Постанова № 126688942, 17.04.2025, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
17.04.2025
Номер справи
287/762/25
Номер документу
126688942
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 287/762/25

3/287/2281/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року м. Олевськ

СуддяОлевського районногосуду Житомирськоїобласті ВинарЛюбомир Вікторович,розглянувши справупро адміністративнеправопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,громадянина України,паспорт № НОМЕР_1 , не працюючого,жителя АДРЕСА_1 ,раніше 16.10.2024 притягувавсядо адміністративноївідповідальності зач.2ст.130КУпАПОлевським районним судом Житомирської області,

за ч. 2ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 284680 від 29.03.2025 року вбачається, що 28.03.2025 , о 23 год. 44 хв., на дорозі М-07, Київ-Ковель-Ягодин, 243 км, поблизу м. Олевськ, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Kinlon JL 150-70C», без номерного знаку, в стані алкогольного сп`яніння, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху. Огляд на стан алкогольного сп`яніння за згодою ОСОБА_1 проводився із застосуванням газоаналізатора «Drager Alcotest 6810 ARAM-2295». Результат огляду - 1,10 проміле. Правопорушення вчинене повторно протягом року. Від керування транспортним засобом відсторонений відповідно до ст. 260 КУпАП шляхом зупинки транспортного засобу у дозволеному ПДР місці.

В судовезасідання ОСОБА_1 нез`явився, продату,час тамісце розглядусправи повідомлений належнимчином,у встановленомузаконом порядку,що стверджуєтьсяматеріалами справи.Причини неявкисуду невідомі,заявпровідкладення розглядусправи від ОСОБА_1 не надходило.

Окрім цього, в матеріалах справи наявна письмова заява ОСОБА_1 від 29.03.2025, у якій він просить розглядати протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно нього, без його участі.

За змістом ч. 1ст. 268 КУпАПпід час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Частиною 1ст. 277-2 КУпАПпередбачено, що повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніше як за три добидо дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, якщо таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.

В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Таким чином, враховуючи те, що відповідно дост. 268 КУпАПучасть ОСОБА_1 у справі за ч. 2 ст. 130 КУпАПне є обов`язковою, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завданняКодексу України про адміністративні правопорушення, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі особи, що притягується до адміністративної відповідальності за наявними матеріалами справи.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об`єктивно, дослідивши всі обставини справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обставини вчиненняданого правопорушенняпідтверджуються наявнимив матеріалахсправи тадослідженими всудовому засіданнінаступними доказами: протоколомпро адміністративнеправопорушення серії ЕПР1№ 284680 від29.03.2025,який складений у відповідності до вимог КУпАП, містить формулюваннясуті вчиненогоадміністративного правопорушеннята підписанийособою,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності; чекомтестування наалкоголь №1566від 28.03.2025, зякого слідує,що результаттесту ОСОБА_1 настан алкогольногосп`яніння становить 1,10проміле; актомогляду настан алкогольного сп`яніння звикористанням спеціальнихтехнічних засобів,у якомузазначено,що у ОСОБА_1 виявлено ознакиалкогольного сп`яніння(запахалкоголю зпорожнини рота,поведінка,що невідповідає обстановці,різка зміназабарвлення шкірногопокриву обличчя)та зарезультатами огляду ОСОБА_1 настан алкогольногосп`яніння задопомогою газоаналізатора «DragerAlcotest6810» проба є позитивною та становить 1,10 проміле; копією постанови Олевського районного суду Житомирської області від 16.10.2024 по справі № 287/1863/24; дисками з відеозаписами події.

Відповідно до направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 29.03.2025 вбачається, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння проводився за допомогою газоаналізатора «DragerAlcotest6810», проба є позитивною та становить 1,10 проміле.

Згідно із довідкою, виданою інспектором відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції старшим лейтенантом поліції Н. Шеремет від 02.04.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року піддавався адміністративному стягненню за ст. 130 КУпАП, а саме рішенням Олевського районного суду Житомирської області від 16.10.2024 у справі № 287/1863/24 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення , передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі дві тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 гривень та позбавлено права керування транспортними засобами терміном на три роки.

З рапорту поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону Управління патрульної поліції в Житомирській області ДПП рядового поліції О. Кичи від 29.03.2025 вбачається, що 28.03.2025 о 23 год. 44 хв. під час патрулювання на автодорозі М-07, Київ-Ковель-Ягодин, 243 км, працівниками поліції було зупинено мотоцикл «Kinlon JL 150-70C», без номерного знаку, під керуванням ОСОБА_1 . Під час спілкування з ОСОБА_1 у останнього виявлено ознаки алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. В подальшому ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest 6810», на що останній погодився. Тест позитивний та становить 1,10 проміле. Відносно ОСОБА_1 було складено протокол за ч. 2 ст. 130 КУпАП та відсторонено від права керування до повного витверезіння шляхом паркування транспортного засобу в дозволеному місці.

Відповідно до загальних положеньПДРці Правила відповідно доЗакону України «Про дорожній рух»встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров`ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов`язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху.

Пункт 1.3Правил дорожнього рухуУкраїни, передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Пунктом 1.9ПДРУкраїни встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Пунктом 2.9аПДРУкраїни визначено заборону для водія керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за порушення пункту 2.9аПДРУкраїни передбаченастаттею 130 КУпАП.

Частина 1статті 130 КУпАПпередбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Вимогами пункту 6 Розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженоїнаказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735(далі за текстом - Інструкція) передбачено, що огляд на стан сп`яніння проводиться:

-поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);

-лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Згідно пункту 7 Розділу І зазначеної Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно достатті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення(далі - заклад охорони здоров`я).

Відповідно до п.27Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбаченіст.130 КУпАП, судам слід враховувати, що відповідальність заст.130 КУпАПнесуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп`яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводить згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп`яніння в заклади охорони здоров`я та проведення огляду з використанням технічних засобів.

Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Оскільки відеофіксація, відповідно дост.251 КУпАПє одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, з метою всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, судом досліджено два диски з відеозаписами події, які долучені працівниками поліції до протоколу про адміністративне правопорушення.

З оглянутого дисків з відеозаписами події, що містяться в матеріалах справи, вбачається, що 28.03.2025 о23.44год.поліцейськими булозупинено шляхомпереслідування особу,яка керуваламотоциклом.Надалі водіютранспортного засобу ОСОБА_1 у зв`язкуз виявленимиу нього ознакамиалкогольного сп`яніння поліцейським булозапропоновано пройти оглядна станалкогольного сп`янінняна місцізупинки транспортногозасобу за допомогою приладу «DragerAlcotest6810»,нащо останнійпогодився. Під час огляду на стан алкогольного сп`яніння за допомогою приладу «Drager Alcotest 6810» встановлено,що ОСОБА_1 перебуваєу станіалкогольного сп`яніння,результат тестустановить 1,10проміле алкоголю. Прицьому, ОСОБА_1 незаперечував щодорезультатів огляду. ОСОБА_1 ознайомлено працівниками поліції із його правами та обов`язками, а також із складеними відносно нього адміністративними матеріалами, які він підписав особисто без жодних зауважень та заперечень.

Судом не встановлено істотних порушень Інструкції із застосуванням органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом МВС України №1026 від 18.12.2018. Правових підстав вважати долучені до матеріалів провадження відеозаписи неналежними чи недопустимими доказами в суду немає.

Вищевикладене свідчитьпро те,що складенийпрацівником поліціїстосовно ОСОБА_1 протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, містить виклад суті вчиненого правопорушення та є джерелом доказової інформації про події правопорушення та особу, яка його вчинила.

На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.

Вищевикладене свідчитьпро те,що ОСОБА_1 було порушено п. 2.9аПДРУкраїни, згідно якого водію заборонено керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, а саме: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з копією постанови Олевського районного суду Житомирської області від 16.10.2024 по справі № 287/1863/24, ОСОБА_1 16.10.2024 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.130 КУпАП. Постанова Олевського районного суду Житомирської області від 16.10.2024 по справі № 287/1863/24 набрала законної сили 29.10.2024.

Стосовно кваліфікації дій ОСОБА_1 суд зазначає наступне.

Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 року №1395, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за №1408/27853, повторність правопорушення - це повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили (крім правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною третьою ст.130 КУпАП).

Частиною 3 ст. 130 КУпАПпередбачена адміністративнавідповідальність за дії, передбаченічастиною першоюцієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Дії ОСОБА_1 особою, якою складено протокол кваліфіковані за ч. 2 ст. 130 КУпАП.Слід зазначити,що у матеріалах справивідсутні об`єктивнідані,які даютьпідстави вважати,що ОСОБА_1 ранішедвічі протягом рокупіддавався адміністративному стягненню за дії передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП. Вбачається, що постановою Олевського районного суду Житомирської області від 30.11.2023 (справа № 287/2486/23) ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Також, постановою Олевського районного суду Житомирської області від 16.10.2024 (справа № 287/1863/24) ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП. Проте, наявність зазначеної постанови суду по справах № 287/2486/23 не є доказом вчинення ОСОБА_1 двічі протягом року будь-якого з порушень, передбачених частиною першоюстатті 130 КУпАП, оскільки як вбачається із вказаної постанови подія адміністративного правопорушення (14.10.2023 року) перебуває поза межами річного строку відносно події, що описана у фабулі протоколу серії ЕПР1 № 284680 від 29.03.2025.

Таким чином, дослідивши та оцінивши в судовому засіданні докази по справі про адміністративне правопорушення, вважаю, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно особою, яка протягом року піддавалася адміністративному стягненню за вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі ОГаллоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007 зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.

Згідно положеньст. 23 КУпАПадміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення у відповідності до ст.ст. 34, 35 КУпАП, судом не встановлено.

При обранніміри адміністративногостягнення враховується характер таобставини адміністративногоправопорушення,його наслідки,дані проособу правопорушника, ступіньйого вини, майновий стан, тому суд вважає за необхідне визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст.130КУпАП та обрати йому адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірідвох тисяч неоподатковуванихмінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки в матеріалах справи відсутні відповідні докази, які підтверджують те, що зазначений транспортний засіб перебуває у приватній власності ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначено ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 27, 40-1, ч.2 ст.130, ст.ст. 283,284,294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 увчиненні адміністративногоправопорушення,передбаченого ч.2 ст.130Кодексу Українипро адміністративніправопорушення танакласти нанього адміністративне стягненняу видіштрафу врозмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумівдоходів громадян,а саме34000,00(тридцятьчотири тисячі)гривень з позбавленнямправа керування транспортними засобамина строктри рокибез оплатного вилучення транспортного засобу.

Штраф перерахувати на рахунок отримувача (стандарт ІВАN) UA368999980313060149000006001, Отримувач ГУК в Житомирській області, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн., які перерахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Л. В. Винар