Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2025 року Справа№200/1131/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 056650010928 від 19.11.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з п. а ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 13.08.2024 з часу його звільнення з органів внутрішніх справ України, з врахуванням вислуги років, яка на час звільнення становить 30 (тридцять) років 10 (десять) місяців 19 (дев`ятнадцять) днів.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не здійснено призначення пенсії позивачу за вислугу років у пільговому обчисленні, з урахуванням навчання у Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого 2 роки 6 місяців; періоду з 30.03.2009 по 14.04.2014 служба в Макіївському МВ ГУМВС України в Донецькій області, вислуга років складає - 5 (п`ять) років 00 місяців 14 днів; періоду з 14.04.2014 до 01.02.2015 в пільговому обчислюванні (1 місяць за 3, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану ) складає: 2 (два) роки 4 (чотири) місяців 18 днів; період з 01.02.2015 по 06.11.2015, та з 07.11.2015 по 30.04.2018 ріки, за участь в АТО, у пільговому розрахунку - 9 (дев`ять) років 9 (дев`ять) місяців; періоду з 30.04.2018 по 24.02.2022 служба в Покровському РВ ГУНП в Донецькій області, вислуга років складає - 3 (три) роки 9 (дев`ять) місяців 23 днів; періоду з 24.02.2022 по 13.08.2024, служба безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану - 2 (два) роки 5 (п`ять) місяців 18 днів, у пільговому розрахунку (1 міс за 3) - 7 (сім) років 04 (чотири) місяці 24 дня.
Ухвалою суду від 24.02.2025 відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, вказав, що позивачем порушено порядок звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону №2262. Оскільки органи Пенсійного фонду не мають відповідних повноважень щодо розрахунку вислуги років та страхового стажу. Дане питання належить до компетенції уповноважених структурних підрозділів, де особа проходила службу, які несуть відповідальність за правильність і достовірність їх встановлення.
Зазначив, що позивачу для можливості отримання пенсії відповідно до Закону №2262 необхідно звернутися до уповноваженого органу за останнім місцем служби.
Також вказує, що позивачу для можливості внесення змін до розрахунку стажу необхідно звернутися до уповноваженого органу за останнім місцем служби. В означеній частині позовних вимог Головне управління не є належним відповідачем по справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України 13.11.2024 із заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України №2262-ХІІ.
Рішенням від 19.11.2024 №056650010928 відповідачем відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки вік заявника 37 років 8 місяці. Страховий стаж особи становить 14 років 05 місяців 00 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період служби з 01.07.2014 по 30.06.2015 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 01.10.2015, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості за вказаний період та довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року №3-1 Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній республіці Крим та міста Севастополя або знищено, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за №463/36085 не надавалась. Заявник - звільнений з військової служби. За наведених обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення відмовити заявнику в призначенні пенсії за вислугу років в згідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та рекомендовано звернутись до відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян територіального органу Пенсійного фонду України. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
До матеріалів справи також додано:
Наказ Національної поліції України від 09.08.2024 №387 о/с «по особовому складу» згідно з якого вбачається, що відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 ст. 77 (за власним бажанням) капітана поліції ОСОБА_1 (0111795) - дізнавача сектору дізнання Покровського районного управління поліції з 13 серпня 2024 року, встановивши йому у серпні 2024 року премію у розмірі 251,75 %. Вислуга років на 13 серпня 2024 року складає: у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги - 15 років 04 місяці 14 днів, у пільговому обчисленні - 21 рік 03 місяці 10 днів. Вважати невикористаними відпустки: за фактично відпрацьований час 2015 року - у кількості 03 діб, за 2018 рік - у кількості 01 доби, за 2019 рік - у кількості 01 доби, за 2020 рік - у кількості 01 доби, за 2021 рік - у кількості 10 діб, за 2022 рік - у кількості 38 діб, за 2023 рік - у кількості 39 діб, за фактично відпрацьований час 2024 року - у кількості 23 діб.
Заяву позивача про надання розрахунку вислуги років на пенсію та послужного списку від 11.09.2024.
Лист Національної поліції України Головного управління в Донецькій області від 27.09.2024 №169зі/12/01-2024 у якому вказано, що відповідно до розрахунку вислуги років на день звільнення вислуга років склала: у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги 15 років 04 місяці 14 днів, у пільговому обчисленні - 21 рік 03 місяці 10 днів. До календарної вислуги років зараховано періоди проходження служби в органах внутрішніх справ з 30 березня 2009 року до 06 листопада 2015 року та Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 13 серпня 2024 року.
До вислуги років у пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за три місяці зараховані періоди служби з 01.02.2015 до 06.11.2015 та з 07.11.2015 до 30.04.2018 під час, яких позивачу були зараховані до складу сил та засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції.
Вказано, що вислуга років на день звільнення не дає підстав для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону, підстави для оформлення розрахунку вислуги років для призначення пенсії відповідно наказу МВС України від 17.09.2018 № 760 "Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань" відсутні.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ та деяких інших осіб, врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон № 2262).
Статтею 1 Закону № 2262 встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції […] мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 №10-1, зареєстрованої Мінюстом України 05.04.2023 за № 572/39628, внесено зміни до Порядку № 3-1, який викладено у новій редакції.
Відповідно до п. 2 розділу 1 Порядку № 3-1 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Як вбачається з форми заяви про призначення/перерахунок пенсії (Додаток 1 до Порядку № 3-1 у чинній редакції), до вказаної заяви на підтвердження наявної вислуги років надається саме розрахунок вислуги років для призначення пенсії/ виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії.
Уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії (пункт 12 розділу III. Підготовка і подання документів для призначення пенсії).
Згідно з пунктами 1,7,12 Порядку № 3-1, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства, а саме надається: подання про призначення пенсії; заява встановленого зразку (Додаток 1 Порядку №3-1) про призначення (перерахунок) пенсій згідно Закону №2262; розрахунок вислуги років; грошовий атестат; довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення; копія паспорта та ідентифікаційного номера; заява про відкриття карткового рахунку АТ «Ощадбанк».
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що позивачем самостійно звернувся до відповідача, оминаючи порядок призначення/перерахунок пенсії, який враховує, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій.
Також судом встановлено з листа Національної поліції України Головного управління в Донецькій області від 27.09.2024 №169зі/12/01-2024, що вислуга років на день звільнення не дає підстав для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону, підстави для оформлення розрахунку вислуги років для призначення пенсії відповідно наказу МВС України від 17.09.2018 № 760 "Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань" відсутні.
Відповідно до ст. 17-2 Закону № 2262 обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
З наведених норм вбачається, що розрахунок вислуги років є компетенцією уповноваженого органу в органах внутрішніх справ, Національній поліції та не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України, відносно позивача має бути здійснений уповноваженим органом, який здійснює підготовку документів необхідних для призначення пенсій, за останнім місцем служби.
Фактично у позовній заяві позивач оскаржує дії/бездіяльність/рішення Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області у частині обрахунку його стажу в контексті навчання у Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого 2 роки 6 місяців; періоду з 30.03.2009 по 14.04.2014 служба в Макіївському МВ ГУМВС України в Донецькій області, вислуга років складає - 5 (п`ять) років 00 місяців 14 днів; періоду з 14.04.2014 до 01.02.2015 в пільговому обчислюванні (1 місяць за 3, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану) складає: 2 (два) роки 4 (чотири) місяців 18 днів; період з 01.02.2015 по 06.11.2015, та з 07.11.2015 по 30.04.2018 ріки, за участь в АТО, у пільговому розрахунку - 9 (дев`ять) років 9 (дев`ять) місяців; періоду з 30.04.2018 по 24.02.2022 служба в Покровському РВ ГУНП в Донецькій області, вислуга років складає - 3 (три) роки 9 (дев`ять) місяців 23 днів; періоду з 24.02.2022 по 13.08.2024, служба безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану - 2 (два) роки 5 (п`ять) місяців 18 днів, у пільговому розрахунку (1 міс за 3) - 7 (сім) років 04 (чотири) місяці 24 дня.
Тобто, в означеній частині позовних вимог Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не є належним відповідачем по справі.
З огляду на зазначене, з урахуванням встановленого нормами чинного законодавства порядку призначення пенсії за Законом № 2262 та необхідних для цього документів, суд приходить до висновку, що відповідачем не були порушені права позивача при винесенні спірного у цій справі рішення від 19.11.2024 №056650010928.
Фактично розгляд заяви позивача про призначення пенсії було здійснено відповідно до пункту першого статті 26 Закону № 1058-IV, тобто на загальних підставах, у силу того, що позивачем порушено порядок звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону №2262, а оскільки вік та страховий стаж позивача, на час розгляду його заяви від 13.11.2024 не відповідає нормам Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2023 №1058-IV (статті 26), тому рішення Головного управління від 19.11.2024 №056650010928 є таким, що прийнято з урахуванням вимог чинного законодавства.
В той же час, позивач не позбавлений права звернутися до уповноваженого органу із заявою про надання розрахунку вислуги років для призначення пенсії/виписки з розрахунку вислуги років для визначення розміру пенсії відповідно до п. 3 Порядку № 393, а у разі незгод, позивач не позбавлений права звернулись до суду із оскарження ді/бездіяльності/рішення даного уповноваженого органу.
За таких обставин і правових підстав, суд приходить до висновку, що позивач не довів обґрунтованість своїх вимог, а відповідач не порушив права позивача при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 13.08.2024, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позову.
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В.Загацька