Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 766/2833/25
н/п 3/766/2263/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2025 року
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Арчаков Д.В., за участі
секретаря судового засідання Тицко Ю.О.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений),
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
військовослужбовця, електрика моториста відділення енергозабезпечення взводу штабних машин роти зв`язку командного пункту польового вузла зв`язку військової частини НОМЕР_2 , матроса,
за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення серії ОДХ № 95 від 22.02.2025 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, в якому зазначено, що 22.02.2025, близько 09 год. 16 хв., матрос ОСОБА_1 , електрик моторист відділення енергозабезпечення взводу штабних машин роти зв`язку командного пункту польового вузла зв`язку військової частини НОМЕР_2 , був виявлений з ознаками алкогольного сп`яніння на території тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_2 . Від надання пояснень відмовився.
О 09 год. 40 хв. того ж дня ОСОБА_1 направлено до приданого підрозділу Військової служби правопорядку для огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу «Алконт» М00275. Результат огляду: Відмова від проходження огляду на стан сп`яніння за допомогою спеціального технічного засобу.
Від пояснень та підпису у протоколі ОСОБА_1 відмовився у присутності двох свідків.
Таким чином, матрос ОСОБА_1 , 22.02.2025 будучи виявленим з ознаками алкогольного сп`яніння на території тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_2 , відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку в умовах особливого періоду та воєнного стану, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою ст. 172-20 КУпАП.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
2. З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 додав заяву про розгляд справи за його відсутності та визнання провини в повному обсязі.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:
-протокол про військове адміністративне правопорушення серії ОДХ № 95 від 22.02.2025;
-акт № 19 відмови від проходження огляду;
-пояснення військовослужбовців;
-витяг з наказу № 53;
-заява;
-копія військового квитка;
-копія паспорту та ІПН.
ІV. Оцінка Суду
4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
5. Адміністративна відповідальність за частиною третьою ст. 172-20 КУпАП настає за дії, що вчинені в умовах особливого періоду, а саме: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
6. Відповідно до визначення, наведеного в абзаці п`ятому ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
7. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан.
8. Отже, в умовах введеного Президентом України воєнного стану, будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , будучи виявленим з ознаками алкогольного сп`яніння на території тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_2 , відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою ст. 172-20, що підтверджується поясненнями військовослужбовців, протоколом та іншими матеріалами, доданими до нього, зокрема відповідним актом про відмову військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння.
9. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці данівстановлюються протоколомпро адміністративнеправопорушення,поясненнями особи,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності,потерпілих,свідків,висновком експерта,речовими доказами,показаннями технічнихприладів татехнічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
10. Слід наголосити, що склад адміністративного правопорушення це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.
11. Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.
12. Судовий розгляд відповідно до приписів 251 КУпАП проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення. Суддя не має права самостійно змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі чи збирати докази у справі. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
13. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
14. Суд вважає, що наявність в матеріалах справи належного акту про відмову від проходження огляду, а також визнання військовослужбовцем своєї вини та обставин, що зазначені у протоколі, є достатньою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
15. Враховуючи вищевикладене, з огляду на досліджені докази, беззаперечне визнання особою обставин та вини у вчиненому правопорушенні, Суд вбачає у діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою ст. 172-20 КУпАП.
V. Накладення адміністративного стягнення
16. Санкція частини третьої ст. 172-20 КУпАП передбачає такі види адміністративного стягнення:
- накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п`ятнадцяти діб.
17. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненогоправопорушення,особу,яка притягуєтьсядо адміністративноївідповідальності,ступінь їївини,майновий стан,обставини,що пом`якшуютьта обтяжуютьадміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).
18. Обставин, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.
19. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.
20. Отже, виходячи з наведеного, звертаючи увагу на виключно позитивну характеристику військовослужбовця, вчинення правопорушення вперше, відсутність попередніх дисциплінарних стягнень, Суд вважає за можливе призначити ОСОБА_1 мінімальне стягнення у вигляді штрафу розміром одна тисяча неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч гривень) 00 коп.
21. Підстави для застосування іншого, більш м`якого або більш суворого стягнення, відсутні.
22. Відповіднодо пункту12частини першоїст.5Закону України«Про судовийзбір» відсплати судовогозбору підчас розглядусправи вусіх судовихінстанціях звільняються,в томучислі, військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, ч.3 ст. 172-20, 247, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
П О С Т А Н О В И В :
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , визнативинним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,адміністративне стягненняу видіштрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить17000грн.00коп. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451; ОдержувачГУК у Херсонській обл./Херсонській ра-он 21081100; Код отримувача(код за ЄДРПОУ) 37959517; Банк отримувач Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081100)
3. Роз`яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.
4. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя:Д. В. Арчаков