Рішення № 126699030, 16.04.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2025
Номер справи
400/175/25
Номер документу
126699030
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2025 р. № 400/175/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Устинова І.А. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до відповідачаКазанківської селищної ради, вул. Миру, 208,с-ще Казанка,Баштанський р-н, Миколаївська обл.,56002,

прозобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовною заяво до Казанківської селищної ради, в якому просить:

- зобов`язати Казанківською селищною раду повторно розглянути мою заяву 07.11.2024 року та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- прийняти окреме рішення, як реагування на виявлені під час судового розгляду систематичні порушення законодавства в діяльності державних службовців - секретаря Казанківської селищної ради Дяченка Сергія та начальника земельного відділу Рибенок Оксани для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а при наявності підстав, для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності вищевказаних осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 07.11.2024 року ним до Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області була подана заява та викопіювання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасу скоту. Казанківська селищна рада в порушення норм Земельного кодексу України надала позивачу відповідь листом за № 02.03-08/01/6/692 від 03.12.2024 року за підписом голови, в якому повідомила його, що по заяві рішення не буде прийнято через те, що воно відхилено в звязку з недостатньою кількістю голосів депутатів для його прийняття.

Позовна заява залишалась без руху ухвалою від 10.01.2025.

Ухвалою від 21.01.2025 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Від відповідача відзив до суду не надходив. Ухвала про відкриття провадження доставлена до електронного кабінету підсистеми «Електронний суд» 21.01.2025.

Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив матеріали справи, встановив наступне.

07.11.2024 позивач подав до о Казанківської селищної ради заяву про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби в оренду орієнтовною площею 9 га, яка знаходиться за межами селища Казанка. До заяви позивач додав графічне зображення земельної ділянки.

Відповідач листом за № 02.03-08/01/6/692 від 03.12.2024 повідомив позивача, що проєкт 20.11.2024 був розглянутий на засіданні постійної комісії з питань агропромислового розвитку, підприємництва, житлово-комунального господарства, транспорту, благоустрою, земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища селищної ради і внесено на розгляд сесії. 29.11.2024 при розгляді даного проєкту рішення не було прийнято рішення (відхилено) через недостатність кількості голосів депутатів для його прийняття.

Позивач вважаючи бездіяльність відповідача протиправною звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України. органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України.

Частиною другою статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає заяву і дає дозвіл на розроблення документації із землеустрою або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97 р. № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з частиною 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

З огляду на викладене, чинним законодавством встановлено, що у місячний строк за результатами розгляду клопотання заінтересованої особи у вирішенні питання щодо надання дозволу чи відмову у наданні дозволу на виготовлення документації із землеустрою повинно прийматись рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

При цьому, необхідно зазначити, що за наслідком розгляду саме на пленарних засіданнях органу місцевого самоврядування питань щодо земельних відносин, приймається одне із двох рішень, зокрема надається дозвіл на виготовлення документації із землеустрою або мотивована відмова у його наданні.

Так, відповідачем у місячний строк не прийнято відповідного рішення щодо відмови або надання позивачу дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби в оренду орієнтовною площею 9 га, яка знаходиться за межами селища Казанка.

Таким чином, відповідач допустив бездіяльність, не розглянув клопотання позивача та не прийняв рішення відповідно до вимог ч. 7 ст. 118 КАС України. Відповідно, суд встановив, що відповідач допустив протиправну бездіяльність.

Вимог до посадових осіб Ради позов ОСОБА_2 не містить та не визначались відповідачами.

До компетенції окружного адміністративного суду не входить визнання дій посадових осіб органу місцевого самоврядування адміністративним посадовим правопорушенням. Суд також не наділений правом накладення на посадових осіб органу місцевого самоврядування дисциплінарного покарання.

Постановлення окремої ухвали (стаття 249 Кодексу адміністративного судочинства України) є правом, а не обов`язком суду.

На думку суду, необхідність у постановленні окремої ухвали відсутня.

Суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Казанківського селищної ради (вул. Миру, 208,с-ще Казанка,Баштанський р-н, Миколаївська обл.,56002 04375292) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Казанківської селищної ради (вул. Миру, буд. 208, смт. Казанка, ЄДРПОУ 04375292), що полягає у неприйнятті рішення за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.11.2024.

3. Зобов`язати Казанківську селищну раду (вул. Миру, буд. 208, смт. Казанка, ЄДРПОУ 04375292) прийняти рішення за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.11.2024 з урахуванням висновків суду, що викладені у мотивувальній частині рішення.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Казанківської селищної ради (вул. Миру, 208,с-ще Казанка,Баштанський р-н, Миколаївська обл.,56002 04375292) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя І. А. Устинов