Постанова № 126596863, 14.04.2025, Миколаївський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
14.04.2025
Номер справи
447/869/25
Номер документу
126596863
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження №3/447/569/25 Справа №447/869/25

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.04.2025 суддя Миколаївського районного суду Львівської областіГоловатий А.П.,

розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, молодшого інспектора відділу охорони ДУ «Табір для тримання військовополонених «Захід-1», який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

прокурор Журавкін А.О.,

захисник Кравчук П.І.,

особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 , будучи на посаді молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Захід-1», являючись суб?єктом відповідальності, відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов`язане з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник просили закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у зв?язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП, про що захисником у судовому засіданні було подано письмове клопотання. В обґрунтування позиції, захисник Кравчук П.І. покликався на те, що момент виявлення правопорушення відбувся 21.03.2024, тобто у день отримання НАЗК повідомлення уповноваженого працівника ДУ «Табір для тримання військовополонених «Захід-1» про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2022 рік. Днем закінчення строку накладення адміністративного стягнення за фактом, зафіксованим протоколом від 12.03.2025 належить вважати 21.09.2024.

У судовомузасіданні прокурорЖуравкін А.О.протокол проадміністративне правопорушенняпідтримав тапросив судвизнати ОСОБА_1 винним увчиненні адміністративногоправопорушення,передбаченого ч.1ст.172-6КУпАП танакласти нанього стягненняу межахсанкції зазначеноїнорми КУпАП. Заперечив щодо заявленого клопотання захисника ОСОБА_1 та зазначив, що моментом виявлення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що інкримінуються такому є дата складання протоколу, а саме 12.03.2025.

Суд, заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, прокурора, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, з огляду на таке.

Згідно з ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Пунктом 2-7 Перехідних положень Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до копії витягу з наказу начальника ДУ «Табір для тримання військовополонених «Захід-1» Міністерства юстиції України №2/ОС-22 від 06.05.2022, ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора відділу охорони ДУ «Табір для тримання військовополонених «Захід-1» з 07.05.2022 (а.с. 17).

Відтак, ОСОБА_1 був зобов?язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік до 00:00 год. 01.02.2024.

З даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік о 09:43 год. 08.03.2024, тобто несвоєчасно (а.с. 34, 35-36).

Крім цього, у матеріалах справи містяться послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 при поданні 08.03.2023 декларації (а.с. 12-13).

Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік у ОСОБА_1 відсутні.

Розглядаючи матеріали справи про адміністративне правопорушення в межах наявних доказів, суд приходить висновку, що вина ОСОБА_1 , який порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується матеріалами справи, а саме дослідженими у судовому засіданні доказами.

Водночас, з огляду на те, що ОСОБА_1 та його захисник покликалися на те, що закінчився строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачений ст. 38 КУпАП, суддя зазначає наступне.

Відповідно до протоколу №345 про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією від 12.03.2025, датою виявлення правопорушення, є дата складення протоколу 12.03.2025, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності свідчать про всі ознаки правопорушення.

Дане твердження також підтримав прокурор.

Натомість захисник ОСОБА_1 покликався на те, що датою виявлення правопорушення є дата не дата складення протоколу 12.03.2025, а день отримання Національним агентством з питань запобігання корупції повідомлення уповноваженого працівника ДУ «Табір для тримання військовополонених «Захід-1» про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2022 рік, оскільки 08.03.2024 за вихідним номером 2/369 уповноваженою особою з питань запобігання корупції ДУ «Табір для тримання військовополонених «Захід-1» було надіслано повідомлення до НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щодо несвоєчасного подання щорічної декларації за 2022 рік ОСОБА_1 . Вказане повідомлення отримано НАЗК 21.03.2024, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення. Захисник ОСОБА_1 у судовому засіданні доводив, що датою виявлення адміністративного правопорушення, є саме 21.03.2024, а тому строк притягнення його довірителя до відповідальності закінчився 21.09.2024.

Суддя не погоджується ні з позицією прокурора, ні з позицією захисника.

Частиною 4 статті 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Разом із тим, чинним законодавством чітко не визначено, яку дату слід розуміти під датою виявлення адміністративного правопорушення.

Не можна ототожнювати дату складання протоколу та дату виявлення правопорушення, оскільки виявлення і фіксування правопорушення є різними юридичними фактами. Складання протоколу це остаточний, завершальний етап складання процесуального документу на підставі раніше виявлених фактів щодо встановлених порушень, які підпадають під встановлені заборони встановлені законодавством у сфері боротьби з корупцією.

У постанові у справі №149/2498/17 від 28.02.2019 ВС зазначив, що початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов?язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід також вважати і день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.

Органом, уповноваженим на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, у цьому випадку є, відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП, уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції у випадках, передбачених ст. 172-4 - 172-9 (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище) та, згідно з п. 11 ч. 1 ст. 255 КУпАП, прокурор (статті 172-4 - 172-20).

Натомість, відповідно до абзацу пункту 1 статті 255 КУпАП, Нціональне агентство з питань запобігання корупції складає протоколи у випадках, передбачених, статтями 172-4 - 172-9 у частині правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище. Під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються особи, які обіймають посади, визначені у примітці до статті 56 Закону України «Про запобігання корупції».

Посада ОСОБА_1 не віднесена до посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища.

З огляду на вказане, пов?язування захисником Кравчуком П.І. моменту виявлення вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення з отриманням НАЗК листа від уповноваженої особи ДУ «Табір для тримання військовополонених «Захід-1», а саме 21.03.2024, не відповідає положенням чинного законодавства та обставинам справи, оскільки вказане повідомлення вих. №2/369 від 08.03.2024 направлено відповідно до приписів ст. 51-2 щодо встановлення своєчасності подання декларацій. Статтю 49 Закону України «про запобігання корупції», на яку посилається уповноважена особа ДУ «Табір для тримання військовополонених «Захід-1» у повідомленні від 08.03.2024, виключено на підставі Закону №1079-IX від 15.12.2020.

Водночас, у матеріалах справи міститься лист від 16.12.2024, яким начальнику управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України скеровано повідомлення НАЗК від 09.12.2024 щодо можливого порушення, серед інших, ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства (а.с. 11).

Суддя приходить висновку, що саме з цієї дати слід обраховувати закінчення строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Отже, з урахуванням того, що днем виявлення правопорушення є 16.12.2024, то строк притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП не закінчився.

У зв`язкуз тим,що удіяхОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника та ступінь його вини, а також відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції статті.

Таке покарання за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Відтак згідно з ст. 40-1 КУпАП, із ОСОБА_1 належить стягнути судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. 283, 284 КУпАП суддя,

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п?ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.

Роз`яснити, що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповіднійстатті цього Кодексута зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Головатий А. П.