Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №766/4659/25
н/п 3/766/2727/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.04.2025 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді: Дорошинської В.Е.,
за участю секретаря: Передерей І.О.,
прокурора: Гончарова В.Г.,
особи, яка притягається до адміністративної
відповідальності: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому дистанційному судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду м. Херсона матеріали справи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»та п. 2-7.Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції»відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , місце роботи (проходження служби) на день вчинення правопорушення: Херсонська міська рада Херсонської області, депутат VIII скликання, крім того, на теперішній час: керівник ГО «Справа Громад м.Херсон», за сумісництвом бухгалтер ТОВ «Кайзен Агро», ПП РТС «Сталь»,-
за ч. 1ст. 172-6 КУпАП, -
в с т а н о в и в:
Відповідно до протоколу І сесії Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VІІІ скликання від 27.11.2020, розпочаті повноваженнядепутата Херсонськоїміської радиХерсонського районуХерсонської областіVІІІскликання ОСОБА_1 .
Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради, відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та селищних, селищних, міських голів», повноваження депутатамісцевої радипочинаються здня відкриттяпершої сесіївідповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія вказаногоЗакону.
Таким чином, депутат Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, та суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені антикорупційним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II «Порядок подання декларації» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація -декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до п. 2-7.Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно достатті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 , являючись відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»(далі по тексту Закон), суб`єктом декларування та відповідальності була зобов`язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 включно.
Разом з тим, ОСОБА_1 , будучи депутатом Херсонської міської ради Херсонської області, у порушення вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 та п. 2-7. Прикінцевих положень Закону, несвоєчасно, а саме: 04.03.2025 о 19:33 год. без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Дії ОСОБА_1 , суд кваліфікує за ч. 1ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, ОСОБА_1 , являючись відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»(далі по тексту Закон), суб`єктом декларування та відповідальності була зобов`язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 включно.
Разом з тим, ОСОБА_1 , будучи депутатом Херсонської міської ради Херсонської області, у порушення вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 та п. 2-7. Прикінцевих положень Закону, несвоєчасно, а саме: 04.03.2025 о 19:40 год. без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
Дії ОСОБА_1 , суд кваліфікує за ч. 1ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушень не визнала в повному обсязі. Обґрунтовуючи позицію, посилалась на те що має відтермінування для подання декларації за 2021, 2022 роки, оскільки є депутатом, працює зі зверненнями громадян, повноваження не складала, вважала, що має право подати декларацію на протязі 90 днів з дня складання повноважень або виключення м. Херсон з зони активних бойових дій.
Прокурор Гончаров В.Г. в судовому засіданні підтримав складені протоколи з викладених у них підставах, вважав, що матеріали справи про адміністративні правопорушення містять достатні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1ст. 172-6 КУпАП. Зазначив, що дійсно право відтермінування строків подання щорічних декларацій мають депутати, які виконують відповідні повноваження, однак ОСОБА_1 лише перебуває у статусі депутата місцевої ради, повноваження не здійснює, наразі повноваження міської ради передані Херсонській міській військовій адміністрації. Просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією та притягнути до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1ст. 7 КУпАПніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належними доказом по даній справі в розумінністатті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1ст. 9КУпАП).
Відповідно до вимог ст.251КУпАПдоказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколу про адміністративне правопорушення, визначенихст. 255 цього Кодексу(ч. 2 ст. 251КУпАП).Згідно зі ст.252КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному.
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», депутати місцевих рад є суб`єктами відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.
Отже, встановлення наявності або відсутності в діях ОСОБА_1 , складу корупційних правопорушень має відбуватись через призму оцінки норми ч. 1 ст. 45 Закону, відповідно до якої особи, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першоїстатті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі-Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II «Порядок подання декларації» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація-декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до п. 2-7.Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно достатті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
З огляду на викладену норму, на осіб, зазначених в ній, покладено обов`язок подання декларації, за несвоєчасне подання якої без поважних причин і передбачено відповідальність за ч. 1ст. 172-6КУпАП. Отже, необхідним є встановлення в першу чергу факту несвоєчасності подання декларації, тобто поза строком визначеним законом.
Відповідно долиста Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.04.2024 № 200-03/21310-24 та відповіді на питання № 25-3 Роз`яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) Національного агентства з питань запобігання корупції, як єдиного центрального органу державної виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, повноваження відповідних місцевих рад, у зв`язку з утворенням відповідних місцевих військових адміністрацій, не припиняються, а лише на визначений період здійснюються відповідними військовими адміністраціями.
У разі утворення військової адміністрації населеного пункту, депутати місцевих рад продовжують перебувати у статусі депутата місцевої ради і продовжують бути суб`єктами декларування, хоч і не здійснюють відповідних повноважень
Таким чином ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та відповідальності, оскільки на неї поширюється дія Закону.
Отже, з огляду на викладене ОСОБА_1 була зобов`язана не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 року включно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік.
Так вина ОСОБА_1 , у вчиненні інкримінованих правопорушень підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколами про адміністративні правопорушення, пов`язаними з корупцією №19/2025 та № 20/2025;
-протоколом І сесії Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VІІІ скликання від 27.11.2020;
-присягою депутата ОСОБА_1
-листом Херсонської міської військової адміністрації від 17.03.2025 №8-1616-11/26;
-відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
-поясненням ОСОБА_1 ;
-листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 15.03.2024 № 47-10/16-469/24;
-листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.04.2024 № 200-03/21310-24;
-листом Верховного Суду від 09.04.2021 №1089/0/2-21;
- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.
Оцінюючи наведенівище докази,суд приходитьдо висновку,що фактивикладені впротоколах проадміністративні правопорушеннявідносно ОСОБА_1 ,знайшли своєпідтвердження іпід чассудового розгляду.Досліджені судомдокази узгоджуютьсяміж собоющодо часу,місця таобставин,допущених ОСОБА_1 правопорушень,ставити їхпід сумнівжодних підставнемає. ОСОБА_1 підтвердила своюобізнаність щодообов`язкуподання декларації,мала усвоєму розпорядженніцифровий підпис,та ІТС«Єдиний державнийреєстр деклараційосіб,уповноважених навиконання функційдержави абомісцевого самоврядування»та комп`ютернутехніку зпостійним доступомдо мережіІнтернет. Наразі перебуває у статусі депутата місцевої ради, без здійснення повноважень та продовжує бути суб`єктом декларування
Суб`єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується наявністю вини у формі непрямого умислу, а саме ОСОБА_1 була обізнана про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідний алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та за 2022 роки, оскільки декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подається не вперше. Крім того, мала можливість його виконати.
З огляду на викладене, дослідженими доказами підтверджено обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення. Останні повністю доводять факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Доказів, які б могли підтвердити версію ОСОБА_1 в процесі судового розгляду не встановлено.
Її позицію, суд розцінює як обраний спосіб захисту з метою уникнення відповідальності і до уваги не приймає.
При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності виходжу з наступного.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).Відповідно до вимогст. 36 КУпАПпри вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Оскільки ОСОБА_1 вчинила декілька адміністративних правопорушень, які розглядаються одночасно одним і тим же органом, у відповідності до ч. 2ст. 36 КУпАПстягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме: ч.1ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характерта обставинивчинених правопорушень,суспільну небезпечністьдіяння,особу ОСОБА_1 , якавперше притягуєтьсядо адміністративноївідповідальності завчинення адміністративнихправопорушень,пов`язанихз корупцією,а такожступінь їївини,майновий стан,відсутність обставини,що пом`якшуютьта обтяжуютьвідповідальність,вважаю за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі визначеному санкцією ч. 1ст. 172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до ст. 4Закону України «Про судовий збір»таст. 40-1 КУпАПпідлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст.23,33,34,36,40-1, ч. 1 ст.172-6, 251, 280, 283, 284 КУпАП, ч. 1 ст. 45Закону України «Про запобігання корупції», -
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстровану та проживаючу за адресою АДРЕСА_1 , місце роботи (проходження служби) на день вчинення правопорушення: Херсонська міська рада Херсонської області, депутат VIII скликання, крім того, на теперішній час: керівник ГО «Справа Громад м.Херсон», за сумісництвом бухгалтер ТОВ«Кайзен Агро»,ПП РТС«Сталь» визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6КУпАПта у відповідності дост.36 КУпАПнакласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) 37959517, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Кодкласифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , місце роботи (проходження служби) на день вчинення правопорушення: Херсонська міська рада Херсонської області, депутат VIII скликання, крім того, крім того, на теперішній час: керівник ГО «Справа Громад м.Херсон», за сумісництвом бухгалтер ТОВ «Кайзен Агро», ПП РТС «Сталь», на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
СуддяВ. Е. Дорошинська