Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2025 року 13 год. 00 хвСправа № 160/11351/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В., при секретарі судового засідання Сергієнко В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявоюГоловного управління ДПС у Дніпропетровській області
до Акціонерного товариства «ДНІПРОВАЖМАШ»
про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків,
ВСТАНОВИВ:
18.04.2025 року о 14:42 год. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Акціонерного товариства «ДНІПРОВАЖМАШ» (код ЄДРПОУ 00168076) застосований рішенням про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 17.04.2025 року.
В обґрунтування заяви про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків зазначено, що на виконання вимог чинного законодавства, податковим керуючим Фахіровою Оленою Василівною (призначено податковим керуючим платника податків Наказом №181 від 05.03.2024) здійснено заходи передбачені статтями 89, 91 ПК України, а саме: здійснено заходи відносно перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі та 17.04.2025 року податковим керуючим здійснено вихід за місцезнаходженням платника податків з метою здійснення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, зокрема зазначено в акті опису майна від 16.04.2025 №35723/6/04-36-13-05-10, від 11.04.2025 №34536/6/04-36-13-05-10, від 16.04.2025 №37523/6/04-36-13-05-10. У зв`язку із неможливістю проведеної перевірки стану збереження заставного майна складено: - акт про відмову у проведенні перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі №36118/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025; - акт відсутності за місцезнаходженням посадових осіб №36120/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025; - акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим №36121/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025; Згідно акту перевірки №36118/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025 встановлено факт відмови платника податків від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі. Відповідно до п.п.94.2.6 п. 94.2 ст. 94 ПК України, арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин; платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі. У зв`язку із відмовою платника податків від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, на виконання вимог п. 94.6 ст. 94 ПК України керівником прийнято рішення про застосування арешту майна платника податків від 17.04.2025 року.
18.04.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження за заявою про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків, призначено судове засідання на 21.04.2025 року о 10:30 год, встановлено відповідачу строк до 10:00 год 21.04.2025 року для подання відзиву на заяву.
Копія ухвали від 18.04.2025 року була направлена Акціонерному товариству «ДНІПРОВАЖМАШ» через систему «Електронний суд» та додатково на електронну пошту та була доставлена відповідачу в його електронний кабінет 19.04.2025 року та на електронну пошту - 18.04.2025 року, що підтверджується довідками про доставку електронного листа, долученими до матеріалів справи.
Станом на дату винесення рішення відповідач не скористався правом подання відзиву, про причини такого неподання суд не повідомлено.
Для участі у розгляді діної справи 21.04.2025 року представник Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду не прибув. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд заяви без його участі.
При цьому, у зв`язку з тим, що 21.04.2025 року з 10:39 по 11:15 год. на території Дніпропетровської області було оголошено повітряну тривогу, судове засідання в зазначений час не проводилось та з урахуванням часу, необхідного для прибуття, після закінчення повітряної тривоги, з укриття судове засідання розпочато об 11:40 год. без участі представників сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заяви, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що станом на 03.10.2017 за АТ «Дніпроважмаш» обліковувався податковий борг у розмірі 1 797 940,45 грн що зокрема підтверджується інформацією зазначеною у податковій вимозі №1753-46 від 03.10.2017 року.
26.10.2017 року та 02.01.2023 року уповноваженою особою контролюючого органу, з урахуванням норми передбаченої абз. 3 п. 89.3 ст. 89 ПК України, прийнято рішення про опис майна у податкову заставу №6/00168076 та №41 /6/04-36-13-05-10 відповідно.
Рішення про опис майна у податкову заставу №6/00168076 від 26.10.2017 та №41/6/04-36-13-05-10 від 02.01.2023 вручено особисто представникам юридичної особи, що підтверджується особистим підписом посадових осіб платника податків на відповідних рішеннях.
З моменту прийняття рішень про опис майна у податкову заставу податковий борг АТ «Дніпроважмаш» збільшився та становить 194 247 322,95 грн
Також, за АТ «Дніпроважмаш» обліковується заборгованість з ЄСВ на суму 31 974 090,84 грн.
Податковим керуючим Фахіровою Оленою Василівною (призначено податковим керуючим платника податків Наказом №181 від 05.03.2024) здійснено заходи передбачені статтями 89, 91 ПК України, а саме:
1)додатково складено акти опису майна: від 16.04.2025 №35723/6/04-36-13-05-10; від 11.04.2025 №34536/6/04-36-13-05-10;
2)здійснено заходи відносно перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області направлено АТ «Дніпроважмаш» повідомлення №34140/6/04-36-13-05-10 від 11.04.2025 року про проведення 17.04.2025 року перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, за податковою адресою платника податків та відповідно до інформації з офіційного сайту АТ «Укрпошта» вручено одержувачу 15.04.2025 року.
17.04.2025 року податковим керуючим здійснено вихід за місцезнаходженням платника податків з метою здійснення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, зокрема зазначено в акті опису майна від 16.04.2025 №35723/6/04-36-13-05-10, від 11.04.2025 №34536/6/04-36-13-05-10, від 16.04.2025 №37523/6/04-36-13-05-10.
17.04.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено: - акт про відмову у проведенні перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі №36118/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025; - акт відсутності за місцезнаходженням посадових осіб №36120/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025; - акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим №36121/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025;
Згідно акту перевірки №36118/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025 встановлено факт відмови платника податків від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.
17.04.2025 року о 16:50 год. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Акціонерного товариства «Дніпроважмаш» (код ЄДРПОУ 00168076), що перебуває (розміщене, зберігається) за адресою: 49000, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Сухий острів, буд.3.
На підставі зазначеного рішення контролюючий орган звернувся до суду із цією заявою про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно п. 88.2 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п.п. 89.1.1, 89.1.2 п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає:
- у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, ш,о настає за останнім днем зазначеного строку.
- у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно з абз. 1 п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
Відповідно до абз. 3 п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, шо має податковий борг.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 26.10.2017 року та 02.01.2023 року уповноваженою особою контролюючого органу, з урахуванням норми передбаченої абз. 3 п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, прийнято рішення про опис майна у податкову заставу №6/00168076 та №41 /6/04-36-13-05-10.
Рішення про опис майна у податкову заставу №6/00168076 від 26.10.2017 та №41/6/04-36-13-05-10 від 02.01.2023 року вручено особисто представникам юридичної особи, що підтверджується особистим підписом посадових осіб платника податків на відповідних рішеннях.
З моменту прийняття рішень про опис майна у податкову заставу податковий борг АТ «Дніпроважмаш» збільшився та становить 194 247 322,95 грн.
Також, за АТ «Дніпроважмаш» обліковується заборгованість з ЄСВ на суму 31 974 090,84 грн.
Відповідно до абз. 4 п. 89.2 ст. 89 Податкового кодексу України, у разі збільшення суми податкового боргу, складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Складання акту опису майна у податкову заставу здійснюється податковим керуючим платника податків у відповідності до статті 91 Податкового кодексу України.
Також, у відповідно до п. 91.3 ст. 91 Податкового кодексу України, податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов`язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб, здійснює підготовку документів для звернення до суду з поданням про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.
Відповідно до п. 91.1, 91.2 ст. 91 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов`язки, визначені цим Кодексом. Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з ч. 1 розділу II Порядку призначення та звільнення податкового керуючого з визначенням його функцій та повноважень, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.05.2017 №529, податковий керуючий призначається платнику податків, що має податковий борг, наказом керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків.
На виконання вимог чинного законодавства, податковим керуючим Фахіровою Оленою Василівною (призначено податковим керуючим платника податків Наказом №181 від 05.03.2024 року) здійснено заходи передбачені статтями 89, 91 ПК України ,а саме:
1)додатково складено акти опису майна: від 16.04.2025 №35723/6/04-36-13-05-10; від 11.04.2025 №34536/6/04-36-13-05-10;
2) здійснено заходи відносно перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.
Так, Правила проведення перевірки стану збереження майна регулюється Положенням про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 №584 (далі -Положення №584).
Відповідно до ч. 2, З, 4 розділу II Положення №584, право на проведення перевірки стану збереження заставного майна належить контролюючому органу, на який згідно з Кодексом покладається виконання такої функції. Виконання повноважень щодо проведення перевірок стану збереження заставного майна покладається на податкових керуючих. Перевірка стану збереження заставного майна може проводитись протягом робочого дня платника податків, починаючи з дня опису майна у податкову заставу.
Згідно з ч. 5 розділу II Положення №584, для проведення перевірки стану збереження заставного майна оформлюється повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (далі - повідомлення ). Підставою для оформлення повідомлення є погоджене керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою) подання податкового керуючого, в якому обґрунтовується необхідність проведення перевірки стану збереження заставного майна.
Повідомлення №34140/6/04-36-13-05-10 від 11.04.2025 направлено за податковою адресою платника податків та вручено одержувачу 15.04.2025 року, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 2 розділу III Положення №584, безпосередньо перед початком проведення перевірки стану збереження заставного майна податковий керуючий пред`являє платнику податків такі документи: - службове посвідчення працівника контролюючого органу; - копію наказу контролюючого органу про призначення податковим керуючим такого платника податків; -повідомлення, підписане керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою) та зареєстроване в такому контролюючому органі.
Зазначені документи є достатніми для проведення перевірки стану збереження заставного майна й оформлення додаткових документів не є необхідним.
Відповідно до ч. 6 розділу II Положення №584, перевірка стану збереження заставного майна може проводитись безпосередньо у платника податків (за його місцезнаходженням, за місцезнаходженням майна, що перебуває у податковій заставі, в інших місцях зберігання такого майна) або у відповідному контролюючому органі.
Так, 17.04.2025 року податковим керуючим здійснено вихід за місцезнаходженням платника податків з метою здійснення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, зокрема зазначено в акті опису майна від 16.04.2025 №35723/6/04-36-13-05-10, від 11.04.2025 №34536/6/04-36-13-05-10, від 16.04.2025 №37523/6/04-36-13-05-10.
Відповідно до ч. 5 розділу III Положення №584, за результатами проведеної перевірки стану збереження заставного майна складається акт про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (далі - акт перевірки) (додаток 2), який реєструється в журналі реєстрації актів перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (додаток 3). Якщо платник податків не погоджується з фактами, зазначеними в акті перевірки, такий платник може на окремому аркуші висловити свої зауваження, які стануть невід`ємною частиною акта перевірки.
У зв`язку із неможливістю проведеної перевірки стану збереження заставного майна складено: - акт про відмову у проведенні перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі №36118/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025; - акт відсутності за місцезнаходженням посадових осіб №36120/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025; - акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим №36121/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025;
Згідно акту перевірки №36118/6/04-36-13-05-10 від 17.04.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області встановлено факт відмови платника податків від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п.п.94.2.6 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України, арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин; платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.
Відповідно до п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Так, у зв`язку із відмовою платника податків від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, на виконання вимог п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про застосування арешту майна платника податків від 17.04.2025 року.
Відповідно до пункту 94.10 статті 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, крім випадків, коли власника майна, на яке накладено арешт, не встановлено (не виявлено). У цих випадках таке майно перебуває під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законом для визнання його безхазяйним, або у разі якщо майно є таким, що швидко псується, - протягом граничного строку, визначеного законодавством. Порядок операцій з майном, власника якого не встановлено, визначається законодавством з питань поводження з безхазяйним майном.
Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків - Акціонерного товариства «ДНІПРОВАЖМАШ».
Таким чином, розглянувши подані заявником документи і матеріали, суд доходить висновку, що заява головного управління ДПС у Дніпропетровській області підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 245,246,250,255, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ ВП 44118658) до Акціонерного товариства «ДНІПРОВАЖМАШ» (49000, м.Дніпро, вул.Сухий Острів, буд.3, код ЄДРПОУ код ЄДРПОУ 00168076) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків - задовольнити.
Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Акціонерного товариства «ДНІПРОВАЖМАШ» (код ЄДРПОУ код ЄДРПОУ 00168076).
Відповідно до ч.8 ст.283 КАС України рішення суду підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч.8 ст.283 КАС України апеляційна скарга на судове рішення може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до ст.297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.В. Дєєв