Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2025 року м. Київ№ 640/20799/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов Громадської організації «Всеукраїнське об`єднання сільських голів, депутатів сільрад і селян «Порятунок села» до Центральної виборчої комісії, третя особа - Першотравнева сільська рада, про визнання протиправною та скасування постанови,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Громадська організація «Всеукраїнське об`єднання сільських голів, депутатів сільрад і селян «Порятунок села» з позовом до Центральної виборчої комісії, третя особа - Першотравнева сільська, про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020» № 160 від 08.08.2020 (далі Постанова № 160).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що спірна постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки члени Громадської організації та місцеві жителі населених пунктів Миколаївської області повідомили, що їх права та законні інтереси на належне місцеве самоврядування порушуються, шляхом примусового, всупереч волі територіальної громади, приєднання, оскільки ніхто їх думки не питав, жодного опитування або референдуму по відношенню до цього питання не проводив. Позивач стверджує, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням вимог ст. 20, ч. 2 ст. 194, ч. 1 ст. 288 Виборчого кодексу. Крім того, при ухваленні Постанови № 160 ЦВК грубо порушило ч. 7, ч. 8 ст. 7 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Ухвалою Окружного адміністративного суду у місті Києві від 09.09.2020 справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
До суду від Центральної виборчої комісії надійшов відзив на позовну заяву, в якій, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначив про те, що оскаржувана постанова є законною та не порушує прав позивача, з урахуванням того, що 27.07.2020 до Комісії надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей від 12.06.2020 № 707-730, у тому числі розпорядження № 719-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області". Верховна Рада України постановою від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" ліквідувала всі райони в межах областей України та утворила нові райони з визначенням затверджених Кабінетом Міністрів України територій територіальних громад, що ввійшли до їх складу.
Відповідно до приписів законодавчих актів, ураховуючи звернення уповноважених законом органів державної влади, Центральна виборча комісія Постановою № 160 призначила на неділю, 25.10.2020 перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, у тому числі депутатів Первомайської міської ради Первомайського району Миколаївської області та відповідного міського голови та депутатів Синюхинобрідської сільскої ради Синюхинобрідського району Миколаївської області та відповідного сільського голови.
Водночас, представник відповідача наголошує на тому, що відносини, які виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, урегульовано Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", який передбачає іншу процедуру призначення перших місцевих виборів.
Проте, 16.04.2020 Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" № 562-ІХ та передбачила процедуру утворення територіальних громад. Отже, на переконання відповідача, приймаючи оскаржувану Постанову № 160, Комісія та її члени діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами України.
15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Відповідно до абзаців 1-3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного закону, Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відтак, розгляд зазначеної справи підпадає під територіальну юрисдикцію Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею у даній справі визначено суддю Головенка О.Д.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2023 прийнято справу до провадження, ухвалено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Громадська організація «Всеукраїнське об`єднання сільських голів, депутатів сільрад і селян «Порятунок села» є об`єднанням громадян у формі юридичної особи, що зареєєтрована згідно чинного законодавства 30.10.2019.Відповідно до статуту Громадська організація має право представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів чи інших осіб у будь-яких органах державної влади, в тому числі в усіх судах усіх рівнів, в Конституційному суді України, в ЦВК та в усіх інших окружних та/або дільничних виборчих комісіях, в усіх правоохоронних органах та органах досудового слідства, в усіх органах прокуратури, в органах державної виконавчої служби, в усіх інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності та підпорядкування.
Відповідно до п. 3.2. Статуту основними напрямами діяльності позивача є (в т.ч.): захист прав, свобод та законних інтересів своїх членів та інших осіб; надання допомоги в реалізації виборчих та інших прав громадян; спостереження за виборчим процесом під час виборів усіх видів.
Центральна виборча комісія прийняла Постанову № 160.
Позивач вважає, що зазначена постанова грубо пррушує законні інтереси позивача, як громадської правозахисної організації в цілому, а також права та законні інтереси членів громадської організації, які є виборцями на чергових місцевих виборах 25.10.2020.
Наведене і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до норм ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення, зокрема, виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів в порядку та в межах, встановлених законами України.
Відповідно до покладених повноважень Центральна виборча комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, приймає роз`яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми (ч. 1 ст. 2, ч. 2 ст. 16, п. 1 - 5 ст. 17 Закону).
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Так, спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів є Виборчий кодекс України (далі - Кодекс), що набрав чинності з 01.01.2020 та п. п. 3 п. 2 розділу ХХХХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" визнав таким, що втратив чинність Закон України "Про місцеві вибори", крім положень стосовно організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Кодексу вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.
За змістом ч. 1 ст. 194 Кодексу місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, першими та додатковими.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 194 Кодексу рішення про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 195 Кодексу чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев`яносто днів до дня виборів.
Слід звернути увагу на те, що постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 № 795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" на неділю, 25.10.2020, призначено чергові вибори депутатів міецевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї постанови).
Пунктом 5 цієї постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25.10.2020.
Також, 16.04.2020 Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" № 562-ІХ.
Згідно з п.п. 2 п. 2 розділу II "Прикінцеві положення" вказаного Закону, у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року.
Згідно з нормами ч. 7 ст. 194, ч. 5 ст. 195 Кодексу перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
У свою чергу, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" розділ V "Прикінцеві, та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" доповнено пунктом 7№, згідно з яким до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.
При цьому, передбачено, що такі рішення Кабінету Міністрів України подаються до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.
За змістом п. п. 3, 4 п. 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі
Закону, не проводяться, а повноваження таких рад та сільських, селищних, міських голів припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 вказаного пункту.
Згідно з ч. 1 ст. 49 та ч. 2 ст. 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" акти Кабінету Міністрів України, зокрема розпорядження, є обов`язковими для виконання та набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.
Варто врахувати, що 27.07.2020 до ЦВК надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей від 12.06.2020 № 707-730, у тому числі розпорядження № 719-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області". Згідно з вказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України до переліку територіальних громад Миколаївської області включено Первомайську міську територіальну громаду з адміністративним центром у м. Первомайськ, до складу якої увійшли Первомайська, Грушівська, Кам`янобалківська, Кінецьпільська, Підгороднянська, Чаусянська територіальні громади (населені пункти) та Синюхинобрідську сільську територіальну громаду з адміністративним центром у с. Синюхин Брід, до складу якої увійшли Синюхино-Брідська, Болеславчицька, Довгопристанська, Лукашівська, Підгір`ївська, Тарасівська, Чаусівська територіальні громади (населені пункти)
До того ж, Верховна Рада України постановою від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" ліквідувала всі райони в межах областей України та утворила нові райони з визначенням затверджених Кабінетом Міністрів України територій територіальних громад, що ввійшли до їх складу, зокрема, у Миколаївській області утворено, Первомайський район (з адміністративним центром у місті Первомайськ) у складі територій Арбузинської селищної, Благодатненської сільської, Врадіївської селищної, Кам`яномостівської сільської, Кривоозерської селищної, Мигіївської сільської, Первомайськоїміської, Синюхинобрідської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з приписами абз. 1 ч. 1 ст. 288 Кодексу перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються в разі об`єднання територіальних громад, утворення нових адміністративно-територіальних одиниць, інших змін адміністративно-територіального устрою або змін, у результаті яких утворюється новий орган місневого самоврядування.
Частиною 7 ст. 194, ч. 5 ст. 195 Кодексу визначено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
Відповідно до приписів ч. 9 ст. 194 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою (Міністерство розвитку громад та територій України), не пізніш як за сто десять днів до дня голосування на чергових місцевих виборах надає Центральній виборчій комісії за встановленою нею формою інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу, в кожній області України, а також в Автономній Республіці Крим.
У даному випадку, Міністерство розвитку громад та територій України листом від 06.08.2020 № 7/34.1/13566-20 за встановленою Комісією формою (постанова Центральної виборчої комісії від 28.07.2020 № 148 "Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу") надіслало інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу.
Так, у вказаному переліку, не містилось відомостей про такі органи місцевого самоврядування, як: Чаусянський сільський голова та Чаусянська сільська рада, Кінецьпільський сільський голова та Кінецьпільська сільська рада Первомайського району Миколаївської області, Чаусівський сільський голова та Чаусівська сільська рада Синюхинобрідського району Миколаївської області.
Натомість, таким переліком передбачено, що до складу Первомайської міської територіальної громади Первомайського району Миколаївської області входять с. Кінецьпіль та с. Чаусове Друге, органами місцевої) самоврядування цих громад є Первомайський міський голова та Первомайська міська рада Первомайського району Миколаївської області.
Водночас, до складу Синюхинобрідської сільської територіальної громади Синюхинобрідського району Миколаївської області входить с. Чаусове, органами місцевого самоврядування цієї громади є Синюхинобрідський сільський голова та Синюхинобрідська сільська рада Синюхинобрідського району Миколаївської області.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія та її члени зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
З урахуванням наведеного, ураховуючи звернення уповноважених законом органів державної влади, Центральна виборча комісія постановою № 160 призначила на неділю, 25.10.2020 перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, у тому числі депутатів Первомайської міської ради Первомайського району Миколаївської області та відповідного міського голови та депутатів Синюхинобрідської сільскої ради Синюхинобрідського району Миколаївської області та відповідного сільського голови.
У контексті доводів позовної заяви, суд звертає увагу на те, що відносини, які виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, врегульовано Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", який передбачає іншу процедуру призначення перших місцевих виборів.
Так, ст. 7 вказаного Закону передбачено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій.
У свою чергу, процедуру призначення Комісією перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів за результатами розгляду звернень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів унормовано Порядком призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою Комісії від 29.11.2018 № 234 (зі змінами).
За змістом пункту 1 указаного Порядку за зверненнями, які відповідають вимогам Конституції України, законів України, зазначеного Порядку, а також з огляду на те, що вирішення питання стосовно призначення перших місцевих виборів на певну дату належить до виключних повноважень Центральної виборчої комісії, Комісія за наявності відповідних бюджетних асигнувань для організації підготовки та проведення місцевих виборів призначає перші місцеві вибори не пізніше ніж за сімдесят днів до дня таких виборів, як правило, на останню неділю квітня, останню неділю жовтня, будь-яку неділю грудня, крім останньої.
16.04.2020 Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" № 562-ІХ та передбачила процедуру утворення територіальних громад.
Також, важливим є й те, що Виборчий кодекс України встановив випадки у разі настання яких призначаються перші місцеві вибори. Так, відповідно до ч. 1 ст. 288 Кодексу перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів проводяться у разі: об`єднання територіальних громад; утворення нових адміністративно-територіальних одиниць; інших змін адміністративно-територіального устрою; змін, в результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.
Суд наголошує на тому, що саме ЦВК наділена повноваженнями приймати рішення про призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, у свою чергу, статтями 140-145 Конституції України визначено лише основні засади функціонування місцевого самоврядування, тоді як решта питань регулюються законами.
Тобто, згідно чинного законодавства, саме ЦВК наділена повноваженнями щодо прийняття рішень про призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 липня 2018 у справі № 826/13686/17.
Одночасно, під час розгляду даної справи, суду не надано доказів оскарження чи визнання в судовому порядку протиправними рішень про об`єднання територіальних громад, що увійшла до складу об`єднаної територіальної громади, про добровільне об`єднання у територіальну громадку, які стали підставою для прийняття відповідачем оскаржуваної постанови. Суд вважає, що питання наявності чи відсутності підстав для внесення змін до територільного утрою, непогодження територільної громади з таким рішенням, не є предметом даного спору, оскільки затверджено рішеннями Уряду, які є чинними та не скасованими.
Також суд враховує, що ст. 5 Європейської хартії місцевого самоврядування передбачає, що зміни територіальних кордонів органів місцевого самоврядування не можуть здійснюватися без попереднього з`ясування думки відповідних місцевих громад, можливо шляхом проведення референдуму, якщо це дозволяється законом.
Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» передбачено, що сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи. Сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об`єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади (статті 5, 6 цього Закону).
З викладеного випливає, що Європейська хартія місцевого самоврядування не передбачає обов`язкового проведення референдуму у разі зміни територіальних кордонів органів місцевого самоврядування, а лише визначає можливість його проведення, як одного із способів з`ясування думки громади. Тобто, основним є дотримання вимог про з`ясування думки громади, тоді як способи можуть обиратися відповідно до законодавчого регулювання відповідного питання у державі.
Оскільки Закон України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» передбачає вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення і, водночас, не передбачає обов`язковості проведення місцевого референдуму, то підстав для висновку про обов`язковість його проведення немає.
Що стосується доводів про те, що реалізація оскаржуваної постанови спричинить порушення виборчих та майнових прав членів територіальної громади, суд вважає, що такі не можуть братися до уваги, оскільки позивач не може представляти інтереси громади поза межами інституту представництва.
Тож, з наведеного слідує, що приймаючи оскаржувану Постанову № 160, ЦВК діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами України, з огляду на що, постанова Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" є законною та не підлягає скасуванню.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Зі змісту наведених норм слідує, що судовому захисту в адміністративному судочинстві підлягає законний інтерес, який має такі ознаки: (а) має правовий характер, тобто перебуває у сфері правового регулювання; (б) пов`язанний з конкретним матеріальним або нематеріальним благом; (в) є визначеним. Благо, на яке спрямоване прагнення, не може бути абстрактним або загальним. У позовній заяві особа повинна зазначити, який саме її інтерес порушено та в чому він полягає; (г) є персоналізованим (суб`єктивним). Тобто належить конкретній особі - позивачу (на це вказує слово «її»); (д) суб`єктом порушення позивач вважає суб`єкта владних повноважень.
Суд констатує, що доводи позивача не містять належного обґрунтування негативного впливу оскаржуваного рішення на конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси позивача, позивач не визначив, з яким конкретним матеріальним або нематеріальним благом пов`язаний його інтерес та що цей інтерес належить саме позивачу. Також, позивач не обґрунтував свій особистий, безпосередній, індивідуальний інтерес, а покликається на порушення інтересу територіальної громади/громадського контролю, частиною якої він є, і для якої цей інтерес має значення.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч. ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, як ефективний засіб (спосіб) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Гарантоване статтею 55 Конституції України, і конкретизоване у законах України право на судовий захист, передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Однак, лише посилання позивача на порушення вимог Конституції та Закону діями суб`єкта владних повноважень, не є достатньою підставою для скасування акта, прийняття якого лежить у площині компетенції відповідача. Інші ж доводи позовної заяви стосуються фактичної незгоди з утворенням нових адміністративно-територіальних одиниць, хоча вказане не є предметом даного спору, а відповідач не може при призначенні виборів надавати оцінку рішенням Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з цих питань.
За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не знайшли свого підтвердження під час розгляду спору, а тому, задоволенню не підлягають. Інші доводи не спростовують викладеного та не доводять протилежного.
Суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 77, 90, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову Громадської організації «Всеукраїнське об`єднання сільських голів, депутатів сільрад і селян «Порятунок села» до Центральної виборчої комісії, третя особа - Першотравнева сільська рада, про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.