Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/7594/24
УХВАЛА
15 квітня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
24.03.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України, у якій просить суд встановити контроль за виконанням судового рішення від 17.06.2024 по справі №420/7594/24.
Заява обґрунтована тим, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 по справі № 420/7594/24, яке набрало законної сили 18.07.2024, ОСОБА_1 23.10.2024 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2024 становить 19395,89 грн. Сума доплати за період з 01.12.2019 по 31.10.2024 з урахуванням фактично виплачених сум склала 586960,54 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Пенсійний орган, повідомив позивачу, що виплата нарахованої доплати до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.10.2024 в сумі 586960,54 грн буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України...». Відтак, позивач зауважує, що рішення суду в частині виплати нарахованої доплати пенсії за період 01.12.2019 по 31.10.2024 в сумі 586960,54 грн. не виконано без поважних причин з огляду на наступне.
Заяву розглянуто з урахуванням тимчасової непрацездатності судді Токмілової Л.М. з 21.03.2025 по 14.04.2025 включно.
Дослідивши матеріали справи та зміст заяви суд вважає за необхідне її задовольнити.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 по справі №420/7594/24, яке набрало законної сили, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №33/36-7430 від 05.12.2023 року, виданої Державною установою Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області, з урахуванням проведених виплат.
Дослідивши матеріали справи та зміст заяви суд вважає за необхідне її задовольнити.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до приписів частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили, незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду викладеними в такому рішенні. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України. Частиною першою вказаної статті визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Така форма судового контролю передбачена для забезпечення виконання судового рішення.
Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи. Встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог запобігає неналежному виконанню обов`язків, пов`язаних зі змістом задоволених позовних вимог. Більше того, встановлення судового контролю після ухвалення судового рішення за наслідком звернення позивача з відповідним клопотанням направлене на усунення вже існуючого порушення прав цього позивача стосовно належного виконання судового рішення.
Відповідно до положень статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи відсутність доказів виконання рішення суду у цій справі, яке набрало законної сили та предмет спору, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача у місячний строк подати звіт про виконання рішення у цій справі.
Таким чином, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 по справі № 420/7594/24 є обґрунтованою та відповідно підлягає задоволенню.
Отже, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 по справі № 420/7584/24.
Керуючись статтею 370, 382, 382-1 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України - задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 по справі № 420/7584/24.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений статтею 256 КАС
України та оскаржується у строк та порядок встановлений статтями 294-295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.