Рішення № 126699034, 17.04.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2025
Номер справи
400/12442/24
Номер документу
126699034
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2025 р. № 400/12442/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Восток», вул. Європейська, 8, м. Південноукраїнськ, Вознесенський район, Миколаївська область, 55001, до відповідачаДержавної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті, вул. Фізкультури, 9, м. Київ, 03150, провизнання протиправною та скасування постанови від 05.12.2024 №ПШ112291,ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Восток» (далі позивач, ТОВ «Восток») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу від 05.12.2024 року № ПШ112291.

Ухвалою від 06.01.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику стрін у судове засідання.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що не погоджується з правомірністю винесення оскаржуваної постанови, оскільки 23.10.2024 року о 05.50 год на автодорозі М-06 Київ-Чоп 552 км + 50 м старшим державним інспектором Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті Угриновським Р.М. на підставі направлення на рейдову перевірку (перевірка на дорозі) від 21 жовтня 2024 року №НР000569 проведено перевірку транспортного засобу марки DAF/Schmitz, номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , що належить ТОВ «Восток», водій ОСОБА_1 , посвідчення водія НОМЕР_3 , видане 09.02.2022 ТСЦ 4844. За змістом акту «під час перевірки виявлено порушення ст.53 Закону України «Про автомобільний транспорт» та вимог ЄУТР при здійсненні міжнародних вантажних перевезень згідно CMR № 998989 від 21.10.2024 року по маршруту Естонія - Україна, водій ОСОБА_1 не надав інформації на паперовому носії по режиму праці та відпочинку за 23.10.2024, відсутня особиста карта водія ОСОБА_1 в слоті цифрового тахографа, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» абз. 6 ч. 1 виконання резидентами України міжнародних перевезень вантажів без документів, визначених ст. 53 цього закону та в подальшому винесли постанову про накладення штрафу від 05.02.2024 року, діяли всупереч нормам чинного законодавства про автомобільний транспорт та всупереч покладених на них повноважень.

Від відповідача надійшов відзив, в якому він просить у задоволенні позову відмовити. Заперечуючи проти вимог позивача відповідач зазначив, що під час здійснення рейдової перевірки інспекторами було встановлено факт порушення позивачем ст. 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: водій ОСОБА_1 , здійснював міжнародні перевезення Естонія Україна без особистої картки водія в слоті цифрового тахографа, відсутня роздруківка на паперовому носії про режим праці та відпочинку водія за 23.10.2024 року.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, цінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Відповідно до зазначеного в Акті АР086675 на час перевірки виявлено порушення, відповідальність за які передбачена абз. 6 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: водій ОСОБА_2 здійснював міжнародні перевезення пасажирів по маршруту «Естонія Україна» без особистої картки водія в слоті цифрового тахографа, відсутня роздруківка на паперовому носії про режим праці та відпочинку водія за 23.10.2024 року.

Водій ознайомлений з актом перевірки, письмові пояснення або зауваження до акту не викладав.

В результаті розгляду справи в.о. начальником відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області винесено постанову № ПШ112291 від 05.12.2024 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000,00 грн за порушення вимог ст. 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 6 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: роздруківки з цифрового тахографа особистої картки водія ОСОБА_1 транспортного засобу ДАФ державний номер НОМЕР_1 .

Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Згідно із ст. 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до ч. 8 ст. 53 Закону України «Про автомобільний транспорт» водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

За змістом ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен серед іншого, виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Отже, аналіз наведених положень Закону України «Про автомобільний транспорт» дає підстави для висновку, що автомобільні перевізники мають обов`язок забезпечити, а водії пред`явити особам, які здійснюють контроль за дотриманням законодавства про автомобільний транспорт, документи, на підставі яких здійснюються міжнародні перевезення. Крім того, на водіїв покладається обов`язок допускати до перевірки тахографів посадових осіб Укртрансбезпеки, надавати їм тахокарти, а також у разі, якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздрукувати інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 № 385 затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (надалі Інструкція № 385).

Відповідно до п. 1.3 Інструкції № 385 така поширюється на суб`єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Пунктом 1.4 Інструкції № 385 встановлено, що картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;

Згідно п. п. 2.1-2.4 Інструкції № 385 виробники транспортних засобів здійснюють установлення тахографів згідно з вимогами ЄУТР 994_016.

Пункт сервісу тахографів установлюють тахографи на транспортні засоби, що перебувають в експлуатації, та виконують роботи з технічного обслуговування тахографів згідно із замовленнями перевізників відповідно до вимог ЄУТР 994_016, а також виробників тахографів та транспортних засобів.

Пункт сервісу тахографів не може передоручати виконання робіт з установлення та технічного обслуговування тахографів іншим фізичним або юридичним особам.

Транспортні засоби, призначені для перевезення небезпечних вантажів, обладнують тахографами з урахуванням положень пунктів 2.1 - 2.3 цього розділу та відповідно до законодавства щодо встановлення вимог до конструкцій таких транспортних засобів.

Відповідно до п. 3.3 Інструкції № 385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:

- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;

- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;

- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;

- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР 994_016, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне

зберігання таких записів.

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 № 340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення № 340).

Пунктами 1.2.-1.3. Положення №340 визначено, що це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку. Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Відповідно до п. 1.5. Положення № 340 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами (далі - Перевізник); тахограф - обладнання, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їх водіїв.

Пунктом 6.1. Положення № 340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.

Згідно з п. 6.3. Положення № 340 водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.

В контексті обставин цієї справи суд зазначає, що згідно з актом перевірки від 23.10.2024 № АР 086675 посадовими особами відповідача встановлено відсутність у водія транспортного засобу особистої картки водія при обладнанні транспортного засобу цифровим тахографом замість особистої картки водія ОСОБА_1 в слоті тахографа перебувала картка ОСОБА_3 .

Саме за вказане порушення відповідач оскаржуваною постановою притягнув позивача до відповідальності у вигляді застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яка передбачена абз. 6 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Як пояснив відповідач у відзиві, роздруківка на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водіїв неможлива за відсутності особистої картки водія у слоті тахографа.

Тобто картка потрібна для фіксації роботи і відпочинку водія транспортного засобу.

Натомість у слоті тахографа під час здійснення перевезення вантажу знаходилася картка іншого водія, тобто водій ОСОБА_1 , користувався чужою карткою, а свою картку не використовував.

Суд зазначає, що в акті перевірки відсутні заперечення водія щодо встановленого порушення.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наявним у спарві матеріалів та доводів сторін, суд робить висновок, що відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних постанов.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 134, 139, 241 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» (вул. Європейська, 8, м. Південноукраїнськ, Вознесенський район, Миколаївська область, 55001, код ЄДРПОУ 19292376) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Фізкультури, 9, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) про: про визнання протиправною та скасування постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу від 05.12.2024 року № ПШ112291 відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17.04.2025 року.

Суддя О.В. Малих