Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.10 Справа № 1/271
За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства “Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств “Луганськвуглереструктуризація”, м. Стаханов Луганської області
за участю у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Державного казначейства у Луганській області, м. Луганськ
про стягнення 1320198 грн. 89 коп.
Суддя Н.М.Зюбанова
П р е д с т а в н и к и :
від позивача - Меженська О.О., довіреність № 6 від 08.06.10;
від відповідача - Шахов В.В., довіреність № 05-500 від 18.08.10;
від 3-ї особи - Колеснікова С.Б., , довіреність № 14-12/1-2 від 31.12.09;
Суть спору: про стягнення з відповідача 1320198 грн. 89 коп. збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства України.
Відповідач у відзиві на позовну заяву за листом від 09.11.10 № 05-1148 просить суд застосувати ст. 267 ЦК України, оскільки у розрахунку розміру відшкодування збитків за викиди забруднюючих речовин в атмосферу повітря позивачем вказано період з 01.10.06 до 01.01.07, що перевищує строк позовної давності. Також відповідач зазначає, що він не знав про існування акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 03.12.07; породний відвал № 4 колишньої шахти № 5 "Сталь" був переведений до таких, що горить, актом від 25.06.07, а тому акт перевірки з даними про викиди є необгрунтованим.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та третьої особи, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд дійшов до наступного.
Так, з матеріалів справи вбачається, що до господарського суду з позовом у даній справі звернулася Державна екологічна інспекція в Луганській області, яка у відповідності до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди України від 19.12.06 № 548, є належним позивачем за позовами про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природохоронного законодавства.
Щодо фактичних обставин справи, то її матеріалами підтверджено, що перевіркою, проведеною Відділом екологічного контролю по Стаханово-Алчевському регіону, встановлено, що з 11.10.06 по 15.08.07 стаціонарним джерелом –породним відвалом № 4 колишньої шахти № 5 "Сталь" здійснювались викиди забруднюючих речовин без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст.11 Закону України "Про атмосферне повітря”.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 90702 вказаним стаціонарним джерелом був виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області 15.08.07.
Розмір шкоди, завданої навколишньому природному середовищу на суму 1320198 грн. 89 коп. підтверджується розрахунком суми збитків, який проведений на підставі „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 №38, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.95 за №157/693.
Згідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
У відповідності до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", яка визначає обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря, останні зобов'язані:
- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;
- забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;
- використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних
джерел;
- здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони
атмосферного повітря;
- своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України "Про атмосферне повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я.
Згідно зі статтею 33 вказаного Закону особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади, відповідно до закону несуть відповідальність згідно з законом.
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.
Заперечення відповідача за відзивом відхиляються господарським судом, оскільки за змістом акту переведення породного відвалу № 4 к/ш "% Сталь", шахти "Краснопольєвська", що ліквідується ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація", до кола таких, що горить, йдеться про дані температурної зйомки періоду 2005-2006 років, що підтверджує факти, встановлені перевіркою про викиди забруднюючих речовин з 11.10.06, незважаючи на затвердження акту 25.06.07.
Умовами Правил безпеки у вугільних шахтах, затв. наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 16.11.04 № 257 та зареєстр. в Міністерстві юстиції України 23.03.05 за № 327/10607, на які посилається відповідач, передбачено списання породного відвалу з кола таких, що горить, за відповідним актом /п. 8.5.15/.
Актом переведення породного відвалу № 4 к/ш "% Сталь", шахти "Краснопольєвська", що ліквідується ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація", до кола таких, що горить за висновками встановлено, що даний породний відвал вважається таким, що горить, але не таким, що загорівся саме з 25.06.07, а тому відповідачем не доведено, що у спірний період не відбувалось забруднення атмосферного повітря.
Клопотання відповідача про застосування правил позовної давності до спірних правовідносин судом відхиляється, оскільки загальний строк позовної давності у три роки, встановлений ст. 257 ЦК України, не пропущений за актом перевірки від 03.12.07. Позивач звернувся з позовом 30.09.10 згідно відмітки на позовній заяві.
Щодо посилань відповідача на факт відсутності у нього інформації про акт перевірки від 03.12.07, то вказані доводи спростовуються участю у перевірці компетентного представника підприємства інженера-еколога 1 категорії Філіпової М.Є.
Матеріалами справи підтверджено у повному обсязі зазначені вище складові шкоди, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України, які підлягають до стягнення в доход державного бюджету України, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств”, м. Стаханов, вул. Дзержинського, б. 14, ід. код 32449971 :
- шкоду у розмірі 1320198 грн. 89 коп. на користь спеціального фонду місцевого бюджету м. Брянка Луганської області, балансовий рахунок № 33115331700017, код за ЄДРПОУ 24048321 УДК м. Брянка Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач –УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили;
- на користь державного бюджету України 13201 грн. 99 коп. державного мита на п/р 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200; витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. на п/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, видати наказ Стахановській об‘єднаній державній податковій інспекції у Луганській області після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного рішення –06.12.10.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова