Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/30875/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Собчук Є.В.,
за участю:
представників позивача - Міненка Б.В., Грабовського М.Д.,
представника відповідача - Коротких О.М.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Таламус ЛТД" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Таламус ЛТД" (далі - позивач) звернулось з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, № 38707/15-32-24-06, № 38696/15-32-24-06, № 38703/15- 32-24-06.
В обґрунтування позовних вимог вказує на протиправність нарахування підприємству на підставі оскаржуваних податкових повідомлень-рішень грошових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору, оскільки податкові повідомлення-рішення вручені позивачу у неналежний спосіб, а їх зміст не відповідає вимогам порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 р. № 1204. Зокрема, в податкових повідомленнях-рішеннях не наведені обґрунтовані підстави для визначення грошових зобов`язань з викладенням інформації щодо обставин вчинених правопорушень, інформації щодо наявності обставин, які відповідно до ПК України пом`якшують або звільняють від фінансової відповідальності. Крім того, в період з 01.01.2019 р. по 31.03.2024 р., за який здійснювалася перевірка, на позивача мали вплив обставини запровадженого Кабінетом Міністрів України на території України карантину з метою запобігання поширенню корона вірусної хвороби (СОVID19). Ця обставина припинила свою дію з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 р. З наявністю цієї обставини законодавець п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановив, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується карантин, штрафні санкції не застосовуються, що не було прийнято до уваги відповідачем. Позивач визнає, що у періоді, який перевірявся, були несвоєчасні сплати ПДФО та військовий збір на нарахований дохід фізичної особи-нерезидента у вигляді відсотків за договором позики, у тому числі з листопада 2022 року - березень 2024 року, за який складено податкові повідомлення-рішення від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, № 38707/15-32-24-06, але ТОВ "Таламус ЛТД" після проведення перерахунків сплачував ПДФО та військовий збір одночасно з виплатою відсотків по договору позики до початку проведення перевірки. Разом з цим, правові підстави для нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату нарахованого податку на доходи фізичної особи нерезидента інші, ніж заробітна плата, та військового збору у період з 01.11.2022 р. по 30.06.2023 р. відсутні, так як цей період охоплюється дією карантину, запровадженого Кабінетом Міністрів України, а відповідно до п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України штрафні санкції не застосовуються. Відповідач, накладаючи податковими повідомленнями-рішеннями від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, № 38707/15-32-24-06 з посиланням на п.125-1.2 ст.125-1 ПК України штраф у розмірі 25 % від суми несвоєчасно сплаченого позивачем, як податковим агентом, податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються із доходів інших, ніж заробітна плата, та від суми військового збору не врахував, що до початку проведення перевірки, за результатами якої було виявлено таку несвоєчасність, ТОВ "Таламус ЛТД" 15.05.2024 р. одночасно зі сплатою фізичній особі-нерезиденту нарахованого доходу у вигляді відсотків у валюті згідно платіжної інструкції від 15.05.2024 р. № 421, сплатив до бюджету (у тому числі й за період, що перевірявся) ПДФО у сумі 665339,55 грн. та військовий збір у сумі 55444,96 грн., про що свідчить платіжні інструкції від 15.05.2024 р. № 418, № 419, чим спростовуються висновки відповідача про те, що позивач не вчиняв подальших дій для усунення правопорушення до моменту його виявлення контролюючим органом. Відповідність сум сплаченого ПДФО (18 %) та військового збору (1,5 %) до нарахованого доходу за договором позики за період лютий-червень 2024 року підтверджується перерахунком сум ПДФО та військового збору. Відповідачем проігнорований припис, викладений в останньому абзаці ст.125-1 ПК України, а саме, податковий агент звільняється від відповідальності відповідно до цього пункту, якщо ненарахування, неутримання та/або неперерахування податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 цього Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу. Що стосується податкових повідомлень-рішень від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06, № 38703/15-32-24-06, то вказує на те, що за цими податковими повідомленнями-рішеннями позивачу збільшено суму грошових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору за не нарахування, неутримання позивачем, як податковим агентом, податку на доходи фізичних осіб, наданих на користь невстановленому колу фізичних осіб у не грошовій формі у вигляді сплати послуг міжнародного роумінгу ПрАТ "ВФ Україна". Між ти, відповідачем безпідставно включено до розрахунків штрафних санкцій податок на доходи фізичної особи-нерезидента у сумі 185976,53 грн. та військовий збір у сумі 15498,04 грн. за дохід, отриманий такою фізичною особою за період з 01.11.2022 р. по 29.02.2024 р. у вигляді відсотків за договором позики, оскільки суми 185976,53 грн. та 15498,04 грн. та штрафні санкції вже були враховані контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, № 387707/15-32-24-06. Так, в акту перевірки ці суми (185976,53 грн., 15498,04 грн.) визначаються відповідачем як несвоєчасно сплачені та є складовими сум 2704627,63 грн. та 55444,96 грн., що сплачені відповідно до платіжних інструкцій від 15.05.2024 р. № 418, № 419.
Ухвалою від 04.10.2024 р. відкрито провадження в адміністративній справі, призначено підготовче засідання на 05.11.2024 р. на 10:00 год.
23.10.2024 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що за результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Таламус ЛТД" щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2019 р. по 31.03.2024 р. складено акт від 23.08.2024 р. № 36257/15-32-07-01-14, яким, серед іншого, встановлено порушення термінів перерахування ПДФО та військового збору, несплату ПДФО та військового збору при виплаті протягом листопада 2022 року - березня 2024 року доходу нерезиденту у вигляді погашення відсотків за договором позики від 11.05.2021 р. № Т-НС-1 з громадянином Республіки Молдова ОСОБА_1 , а також не нарахування, неутримання ПДФО та військового збору з доходів, наданих на користь фізичних осіб у не грошовій формі, зокрема у вигляді нарахування (сплати) за послуги міжнародного роумінгу ПрАТ "ВФ Україна", які відображено у табличному варіанті акту перевірки. На підставі викладених у акті перевірки порушень, відповідачем правомірно винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
29.10.2024 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає про відсутність у ньому відомостей, які б мали бути наведені відповідачем у відповідності до ч.2 ст.162 КАС України. У відзиві наведено формулювання з акту перевірки, які за своєю суттю не є запереченнями проти позову.
Ухвалою від 05.11.2024 р. відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про об`єднання адміністративних справ в одне провадження.
Протокольною ухвалою від 05.11.2024 р. оголошено перерву в підготовчому засіданні до 21.11.2024 р. до 10 год.
Ухвалою від 21.11.2024 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.12.2024 р. на 10:00 год.
Протокольною ухвалою від 26.12.2024 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 16.01.2025 р. до 10:00 год.
Протокольною ухвалою від 16.01.2025 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 04.02.2025 р. до 11:00 год.
Судове засідання, призначене на 04.02.2025 р. не відбулося у зв`язку з надходженням повідомлення про мінування суду, внаслідок чого судове засідання призначено на 28.02.2025 р. на 11:00 год.
В судовому засіданні 28.02.2025 р. суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав ухвалення та проголошення судового рішення на 10.03.2025 р. на 09:40 год.
Ухвалою від 10.03.2025 р. суд поновив судовий розгляд справи.
Ухвалою від 10.03.2025 р. суд витребував у сторін додаткові докази, оголосив перерву в судовому засідання до 31.03.2025 р. до 10:00 год.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог з викладених у відзиві підстав.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 29.07.2024 р. по 16.08.2024 р. посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Таламус ЛТД" (код ЄДРПОУ 20936229) з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2019 р. по 31.03.2024 р., за результатами якої складено акт від 23.08.2024 р. № 36257/15-32-07-01-14.
У висновках акту перевірки зазначено, що встановлено наступні порушення:
- п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 пп.140.4.4, пп.140.5.4 п.140.5 ст.140 ПК України та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 р. за № 336/22868, Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318, зареєстроване у Міністерстві юстиції України 19.01.2000 р. за № 27/4248, в результаті чого встановлено: заниження податку на прибуток на загальну суму 7639671 грн., в тому числі по періодам: за 2019 року у сумі 1344273 грн., за 2020 року у сумі 1601514 грн., за 2021 року у сумі 2054223 грн., за 2023 року у сумі 1820044 грн, за І квартал 2024 рік у сумі 819616,0 грн., завищення від`ємного значення об`єкту оподаткування: за 2023 рік у сумі 27496415 грн. за І квартал 2024 року у сумі 22942994 грн.;
- п.199.1 ст.199, п.199.2 ст.199, п.199.3 ст.199, п.199.4 ст.199 та п.199.5 ст.199 ПК України, що призвело до заниження податку на додану вартість у сумі 682683 грн., в т.ч. за жовтень 2023 року на суму 550506 грн., за березень 2023 на суму 132177 грн.;
- п.201.10 ст.201 ПК України, в частині відсутності реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 924559,61 грн. та порушення строків реєстрації податкових накладних за лютий 2024 року;
- пп.14.1.48 п.14.1 ст.14, пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.168.1.1 п.168.1, п.168.2 ст.168, п.176.2 ст.176 ПК України, у результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 547061 грн.;
- п.14.1 ст.14, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, ст.163, п.168.1 ст.168 ПК України, перевіркою встановлено несплату (неперерахування) податку на доходи з фізичних осіб за період з листопада 2022 року по лютий 2024 року в сумі 185976,53 грн.;
- пп.129.1.4 п.129.1 ст.129, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.163.2 ст.163, п.168.1 ст.168 ПК України, за листопад 2022 року-березень 2024 року перевіркою встановлено порушення термінів перерахування податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, в наслідок чого нарахована пеня у сумі 86652,96 грн.;
- пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5 п.16 прим.1 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень, пп.14.1.48 п.14.1 ст.14, пп.164.2.17 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.168.1.1 п.168.1, п.168.2 ст.168, п.176.2 ст.176 ПК України, у результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування військового збору до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 373,83 грн.;
- пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5 п.16 прим.1 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень, п.14.1 ст.14, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, ст.163, п.168.1 ст.168 ПК України, перевіркою встановлено несплату (неперерахування) військового збору за період з листопада 2022 року по лютий 2024 року в сумі 15498,04 грн.;
- пп.129.1.4 п.129.1 ст.129, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.163.2 ст.163, п.168.1 ст.168 ПК України, за листопад 2022 року-березень 2024 року перевіркою встановлено порушення термінів перерахування військового збору, що сплачується податковими агентами, в наслідок чого нарахована пеня у сумі 7221,08 грн.;
- ст.51, п.176.2 ст.176 з урахуванням ст.52 та п.69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 "Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску", внаслідок: не відображення податкової соціальної пільги у 1 кварталі 2023 року; не відображення ознаки доходу "112 - інвестиційний прибуток (дохід) від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах" у 4 кварталі 2020 року; невірного відображення сум нарахованого доходу, податку на доходи фізичних осіб та військового збору у 4 кварталі 2021 року, 1-4 кварталах 2022 року, 104 кварталах 2023 року, 1 кварталі 2024 року;
- п.п.39.4.2.1 п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 ПК України, в результаті чого встановлено факт не включення до поданих Звітів про КО за 2019-2021 рр. інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції на загальну суму 9218249 грн., в т.ч.: - за 2019 рік в сумі 70649 грн.; за 2020 рік в сумі 8721298 грн.; - за 2021 рік в сумі 426302 грн.;
- п.103.2 та п.103.4 ст.103, пп.141.4.2, пп.141.4.4 п.141.4 ст.141 ПК України, в частині не утримання та не перерахування до бюджету податку за ставкою 6 % від суми сплаченого доходу нерезиденту, в результаті чого занижено податок з доходу нерезидента у сумі 36156 грн., в т.ч. І квартал 2022 року 16619 грн., 2022 рік 36156 грн.;
- пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.103.9 ст.103 ПК України, Наказу Міністерства фінансів України № 897 від 20.10.2015 р. "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства", в частині неподання Додатків ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2022 року, 2022 рік.
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, яким за несвоєчасну сплату (перерахування) до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб за листопад 2022 року - березень 2024 року позивачу збільшено суму грошових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями на 676156,91 грн. та нараховано пеню у розмірі 86652,96 грн.;
- від 13.09.2024 р. № 38707/15-32-24-06, яким за несвоєчасну сплату (перерахування) до бюджету військового збору за листопад 2022 року - березень 2024 року позивачу збільшено суму грошових зобов`язань з військового збору за штрафними санкціями на 56346,41 грн. та нараховано пеню у розмірі 7221,08 грн.;
- від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06, яким за не нарахування, неутримання податку на доходи фізичних осіб, наданих на користь фізичних осіб у не грошовій форм, а саме у вигляді нарахування (сплати) за послуги міжнародного роумінгу ПрАТ "ВФ Україна", за несплату (неперерахування) податку на доходи з фізичних осіб за період з листопада 2022 року по лютий 2024 року в сумі 185976,53 грн. позивачу збільшено суму грошових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб на 239091,84 грн., з яких за основним платежем на 191447,14 грн., за штрафними санкціями на 47644,70 грн.;
- від 13.09.2024 р. № 38703/15- 32-24-06, яким за не нарахування, неутримання військового збору з доходів, наданих на користь фізичних осіб у не грошовій форм, а саме у вигляді нарахування (сплати) за послуги міжнародного роумінгу ПрАТ "ВФ Україна", за несплату (неперерахування) військового збору за період з листопада 2022 року по лютий 2024 року в сумі 15498,04 грн. позивачу збільшено суму грошових зобов`язань з військового збору 19825 грн., з яких за основним платежем на 15871,87 грн., за штрафними санкціями на 3953,13 грн.
Вважаючи дані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з позовом про їх скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Що стосується податкових повідомлень-рішень від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, № 38707/15-32-24-06, суд зазначає наступне.
Підставою для прийняття вказаних податкових повідомлень рішень слугували висновки контролюючого органу про несвоєчасну сплату (перерахування) ТОВ "Таламус ЛТД" за листопад 2022 року - березень 2024 року ПДФО на суму 2704627,63 грн. та військового збору на суму 225385,64 грн. з нарахованих відсотків за використання позики, отриманої від громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 відповідно до договору позики від 11.05.2021 р. № Т-НС-1.
Так, контролюючим органом встановлено, що ТОВ "Таламус ЛТД" з листопада 2022 року по лютий 2023 року щомісяця нараховувалися відсотки за використання позики, з розміру яких розраховувалися ПДФО та військовий збір, які перераховувалися до бюджету не в місяці нарахування відсотків.
Зокрема, нараховані ПДФО та військовий збір за листопад, грудень 2022 року (ПДФО: 196427,42 грн., 208414,55 грн., військовий збір: 16368,95 грн., 17367,88 грн.) було перераховано 14.02.2023 р.; нараховані ПДФО та військовий збір за лютий, березень, квітень, травень 2023 року (ПДФО: 186602,24 грн., 212856,69 грн., 208915,40 грн., 210175,99 грн., військовий збір: 15550,19 грн., 17738,06 грн., 17409,62 грн., 17514,67 грн.) - 20.07.2023 р.; нараховані ПДФО та військовий збір за червень, липень, серпень 2023 року (ПДФО: 207126,37 грн., 215410,03 грн., 212905,38 грн., військовий збір: 17260,53 грн., 17950,84 грн., 17742,11 грн.) - 26.10.2023 р.; нараховані ПДФО та військовий збір за жовтень, листопад 2023 року (ПДФО: 206335,27 грн., 206906,82 грн., військовий збір: 17194,61 грн., 17242,23 грн.) - 02.02.2024 р.; нараховані ПДФО та військовий збір за грудень 2023 року (ПДФО: 225841,19 грн., військовий збір: 18820,10 грн.) - 07.02.2024 р.; нараховані ПДФО та військовий збір за лютий 2024 року (ПДФО: 206710,29 грн., військовий збір: 17225,86 грн.) - 15.05.2024 р.
Позивач, не погоджуючись з вказаними висновками контролюючого органу, зазначає про те, що в ці періоди були несвоєчасні сплати ПДФО та військового збору, однак ТОВ "Таламус ЛТД" після проведення перерахунків сплачував ПДФО одночасно з виплатою відсотків по договору позики по початку проведення перевірки, у зв`язку з чим як податковий агент згідно останнього абзацу ст.125-1 ПК України звільняється від відповідальності за таке порушення. Також з посиланням на пункт 52.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України зазначає про відсутність підстав для застосування штрафних санкцій та пені за період з 01.11.2022 р. по 30.06.2023 р., оскільки це період охоплюється дією карантину.
Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п.38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
За приписами пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу.
Положеннями пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України встановлено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом (пп.168.16 п.168.1 ст.168 ПК України).
Відповідно до підпунктів 1.1 - 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Згідно п.125-1.1 ст.125-1 ПК України ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, а також нерезидентом, на якого покладено обов`язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом III цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
За приписами п.125-1.2 ст.125-1 ПК України передбачено, що ті самі дії, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Отже, позивач є податковим агентом при виплаті доходу громадянину Республіки Молдова ОСОБА_3 у вигляді відсотків за використання позики згідно договору позики від 11.05.2021 р. № Т-НС-1 і на нього покладається обов`язок з нарахування, утримання й сплати в установленому порядку, розмірі та строку відповідного грошового зобов`язання з ПДФО та військового збору.
З матеріалів справи слідує, що ТОВ "Таламус ЛТД" протягом листопада 2022 року - лютого 2023 року щомісяця нараховувало відсотки за використання позики громадянину Республіки Молдова ОСОБА_3 , однак перерахування ПДФО та військового збору здійснювалося не в місяці нарахування відсотків, а в місяцях виплати відсотків.
Зокрема, нараховані ПДФО у сумі 196427,42 грн., 208414,55 грн. та військовий збір у сумі 16368,95 грн., 17367,88 грн. за листопад, грудень 2022 року перераховано до бюджету 14.02.2023 р.; нараховані ПДФО у сумі 186602,24 грн., 212856,69 грн., 208915,40 грн., 210175,99 грн. та військовий збір у сумі 15550,19 грн., 17738,06 грн., 17409,62 грн., 17514,67 грн. за лютий, березень, квітень, травень 2023 року перераховано до бюджету 20.07.2023 р.; нараховані ПДФО у сумі 207126,37 грн., 215410,03 грн., 212905,38 грн. та військовий збір у сумі 17260,53 грн., 17950,84 грн., 17742,11 грн. за червень, липень, серпень 2023 року перераховано до бюджету 26.10.2023 р.; нараховані ПДФО у сумі 206335,27 грн., 206906,82 грн. та військовий збір у сумі 17194,61 грн., 17242,23 грн. за жовтень, листопад 2023 року перераховано до бюджету 02.02.2024 р.; нараховані ПДФО у сумі 225841,19 грн. та військовий збір у сумі 18820,10 грн. за грудень 2023 року перераховано до бюджету 07.02.2024 р.; нараховані ПДФО у сумі 206710,29 грн. та військовий збір у сумі 17225,86 грн. за лютий 2024 року перераховано до бюджету 15.05.2024 р.
Тобто, позивачем допущено несвоєчасну сплату (перерахування) ПДФО на суму 2704627,63 грн. та військового збору у сумі 225385,64 грн., що тягне за собою відповідальність, передбачену ст.125-1 ПК України.
Твердження позивача про відсутність підстав для застосування штрафних санкцій з посиланням на останній абзац ст.125-1 ПК України у зв`язку з тим, що ТОВ "Таламус ЛТД" здійснено перерахунок ПДФО та військового збору та перераховано до бюджету разом з виплатою відсотків суд відхиляє, оскільки в даному випадку позивачем здійснювалося щомісячне нарахування відсотків, але не здійснювалася їх виплата, а тому застосуванню підлягають приписи пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України, відповідно до яких якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Тобто, у спірному випадку перерахування ПДФО та військового збору повинно було здійснюватися у строки, визначені для місячного періоду, а не для податкового (звітного) року. Тому сплата позивачем ПДФО та військового збору не у місяці нарахування відсотків, а у місяці виплати відсотків, свідчить про не виконання ТОВ "Таламус ЛТД" як податковим агентом свого обов`язку щодо своєчасного перерахування ПДФО та військового збору.
Враховуючи те, що позивач щомісячно нараховував відсотки, внаслідок чого достовірно знав про необхідність перерахування ПДФО та військового збору, у позивача було достатньо коштів для перерахування суд нарахованих ПДФО та військового збору (доказів зворотного позивачем не надано), то суд вважає дії ТОВ "Таламус ЛТД" щодо несвоєчасного перерахування ПДФО та військового збору умисними, а тому вони правильно кваліфіковані за п.125-1.2 ст.125-1 ПК України як вчинені умисно із застосуванням штрафної санкції у розмірі 25 %.
Стосовно доводів позивача про безпідставність застосування штрафних санкцій внаслідок дії карантину суд зазначає наступне.
Законом України від 12.05.2022 р. № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі Закон № 2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022 р., внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПУ України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 р. № 2102-IX, встановлено особливості для справляння податків і зборів.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановлено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо, зокрема, дотримання термінів сплати податків та зборів, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
29.07.2022 р. наказом Міністерства фінансів України № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225).
Згідно пункту 3 розділу ІІ Порядку № 225 у разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 р. № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 (Переліки документів) до контролюючого органу в порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 225 визначено, що контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв`язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов`язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (Рішення) за формою, що додається.
Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує на те, що платник податків звільняється від відповідальності щодо порушення строків, в тому числі зі сплати, зокрема, і ПДФО і військового збору, тільки у разі прийняття контролюючим органом рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку.
Разом з тим, з метою вжиття заходів щодо дотримання норм і правил податкового законодавства в частині неможливості сплати ПДФО та військового збору у встановлені законодавством строки, ТОВ "Таламус ЛТД" із відповідною заявою до контролюючого органу не звертався, рішення органами ДПС не приймалося, таких доказів суду позивачем не надано.
За таких обставин, Головним управлінням ДПС в Одеській області правомірно застосовано до штрафні санкції за несвоєчасну сплату (перерахування) ПДФО у розмірі 676156,91 грн. ((2704627,63 грн. х 25 %) : 100 %) та військового збору у розмірі 56346,41 грн. ((225385,64 грн. х 25 %) : 100 %).
За приписами пп.129.1.4 п.129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається: при виявленні контролюючим органом за результатами перевірки заниження податковим агентом податкового зобов`язання при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів або інших платників податків та/або несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника податків - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом.
На виконання вказаних приписів позивачу нараховано пеню за несвоєчасну сплату ПДФО у розмірі 86652,96 грн. та військового збору у розмірі 7221,08 грн.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність податкових повідомлень-рішень від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, № 38707/15-32-24-06, а тому позовні вимоги ТОВ "Таламус ЛТД" в цій частині не підлягають задоволенню.
Що стосується податкових повідомлень-рішень від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06, № 38703/15- 32-24-06, суд зазначає наступне.
Підставою для прийняття вказаних податкових повідомлень-рішень слугували висновки контролюючого органу щодо не нарахування, неутримання ПДФО та військового збору з доходів, наданих на користь фізичних осіб у не грошовій форм, а саме у вигляді нарахування (сплати) за послуги міжнародного роумінгу ПрАТ "ВФ Україна", за несплату (неперерахування) ПДФО та військового збору за період з листопада 2022 року по лютий 2024 року з нарахованих відсотків за використання позики, отриманої від громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 відповідно до договору позики від 11.05.2021 р. № Т-НС-1.
Зокрема, контролюючим органом встановлено, що в період з листопада 2022 року по лютий 2024 року позивачем неправильно нараховувався ПДФО та військовий збір (як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення), ненараховувалися ПДФО та військовий збір у лютому 2024 року з нарахованих відсотків за використання позики, отриманої від громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 згідно договору позики від 11.05.2021 р. № Т-НС-1, відомості про що відображено у таблицях на аркушах 48, 52 акту перевірки, внаслідок чого ТОВ "Таламус ЛТД" не було перераховано до бюджету ПДФО у сумі 185976,53 грн. та військовий збір у сумі 15498,04 грн.
Також у акті перевірки зазначено, що позивачем у період з 2018 року по 2022 рік здійснювалася виплата доходів фізичним особам у вигляді нарахування (сплати) за послуги міжнародного роумінгу ПрАТ "ВФ Україна" (вихідні дзвінки, плата за з`єднання, вхідні дзвінки0 по рахункам за телекомунікаційні послуги у розмірі 24921,97 грн., а саме: у 2018 році у сумі 871 грн., у 2019 році у сумі 12510 грн., у 2020 році у сумі 5570,97 грн. у 2021 році у сумі 1734,99 грн. у 2022 році у сумі 1240,01 грн. у 2023 році 2995 грн. ТОВ "Таламус ЛТД" до перевірки не надав інформацію щодо осіб, які у перевіряємому періоді користувалися послугами роумінгу при відсутності відрядження за кордон.
Позивач, не погоджуючись з вказаними висновками контролюючого органу, зазначає про те, що відповідачем протиправно включено ПДФО у розмірі 185976,53 грн. та військовий збір у розмірі 15498,04 грн., оскільки вони вже враховані у податкових повідомленнях-рішеннях від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, № 38707/15-32-24-06 як несвоєчасно сплачені, а тому не можуть бути повторно нараховані до сплати. Окрім цього, ТОВ "Таламус ЛТД" згідно платіжних інструкцій від 15.05.2024 р. № 421, № 419 сплатив до бюджету до початку перевірки ПДФО та військовий збір за лютий-квітень 2024 року.
Щодо оплати послуг роумінгу вказав на те, що відповідачем не ідентифіковано фізичних осіб, яким виплачено дохід, вказані фізичні особи є працівниками ТОВ "Таламус ЛТД" і перебуваючи за кордоном, виконують свою роботу дистанційно.
Приписами пп."є" пп.14.1.54 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору.
Відповідно до пп.14.1.47 п.14.1 ст.14 ПК України додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податкових агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов`язаний з виконанням обов`язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу ІV Кодексу).
Згідно пп.162.1.1, пп.162.1.2, 162.1.3 п.162.1 ст.162 ПК України платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; податковий агент.
Об`єктом оподаткування резидента у відповідності до пп.163.1.1 п.163.1 ст.163 ПК України є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця (пп.164.1.2 п.164.1 ст.164 ПК України).
Згідно пп."е" пп.164.2 17 п.164.2 ст.164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Відповідно до п.164.3 ст.164 ПК України при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах.
Під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування (п.164.5 ст.164 ПК України).
Пунктом 167.1 статті 167 ПК України передбачено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
За приписами пп.168.1.1, 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу.
Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох операційних днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Згідно п.171.2 ст.171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є: податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
Відповідно до п.176.2 ст.176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов`язані, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Підпунктами 1.1 - 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Відповідно до п.125-1.1 ст.125-1 ПК України ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, а також нерезидентом, на якого покладено обов`язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом III цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Згідно п.125-1.2 ст.125-1 ПК України передбачено, що ті самі дії, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
З аналізу даних правових норм слідує, що податковий агент при нарахуванні оподатковуваного доходу на користь платника податку зобов`язаний утримувати ПДФО та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується платнику податку, то ПДФО та військовий збір підлягає перерахуванню у строки, визначені для місячного податкового періоду. При цьому, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається додаткове благо.
Судом встановлено, що ТОВ "Таламус ЛТД" у період з листопада 2022 року по лютий 2024 року щомісяця нараховувало відсотки за використання позики громадянину Республіки Молдова ОСОБА_3 відповідно до договору позики від 11.05.2021 р. № Т-НС-1, однак позивачем неправильно нараховувався ПДФО та військовий збір (як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення), не нараховувалися ПДФО та військовий збір у лютому 2024 року, внаслідок чого ТОВ "Таламус ЛТД" за висновками контролюючого органу не було перераховано до бюджету ПДФО у сумі 185976,53 грн. та військовий збір у сумі 15498,04 грн.
Зазначене стало підставою для донарахування позивачу грошових зобов`язань з ПДФО у розмірі 185976,53 грн. та військового збору у сумі 15498,04 грн.
В той же час з матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Таламус ЛТД" здійснено перерахунок сум ПДФО та військового збору за лютий-квітень 2024 року та 15.05.2024 р. згідно платіжних інструкцій від 15.05.2024 р. № 418, № 419 сплачено ПДФО у розмірі 665339,55 грн. та військовий збір у сумі 55444,96 грн.
Сплата ПДФО та військового збору 15.05.2024 р. у вказаних розмірах підтверджується і наданими до суду витягами з ІКП з ПДФО та військового збору.
Тобто, позивачем до проведення перевірки нараховано та сплачено ПДФО та військовий збір за період, стосовно якого відповідачем донараховано ПДФО та військовий збір.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_4 (головний державний інспектор) пояснила, що сплата ПДФО та військового збору згідно платіжних інструкцій від 15.05.2024 р. № 418, № 419 здійснено поза межами періоду, який перевірявся, у зв`язку з чим не повинна враховуватися при наданні оцінки правомірності нарахування ПДФО та військового збору за податковими повідомленнями-рішеннями від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06, № 38703/15- 32-24-06.
Однак суд не погоджується з такими твердженнями свідка, так як в даному випадку нарахована та сплачена ТОВ "Таламус ЛТД" сума ПДФО та військового збору повторно нарахована відповідачем, що є неприпустимим. Крім того, сплата ПДФО та військового збору до проведення перевірки, однак поза межами строку перевіряємого періоду, не свідчить про порушення позивачем вимог ПК України в частині ненарахування ПДФО та військового збору, а може бути підставою для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (перерахування) ПДФО та військового збору до бюджету у разі порушення строків їх сплати.
За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність донарахування позивачу грошових зобов`язань з ПДФО у розмірі 185976,53 грн. та військового збору у розмірі 15498,04 грн., у зв`язку з чим підлягають частковому скасуванню податкове повідомлення-рішення від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06 на суму 232470,66 грн., з яких за основним платежем на 185976,53 грн., за штрафними санкціями на 46494, 13 грн., податкове повідомлення-рішення від 13.09.2024 р. № 38703/15-32-24-06 на суму 19372,55 грн., з яких за основним платежем на 15498,04 грн., за штрафними санкціями на 3874,51 грн.
В той же час, нарахування за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями ПДФО у розмірі 5470,61 грн. та військового збору у розмірі 373,83 грн. у зв`язку з ненарахуванням, неутриманням ПДФО та військового збору з доходів, виплачених на користь фізичних осіб у не грошовій формі, а саме у вигляді нарахування (сплати) за послуги міжнародного роумінгу ПрАТ "ВФ Україна" (вихідні дзвінки, плата за з`єднання, вхідні дзвінки) по рахункам за телекомунікаційні послуги є обґрунтованим, оскільки виплата такого доходу відображена у бухгалтерському обліку ТОВ "Таламус ЛТД" і позивачем не надано жодного доказу пов`язаності цих виплат з господарською діяльністю товариства. Не надано таких документів позивачем і до суду.
Тобто, в даному випадку фізичними особами отримано додаткове благо, з якого позивачем як податковим агентом не утримано ПДФО та не сплачено військовий збір.
Суд відхиляє доводи позивача про неправомірність нарахування ПДФО та військового збору з тих підстав, що відповідачем не ідентифіковано фізичних осіб, оскільки ТОВ "Таламус ЛТД" не надало до перевірки інформації щодо цих осіб. Між тим здійснення таких виплат з відображенням їх в бухгалтерському обліку, що не заперечується самим позивачем, беззаперечно свідчить про виплату доходу фізичним особам. Не зазначення в акті перевірки конкретних осіб (ім`я, по-батькові, прізвища) не є підставою для ненарахування ПДФО та військового збору з виплаченого фізичним особам доходу.
Твердження позивача щодо того, що товариством здійснювалося оплата послуг за телефонні розмови своїх працівників, що перебувають за кордоном та працюють дистанційно, не підтверджені жодними належними та допустимими доказами.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає правомірним нарахування ТОВ "Таламус ЛТД" ПДФО у розмірі 5470,61 грн. та військового збору у розмірі 373,83 грн. згідно податкових повідомлень-рішень від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06, № 38703/15-32-24-06.
Оскільки позивач мав фінансову можливість вжити заходи щодо дотримання правил та норм ПК України, але не вчинив дій щодо нарахування та сплати ПДФО та військового збору до бюджету, суд погоджуються з доводами відповідача про умисність таких дій, а тому вони правильно кваліфіковані за п.125-1.2 ст.125-1 ПК України як вчинені умисно із застосуванням штрафної санкції у розмірі 25 % (щодо ненарахування, неутримання ПДФО у розмірі 5470,61 грн. та військового збору у розмірі 373,83 грн. з доходів, виплачених фізичним особам за послуги міжнародного роумінгу ПрАТ "ВФ Україна").
Доводи позивача про не врахування відповідачем в якості пом`якшуючих обставин при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень обставин військової агресії рф проти України, які згідно листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1 визначені як надзвичайні, невідворотні для суб`єктів господарської діяльності, суд не бере до уваги, так як позивачем не наведено обґрунтувань того, яким чином ці обставини вплинули на можливість ТОВ "Таламус ЛТД" своєчасно перераховувати, нараховувати ПДФО та військовий збір. Сам лише факт військової агресії рф проти України без надання доказів впливу цієї обставини на можливість виконання податкових зобов`язань не є підставою для визнання її як пом`якшуючої обставини. При цьому суд зауважує, що нормами ст.125-1 ПК України визначено чіткі розміри штрафних санкцій, які не передбачають альтернативи.
Також безпідставними є твердження позивача про невідповідність змісту податкових повідомлень-рішень вимогам Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 р. № 1204, оскільки у них у відповідності до п.4 наведено, серед іншого, стислий зміст щодо виявлених порушень з наведенням інформації щодо обставин вчинених порушень, норм ПК України, які порушено, періоду, за який виявлено порушення, посилання на акт перевірки, вказано по ненадання посадовими особами та представниками ТОВ "Таламус ЛТД" інформації, яка спростовує наявність вини, наявності пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності, до кожного податкового повідомлення-рішення долучено розрахунок штрафних санкцій.
Доводи позивача про порушення контролюючим органом порядку направлення податкових повідомлень-рішень, оскільки позивач подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, а Головне управління ДПС в Одеській області направило їх рекомендованим листом, жодним чином не впливають на правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, так як не спростовують обґрунтованість застосування до ТОВ "Таламус ЛТД" штрафних санкцій та нарахування ПДФО і військового збору за порушення податкового законодавства. Вказана обставина, за її наявності, може бути підставою для визначення питання щодо дотримання строку на оскарження податкових повідомлень-рішень, а не для визнання їх неправомірними.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ТОВ "Таламус ЛТД" підлягають частковому задоволенню в частині часткового визнання протиправними та часткового скасування податкового повідомлення-рішення від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06 на суму 232470,66 грн., з яких за основним платежем на 185976,53 грн., за штрафними санкціями на 46494,13 грн., податкового повідомлення-рішення від 13.09.2024 р. № 38703/15-32-24-06 на суму 19372,55 грн., з яких за основним платежем на 15498,034 грн., за штрафними санкціями на 3874,51 грн. В решті позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом позовних вимог позивача було оскарження податкових повідомлень-рішень від 13.09.2024 р. № 38701/15-32-24-06, № 38707/15-32-24-06, № 38696/15-32-24-06, № 38703/15- 32-24-06, загальна сума грошових зобов`язань за якими становить 1085294,20 грн.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та часткового скасування податкових повідомлень-рішень від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06, № 38703/15-32-24-06 на суму 251843,21 грн., що становить 23,20 %.
Таким чином, з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ТОВ "Таламус ЛТД" підлягає стягненню судовий збір у сумі 3776,82 грн. ((16279,41 грн. х 23,20 %) : 100 %).
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Таламус ЛТД" (65098, м.Одеса, Застава-ІІ, вул.Привозна, буд.1, код ЄДРПОУ 20936229) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.
Визнати частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.09.2024 р. № 38696/15-32-24-06 на суму 232470 (двісті тридцять дві тисячі чотириста сімдесят) грн. 66 коп., з яких за основним платежем на 185976 (сто вісімдесят п`ять тисяч дев`ятсот сімдесят шість) грн. 53 коп., за штрафними санкціями на 46494 (сорок шість тисяч чотириста дев`яносто чотири) грн. 13 коп.
Визнати частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.09.2024 р. № 38703/15-32-24-06 на суму 19372 (дев`ятнадцять тисяч триста сімдесят дві) грн. 55 коп., з яких за основним платежем на 15498 (п`ятнадцять тисяч чотириста дев`яносто вісім) грн. 04 коп., за штрафними санкціями на 3874 (три тисячі вісімсот сімдесят чотири) грн. 51 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Таламус ЛТД" (65098, м.Одеса, Застава-ІІ, вул.Привозна, буд.1, код ЄДРПОУ 20936229) судовий збір у сумі 3776 (три тисячі сімсот сімдесят шість) грн. 82 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 09.04.2025 р.
Суддя О.І. Бездрабко