Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2025 року Київ справа №320/20319/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення №103950002280 від 24.03.2023 відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивачу;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсію позивачу виходячи із заробітної плати (згідно довідки №179 від 14.02.2012, яка видана ГУ МНС України в Київській області) в сумі 366 крб. 84 коп. за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в серпні, вересні 1986 року згідно п.п 4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, починаючи з 01.06.2020, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є інвалідом 2 групи довічно, захворювання пов`язане з наслідками аварії на ЧАЕС, має статус особи яка постійно проживає на території ЧАЕС. Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок № 179 від 14.02.2014 та № 304 від 19.01.2012 про заробітну плату у вересні 1986 року. Проте відповідач, на думку позивача, неправомірно рішенням № 103950002280 від 24.03.2023 відмовив у перерахунку пенсії оскільки довідка №179 від 14.02.2014 не відповідає формі №644, яка затверджена Міністерством соціальної політики від 12.10.2012.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.06.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 1, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 від 28.03.2019.
Позивач є інвалідом другої групи довічно, з 70% втрати працездатності, що підтверджується довідкою МСЕК № 364035.
Відповідно до свідоцтва про хворобу №266 позивач має захворювання пов`язане з наслідками аварії на ЧАЕС.
Позивач 20.03.2023 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок № 179 від 14.02.2014 та № 304 від 19.01.2012 про заробітну плату у вересні 1986 року.
Рішенням №103950002280 від 24.03.2023 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовлено у перерахунку пенсії, а саме перерахунок пенсії згідно Постанови КМ України №1307 від 09.12.2021 з застосуванням заробітної плати, отриманої в серпні, вересні 1986 року під час участі в ліквідації аварії на ЧАЕС.
Відмова вмотивована тим, що надано довідка №179 від 14.02.2014 видана ГУ МНС України в Київській області не відповідає встановлено зразку та відсутні копії первинних документів.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону №796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно з приписами частини 4 статті 15 Закону №796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 цього Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
За загальним правилом видача довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями або їх правонаступниками.
Форму довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках затверджено наказом Міністерства соціального захисту населення України №644 від 12.10.2012.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до відповідача було подано, у тому числі, Довідку №179 від 14.02.2012, видану Головним управлінням Міністерства з питань надзвичайних ситуацій в Київській області Назарчуку Анатолію Володимировичу, про те, що йому за роботу в населених пунктах зони відчуження м. Чорнобиль з 10.08.1986 по 04.09.1986, по місцю роботи СВПЧ-5 м. Фастів, на посаді командира відділення, фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження із якої визначається пенсія, становить 366 карб 84 коп.
Отже, для перерахунку пенсії позивачем до відповідача було надано довідку про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986 році № 179 від 14.02.2012, що за формою та змістом відповідає вимогам наказу Міністерства соціального захисту населення України № 644 від 12.10.2012.
Посилання відповідача на те, що складові грошового забезпечення, зазначені у довідці №179 від 14.02.2012, не підтверджені первинними документами, судом до уваги не приймаються, оскільки належність позивачу сум, вказаних у довідці, підтверджуються розрахунковим листом за 1986 рік, доданого до довідки, стосовно ОСОБА_1 . Вказаний розрахунковий лист скріплений печатками підприємства, містить підпис відповідальної особи, містить детальний розрахунок періоду часу, окладу, пайкові, податок, підсумок.
Вказана довідка №179 від 14.02.2012 не була визнана судом незаконною, недійсною або такою, що видана безпідставно чи з порушенням правил її видачі.
При цьому, суд звертає увагу на інші беззаперечні докази перебування позивача у зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та надав їм оцінку.
Крім того, суд враховує, що відповідач, не будучи органом, який є компетентним та уповноваженим встановлювати факт участі особи у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебирає на себе не властиві йому повноваження ставити під сумнів чинні, не скасовані, не визнані недійсними офіційні документи, які свідчать про особисту участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, нехтуючи правом особи, яка жертвуючи власним здоров`ям, виконувала свій громадянський обов`язок перед державою.
Доказів того, що відповідачем направлялись запити про надання підтверджуючих документів або вчинялись інші дії і за наслідками таких дій відповідачем були отримані докази, що свідчать про невідповідність сум, зазначеної у довідці про заробітну плату фактичним обставинам, відповідач під час розгляду справи не надав.
З огляду на зазначене та враховуючи, що відповідачу була подана відповідна довідка для перерахунку (розрахунку) пенсії, з якої вбачається, що позивачу була виплачена заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС, суд приходить до висновку, що відповідачем було неправомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач є звільненим від сплати судового збору, то підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись статями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення №103950002280 від 24.03.2023 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 22933548; адреса: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 7) здійснити перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) виходячи із заробітної плати, згідно довідки №179 від 14.02.2012, яка видана ГУ МНС України в Київській області, в сумі 366 крб. 84 коп. за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в серпні, вересні 1986 року згідно п.п 4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, починаючи з 01.06.2020, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.