Рішення № 126621762, 15.04.2025, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2025
Номер справи
260/8800/24
Номер документу
126621762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року м. Ужгород№ 260/8800/24 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), Військової частини НОМЕР_1 (далі відповідач 2, в/ч НОМЕР_1 ), в якому просить:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду під час його призову на військову службу під час мобілізації.

2. Визнати протиправними дії та скасувати мобілізаційне розпорядження та інші рішення про включення до списків про складання обліково-послужної картки та наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 та їх начальників (керівників) про призов військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації на особливий період (конкретна дата, номер і пункт на момент звернення до суду позивачу невідомі) ОСОБА_1 .

3. Визнати протиправними дії і скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 31.07.2024 року № 219 (п. 1.77) про призначення ОСОБА_1 на посаду солдата, про прийняття ним справ та посади і про вступ до виконання ним обов`язків за посадою у військовій частині НОМЕР_1 .

4. Зобов`язати військову частину НОМЕР_1 та її командира прийняти рішення про виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що його було фактично затримано в період близько з 16.00 год 16.07.2024 року в Берегівському (колишній Виноградівський р-н) районі в с. Королево, органами державної прикордонної служби та складено Протокол про адміністративне правопорушення та про адміністративне затримання.

Після цього, позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 , де ним повідомлено про його діагноз F 32.1 - Помірний депресивний епізод, однак його ніхто не взяв до уваги.

Позивач зазначає, що відмовлявся підписувати будь-які документи, повідомляв що відмовляється від мобілізації до лав ЗСУ, через незадовільний стан здоров`я, однак, його не відпустили та почали возити та утримувати в різні РТКЦ та СП, а також по військовим частинам.

Згідно консультативного висновку спеціаліста від 13.05.2024 року у нього встановлено діагноз F 32.1 - Помірний депресивний епізод, який за весь цей час не лікувався через відсутність відповідних умов та засобів.

31.07.2024 року позивач був доставлений до в/ч НОМЕР_1 . У своєму рапорті від 04.04.2024 року позивач повідомив, що не дає згоду на свою мобілізацію, не дає згоду і не бажає приймати присягу на військову службу, відмовляється від проходження військової служби, і просить відпустити.

В подальшому, йому стало відомо про те, що 31.07.2024 року винесено наказ командира в/ч НОМЕР_1 №219 від 31.07.2024 року (1.77) щодо ОСОБА_1 як солдата, яким призначено на посаду курсанта навчальної роти НОМЕР_2 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_4 06.08.2024 року та зараховано до списків особового складу військової частини.

Позивач стверджує, що не проходив ВЛК, не підписував жодного документу, повідомляв про наявність психічних розладів стійких та відповідного діагнозу, у зв`язку з чим, вважає його мобілізацію протиправною.

Ухвалою судді від 06.01.2025 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Одночасно, вказаною ухвалою витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином оформлені документи і матеріали щодо призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , у тому числі але не виключно: копії мобілізаційного розпорядження, повісток (корінців про їх отримання), наказів (витягів з них), в тому числі наказу про призов на військову службу під час мобілізації, актів, рішень, виписок із відповідних журналів/протоколів; копії документів щодо проходження медичного огляду з відповідними актами, довідками, виписками, карткою обстеження та медичного огляду, витягами з протоколів засідання військово-лікарських комісій; копії облікової картки, а також військового білету; копії усіх поданих ОСОБА_1 до ТЦК довідок, письмових заяв, письмових пояснень та будь-яких інших підписаних ним документів, та відповіді на них, а також, у Військової частини НОМЕР_1 належним чином оформлені документи і матеріали щодо зарахування ОСОБА_1 до особового складу Військової частини НОМЕР_1 , у тому числі але не виключно: копію наказу про зарахування ОСОБА_1 до особового складу, а також інших наказів/розпоряджень, що приймались щодо ОСОБА_1 станом на день отримання цього запиту; інформацію щодо того, чи надходили від ОСОБА_1 звернення щодо можливості/неможливості проходження ним військової служби, та результати їх розгляду; копії усіх поданих ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 довідок, письмових заяв, письмових пояснень та будь-яких інших підписаних ним документів та копії відповідей на них.

У зв`язку з невиконанням вимог ухвали про витребування доказів, ухвалами від 17.02.2025 року до відповідачів застосовано заходи процесуального примусу шляхом накладення штрафу в порядку ч. 1 ст. 145 та ч. 1 ст. 149 КАС України.

Ухвалою суду від 17.01.2025 року повторно витребувано у відповідачів необхідні докази.

19.02.2025 року до суду надійшли витребувані у відповідача 2 докази.

26.02.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого, відповідач 1 з позовними вимогами не згідний, з наступних підстав.

Зазначає, що до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою уточнення військово-облікових даних та перебування на військовому обліку у супроводі представників Національної поліції та представників ІНФОРМАЦІЯ_4 прибув військовозобов`язаний громадянин ОСОБА_1 .

Під час уточнення військово-облікових даних встановлено, що згідно ЄДРВ АС «ОБЕРІГ» громадянин ОСОБА_1 перебуває у картотеці вільних залишках підкартотеці підлягають призову за мобілізацією, а отже підлягає призову по загальній мобілізації.

Документального підтвердження щодо наявності права на відстрочку, передбаченого ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не надавав.

Рішенням позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов`язаного ОСОБА_1 визнано придатним до проходження військової служби.

17.07.2024 року громадянин ОСОБА_1 отримав повістку та мобілізаційне розпорядження, після чого у складі команди військовозобов`язаного громадянина було направлено до місця несення служби до в/ч НОМЕР_1 , де останнього було зараховано до списків особового складу та розпочато військову підготовку.

Зі скаргами на здоров`я та заявами щодо отримання правової допомоги та відмови від мобілізації громадянин ОСОБА_1 не звертався, представниками ІНФОРМАЦІЯ_4 останній не утримувався та не затримувався, жодного фізичного примусу чи психологічного тиску не застосовувалось.

Зауважує, що постанова ВЛК винесена позаштатною ВЛК ТЦК та СП підлягає в окремих випадках (визначених даним наказом) підлягає перевірці та погодженню саме в регіональній ВЛК на яку покладається прямий обов`язок перевірки та дотримання позаштатними ВЛК дотримання даного наказу.

Також, на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів відповідачем були надано документи, які витребувані судом.

03.03.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого, відповідач 2 проти задоволення позовних вимог заперечує.

Вказує, що солдат ОСОБА_1 31.07.2024 року був зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №219 від 31.07.2024 року.

19.08.2024 року ОСОБА_1 вчинив самовільне залишення військової частини та станом на 20.02.2025 року до розташування військової частини не прибув, про своє місце знаходження не повідомив. Повідомлення про вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ст. 407, 408 КК України скероване до Територіального управління Державного бюро розслідувань у м. Рівне.

Відтак виконання будь - яких рішень Суду з питань, що стосуються подальшого проходження військової служби ОСОБА_1 , неможливе до моменту повернення особи на військову службу в порядку, визначеному законом.

Крім того, зазначає, що вимоги, які заявлені до військової частини НОМЕР_1 є передчасними, оскільки за результатами судового розгляду (у разі встановлення порушень зі сторони ВЛК) солдата ОСОБА_1 буде направлено на повторний огляд ВЛК, що буде належним способом захисту його прав та інтересів. За результатами повторного огляду ВЛК може прийняти одну з наступних постанов: придатний до військової служби, тимчасово непридатний до військової служби або ж непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Прийняття постанови ВЛК про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби ОСОБА_1 можуть стати підставою для звільнення його з військової служби на підставі підпункту б пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу».

Ухвалами суду від 04.03.2025 року скасовано ухвали від 17.02.2025 року про застосування заходів процесуального примусу.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що рішенням позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов`язаного ОСОБА_1 визнано придатним до проходження військової служби (Довідка ВЛК від 17.07.2024 року за № 11670, а.с.48).

31.07.2024 року позивач був зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №219 від 31.07.2024 року (а.с.50).

Позивач, не погодившись з довідкою ВЛК від 17.07.2024 року за № 11670, вважаючи протиправними дії відповідача 1 в частині: призову під час мобілізації та направлення до військової частини НОМЕР_1 , звернувся з даним позовом до суду.

У справі, яка розглядається, позивач фактично не згідний з висновком про свою придатність до військової служби, про що зазначає у позові, надаючи додатково окремі медичні документи, серед яких консультаційний висновок спеціаліста від 13.05.2024 року (а.с.19).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання щодо даних правовідносин передбачене Законом України Про військовий обов`язок і військову службу від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232).

Як встановлено частиною 3 статті 1 даного Закону №2232 військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 10 статті 2 Закону №2232 та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров`я (установах).

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов`язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16.11.2016 року № 608 Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення.

Відповідно до пункту 2.5 розділу І Положення №402 позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Порядок створення ЛЛК визначається Положенням про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 20.11.2017 року № 602, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2017 року за № 1566/31434.

До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

За запитом голови ВЛК (ЛЛК), до роботи позаштатних (постійно та тимчасово діючих) ВЛК (ЛЛК) на правах членів ВЛК (ЛЛК) можуть залучатися головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень, інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров`я (установ), спеціалісти інших (не медичних) спеціальностей, начальник медичної служби та/або представник командування (керівництва) військової частини, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається.

Перелік закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, при яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на наступний календарний рік затверджується щорічно до 25 грудня начальником ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів.

Під час дії особливого періоду, за потреби створення додаткових позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), зазначений перелік разом зі списком голів та заступників голів ВЛК (ЛЛК) невідкладно подається на затвердження голові ЦВЛК начальниками штатних ВЛК регіонів.

На підставі затвердженого переліку начальник (керівник) закладу охорони здоров`я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи.

Головою позаштатної постійно діючої ВЛК призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підготовку) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов`язків у складі військово-лікарських комісій не менше одного року.

Організація проведення військово-лікарської експертизи у закладі охорони здоров`я (установі) покладається на начальника (керівника) цього закладу.

Для огляду кандидатів, відібраних для оволодіння водолазними спеціальностями, і курсантів навчального центру (військової частини) створюється позаштатна постійно діюча ВЛК у складі: голови - лікаря-фізіолога, заступника голови - водолазного спеціаліста, членів - лікарів-спеціалістів, вказаних у підпункті 2.6.2 пункту 2.6 розділу I Положення, і секретаря.

Позаштатні ВЛК здійснюють службове листування через діловодство закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, при яких ці комісії утворені.

Забезпечення позаштатних ВЛК медичною технікою та майном, медичними приладами, інструментами, медикаментами, господарським інвентарем, меблями, речовим майном і канцелярським приладдям, виділення їм приміщення і забезпечення комунальними послугами покладається на заклади охорони здоров`я (установи), військові частини, в яких ці комісії утворені.

Документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров`я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені.

Згідно з пунктами 3.1-3.3 розділу II Положення №402 медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

Повторний медичний огляд військовозобов`язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов`язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров`я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатка 1 до цього Положення.

Відповідно до пункту 3.8 розділу II Положення №402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов`язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п`яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Якщо в стані здоров`я військовозобов`язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров`я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов`язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду) не пізніше п`ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Згідно з пунктами 3.1-3.4 Розділу I Положення №402 вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов`язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України Про звернення громадян, Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23.01.2017 року за № 94/29962.

Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України Про звернення громадян.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 року № 608 Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення.

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров`я.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов`язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз`ясненнями, у строк, визначений Законом України Про звернення громадян.

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров`я, ніж той, в якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується.

Відповідно до пунктів 2.3.5 та 2.4.10 Розділу I Положення №402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

В свою чергу, позивач проходив обстеження ВЛК в ІНФОРМАЦІЯ_8 , що не є ні ВЛК регіонів, ні ЦВЛК (іншого матеріалами справи не встановлено).

У даному випадку ефективним і дієвим правовим механізмом захисту права (інтересу), який заявник сприймає за порушені є ініціювання процедури перегляду управлінського волевиявлення відповідної військово-лікарської комісії при районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки органами військово-лікарської експертизи вищого рівня, а саме: військово-лікарською комісією при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, військово-лікарською комісією регіону, Центральною військово-лікарської комісією Збройних Сил України із можливістю оскарження до суду саме рішення військово-лікарської комісії регіону або рішення Центральної військово-лікарської комісією Збройних Сил України.

Наведене є визначеною процесуальним законом підставою для відмови у задоволенні вимог позову.

Суд також зазначає, що решта доводів позовної заяви не мають визначального впливу на правильне вирішення судом позовних вимог у спірних правовідносинах.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 р. у справі Проніна проти України, в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139,243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) до

Інформація не підлягає розголошенню в загальному доступі відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

, про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

СуддяС.І. Рейті