Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2025 року Справа№200/6430/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб`єва І.Г.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
16.09.2024 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій позивач просить визнати дії та рішення Відповідача, повідомлено в листі №11388-8721/М-02/8-0500/24 від 02.05.2024 року, стосовно відмові у призначенні пенсії Позивачці, та бездіяльність Відповідача, щодо не призначення пенсії Позивачки - протиправними, скасувати їх та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 07.10.2023 року (з дати досягнення Позивачкою 63 річного віку) та здійснювати виплату пенсії на вказаний нею банківський рахунок - № НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ Приватбанк, з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позову зазначає, що 16.08.2021 представник позивача звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 до якої було надано апостильовану особисту заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01.07.2021.
17.09.2021 листом вих.№0500-0510-8/72164 відповідач надав відповідь на заяву представника позивача від 16.08.2021 №4332.
Не погодившись з відповіддю, позивач (представник позивача) звернувся до суду з адміністративним позовом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 у справі №200/18561/21 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково, а саме, визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01.07.2021 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні та зобов`язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01.07.2021 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2021 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою відповідача. Рішення суду набрало законної сили 26.09.2022.
На виконання рішення суду у справі № 200/18561/21 відповідачем за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.07.2021 прийнято рішення від 29.11.2022 №056230001576 про відмову у призначенні пенсії за віком.
За результатами розгляду заяви від 01.07.2021 на зобов`язання згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 по справі №200/18561/21 прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до частини першої статті 26 Закону України №1058-ІV у зв`язку з відсутністю належним чином завірених документів про вік, стаж та необхідного страхового стажу 27 років.
Не погодившись с діями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 оскаржила їх в судовому порядку.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2023 року по справі №200/3065/23 обов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) від 16.08.2021 пр призначення пенсії за віком із зарахуванням до її страхового стажу, що дає право на призначення пенсії з віком,відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування наступні періоди роботи: з 21.07.1975 по 15.05.1977; з 16.05.1977 по 30.06.1977; з 01.07.1977 п 14.11.1977; з 08.07.1983 по 28.11.1983; з 16.10.1989 по 02.05.1990; з 03.05.1990 по 30.09.1990; з 01.10.199 по 15.10.1998; з 16.10.1998 по 11.10.2000; з 16.10.2000 по 10.08.2008; з 11.08.2008 по 09.04.2009; 4 10.04.2009 по 18.05.2009; з 19.05.2009 по 14.10.2009; з 15.10.2009 по 15.04.2010; з 16.04.2010 по 13.09.2010, з урахуванням висновків суду по даній справі.
На виконання рішення суду до страхового стажу заявниці враховано всі вищевказані періоди стажу. Страховий стаж ОСОБА_1 склав 23 роки 7 місяців 10 днів.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 11.04.2024 прийнято рішення № 056230001576 відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до частини першої статті 26 Закону України №1058 у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років на дату досягнення пенсійного віку 59 років і 6 місяців.
Представник ОСОБА_1 звернувся через вебпортал з заявою від 05.04.2024 № ВЕБ-05001-Ф-С-24-062408 про добровільне виконання рішення суду, яке було зареєстровано 08.04.2024 за № 8721/М-0500-24.
Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 02.05.2024 №11388-8721/М-02/8-0500/24 надано роз`яснення, що для призначення пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 26 Закону № 1058 ОСОБА_1 необхідно звернутися із заявою встановленого зразка та відповідним пакетом документів, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Представник позивачки наголошує, що відповідно до ст. 44 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Отже, при віці 63 років і страховому стажі 23 роки, Позивачка досягла усіх необхідних умов для призначення пенсії за віком, встановлених ч. 1 ст. 26 Закону №1058-ІV, і Відповідач мав всі необхідні документи для автоматичного призначення пенсії (без звернення особи), після досягнення Позивачкою віку - 63 років, однак жодних дій щодо призначення ним не було здійснено, окрім того, він ще й незаконно відмовив їй у призначенні пенсії.
Представник позивача зазначає, що рішення, дії та бездіяльність Відповідача щодо незаконної відмови у призначенні пенсії, є неправомірними і дискримінаційними та суперечать чинному законодавству, чисельній судовій практиці, у зв`язку із чим і подається даний адміністративний позов.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надіслало до суду відзив на позов та просить у його задоволенні позову відмовити. Посилається на те, що ОСОБА_1 з заявою про призначення пенсії за віком після настання такого права, а саме після досягнення 63 річного віку не зверталась. Також, в управлінні відсутня заява ОСОБА_1 від 07.10.2023 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Таким чином позовні вимоги про призначення пенсії за віком з 07.10.2023 не підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_1 не зверталась з такою заявою.
Наголошує, що призначення та обрахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Вважає, що позовні вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача призначити їй пенсію за віком з 16.08.2021 задоволенню не підлягають, так само як і позовні вимоги в частині здійснення виплат пенсії на вказаний позивачем банківський рахунок та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до норм ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» задоволенню теж не підлягають враховуючи що вони заявлені на майбутнє тобто в даному випадку є передчасними.
Щодо позовних вимог про здійснення виплати пенсії на вказаний нею банківський рахунок - № НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ Приватбанк, з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», управління зазначає наступне, що ці вимоги не підлягають задоволенню враховуючи що вони заявлені на майбутнє тобто в даному випадку є передчасними. Спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідне призначення пенсії ще не проведено та її виплату не здійснено.
Ухвалою суду від 17.09.2024 позовну заяву залишено без руху та надано с трок для усунення недоліків шляхом надання до суду оригінал квитанції про сплату судового збору в розмірі 968,96 грн., за наступними реквізитами: Отримувач: Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, Р/р UA308999980313111206084005658, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО банку: 899998, Код ЄДРПОУ отримувача: 37967785, код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу - *;101; реквізити позивача, Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
24.09.2024 представником позивача усунуто недоліки позовної заяви.
У період з 19.09.2024 по 27.09.2024 суддя Аляб`єв І.Г. перебував у щорічній відпустці.
Ухвалою суду від 30.09.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області усі матеріали за результатами розгляду заяви про призначення пенсії, розрахунок стажу, письмові пояснення стосовно того, які періоди не зараховані страхового стажу з зазначенням підстав не зарахування таких періодів, надати довідку форми ОК-5, РС-право.
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 є громадянкою України, що підтверджено паспортом громадянина Українидля виїзду за кордон серії НОМЕР_3 , номер паспорта НОМЕР_4 , виданий органом 2ISR, 06.10.2020.
17.10.2010 Позивачка виїхала з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль.
16.08.2021 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 . До заяви було додано: довіреність представників; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; довідку про присвоєння РНОКПП; трудова книжка; апостильована особиста заява про призначення пенсії від 01.07.2021.
17.09.2021 листом вих.№0500-1510-8/72164 відповідач надав відповідь на лист позивача від 16.08.2021 №4332, в якому зазначив наступне.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Згідно пункту 1.1. Порядку подання та оформлення докуметів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 заява про призначення пенсії може подаватись заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1.
Для надання повного пакету документів та заяви про призначення пенсії за допомогою веб-порталу електронних послуг необхідно авторизуватись в особистому кабінеті на веб-порталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису. В особистому кабінеті необхідно обрати пункт «Призначення пенсії». До заяви додаються скановані копії документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), визначені в пункті 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
30.11.2021 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою в якій просив прийняти дану заяву та документи для призначення пенсії ОСОБА_1 , додані до заяви, та передати за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення останнім пенсії ОСОБА_1 відповідно до зазначеного в його заяві. До заяви було додано: апостильована заява про призначення пенсії (копія); довіреність на представників (оригінал для огляду та засвідчена копія); посвідчення особи (оригінал для огляду та засвідчення копії); ІПН (оригінал для огляду та засвідчення копії); трудова книжка (оригінал для огляду та засвідчення копії).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 у справі №200/18561/21 позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд.3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) про визнання дій та рішення протиправними, скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01.07.2021.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 01.07.2021 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454 грн.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2022 по справі №200/18561/21 ухвалено: відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про поновлення строку на апеляційне оскарження. Відмовити у відкритті провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року у справі № 200/18561/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.
Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 по справі №200/18561/21 набрало законної сили 26.09.2022 відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі, представником позивача адвокатом Меламед Вадимом на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було скеровано лист від 05.12.2022 №6287 про добровільне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 по справі №200/18561/21.
Відповідачем на вищезазначений лист представника позивача була надана відповідь від 27.12.2022 №0500-0906-8/76887, в якій відповідач зазначив наступне, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 по справі №200/18561/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянута апостильована заява від 01.07.2021 року та додані до неї документи та прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 29.11.2022 №056230001576 у зв`язку з не підтвердженням 27 років страхового стажу та відсутністю оригіналів або завірених в установленому порядку копій документів про вік і стаж заявника, відсутністю реєстрації на території України. Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виконано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 по справі №200/18561/21 в добровільному порядку.
До зазначеного листа відповідачем було додано в якості додатку рішення про відмову у призначенні пенсії за віком, прийнятого відповідачем від 29.11.2022 №056230001576, в якому відповідач зазначив наступне: відмова у призначенні пенсії за віком гр. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ). Дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дата звернення за призначенням пенсії за віком - 01.07.2021 р. Вік заявниці- 60 років. Необхідний страховий стаж відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі Закон 1058-ІV ) складає 27 років. Відповідно до абзацу першого та другого частини першої статті 26 Закону 1058 - особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років. До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року. Відповідно частини 1, 2 статті 24 Закону 1058-ІV, страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Згідно абзацу першого, другого пункту 2.23 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі-Порядок №22-1) - При поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Згідно з пунктом 2.1 Порядку 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком подаються такі документи: документ, що підтверджує номер облікової картки платника податків, або свідоцтво про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування; документи про стаж, що визначені трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637; для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01.07.2000 року орган, що призначає пенсію додає індивідуальні відомості про застраховану особу; документи про місце проживання особи. Відповідно до статті 21 Закону України «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-ІV - документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та дає право цій особі на виїзд з України і в`їзд в Україну. Частиною 7 статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-ІV передбачено, що громадяни України, а також іноземці чи особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов`язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання громадян України, які проживають за межами України, здійснюється в установленому порядку консульськими установами України за кордоном або дипломатичними представництвами. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 по справі №200/18561/21 повторно розглянута апостильована заява про призначення пенсії за віком та надані документи з урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні. Надана копія паспорту громадянина України для виїзду за кордон, не завірена в установленому законом порядку, не може підтверджувати особу та вік заявниці. Консульській облік є реєстрацією місця проживання /перебування громадян України, які проживають за її межами. Згідно листа №4332 від 16.08.2021 від представника заявниці Вадима Меламеда, 17.10.2010 ОСОБА_1 виїхала з України на постійне місце проживання до Ізраїлю, де була прийнята на консульський облік консульському відділу посольства України в Державі Ізраїль. Документи, які б підтверджували факт реєстрації або фактичного проживання на території України не надавались. На виконання вищевказаного рішення суду від 09.02.2022 по справі 200/18561/21 розглянута копія трудової книжки НОМЕР_5 від 29.08.1975 р., та згідно проведеного аналізу встановлено: копія трудової книжки не придатна для сприйняття змісту в деяких наказах на прийом (переведення) та звільнення (неякісна копія стор.4-5); не прослідковується підтвердження зміни дошлюбного прізвища в установленому порядку (неякісна копія обкладинки та титульної сторінки трудової книжки), окремо свідоцтво про шлюб не надавалось; копія трудової книжки не засвідчена в установленому порядку. В системі персоніфікованого обліку за РНОКПП НОМЕР_2 відсутні індивідуальні відомості про застраховану особу. Таким чином, страховий стаж особи не підтверджено в установленому порядку у відповідності до вимог до статті 24 Закону 1058-ІV. Відповідно до пункту 4.7 Порядку 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. За результатами розгляду заяви від 01.07.2021 на зобов`язання, згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2022 по справі №200/18561/21, прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до частини першої статті 26 Закону України №1058-IV у зв`язку з відсутністю належним чином завірених документів про вік, стаж та необхідного страхового стажу 27 років. Не працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду не перебуває та пенсію не отримує. Відповідно до статті 23 Закону №1058-IV та статті 16 Закону України «Про звернення громадян», у разі незгоди з рішенням, прийнятим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, гр. ОСОБА_1 має право оскаржити його у порядку підлеглості до вищого органу або в судовому порядку.
Представником позивача адвокатом Меламед Вадимом на адресу суду були надані наступні документи: свідоцтво про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке було видане 31.10.1960 серії НОМЕР_6 ; свідоцтво про розірвання шлюбу між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 16.10.1996 виданого відділом реєстрації актів громадянського стану виконавчого комітету Київської районної ради народних депутатів серії НОМЕР_7 (свідоцтво видане ОСОБА_4 ); свідоцтво про одруження з громадянином ОСОБА_5 та громадянки ОСОБА_4 де в графі «прізвище після одруження» «дружини» - зазначено ОСОБА_6 , свідоцтво видане відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції м. Донецька від 28.04.2004 серія НОМЕР_8 ; копія трудової книжки позивача серії НОМЕР_5 .
Не погоджуючись з рішенням відповідача та відмовою у призначенні пенсії на підставі поданих документів, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2023 у справі №200/3065/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010) про визнання протиправними дії, скасування рішення №056230001576 від 29.11.2022 року та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) від 29.11.2022 № 056230001576 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) від 16.08.2021 про призначення пенсії за віком із зарахуванням до її страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» наступні періоди роботи: з 21.07.1975 по 15.05.1977; з 16.05.1977 по 30.06.1977; з 01.07.1977 по 14.11.1977; з 08.07.1983 по 28.11.1983; з 16.10.1989 по 02.05.1990; з 03.05.1990 по 30.09.1990; з 01.10.1990 по 15.10.1998; з 16.10.1998 по 11.10.2000; з 16.10.2000 по 10.08.2008; з 11.08.2008 по 09.04.2009; з 10.04.2009 по 18.05.2009; з 19.05.2009 по 14.10.2009; з 15.10.2009 по 15.04.2010; з 16.04.2010 по 13.09.2010, з урахуванням висновків суду по даній справі.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010; адреса: 84100, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3) судові витрати у розмірі 858 (вісімсот п`ятдесят вісім) гривень 88 копійок на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 03.04.2024 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 7 листопада 2023 року у справі № 200/3065/23 за позовом Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - залишено без змін.
15.05.2023 позивачка через свого представника вернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії на банківський рахунок - № НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ Приватбанк».
05.04.2024 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою №8965 про добровільне виконання рішення суду.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.05.2024 №11388-8721/М-02/8-0500/24 в якому повідомлено представника позивача, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2023 у справі №200/3065/23 повторно розглянута заява ОСОБА_1 від 16.08.2021 та зараховано до страхового стажу періоди роботи з 21.07.1975 по 15.05.1977; з 16.05.1977 по 30.06.1977; з 01.07.1977 по 14.11.1977; з 08.07.1983 по 28.11.1983; з 16.10.1989 по 02.05.1990; з 03.05.1990 по 30.09.1990; з 01.10.1990 по 15.10.1998; з 16.10.1998 по 11.10.2000; з 16.10.2000 по 10.08.2008; з 11.08.2008 по 09.04.2009; з 10.04.2009 по 18.05.2009; з 19.05.2009 по 14.10.2009; з 15.10.2009 по 15.04.2010; з 16.04.2010 по 13.09.2010.
Страховий стаж заявниці склав 23 роки 7 місяців 10 днів.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2023 у справі №200/3065/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років на дату досягнення пенсійного віку 59 років і 6 місяців.
В матеріалах справи міститься рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.04.2024 № 056230001576 в якому зазначено наступне.
Відповідно до абзацу першого та другого частини першої статті 26 Закону України №1058 - особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року- не менше 27 років.
До досягнення віку, встановленими абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 59 років і 6 місяців - які народились з 1 жовтня 1960 по 31 березня 1961.
Відповідно до частини другої статті 26 Закону 1058 - у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року- від 20 до 30 років.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2023 року по справі №200/3065/23 повторно розглянута заява про призначення пенсії від 16.08.2021, зараховано до страхового стажу періоди роботи з 21.07.1975 по 15.05.1977, з 16.05.1977 по 30.06.1977, з 01.07.1977 по 14.11.1977, з 08.07.1983 по 28.11.1983, з 16.10.1989 по 02.05.1990, з 03.05.1990 по 30.09.1990, з 01.10.1990 по 15.10.1998, з 16.10.1998 по 11.10.2000, з 16.10.2000 по 10.08.2008, з 11.08.2008 по 09.04.2009, з 10.04.2009 по 18.05.2009, з 19.05.2009 по 14.10.2009, з 15.10.2009 по 15.04.2010, з 16.04.2010 по 13.09.2010.
Страховий стаж заявниці склав 23 роки 7 місяців 10 днів.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2023 року по справі №200/3065/23 прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до частини першої статті 26 Закону України №1058 у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років на дату досягнення пенсійного віку 59 років і 6 місяців.
Заявник набуде права на пенсію при досягненні 63 річного віку.
Не погодившись з діями відповідача, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частин першої та другої статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
У статті 25 Конституції України зазначено, що Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.
Статтею 46, пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 5.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Згідно з пунктом 1 частини першої та частиною четвертою статті 8 Закону України від 9.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до абзацу першого та другого частини першої статті 26 Закону України №1058 - особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року- не менше 27 років.
До досягнення віку, встановленими абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 59 років і 6 місяців - які народились з 1 жовтня 1960 по 31 березня 1961.
Відповідно до частини другої статті 26 Закону 1058 - у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року- від 20 до 30 років.
Частиною 2 статті 44 Закону 1058 визначено, що призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
За ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.04.2024 № 056230001576, зокрема, зазначено, що страховий стаж заявниці склав 23 роки 7 місяців 10 днів; заявник набуде права на пенсію при досягненні 63 річного віку.
Станом на момент ухвалення спірного рішення позивачка набула 63 років.
Отже, враховуючи положення ч.2 ст. 44 Закону 1058 відповідачем протиправно відмовлено позивачці в призначенні пенсії за віком відповідно до ч.1 ст. 26 Закону №1058.
Щодо посилання представника відповідача на відсутність заяви позивачки про призначення їй пенсії з 07.10.2023, суд зазначає, що норми статті 44 Закону 1058 передбачають можливість призначення пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.26 Закону 1058 автоматично (без звернення особи).
Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України від 07.10.2009 № 25-рп/2009 оспорюваними нормами Закону №1058-ІV держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, право на соціальний захист поставила в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином, держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов`язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов`язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Пічкур проти України", яке набрало статусу остаточного 07.02.2014, право на отримання пенсії, як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення).
Отже, суд робить висновок, що позивач як громадянка України має право на призначення та виплату належній їй пенсії з моменту досягнення нею 63 річного віку, тобто з 07.10.2023.
Згідно з позицією Верховного Суду, яка сформована у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 361/7567/15-а, від 07.03.2018 у справі № 569/15527/16-а, від 20.03.2018 у справа № 461/2579/17, від 20.03.2018 у справі № 820/4554/17, від 03.04.2018 у справі № 569/16681/16-а та від 12.04.2018 у справі № 826/8803/15, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Так, дискреційним є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Наведене повністю відповідає змісту ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 4 якої визначене, що у випадку, визначеному п. 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Тобто у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію.
У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб`єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру.
Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб`єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Аналізуючи цей адміністративний спір суд наголошує, що суб`єкт владних повноважень у спірних взаємовідносинах здійснив реалізацію дискреційних повноважень шляхом відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ч.1 ст.26 Закону 1058.
Таким чином, суд вважає, що відповідач діяв поза межами наданих повноважень та реалізації дискреційних функцій, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом саме зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 07.10.2023 року (з дати досягнення Позивачкою 63 річного віку) відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Водночас у цьому випадку пенсійний орган, відмовляючи повторно у призначенні пенсії позивачам, не заперечував наявність у останніх відповідного необхідного стажу для призначення пенсії, а тому, на думку суду, наявність у позивачів страхового стажу, визначеного ст.26 Закону №1058, не заперечується пенсійним органом та є підставою для призначення останнім пенсії за віком.
Втім, суд вказує, що не підлягають задоволенню позовні вимоги позивачів в частині зобов`язання відповідача виплачувати пенсію позивачу на вказаний нею банківський рахунок - № НОМЕР_1 відкритий в АТ КБ Приватбанк, з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»., оскільки такі вимоги направлені на захист прав позивачів на майбутнє, що не відповідає вимогам ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України, так як суд захищає порушені права, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 968,96 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
в и р і ш и в:
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.04.2024 № 056230001576 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84116, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсію за віком з 07.10.2023 відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84116, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено і підписано 10.04.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв