Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
10 квітня 2025 року Справа 160/28229/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 08.01.2024 року по адміністративній справі №160/28229/23,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року по вищезазначеній справі було задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, а саме:
- визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення з 01.03.2022 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14;
- зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 р. із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 р. №118;
- визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення з 01.03.2023 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;
- зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 р. із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 відповідно до постанови КМУ №168 від 24.02.2023 р.;
- вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.05.2024 року по вищезазначеній справі апеляційну скаргу Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 р. в справі №160/28229/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - повернуто скаржнику.
Вищевказане рішення суду набрало законної сили 21.05.2024 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №160/28229/23 - задоволено частково. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року у справі №160/28229/23. Зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року у справі №160/28229/23 протягом 60 днів з моменту отримання копії цієї ухвали суду.
19.03.2025 року до суду від позивача надійшла заява про долучення доказів, в якій остання просила долучити лист Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 31.01.2025 року, лист Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 17.10.2023 року, заяву про виконання рішення суду від 11.02.2025 року, та лист від 12.03.2025 року.
До суду 27.03.2025 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що на виконання рішення суду від 08.01.2024 року Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати, з якої призначено пенсію, у розмірі 1,14 з 01.03.2022 року та в розмірі 1,197 з 01.03.2023 року. Доплата пенсії з урахуванням виплачених сум за період з 01.03.2022 року по 31.03.2025 року становить 11 676, 20 грн. додана до відомості на виплату пенсій у квітні 2025 року, дата виплати - 20 число. Розмір пенсії з 01.04.2025 становить 4 439,17 грн. Отже, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №160/28229/23 виконано Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області в межах покладених судом зобов`язань.
Разом із поданим звітом відповідачем долучено до матеріалів справи наступні докази: розрахунок перерахунку, алгоритм розрахунку пенсії за віком, рішення №045750009094 від 06.03.2025 року про перерахунок пенсії, рішення №045750009094 від 06.03.2025 року про перерахунок пенсії, та рішення №045750009094 про перерахунок пенсії.
До суду 04.04.2025 року від позивача надійшли заперечення на поданий відповідачем звіт, в яких зазначено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року у справі №160/28229/23 не виконано, тому що перерахунок здійснено на власний розсуд та звіт містить неправдиву інформацію. Згідно із листа відповідача від 17.10.2023 р. при призначені пенсії їй у 2021 році середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018-2020 роки склав 9 688,64 грн. (9 118,81 грн. х 1,06249 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації). Тому, при проведенні індексації її пенсії з 01.03.2022 року, згідно із рішенням суду у цій справі, показник середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії у розмірі 9 688,64 грн. повинен збільшуватись на коефіцієнт збільшення 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 р. №118. Але відповідач, без пояснення, в подальших перерахунках пенсії застосовує показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески у розмірі 9 668,85 грн. Крім того, при проведенні індексації пенсії станом на 01.03.2023 року відповідач, зобов`язаний здійснити такий розрахунок: 9 688,64 грн. х 1,14 х 1,197 = 13 220, 92 грн., 9 668,86 грн. х 1,197 = 11 573,63 грн. Також, з наданих відповідачем протоколів розрахунку пенсії вбачається, що не здійснено перерахунок з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року.
У зв`язку з чим, позивач просить: рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року у справі №160/28229/23 вважати не виконаним відповідачем; залишити чинним встановлений судовий контроль за виконанням рішення суду від 08.01.2024 року до виконання рішення суду відповідачем в повному обсязі; зобов?язати відповідача відповідно до ст.382 КАС України, подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року; надати роз?яснення рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року для пред?явлення в Головне управління ПФУ в Дніпропетровській щодо законності непроведення перерахунку (індексації) її пенсії відповідно до постанов КМУ №185 і №209 з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для його прийняття, з огляду на таке.
На підставі частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно із ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд, дослідивши поданий Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області звіт про виконання рішення суду та зміст доданих відповідачем до звіту документів, дійшов висновку, що ним виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року у справі № 160/28229/23, яким зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії з 01.03.2022 р. із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 р. №118 та з 01.03.2023 р. із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 відповідно до постанови КМУ №168 від 24.02.2023 р.
Рішенням № 045750009094 від 06.03.2025 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2022 року, проіндексовавши її з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у 10 395,44 грн., що врахований при призначенні пенсії на коефіцієнт 1,14.
Середній заробіток для обчислення пенсії склав 11 022,49 грн. (10 395,44 грн. х 1.06032 індивідуальний коефіцієнт).
З 01.03.2022 року розмір пенсії за віком склав 3 944,77 грн.
Рішенням № 045750009094 від 06.03.2025 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2023 року, проіндексовавши її з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у 10 915,22 грн., що врахований при призначенні пенсії на коефіцієнт 1,197.
Середній заробіток для обчислення пенсії склав 11 573,63 грн (10 915,22 грн. х 1.06032 індивідуальний коефіцієнт).
З 01.03.2023 року розмір пенсії за віком склав 4 103,68 грн.
Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року у справі №160/28229/23 виконано розрахунок суми доплати за період з 01.03.2022 року по 31.03.2025 року, який склав 11 676,20 грн., що підтверджується розшифровкою виплати.
Виплату поточної пенсії та доплату, нараховану згідно із рішенням суду від 08.01.2024 року у справі №160/28229/23, додано до відомості на виплату у квітні 2025 року.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення нового строку для подання звіту.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 27.03.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 року у справі №160/28229/23.
Крім того, суд враховує й той факт, що позивач вказує на не проведення перерахунку (індексації) її пенсії відповідно до постанов КМУ №185 і №209 з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року, однак суд зауважує, що проведення індексації пенсії з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року не було предметом судового розгляду у справі №160/28229/23.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.241, 243, 248, 254, 256, 295, 382 - 382-3 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 08.01.2024 року по адміністративній справі №160/28229/23.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 КАС України.
Суддя К.С. Кучма