Рішення № 126698036, 15.04.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2025
Номер справи
320/34350/23
Номер документу
126698036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2025 року № 320/34350/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Військової частини НОМЕР_1

до ОСОБА_1

про відшкодування шкоди завданої державі,-

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Військова частина НОМЕР_1 (далі - позивач) із позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Військової частини НОМЕР_1 суму добровільно не відшкодованої матеріальної школи державі в розмірі 110817,81 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що за відповідачем обліковується матеріальна шкода завдана державі у розмірі 110817,81 грн, яка в добровільному порядку сплачена не була, а отже підлягає стягненню в судовому порядку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі №320/34350/23 та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач письмового відзиву на позов не надав.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

В період з 06.08.2022 по 11.08.2022 у військовій частині НОМЕР_1 внутрішньою перевірочною комісією було проведено позапланову інвентаризацію матеріальних засобів під час прийому справ та посади начальника продовольчого складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

За результатами проведеної інвентаризації були виявлені нестачі та надлишки, наведені в інвентаризаційних описах.

Згідно Акту прийому-передачі посади начальника продовольчого складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 від 13.08.2022 року № 609/2510, внутрішньою перевірочною комісією запропоновано матеріально відповідальну особу, а саме начальника продовольчого складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_1 притягнути до повної матеріальної відповідальності за матеріальну шкоду заподіяну нестачею продуктів харчування та сухих пайків на складі на суму 113 039,15 грн.

Враховуючи наведені обставини, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд зазначає таке.

Правовий режим майна, закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, і повноваження органів військового управління та посадових осіб щодо управління цим майном визначає Закон України від 21 вересня 1999 року №1075-XIV «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» (далі Закон №1075-XIV).

Згідно статті 1 Закону №1075-XIV військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв`язку тощо.

Відповідно до статті 3 Закону №1075-XIV військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті).

З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею четвертою Закону №1075-XIV визначено, що військові частини ведуть облік закріпленого за ними майна у кількісних, якісних, обліково-номерних та вартісних показниках і враховують по відповідних службах - продовольчій, речовій, квартирно-експлуатаційній, пально-мастильних матеріалів тощо.

У порядку, передбаченому частиною першою цієї статті, ведеться облік майна, закріпленого за підпорядкованими військовими частинами, у службах забезпечення органів військового управління, органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України, на які покладаються завдання щодо забезпечення військових частин майном відповідно до затверджених норм та організації його ефективного використання.

Списання військового майна за актами технічного стану та інспекторськими посвідченнями провадиться командирами військових частин і посадовими особами органів військового управління відповідно до їх компетенції в порядку, встановленому Міністерством оборони України.

Відповідно до статті 5 Закону №1075-XIV для забезпечення постійного державного контролю за наявністю, якісним станом і ефективністю використання військового майна, закріпленого за військовими частинами Збройних Сил України, щорічно проводиться його інвентаризація згідно з Положенням про інвентаризацію військового майна, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.

Інформацію про результати інвентаризації за минулий рік Міністерство оборони України надсилає до Кабінету Міністрів України у першому кварталі поточного року.

Форма і порядок звітності за результатами інвентаризації встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за погодженням із Міністерством оборони України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку.

Згідно статті 7 Закону №1075-XIV особи, винні у порушенні вимог цього Закону, притягаються до відповідальності згідно із законом.

Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов`язків визначає Закон України від 3 жовтня 2019 року №160-IX «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» (далі Закон №160-IX)

Пунктом 4 частини 1 статті 1 Закону №160-IX визначено, що матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов`язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов`язків військової служби або службових обов`язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності.

Частиною першою статті 2 Закону №160-IX встановлено, що дія цього Закону поширюється на військовослужбовців під час виконання ними обов`язків військової служби, військовозобов`язаних та резервістів під час проходження ними зборів, а також осіб рядового та начальницького складу правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, сил цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державного бюро розслідувань, співробітників Служби судової охорони (далі - особи).

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону №160-IX підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

Згідно з ч.2 ст.3 Закону №160-IX умовами притягнення до матеріальної відповідальності є:

1) наявність шкоди;

2) протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків;

3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;

4) вина особи в завданні шкоди.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.3 Закону №160-IX притягнення особи до матеріальної відповідальності за завдану шкоду не звільняє її від дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності, встановленої законами України. Переведення особи до іншого місця служби чи її звільнення з посади або служби не може бути підставою для звільнення її від матеріальної відповідальності, встановленої законом.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону №160-IX особа може бути притягнута до матеріальної відповідальності протягом трьох років з дня виявлення завданої шкоди.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №160-IX особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі:

1) виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій;

2) виявлення факту приписки в нарядах чи інших документах фактично не виконаних робіт, викривлення звітних даних або обману держави в інший спосіб;

3) завдання шкоди у стані сп`яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин;

4) вчинення діяння (дій чи бездіяльності), що мають ознаки кримінального правопорушення;

5) якщо особою надано письмове зобов`язання про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за забезпечення цілісності майна та інших цінностей, переданих їй для зберігання або для інших цілей.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач під час службового розслідування виявив нестачу майна переданого відповідачеві на суму 110817,81 грн, за яку відповідач ніс відповідальність, як начальник продовольчого складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Так, з акта службового розслідування від 24.08.2022 №609/2651вбачається, що в ході проведення службового розслідування встановлено, що згідно з Актом прийому-передачі посади начальника продовольчого складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_2 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 06.08.2022 № 466 у період з 06.06.2022 по 13.08.2022, комісія у складі голови комісії - капітана ОСОБА_2 , членів комісії старшого сержанта ОСОБА_3 , молодшого сержанта ОСОБА_4 , старшого солдата ОСОБА_5 , а також хто приймає посаду начальника продовольчого складу молодшого сержанта ОСОБА_6 , провела інвентаризацію матеріальних засобів продовольчого складу.

Відповідно до Акту прийому-передачі посади начальника продовольчого складу господарчого взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 від 13.08.2022 № 609/2510, комісією було виявлено нестачу на суму 139 628,66 грн. (сто тридцять дев`ять тисяч шістсот двадцять вісім гривень, 66 копійок) та надлишок на суму 2540,16 грн. (дві тисячі п`ятсот гривень, 16 копійок) згідно інвентаризаційного опису матеріальних засобів на продовольчому складі, які не можливо було нарахувати та облікувати за результатам приймання та передачі справ та посади начальника продовольчого складу у зв`язку з невідповідністю обліку продовольчої служби з фінансово- економічною службою, а саме:

гастроємність до лінії роздачі їжі пароконвектомату GN 1/1x1530*325*100 - облік служби та за бухгалтерським обліком 1 шт., фактична наявність - відсутня;

гастроємність до лінії роздачі їжі пароконвектомату GN 1/1x1530*325*65 - облік служби та за бухгалтерським обліком 2 шт., фактична наявність - відсутні;

- засіб для миття посуду "EXTREME" 5л - облік служби та за бухгалтерським обліком 295 кг, фактична наявність - відсутні;

-засіб для миття посуду "Цитрусовий рай" 1 кат 5л - облік служби та за бухгалтерським обліком 250 кг., фактична наявність відсутній;

-засіб знезараження вода типу "АКВАТАБС" (10 таб. в пачці) - облік служби та за бухгалтерським обліком 200 пач., фактична наявність відсутній;

-кришка для гастроємностей GN 1/1 530*325 - облік служби та за бухгалтерським обліком 3 шт., фактична наявність - відсутні;

-крюк для підвішування м`ясних туш - облік служби та за бухгалтерським обліком 20 шт., фактична наявність 8 шт.;

-мікрохвильова піч Bosch HMTS4G451 - облік служби та за бухгалтерським обліком 1 шт., фактична наявність - відсутня;

-примус газовий 12л - облік служби та за бухгалтерським обліком 1 шт., фактична наявність - відсутній;

-термос ТВН-12 - облік служби та за бухгалтерським обліком 9 шт., фактична наявність - відсутні;

-холодильник побутовий Arctic ARX-143 200-299 - облік служби та за бухгалтерським обліком 1 шт., фактична наявність відсутній;

-ложка столова одноразова пластикова за бухгалтерським обліком 139042 шт., фактична наявність 99600 шт., облік служби відсутній;

-стакан одноразовий хшастиковий ємністю 300 мл. - за бухгалтерським обліком 141937 шт., фактична наявність 105360 шт., облік служби відсутній;

-тарілка глибока одноразова пластикова ємністю 500 мл. - за бухгалтерським обліком 45708 шт., фактична наявність 51000 шт., облік служби відсутній;

- тарілка мілка одноразова пластикова діаметром 205 мм. - за бухгалтерським обліком 141937 шт., фактична наявність 81200 шт., облік служби відсутній;

-серветки паперові (1000шт) - за бухгалтерським обліком 400 шт., фактична наявність 391,75 шт., облік служби відсутній;

-тарілка глибока пластмасова - облік служби та за бухгалтерським обліком відсутні, фактична наявність 518 шт.

Крім того, в ході проведення службового розслідування були виявлені облікові документи продовольчої служби, які були зареєстровані, але не проведені у книгах обліку продовольчої служби та не передані до фінансово-економічної служби для проведення обліку військової частини, а саме:

-накладна № 194 від 14.04.2021 на отримання на продовольчий склад з військової частини НОМЕР_3 : тарілка глибока одноразова пластикова ємністю 500 мл. 3500 шт., тарілка мілка одноразова пластикова діаметром 205 мм. 10500 шт., стакан одноразовий пластиковий ємністю 300 мл. 10500 шт., яку отримано з бази забезпечення;

-накладна № 393 від 04.08.2022 на видачу зі складу до вмз 2 батальйону охорони: тарілка глибока одноразова пластикова ємністю 500 мл 1200 шт, тарілка мілка одноразова пластикова діаметром 205 мм 3600 шт, стакан одноразовий пластиковий ємністю 300 мл. 3600 шт., ложка одноразова пластикова 2600 шт., що підтверджує отримавший одноразовий посуд головний сержант 2 батальйону охорони старший сержант ОСОБА_7 ;

-накладна № 339 від 30.12.2021 на видачу зі складу до їдальні: серветки паперові 20000 шт., що підтверджує отримавший серветки на той час начальник їдальні старший сержант ОСОБА_8 ;

-накладна № 18 від 26.01.2022 на видачу зі складу до їдальні: серветки паперові 20000 шт., що підтверджує отримавший серветки на той час начальник їдальні старший сержант ОСОБА_8 ;

-накладна № 31 від 04.02.2021 на видачу зі складу до їдальні: серветки паперові 20000 шт., що підтверджує отримавший серветки на той час начальник їдальні старший сержант ОСОБА_8 ;

-накладна № 22 від 01.04.2022 на видачу зі складу до 4 батальйону охорони: серветки паперові 20000 шт., що підтверджує отримавший серветки майстер-сержант ОСОБА_9 .

Також встановлено факт порушення обліку військового майна внаслідок задвоєння документів, а саме: на накладну № 1252 від 06.06.2022 про отримання холодильника "Атлант" МХМ-2835-55 з військової частини НОМЕР_3 було виписано 2 акта приймання-передачі основних засобів на 2 різних найменування на холодильник "Атлант" МХМ-2835-55 - 1 холодильник побутовий двохдверний об`ємом 200-299 ARCTIC ARX-143) - 1 шт., у 2-му акті підстава для отримання та сама накладна, а також відстній підпис особи, яка отримувала холодильник.

Майстер-сержант ОСОБА_1 пояснив, що загублене майно, а саме:

гастроємність до лінії роздачі їжі пароконвектомату GN 1/1x1530*325*100 - 1 шт., гастроємність до лінії роздачі їжі пароконвектомату GN 1/1x1530*325*65 - 2 шт. та кришки для гастроємностей GN 1/1 530*325 - З шт. - були отримані з бази та відразу зі складу віддано до підрозділу, на це повинні бути накладні;

засоби для миття посуду "EXTREME" та "Цитрусовий рай" - відразу після отримання завозились до їдальні, він їх навіть не бачив, але декілька бутилок до продовольчого складу принесуть;

засіб знезараження води типу "АКВАТАБС" (10 таб. в пачці) 200 пач. - повинен знаходитись десь на складі;

крюки для підвішування м`ясних туш 12 шт. - знаходяться в овочевому сховищі;

мікрохвильова піч Bosch та примус газовий 12л - втрачені, згоден заплатити;

термоси ТВН-12 9 шт. - принесуть до продовольчого

По одноразовому посуду не повинно бути нестачі, мають можливість бути надлишки тому, що будучи на той час начальником тилу п/п-к ОСОБА_10 привозив одноразовий посуд з АТО, який не рахувався.

Свою провину ОСОБА_1 визнає, але не по всім матеріальним засобам.

Згідно частини 1 статті 7 Закону №160-IX розмір завданої шкоди встановлюється за фактичними втратами на підставі даних бухгалтерського обліку з урахуванням цін, що діють на період розгляду питання про притягнення особи до матеріальної відповідальності. У разі відсутності таких даних розмір шкоди визначається суб`єктами оціночної діяльності відповідно до законодавства або за рішенням суду.

Стаття 9 Закону №160-IX визначає обставини, що виключають матеріальну відповідальність. Так, відповідно до ч.ч.1, 2 вказаної статті завдана шкода не підлягає відшкодуванню, а особи звільняються від матеріальної відповідальності у разі, якщо шкоду завдано внаслідок: 1) дії непереборної сили; 2) необхідної оборони; 3) крайньої необхідності; 4) виконання наказу або розпорядження командира (начальника), крім випадків виконання явно злочинного наказу або розпорядження; 5) виправданого службового ризику; 6) затримання особи, що вчинила злочин, фізичний або психічний примус; 7) виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації. Шкода не підлягає відшкодуванню у випадку смерті винної особи. Згідно з ч.3 вказаної статті Закону №160-IX обставини, що виключають матеріальну відповідальність, підлягають встановленню під час проведення розслідування.

Законом України від 24.03.1999 року №548-ХІV затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), який визначає загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах.

Статтею 9 Статуту встановлено, що військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актам.

Відповідно до статті 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов`язки, зокрема, знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно.

Кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями (ст.16 Статуту).

Згідно статті 26 Статуту військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що з урахуванням того, що військовослужбовці несуть відповідальність за нестачу переданого їм під звіт майна, відповідачем у свою чергу, не надано доказів, які спростовуюсь доводи позивача, позовні вимоги останнього є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до положень частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки в даному випадку військова частина НОМЕР_1 виступала в якості суб`єкта владних повноважень, судові витрати зі сплати судового збору з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь Військової частини НОМЕР_1 суму добровільно не відшкодованої матеріальної школи державі в розмірі 110817,81 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.