Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2010 р. справа № 2а-24750/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-45 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмакової Є.А.
за участю прокурора Ноздрьова С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до товариства з обмеженою відповідальністю «Азовторгінвест» про стягнення податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 4866,98 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Орджонікідзевського району м. Маріуполя звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до товариства з обмеженою відповідальністю «Азовторгінвест» про стягнення податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 4866,98 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 30.09.2010 р. відповідач має податкову заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у загальному розмірі 4866,98 грн.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/84 від 05.07.2010 р. і № 2/104 від 13.08.2010 р., але станом на 30.09.2010 р. погашення податкового боргу не здійснено.
Просили стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник позивача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор Орджонікідзевського району м. Маріуполя представляє інтереси держави в особі Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, яке в свою чергу є субєктом владних повноважень.
Судом встановлено, що ТОВ «Азовторгінвест» є юридичною особою, зареєстровано рішенням виконавчого комітету Макіївської міської Ради Донецької області 03.03.2000 року, знаходиться на обліку в ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, як платник податків з 15.03.2000 року (а.с.11,27).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Наявність заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 4996,98 грн. підтверджується декларацією орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с.9-10).
У звязку з переплатою за попередні періоди сума боргу складає 4866, 98 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 4866,98 грн.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/84 від 05.07.2010 р. і № 2/104 від 13.08.2010 р, але станом на 30.09.2010 р. погашення податкового боргу не здійснено.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до товариства з обмеженою відповідальністю «Азовторгінвест» про стягнення податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 4866,98 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185,186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до товариства з обмеженою відповідальністю «Азовторгінвест» про стягнення податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 4866,98 грн.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Азовторгінвест» (87502, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Перемоги, буд. 36/23 кв. 3, код ЄДРПОУ 30832586) на користь місцевого бюджету Орджонікідзевського району м. Маріуполя (код платежу 13050200, одержувач місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, код ЗКПО 34686694, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, р/р 33214812700054) заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 4 866 (чотири тисячі вісімсот шістдесят шість) грн. 98 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 25 листопада 2010 року.
Повний текст постанови складений 29 листопада 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Чекменьов Г.А.