Рішення № 126513015, 07.04.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2025
Номер справи
640/20510/22
Номер документу
126513015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 квітня 2025 року Справа№640/20510/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В, розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), у якому позивач просить суд:

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яке полягає у не здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019-2021 року в розмірі 10846,37 грн.;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019-2021 року в розмірі 10846,37 грн.

Позивачем було надано квитанцію №0.0.2753897515.1 від 24.11.2022 року про сплату судового збору у розмірі 1984,80 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві, та у період з 1996 року по 2022 рік отримувала пенсію держслужбовцявідповідно до вимогЗакону України "Про державну службу". В 2022 році позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідач здійснив переведення пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», однак у зв`язку з переходом на пенсію за віком був застосований показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, а не показник середньої заробітної плати за 2019-2021 роки в сумі 10 846,37 грн. Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.12.2022 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 року було прийнято до провадження адміністративну справу № 640/20510/22. Розгляд справи проводити спочатку в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надіслав відзив на позовну заяву, у якому зазначив про те, що згідно заяви від 14.09.2022 позивача переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Слід додати, що виходячи з аналізу положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ в рамках цього закону також призначалась пенсія за віком, що має місце із первинним призначенням пенсії позивачці. Ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки ч. 2 ст. 40 Закону 1058 на яку посилається позивач є помилковою, так як, вказана норма стосується випадків первинного призначення пенсії, а не переведення з одного типу пенсійних виплат на інший.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 від 16.02.2022 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 а саме, 5426,60 грн. х 1,14 = 6186,32 грн.

Виходячи з вищевикладеного, так як позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу, тому при розрахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 6186,32 грн.

Відповідно до п. 1 ст. 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по зо червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Пенсію позивачу обчислено з урахуванням заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 30.04.2011 та з 01.06.2011 по 30.04.2022.

Період з 01.07.2000 по 31.08.2004 та додаткові періоди; листопад 2005 року, січень, лютий, травень - серпень, жовтень 2006 року (неповні місяці), а також березень, квітень, червень, жовтень, грудень 2020 року, січень, лютий, квітень - липень, жовтень - 3 грудень 2021 року, січень, лютий, квітень 2022 року (карантин) оптимізовано як менш вигідні. Коефіцієнт заробітної плати складає 1,38774.

Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 42 роки 6 місяців 20 днів. Коефіцієнт страхового стажу 0,42500. Середньомісячний заробіток 8585,00 грн.

Загальний розмір пенсії з 14.09.2022 складає: розмір пенсії за віком (8585.00 * 0.42500) 3648.63 грн.; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 22 роки) 236,28 грн.; загальний розмір пенсії 3884,91 грн.

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснює свої дії в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України, Законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та Законів України.

Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.

З 1996 року по вересень 2022 року позивачеві була призначена та виплачувалась пенсія держслужбовця відповідно доЗакону України "Про державну службу". Вказана обставина не є спірною та не заперечується сторонами.

07.09.2022 року позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії держслужбовця на пенсію за віком відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

За наслідком розгляду заяви позивача відповідачздійснив з 14.09.2022 його переведення на пенсію за віком у відповідності до вимогЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"та одночасно здійснив перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії на підставі рішення 930090153142 від 26.09.2022 року позивачу проведено перерахунок пенсії. Умови призначення: ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Дата перерахунку, вік, ознака роботи: 14.09.2022, 61 р 11 м 1 д, Працює. Вид перерахунку: Перехід з виду на вид. Коефіцієнт стажу без урахування кратності: 0,42500. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ( (510 / 100 * 12) * 1): 0,42500. Розмір пенсії за віком (ст.27) (8585.00 * 0.42500): 3648,63. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 22 років): 236,28. Загальний розмір пенсії: 3884,91. Місяць підвищення розміру пенсії 01.09.2022. Розмір пенсії з надбавками 3884,9.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три попередні роки (за 2014-2016 роки) 2017: 3764.40 грн. Збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 6186.32. Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 1.64337498. Середньомісячний заробіток для обчислення: 7495.41000.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другоїстатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

01.01.2004 набув чинностіЗакон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV(далі - Закон № 1058-ІV), який врегулював принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цимЗаконом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першоїстатті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За приписами частини другоїстатті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з частиною третьоюстатті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно достатті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначенихстаттею 25 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначенихстаттею 25 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першоїстатті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XIIнаодержанняпенсіїдержавних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першоїстатті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 13розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо особі призначено пенсію відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьоюстатті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченоїЗаконом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Як установлено судом, позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно доЗакону України «Про державну службу».

Пенсія державного службовця є різновидом пенсії за віком, оскільки на її призначення мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку.

07.09.2022 позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії держслужбовця на пенсію за віком відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", однак отримала відмову мотивовану, зокрема, зменшенням розміру її пенсії в разі переходу на пенсію за віком відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

На думку позивача, така позиція органу пенсійного фонду є протиправною, оскільки має місце призначення пенсії, а отже повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019 - 2021 роки.

Суд зазначає, що таке твердження позивача є помилковим, оскільки має місце переведення на тойсамий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону.

Тобто позивача з 07.09.2022 р. повинно бути переведено на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону.

Оскільки має місце призначення одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, суд вважає, що показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно доЗакону України «Про державну службу»на пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення пенсії за віком.

Отже, при такому переведенні з 07.09.2022 р. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві правомірно застосовувало до розрахунку пенсії позивачапоказник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 червня 2023 року у справі № 500/4392/22, від 29 листопада 2022 року у справі № 560/4589/21.

Відповідно до частини п`ятоїстатті 242 Кодексу адміністративного судочинства Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною шостоюстатті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIIIпередбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

З урахуванням викладеного, всебічно та в повному обсязі дослідивши та оцінивши в сукупності обставини справи та доводи учасників процесу, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями9,14,73,74,75,76,77,78,90,143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Є.В. Череповський