Рішення № 126723720, 18.04.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2025
Номер справи
160/6218/25
Номер документу
126723720
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2025 рокуСправа №160/6218/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25.02.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, викладеному у листі від 27.01.2025 року №2225-1061/Б-02/8-1000/25 щодо відмови у поновлені з 01.01.2025 року ОСОБА_1 виплати пенсії в повному її розмірі, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та згідно з рішеннями Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21, з урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області поновити з 01.01.2025 року ОСОБА_1 виплату пенсії у повному розмірі - 47594,95 грн., призначеної йому відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі рішень: Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21, з урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24, без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №l "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, відповідач здійснив перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2025 року без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум встановленихпостановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визнання порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Так, згідно матеріалів справи підсумок пенсії (з надбавками) позивача станом на січень 2025 року складає 47 594,95 грн. пониження суми згідно ПКМ №1 від 03.01.2025 року31 004,09 грн., у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.02.2025 року зазначена вище справа розподілена та 26.02.2025 року передана судді Пруднику С.В.

03.03.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , є пенсіонером МВС України з 06.04.2010 була звільнена з органів внутрішніх справ за вислугою років з посади начальника Департаменту кримінальної міліції у справах дітей МВС України за п.65 «А» (за віком), вислуга років на день звільнення складає 38 років.

З 06.04.2010 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) отримала право на довічне отримання пенсії та перебуваю на обліку в органах пенсійного забезпечення. Відповідно до норм чинного законодавства України, має пільги для пенсіонерів, в тому числі на перерахунок пенсії.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 90% від сум грошового забезпечення згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 з врахуванням проведених раніше виплат.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ГУ МВС України в Київській області від 24.03.2018 №10-1003004806, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.12.2019 року.

З урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року у справі №320/1658/21. зобов`язано: рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2023 року по справі №320/1658/21 в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо обмеження максимальним розміром пенсії при проведенні її перерахунку скасувати, в цій частині прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2023 року залишити без змін.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23 - зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, буд. 10, м. Фастів, Київська область, 08500) здійснити з 1 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.08.2021 року №1575, з урахуванням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, і здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24 - зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року по справі №160/26464/23 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру та з розрахунку 90% від грошового забезпечення.

Всі зазначені вище судові рішення набрали законної сили.

Разом з тим, відповідачем з 01.01.2025 року виплату пенсії позивача обмежено з встановленого адміністративними судами розміру - 47594,95 грн., до -31 004,09 грн., тобто на - 16 590,86 грн.

Конституцією України у статті 22 зазначено : «Права і свободи людини і громадянина,

З метою добровільного поновлення порушеного права на виплату пенсії у повному обсязі, позивач звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вхідний №1061/Б-1000-25 від 13.01.2025) та просила поновити виплату у повному обсязі пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.01.2025 року з урахуванням рішень: Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21, з урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24 та сплачувати пенсію у розмірі 90% сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

13.02.2025 року, позивач в ГУ ПФУ у Київській області особисто отримала відповідь на свою заяву (вихідний №2225-1061/Б-02/8-1000/25 від 27.01.2025) у якої вказано, що після виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23 пенсія позивачу нарахована пенсія за 38 років вислуги у розмірі 90% грошового забезпечення.

З урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану (далі - Постанова №1) з 01.01.2025 року пенсію позивачу нараховано в сумі 31 004,09 грн. із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром з 01.01.2025 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 2ст.19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч.1ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частинами 1,2ст. 63 Закону №2262-ХІІвстановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 4ст. 63 Закону №2262-ХІІусі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 1статті 46 Конституції Українивизначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема.Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частинами 1,2ст. 63 Закону №2262-ХІІвстановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 4ст. 63 Закону №2262-ХІІусі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Водночас, як вбачається зі змістустатті 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»(з урахуванням змін, внесенихЗаконами від 24.12.2015 №911-VIII, від 06.12.2016 №1774-VIII (надалі за текстом -Закон №3668-VI) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно доМитного кодексу України,законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів»,Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень наведеногоЗаконуцейЗакон №3668-VІнабрав чинності з 01.10.2011 року.

Відповідно до п. 2Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VIобмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цимЗаконом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цимЗакономі в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цимЗаконом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

В свою чергу,статтею 46 Закону України від 19.11.2024 №4059-IX "Про Державний бюджет України на2025рік"(надалі - Закон №4059-IX) установлено, що у2025році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно доМитного кодексу України,законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільненихзвійськової служби, та деяких інших осіб",Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України"(зурахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно достатті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на2025рік"Кабінет Міністрів України прийнявпостанову від 03.01.2025№1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у2025році у період воєнного стану"(далі - Постанова №1; застосовуєтьсяз 01.01.2025).

Пунктом 1 Постанови №1 установлено, що у період воєнного стану у2025році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно доМитного кодексу України,законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільненихзвійськової служби, та деяких інших осіб",Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України"(зурахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

При цьому,Рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 рокувизнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положення ч.7ст.43 Закону № 2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно з п.2 резолютивної частини цього Рішення №7-рп/2016 положення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ цьогоРішення.

Частиною 7ст. 43 Закону № 2262-XII(у редакціїЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016(далі Закон №1774-VIII), який набрав чинності з 01.01.2017) передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Суд звертає увагу, що ч.7ст.43 Закону №2262-XII, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з дати прийняття Рішення №7-рп/2016.

За таких обставин, внесеніЗаконом № 1774-VIIIдо частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Відповідний висновок викладений в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 року у справі № 127/4267/17, 10.10.2019 року у справі №522/22798/17.

Таким чином, внесеніЗаконом №1774-VIIIзміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) до частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною і втратила чинність, є повторним запровадженням регулювання, яке КСУ визнав неконституційним, а тому, ці зміни самі по собі не створюють підстав для обмеження максимального розміру пенсії. Рішення КСУ є обов`язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Як встановлено судом, відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025 року на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 185 обмежив її виплату максимальним розміром.

Суд наголошує, що Верховний Суд вже висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно доЗакону № 2262-ХІІ. Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідаютьКонституціїта законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 р. у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 р. у справі № 160/1088/19).

Незважаючи на наявність у Постанові № 1 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеногозаконом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження,законне містить, оскільки положення ч. 7ст. 43 Закону № 2262-ХІІРішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016визнані такими, що не відповідаютьКонституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.

Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини рішення від 28.08.2020 №10-р/2020 зазначив: "вирішуючи питання щодо конституційності оспорюваних положеньЗакону № 294, Конституційний Суд України виходить із юридичної позиції, яку він неодноразово висловлював: оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений уКонституції України, то цейзаконне може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов`язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзац восьмий пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007). Ураховуючи викладене, Конституційний Суд України вкотре наголошував на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті6, частині другій статті19, статті130 Конституції України.".

З урахуванням наведеного суд констатує, що зміна правового регулювання відносин у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб може мати місце лише у випадку внесення відповідних змін дозаконів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених звійськової служби, та деяких інших осіб"та "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а інші нормативно-правові акти підлягають застосуванню лише у випадку їх прийняття відповідно до цих законів.

У Рішенні Конституційного Суду України від 18.06.2020 №5-рп(ІІ)/2020 зазначено, що принцип верховенства права (правовладдя) вимагає суддівської дії у ситуаціях, коли співіснують суперечливі норми одного ієрархічного рівня. У таких ситуаціях до судів різних видів юрисдикції висунуто вимогу застосовувати класичні для юридичної практики формули (принципи): „закон пізніший має перевагу над давнішим(lex posterior derogat priori) - „закон спеціальний має перевагу над загальним(lex specialis derogat generali) - „закон загальний пізніший не має переваги над спеціальним давнішим(lex posterior generalis non derogat priori speciali). Якщо суд не застосовує цих формул (принципів) за обставин, що вимагають від нього їх застосування, то принцип верховенства права (правовладдя) втрачає свою дієвість (абзац другий підпункту 2.1 пункту 2 мотивувальної частини Рішення).

Згідно з ч.5ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що відповідачем протиправно обмежено перерахований розмір пенсії позивача з 01.01.2025 року максимальним розміром.

Відповідно до ч. 2ст. 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно до ч. 2ст. 73 КАС Українипредметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зст. 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до частини першоїстатті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн., зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1211,20 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, викладеному у листі від 27.01.2025 року №2225-1061/Б-02/8-1000/25 щодо відмови у поновлені з 01.01.2025 року ОСОБА_1 виплати пенсії в повному її розмірі, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та згідно з рішеннями Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21, з урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області поновити з 01.01.2025 року ОСОБА_1 виплату пенсії у повному розмірі - 47594,95 грн., призначеної йому відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі рішень: Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 року у справі №320/1658/21, з урахуванням постанови Верховного Суду України від 22.11.2023 року; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі №160/26464/23; Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 року у справі №160/10570/24, без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №l "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник