Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 536/1907/24
Провадження № 2/536/129/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2025 року м. Кременчук
Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі:
Головуючого судді Колотієвського О.О.,
за участю секретаря судового засідання Коваль В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Кременчуці цивільну справу за позовом заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області Хатьонка В., в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Піщанської територіальної громади Кременчуцького району Полтавської області до Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування і розпорядження земельною ділянкою шляхом повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Позов обґрунтовано зокрема тим, що Рішенням Піщанської сільської ради Кременчуцького району від 14.09.2021 «Про передачу громадянам у приватну власність земельних ділянок» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою, АДРЕСА_1 та передано у власність земельну ділянку з кадастровим номером 5322483805:05:005:0339 площею 0,2500га.
На підставі зазначеного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 08.10.2021 зареєстровано право приватної власності на вказану земельну ділянку. Номер запису про право власності 44467980, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 2479120053020.
Установлено, що вказана земельна ділянка знаходиться в межах захисної прибережної смуги річки Дніпро.
Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 га - 25 м; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 га - 50 м; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 м (частина друга статті 88 ВК України, пункт 2 додатку 13 до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19 червня 1996 року № 173).
Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності (стаття 61 ЗК України, статті 89 ВК України, абзац другий пункту 8.19 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів і додаток 13 до цих правил).
Існування прибережних захисних смуг визначеної ширини передбачено нормами закону. Відтак відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри встановлені законом.
В ході досудового розслідування в рамках кримінального провадження №42022172030000063 від 22.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України з залученням спеціалістів проведено огляд земельної ділянки з кадастровим номером 5322483805:05:005:0339 та встановлено, що відстань від лінії узрізу води річки Дніпро станом на 09.05.2024 до крайньої межі земельної ділянки становить 73м., вказане однозначно свідчить про перебування земельної ділянки в межах 100м. зони прибережної захисної смуги.
Згідно інформації отриманої Кременчуцької районної військової адміністрації у Відділі містобудування та архітектури зберігається генеральний план с. Кривуші Кременчуцького району затверджений Рішенням 29 сесії 7-го скликання Піщанської сільської ради від 22.01.2018 року згідно якого межі прибережної захисної смуги річки Дніпро не встановлені, інша містобудівна документація відсутня.
Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації (ст. 88 Земельного кодексу України, ст. 88 Водного кодексу України). Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту. Проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смут (з установленою в них пляжною зоною) розробляються в порядку, передбаченому законом. Проте, як свідчить судова практика, зокрема постанова Верховного суду по справі від 25.04.2018 № 904/5974/16, відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри встановлені законом.
Зазначали, що передача у приватну власність земель водного фонду для будівництва і обслуговування житлового будинку законом не передбачена.
Більше того, статтею 61 Земельного кодексу України та статтею 89 Водного кодексу України установлено, що прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо.
Таким чином, земельні ділянки водного фонду не можуть вибувати у приватну власність фізичних осіб.
На підставі вищевикладеного, просив суд ухвалити рішення, яким:
1. Усунути перешкоди Піщанській сільській територіальній громаді у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 5322483805:05:005:0339 шляхом:
2. Скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 5322483805:05:005:0339, із одночасним припиненням права власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку;
3. Зобов`язання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) повернути Піщанській сільській територіальній громаді Кременчуцького району земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 5322483805:05:005:0339.
4. Стягнути з відповідачів на користь Полтавської обласної прокуратури (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7, реєстраційний рахунок № и А 118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ - 02910060) понесені витрати на сплату судового збору в сумі 6056 грн.
13.09.2024 року представник Піщанської сільської ради надіслав до суду відзив на позов, який обґрунтований зокрема тим, що земельний кодексУкраїни зазначає,що громадянимають правона безоплатну передачу їмземельних ділянокіз земельдержавної такомунальної власностів таких розмірах:
-для будівництваі обслуговуванняжилого будинку,господарських будівельі споруд (присадибнаділянка)у селах-не більше0,25гектара,в селищах-не більше 0,15гектара,в містах-не більше0,10гектара (пунктг)частини 1ст.121Земельного кодексу України).
Передача земельнихділянок безкоштовноу власністьгромадян здійснюється один разза кожнимвидом використання,тобто коженгромадянин Українимає право безкоштовно отриматиу своюприватну власністьшість земельнихділянок різного цільового призначення (ст. 116 Земельного кодексу України).
Громадяни,зацікавлені водержанні безоплатноу власністьземельної ділянкиіз земель,державної абокомунальної власностімають звернутисяз клопотаннямдо відповідного органувиконавчої владиабо органумісцевого самоврядування,який передає ціземельні ділянкиу власністьвідповідно доповноважень,визначених ст. 122 Земельного кодексу України.
У клопотаннізазначаються цільовепризначення земельноїділянки таїї орієнтовні розміри.У клопотаннізазначаються тадодаються: цільове призначенняземельної ділянкита їїорієнтовні розміри;графічний матеріал,на якомузазначено бажанемісце розташуванняземельної ділянки (викопіюванняз планово-картографічнихматеріалів);копію документа,що посвідчуєособу;погодження землекористувача(уразі припиненняправа користування земельноюділянкою,що перебуваєу користуванніінших осіб); документ що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок.
Забороняється вимагатидодаткові матеріалита документи,які непередбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідний органвиконавчої владиабо органмісцевого самоврядування,який передає земельніділянки державноїчи комунальноївласності увласність,розглядає клопотання умісячний строкі даєдозвіл нарозроблення проектуземлеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмовиу наданнітакого дозволуможе бутилише невідповідність місця розташуванняоб`єкта вимогамзаконів,прийнятих відповіднодо них нормативно-правовихактів,генеральних планівнаселених пунктівта іншої містобудівної документації,схем землеустроюі техніко-економічних обґрунтувань використаннята охорониземель адміністративно- територіальних одиниць,проектів землеустроющодо впорядкування територій населенихпунктів,затверджених увстановленому законом порядку.
Отже,громадянин звернувсяіз заявоющодо безоплатноїпередачі увласність земельної ділянки.
Рішенням 10сесії Піщанськоїсільської ради8скликання від14.09.2021«Про передачу громадянаму приватнувласність земельнихділянок» передано ОСОБА_1 безоплатно увласність земельнуділянку,кадастровий номер 5322483805:05:005:0339,площею 0,2500га длябудівництва іобслуговування житлового будинку,господарських будівельі споруд(присадибнаділянка)в АДРЕСА_1 .
Отже,при прийнятірішення враховувавсяГенеральний планс.Кривуші Кременчуцького району,який затвердженийрішенням 29сесії сьомогоскликання Піщанської сільської ради від 22.01.2018.
За нормоюстатті 79-1Земельного кодексуУкраїни формуванняземельної ділянки полягає увизначенні земельноїділянки якоб`єктацивільних правта передбачає визначення їїплощі,меж тавнесення інформаціїпро неїдо Державногоземельного кадастру.
Сформовані земельніділянки підлягаютьдержавній реєстраціїу Державному земельному кадастрі.Земельна ділянкавважається сформованоюз моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно домістобудівної документації(Схемизонування територіїс.Кривуші, Ковалівка Кременчуцькогорайону Полтавськоїобласті)ця земельнаділянка відноситься довиду функціональноговикористання уфункціонально -правових зонах населеного пунктуз позначкоюземлі Ж-1зона садибноїжитлової забудовиз переважними видами використання:
одноквартирнііндивідуальні житловібудинки 1-2-поверховіз мансардою(з присадибними ділянками) постійного проживання;
інші окремо розташовані малоповерхові житлові будинки;
присадибні сади, городи, палісадники, квітники.
Дана земельнаділянка обліковуваласьяк землізапасу іна часприйняття рішення буласформованою ділянкоюз цільовимпризначенням 02.01для будівництва і обслуговуванняжилого будинку,господарських будівельі споруд(присадибна ділянка)з присвоєнимкадастровим номером5322483805:05:005:0339та відносилася до межнаселеного пункту АДРЕСА_1 згідно витягуз Державного земельного кадаструпро земельнуділянку від04.08.2021,номер витягуНВ -0007310972021.
Також,в цьомувитязі зДержавного земельногокадастру проземельну ділянку зазначена експлікація земельних угідь під житловоюзабудовою одно- та двохповерховою площею 0,2500 га.
Згідно частини9ст.118Земельного кодексуУкраїни відповіднийорган виконавчої владиабо органмісцевого самоврядування,що передаєземельні ділянки державної чикомунальної власностіу власністьвідповідно доповноважень, визначених статтею122цього Кодексу,у двотижневийстрок здня отримання проекту землеустроющодо відведенняземельної ділянкиприймає рішенняпро затвердження проектуземлеустрою щодовідведення земельноїділянки танадання її у власність.
Отже,громадянин ОСОБА_1 звернувся іззаявою про передачу увласність земельноїділянки зарахунок сформованоїземельної ділянкиз кадастровим номером 5322483805:05:005:0339.
Рішенням 10сесії Піщанськоїсільської ради8скликання від14.09.2021 ОСОБА_1 було переданоу безоплатнувласність земельнуділянку площею 0,2500га длябудівництва іобслуговування житловогобудинку, господарських будівельі споруд(присадибнаділянка)(кадастровийномер 5322483805:05:005:0339)за адресою: АДРЕСА_1 .
Після чого,громадянин звернувсядо державногореєстратора тазареєстрував право власності(номерзапису проправо власності44467980,реєстраційний номер об`єкта нерухомогомайна 2479120053020).
По сутізаявлених вимогзазначили,що висновокщодо знаходження спірної земельноїділянки вмежах водногофонду (прибережназахисна смуга100 метрів) зроблено на підставі графічних матеріалів розроблених ТОВ ВФ «Кремінь».
Однак,зазначена графікане міститьінформацію щододати їїскладання (надання такої інформації),не зрозумілоякі планово-картографічніматеріали буливраховані для цієїсхеми,не визначениймасштаб,якщо робилисязаміри геодезії,то не відображені координати поворотних точок.
Вважають,що напідставі зазначенихвище доказівнеможливо дійтивисновку про перебування земельноїділянки зкадастровим номером5322483805:05:005:0339в межах прибережноїзахисної смугина моментприйняття Піщанськоюсільською радою оскаржуваного рішення.
На підставі вищевикладеного просили суд ухвалити рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позову.
Представники відповідачів в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову.
Представник третьої особи в судове засідання не зявився.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить такого висновку.
Так,судом встановлено,що рішенням 10сесії Піщанськоїсільської ради8скликання від14.09.2021«Про передачу громадянаму приватнувласність земельнихділянок» передано ОСОБА_1 безоплатно увласність земельнуділянку,кадастровий номер 5322483805:05:005:0339,площею 0,2500га длябудівництва іобслуговування житлового будинку,господарських будівельі споруд(присадибнаділянка)в АДРЕСА_1 .
Отже,при прийнятірішення враховувавсяГенеральний планс.Кривуші Кременчуцького району,який затвердженийрішенням 29сесії сьомогоскликання Піщанської сільської ради від 22.01.2018.
За нормоюстатті 79-1Земельного кодексуУкраїни формуванняземельної ділянки полягає увизначенні земельноїділянки якоб`єктацивільних правта передбачає визначення їїплощі,меж тавнесення інформаціїпро неїдо Державногоземельного кадастру.
Сформовані земельніділянки підлягаютьдержавній реєстраціїу Державному земельному кадастрі.Земельна ділянкавважається сформованоюз моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно домістобудівної документації(Схемизонування територіїс.Кривуші, Ковалівка Кременчуцькогорайону Полтавськоїобласті)ця земельнаділянка відноситься довиду функціональноговикористання уфункціонально -правових зонах населеного пунктуз позначкоюземлі Ж-1зона садибноїжитлової забудовиз переважними видами використання:
одноквартирнііндивідуальні житловібудинки 1-2-поверховіз мансардою(з присадибними ділянками) постійного проживання;
інші окремо розташовані малоповерхові житлові будинки;
присадибні сади, городи, палісадники, квітники.
Дана земельнаділянка обліковуваласьяк землізапасу іна часприйняття рішення буласформованою ділянкоюз цільовимпризначенням 02.01для будівництва і обслуговуванняжилого будинку,господарських будівельі споруд(присадибна ділянка)з присвоєнимкадастровим номером5322483805:05:005:0339та відносилася до межнаселеного пункту АДРЕСА_1 згідно витягуз Державного земельного кадаструпро земельнуділянку від04.08.2021,номер витягуНВ -0007310972021.
Також,в цьомувитязі зДержавного земельногокадастру проземельну ділянку зазначена експлікація земельних угідь під житловоюзабудовою одно- та двохповерховою площею 0,2500 га.
Згідно частини9ст.118Земельного кодексуУкраїни відповіднийорган виконавчої владиабо органмісцевого самоврядування,що передаєземельні ділянки державної чикомунальної власностіу власністьвідповідно доповноважень, визначених статтею122цього Кодексу,у двотижневийстрок здня отримання проекту землеустроющодо відведенняземельної ділянкиприймає рішенняпро затвердження проектуземлеустрою щодовідведення земельноїділянки танадання її у власність.
Отже,громадянин ОСОБА_1 звернувся іззаявою про передачу увласність земельноїділянки зарахунок сформованоїземельної ділянкиз кадастровим номером 5322483805:05:005:0339.
Рішенням 10сесії Піщанськоїсільської ради8скликання від14.09.2021 ОСОБА_1 було переданоу безоплатнувласність земельнуділянку площею 0,2500га длябудівництва іобслуговування житловогобудинку, господарських будівельі споруд(присадибнаділянка)(кадастровийномер 5322483805:05:005:0339)за адресою: АДРЕСА_1 .
Після чого,громадянин звернувсядо державногореєстратора тазареєстрував право власності(номерзапису проправо власності44467980,реєстраційний номер об`єкта нерухомогомайна 2479120053020).
Відповідно до ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно зі статтями 19,21 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, у тому числі: землі житлової та громадської забудови й землі водного фонду. Віднесення їх до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно їх повноважень.
Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання, відповідно до статті 21 ЗК України, недійсними рішень про надання земель, угод щодо земельних ділянок, відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною, тощо.
За положеннями частини першої статті 3 ВК України усі води (водні об`єкти) на території України становлять її водний фонд.
Частина друга статті 3 ВК України визначає, що до водного фонду України належать: поверхневі води: природні водойми (озера), водотоки (річки, струмки), штучні водойми (водосховища, ставки) і канали; інші водні об`єкти; підземні води та джерела; внутрішні морські води та територіальне море.
Відповідно доч.1ст.58ЗК Українита ст.4 ВК України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами; землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.
Таким чином, до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча і не розташовані об`єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню і належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції.
Як вбачається зі змісту статті 59 ЗК України встановлено особливий правовий режим використання земель водного фонду.
Так, хоча й у частині 1 статті 59 ЗК України передбачено, що такі землі можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності, разом з тим стаття 59 ЗК України у частинах 2-4 закріплює обмеження щодо набуття таких земель у приватну власність та встановлює можливість використання таких земель для визначених цілей на умовах оренди.
Відповідно до п.ґ ч.3 ст.83 ЗК України та п.д ч.4 ст.84 ЗК України землі водного фонду, які перебувають у державній або комунальній власності взагалі не можуть передаватися у приватну власність, крім випадків передбачених законодавством.
Випадки передачі земель водного фонду до приватної власності, зокрема громадян, передбачені положеннями частини другої статті 59 ЗК України.
Громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів). Власники на своїх земельних ділянках можуть у встановленому порядку створювати рибогосподарські, протиерозійні та інші штучні водойми (ч.2 ст.59 ЗК України).
Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо (ч.4 ст.59 ЗК України).
Отже, за змістом зазначених норм права землі під водними об`єктами загальнодержавного значення, зокрема зайняті поверхневими водами: водотоками (річки, струмки), штучні водойми (водосховища, ставки) і канали; іншими водними об`єктами; підземними водами та джерела; внутрішніми морськими водами та територіальним морем, як землі зайняті водним фондом України, а також прибережні захисні смуги вздовж річок (у тому числі струмків та потічків), морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм не можуть передаватись у власність громадян, оскільки є землями водного фонду України.
Крім того,за положеннямист.60 ЗК України та ст.88 ВК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Правовий режим прибережних смуг визначається статтями 60-62ЗК України та статтями1,88-90 ВК України.
Так, згідно зі статтею 61 ЗК України, статтею 89 ВК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Зокрема, у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів тощо.
Об`єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватись, якщо при цьому не порушується її режим. Непридатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.
Відповідно до статті 60 ЗК України, статті 88ВК України прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації (частина 3 статті 60 ЗК України).
Крім того, за положеннями ч.6-8 ст.88 ВК України у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.
Проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг (з установленою в них пляжною зоною) розробляються в порядку, передбаченому законом.
Згідно із пунктом 2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.11.2004 року №434, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об`єктів, природоохоронний орган забезпечує їх збереження, шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 Водного кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 року №486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», з урахуванням конкретної ситуації.
Порядок та умови виготовлення проектів землеустрою, в тому числі й щодо прибережних смуг, визначаються статтями 50 - 54 Закону України «Про землеустрій».
Таким чином, землі зайняті поверхневими водами: природними водоймами (озера), водотоками (річки, струмки), штучними водоймами (водосховища, ставки), каналами і іншими водними об`єктами та землі прибережних захисних смуг є землями водного фонду України, на яких знаходиться водний фонд України та на який розповсюджується окремий порядок надання та використання.
Отже, прибережна захисна смуга - це частина водоохоронної зони визначеної законодавством ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено особливий режим.
Існування прибережних захисних смуг визначеної ширини передбачене нормами закону (стаття 60 ЗК України, стаття 88 ВК України).
Відтак відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри встановлені законом.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прибережної захисної смуги необхідно виходити із нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 ВК України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 року №486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них».
Тобто,сама пособі відсутністьземлевпорядної документаціїне змінюєправовий режимзахисної смуги,а відтакнадання уприватну власністьземельних ділянок,які знаходятьсяу прибережнійзахисній смузісуперечить нормамстатей 59,83,84 ЗК України (правовий висновок Верховного Суду України в постанові від 22 квітня 2015 року в справі №6-52цс15).
Надання у приватну власність земельних ділянок, які знаходяться у прибережній захисній смузі, без урахування обмежень, зазначених у статті 59 ЗК України, суперечить нормам статей83,84цьогоКодексу (правовий висновок Верховного Суду в постанові від 15 травня 2018 року в справі №372/2180/15-ц).
Разом з тим, згідно вимог ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1, 2, 3, 4 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Звернувшись до суду з даним позовом, прокурор в обґрунтування заявлених вимог посилається на дві сторінки аркушів з найменуванням «графічні матеріали» виготовлені ТОВ ВФ «Кремінь» де зображено умовні позначення межі земельної ділянки, лінія урізу води і відстань від урізу води станом на 09.05.2024 року.
Розміри прибережнихзахисних смугвстановлювались ст.88Водного кодексу України.Частиною 2ст.88Водного кодексуУкраїни передбачено,що прибережні захисні смугивстановлюються поберегах річокта навколоводойм уздовжурізу води у меженний період.Визначення терміну«меженний період»міститься уабз.52ст. 1Водного кодексуУкраїни,згідно якогомеженний період-період річногоциклу, протягом якого спостерігається низька водність.
Крім того,п.7Порядку визначеннярозмірів імеж водоохороннихзон тарежиму ведення господарськоїдіяльності вних,затвердженого постановоюКабінету Міністрів Українивід 08.05.1996№ 486,передбачено,що водоохоронназона має внутрішню ізовнішню межі.Внутрішня межаводоохоронної зонизбігається з мінімальним рівнемводи уводному об`єкті.У зазначеномувище графічному матеріалі незазначено,чи буливони виготовленіз урахуваннямвимог вищезазначених норм.
Однак, з цих «графічних матеріалів» неможливо встановити де саме знаходиться річка Дніпро по відношенню до земельної ділянки. Матеріалами справи не підтверджується будь-якими належними та допустимими доказами, що поблизу спірної земельної ділянки протікає саме річка Дніпро, а не інший водний об`єкт, прибережна смуга якого може бути менша ніж 100м.
Більше того, графічний матеріал, виконаний ТОВВФ «Кремінь» юридичною особою, незрозуміло наоснові якихпланово-картографічнихматеріалів розроблений графічнийматеріал.Цей матеріалне міститьінформацію щодоперіодів річних циклівта рівнівводи уводоймах,не зазначенодо якоїрічки здійснений розрахунок відстанівід урізуводи станомна 09.05.2024року,не міститьінформацію щодо датиїї складання(наданнятакої інформації),не визначениймасштаб,відсутні координати поворотнихточок.Також,невідомо якимдокументом визначенаточка урізу води0,9V.Крім того,ми незнаємо якимиприборами здійснювалисяобміри (заміригеодезії),чи маєдане підприємствонеобхідне технічнеі технологічне забезпечення, чи пройшов прибор повірку, тощо.
Будь якихінших матеріалів,які підтверджувалищо спірназемельна ділянка знаходиться вприбережній захиснійзоні річкиДніпро,відноситься доводного фонду прокурором не надано.
Також суд зазначає, що самі лише посилання в позові на водний об`єкт поряд із спірною земельною ділянкою, обставин позову достатньо підтверджувати не може, й не є достатнім доказом порушення вимог Земельного та Водного законодавства України, та підставою для втручання в право власності особи бути не може.
Відтак, суду позивачем не надано належних, допустимих та достатніх доказів, на підтвердження того, що спірна земельні ділянки отримані на підставі оскаржуваного розпорядження накладаються на землі водного фонду, що розташовані в межах 100 метрової прибережної захисної смуги річки Дніпро, не надано, а тому підстав для задоволення позовних вимог судом не встановлено.
Згідно ч.2 ст.78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже доводи позову на належних засобах доказування не ґрунтуються.
У той же час, суд звертає увагу й на те, що згідно із положеннями ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, передбачено інші правила, ніж ті, що визначено у відповідному акті законодавства України, то згідно із частиною другою статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України» та ст.3 Закону України «Про міжнародне приватне право» застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно достатті 32 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року питання тлумачення й застосування цієї Конвенції та протоколів до неї підпадають під юрисдикцію Європейського суду з прав людини.
Обов`язковість цієї юрисдикції визнана Україною під час ратифікації Конвенції, що закріплено в Законі України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції», Законі України «Про ратифікацію Протоколу №6 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який стосується скасування смертної кари», Законі України «Про ратифікацію Протоколів №12 та №14 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».
Також згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди повинні застосовувати при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно із статтею 1 Першого протоколу Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі «Рисовський проти України» від 20.10.2011 року, заява №2997904 (ЄСПЛ визнав низку порушень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, статті 1 Протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції, зокрема державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливості отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» може не лише покладати на державні органи обов`язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку, а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові.
Виходячи зі змісту пунктів 32-35 рішення Європейського суду з прав людини «Стретч проти Сполученого Королівства» від 24 червня 2003 року майном у значенні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вважається законне та обґрунтоване очікування набути манно або майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади. У рішенні Європейський суд з прав людини зазначив: «наявність порушень з боку органу публічної влади при укладенні договору щодо майна не може бути підставою для позбавлення цього мийна іншої особи, яка жодних порушень не вчинила».
У цій справі Європейський суд дійшов висновку, що оскільки особу позбавили права на його майно лише з тих підстав, що порушення були вчинені з боку публічного органу, а не громадянина, в такому випадку мало місце «непропорційне втручання у право заявника на мирне володіння майном та, відповідно, відбулось порушення статті 1 Першого протоколу Конвенції».
Крім того, Європейський суд з прав людини в справі у рішенні від 16 лютого 2017 року «Кривенький проти України» наголосив, що позбавлення особи права на земельну ділянку без будь-якої компенсації є порушенням статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином порушених прав позивача, які б підлягали захистові, в цій справі судом не встановлено, а тому в задоволенні позову слід відмовити за недоведеністю та необґрунтованістю.
Керуючись ст. ст. 76, 82, 133, 137, 141, 258-259, 263-265, 273, 280-284, 287, 352 ЦПК України, ст.ст.3, 4, 88, 89 ВК України, ст.ст.19, 21, 58, 59, 60, 61, 62, 83, 84, 88, 89, 90 ЗК України,,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області Хатьонка В., в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Піщанської територіальної громади Кременчуцького району Полтавської області до Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування і розпорядження земельною ділянкою шляхом повернення земельної ділянки відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. О. Колотієвський