах справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживає за адресою: АДРЕСА_2 , однак повістка про виклик для уточнення даних скерована на іншу адресу, а тому не можна вважати, що особа була належним чином повідомлена про дату та час виклику для уточнення даних.

Таким чином, суд вважає, що в силу вищевказаних норм позивач не був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) за повісткою № 447910 від 08.10.2024 року, добровільно у вказаний в Законі спосіб оновив дані та з`явився для уточнення даних, тобто не допустив порушення частини 1статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

З урахуванням викладеного, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3статті 210-1 КУпАП, відтак оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а позов підлягає до задоволення.

Відповідно до частини третьоїстатті 286 КАС Україниза наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення не відповідає вимогамКУпАП, у зв`язку з цим позов необхідно задовольнити.

Керуючись ст.2,8,9,72-77,78,205,241-246,250,286,292,295 КАС України, суд

у х в а л и в:

позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Національної поліції у Тернопільській області про скасування постанови №7/59 від 10.03.2025 року про накладення адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - задовольнити.

Постанову №7/59 від 10.03.2025 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді 17000 гривень штрафускасувати, а провадження у справі закрити.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації і проживання за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_4 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Національної поліції у Тернопільській області код ЄДРПОУ: 40108720, юридична адреса: вул. Валова, 11 м. Тернопіль Тернопільської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Текст рішення складено та проголошено 23.04.2025.

Суддя: О. М. Лелик