Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2025 року Справа№200/576/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого суддіЧереповського Є.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (87547, м. Маріуполь, вул. Карла Лібкнехта, 175, ЄДРПОУ 38652962) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27.01.2025 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі - Відповідач), в якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.11.2024 року №1729 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 11% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 10% посадового окладу;
зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 рік у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, із зазначенням: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 290% посадового окладу, які встановлені на 2023 рік та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік для здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Позов вмотивовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області і отримує пенсію відповідно доЗакону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»за вислугу років тапостанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей»(далі - Постанова № 393) із сум грошового забезпечення. Позивач зазначив, що визначення посадового окладу і окладу за військовим званням у 2023 році повинно бути визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей43і63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІз врахуванням положеньпостанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з урахуванням наведеного він звернувся до суду з відповідним позовом. На виконання судового рішення відповідачем складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 р., однак, величина надбавок за особливості проходження військової служби та премії вказані в неналежному розмірі. Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Відповідачем було надано відзив на позовну заяву, в якому він зазначив, що Позивач проходив службу цивільного захисту відповідно до Кодексу цивільного захисту України та Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262- XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 (далі Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі Інструкція № 623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу. Питання щодо права позивача на обчислення його грошового забезпечення станом за періоди з 2022 та 2023 роки шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 у цій справі не досліджується, адже таке право встановлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2024 у справі № 200/5952/24.
Відповідно до пунктів 1 - 3 Розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років. Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Пунктом 1 Розділу XVI Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Відповідно пункту 8 розділу XVI Інструкції № 623 виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників. Тобто, премія є складовою грошового забезпечення військовослужбовців та належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. У той же час, визначення відсоткового розміру премії у певний час має тимчасовий характер та може бути розраховано лише на спеціальне коло суб`єктів. Таким чином, до розміру грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу ДСНС включалась надбавка за особливості проходження служби до 50% та премія не менше 10%. При цьому виплата надбавки за особливості проходження служби у розмірі до 50% посадового окладу є правом, а не обов`язком керівника та залежить від складності, важливості, інтенсивності та умов служби, а преміювання відповідно до особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління. Тобто, виплата вказаних надбавки та премії залежить від результатів служби діючого службовця ДСНС. Разом з тим, позивач не є діючим службовцем ДСНС та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Таким чином, відповідач вважає, що рішення суду ним було виконано в повному обсязі та просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 5ст. 262 КАС Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідностатті 258 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року по справі №200/5952/24 було визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, станом на 1 січня 2022 року та 1 січня 2023 року, розрахованого з врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 1 січня 2022 рік (2481,00 грн) та на 1 січня 2023 рік (2684,00 грн), для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 1 лютого 2022 року та з 1 лютого 2023 року (відповідно).
Зобов`язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав ОСОБА_1 на день звільнення зі служби, станом на 1 січня 2022 року та 1 січня 2023 роки відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 481,00 грн), встановленого законом на 1 січня 2022 рік, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00 грн), встановленого законом на 2023 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 1 лютого 2022 року та з 1 лютого 2023 року.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року по справі №200/5952/24 Відповідачем було видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року № 1729 від 22.11.2024, про те, що розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами чинними на 01.01.2023, за посадою інспектора групи ДПН 39 ПДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області становить:
посадовий оклад 6010,00 грн.;
оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) 2040,00 грн.;
надбавка за вислугу років (45%) 3622,50 грн.;
надбавка за особливості проходження служби (11%) 1283,88 грн.;
премія (10%) посадового окладу 601,00 грн.
Усього: 13557,48 грн.
В примітці даної довідки зазначено, довідку оформлено на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2024 по справі №200/5952/24.
Судом з наявної в матеріалах справи копії відповіді відповідача від 10.06.2024 року №08/04/450 встановлено, що представник позивача звернувся в інтересах позивача з адвокатським запитом до відповідача від 18.05.2024 року, на який було надано останнім відповідь, наступного змісту: - «[…]. Посада інспектора групи 39 39 ПДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області відповідно донаказу ДСНС України від 15.03.2018 №170 «Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС», прирівняна до посади інспектора Бахмутського районного управління Головного управління ДСНС України у Донецькій області. Відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»посадовий оклад за зазначеною посадою (16 тарифний розряд) складає 3950 грн. Разом з цим надаємо інформацію про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення, на період 01.01.2023, посадовий оклад- 3950 грн.; оклад за спеціальним званням (майор)- 1340 грн.; надбавка за вислугу років - від 25% до 50%; надбавка за особливості проходження служби - 50%; розмір місячної премії встановлюється окремими наказами ДСНС на кожен рік- наказу ДСНС України від 13.01.2023 №НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» із змінами від 10 до 290%. Розмір щомісячної премії визначається відповідно до положення про преміювання та особистого внеску особи в загальний результат служби з урахуванням дотримання міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, тобто не може бути однаковим і визначається особисто керівником підрозділу кожній посадовій особі яка проходить службу.».
20.02.2025 року представником відповідача було надано клопотання про долучення доказів в якому зокрема було зазначено, що посада інспектор групи ДПН 39 ПДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області відповідно до наказу ДСНС України від 15.03.2018 № 170 «Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС», прирівняна до посади старшого інспектора частини у складі загону, підпорядкованому Головному управлінню ДСНС України в Автономній Республіці Крим, області, містах Київ і Севастополь. Відповідно до наказу МВС України від 20.07.2018 № 623 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» із змінами (далі - Наказ № 623) та постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» посадовий оклад за зазначеною посадою (16 тарифний розряд) складає 3 950 грн, оклад за спеціальним званням (майор служби цивільного захисту) - 1 340 грн, надбавка за вислугу років складає 45 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Надбавка за особливості проходження служби встановлена відповідно до Наказу № 623 в розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір місячної премії у 2022 році згідно наказу ДСНС України від 13.01.2022 № 25 Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2022 році із змінами (далі Наказ № 25) встановлювався особам рядового і начальницького складу за відповідним тарифним розрядом до 75% посадового окладу, фактично виплачений розмір премії за вищевказаною посадою у січні 2022 року склав 50% посадового окладу. Розмір місячної премії у 2023 році згідно наказу ДСНС України від 13.01.2023 № 35 Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році із змінами (далі Наказ № 35) встановлювався особам рядового і начальницького складу за відповідним тарифним розрядом до 170% посадового окладу, з урахуванням внесених змін до Наказу № 35 до 290% посадового окладу, фактично виплачений розмір премії за вищевказаною посадою у січні 2023 року склав 280% посадового окладу.
Також представником відповідача в якості доказів було надано лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій «Про підготовку довідок для перерахунку пенсій» від 21.02.2023 року №203-2917/201 наступного змісту: - «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Порядок), затвердженопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45. Відповідно до пункту 5 Порядку, у редакції, що діяла до 24.02.2018, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Отже, при підготовці довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії необхідно враховувати розмір грошового забезпечення, встановлений за відповідною (аналогічною) посадою. Враховуючи вищевикладене, при підготовці за рішенням суду довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку пенсії включати: посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначений у рішенні суду; надбавку за вислугу років, враховуючи посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначені за рішенням суду; інші доплати і надбавки (за вчене звання, за науковий ступінь, за почесні звання, за спортивні звання, за службу в умовах режимних обмежень, за кваліфікацію та інші (у разі, якщо вони були фактично установлені особі на момент звільнення), враховуючи посадовий оклад, визначений рішенням суду; надбавку за особливості проходження служби, враховуючи посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначені рішенням суду з урахуванням надбавки за вислугою років; щомісячна премія, враховуючи посадовий оклад, визначений рішенням суду. Разом з цим розмір грошового забезпечення у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (приклад розрахунку наведено у додатку). Такий розмір грошового забезпечення досягається за рахунок зменшення надбавки за особливості проходження служби (може бути менше 50 відсотків) та щомісячної премії (не може бути менше 10 відсотків). Лист не містить нових норм права і має виключно інформаційний характер.».
Отже спірним питанням, які виникли між позивачем та відповідачем, що стали наслідком для розгляду справи, є визначення відсоткового розміру премії та надбавки за особливості проходження служби.
Надаючи правову оцінку цим правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд застосовує такі норми законодавства України та робить висновки по суті спору.
Частиною 2ст. 19 Конституції Українирегламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ч. 5ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
За змістом ч. 1ст. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, єЗакон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон №2262-ХІІ). ЦимЗакономдержава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеногозаконом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є приписи ч. 3 ст.43та ч. 4 ст.63 Закону № 2262-XII.
За правилами ч. 3ст. 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, ч. 18 зазначеної норми передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 1, 4ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗакономта членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цимЗакономпенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз наведених вище норм права у системному взаємозв`язку свідчить, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормамиЗакону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»унормовано, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018, п. 1 якої затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 2 постанови №704 регламентовано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (п. 3 постанови №704).
Згідно з п. 5 постанови №704, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ від 20.07.2018 № 623, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за №936/32388, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі -інструкція №623), що розроблена, зокрема відповідно до п. 3 постанови №704, та визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2інструкції №623передбачено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
Відповідно до пункту 3 розділу Iінструкції №623, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підставами для виплати грошового забезпечення є наказ:
керівника органу управління (підрозділу) про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, та встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо;
керівника закладу освіти ДСНС про зарахування на навчання із встановленням відповідних окладів, надбавок, доплат тощо;
керівника органу управління (підрозділу) про зарахування в розпорядження (п. 8 розділу Iінструкції № 623).
Розділом Vінструкції № 623передбачено надбавка за особливості проходження служби.
Пунктами 1-2 цього розділу встановлено, що особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років. Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.
Розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік (п. 3 Розділу Vінструкції №623).
Розділом ХVІінструкції №623визначено преміювання осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 1 цього розділу регламентовано, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників (п. 8 розділу XVІінструкції №623).
З аналізу приписів постанови №704 таінструкції №623убачається, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Розміри таких складових грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби та премія не є постійним і визначаються керівником органу управління (підрозділу) в залежності від певних обставин, зокрема від складності, важливості, інтенсивності та умов служби, особистого внеску в загальний результат служби, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.
Водночас, механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону №2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45(далі - порядок №45), згідно із п. 1 якого пенсії, призначені відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно ізЗаконом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 залишено без змін.
В силу приписів ч. 2ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства Українирішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.
Отже, оскільки зміни, внесені постановою №103, зокрема до п. 5 та додатку 2 порядку №45 скасовані, то з 05.03.2019, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція, що була чинною до внесення таких змін.
Так, п. 5 порядку №45 у редакції, чинній до внесення змінпостановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Положення абз. 5 п. 5 порядку № 45 дають змогу виснувати, що надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України.
Також слід зауважити, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.03.2024 за результатом розгляду справи №380/19324/23, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.
У цій зразковій справі вирішено питання стосовно розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, що зазначаються у довідках про грошове забезпечення військовослужбовців, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно доЗакону №2262-ХІІ. Так, Верховний Суд сформулював висновок, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленогозакономна 1 січня відповідного календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Велика Палата Верховного Суду, погодившись з указаним висновком, у постанові від 23.05.2024 констатувала, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на відповідний рік у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.
Суд установив, що позивача звільнено зі служби з посади інспектора групи 39 39 ПДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області. У довідці від 22.11.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, відповідач зазначив надбавку за особливості проходження служби у розмірі 11%, а також премію - 10%.
Згідно з п. 6 порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Суд зауважує, що з наданих відповідей відповідача можливо дійти наступного висновку, що відповідно до вимогпостанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»(далі - постанова №704) посадовий оклад позивача за зазначеною посадою «інспектор групи 39 ПДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області» відповідно донаказу ДСНС України від 15.03.2018 №170 «Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС», прирівняно до посади інспектора Бахмутського районного управління Головного управління ДСНС України у Донецькій області, станом на 01.01.2023 року встановлений за 16 тарифним розрядом. Інформація про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, які можуть бути встановлені за зазначеною посадою: період 01.01.2023 (у межах спірних правовідносин, а саме відсоткове значення премії та надбавки за особливості проходження служби) надбавка за особливості проходження служби 50%; розмір щомісячної премії встановлюється окремими наказами ДСНС на кожен рік.
Розмір місячної премії у 2023 році згідно наказу ДСНС України від 13.01.2023 № 35 Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році із змінами (далі Наказ № 35) встановлювався особам рядового і начальницького складу за відповідним тарифним розрядом до 170% посадового окладу, з урахуванням внесених змін до Наказу № 35 до 290% посадового окладу, фактично виплачений розмір премії за вищевказаною посадою у січні 2023 року склав 280% посадового окладу.
Відтак, з 01.01.2023 особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту установлено надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Водночас, певним категоріям осіб надбавка може встановлюватись у розмірах до 100 %.
Ураховуючи положення абз. 5 п. 5 порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у спірній довідці мали бути визначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; премія - до 290% посадового окладу.
Суд вважає за необхідним зазначити, що при складанні довідки №1729 від 22.11.2024 року відповідачем було визначено відсоткове значення: надбавки за особливості проходження служби10% (замість 50%);премія10% (середній розмір 140,0% від 280% (фактично виплачений розмір премії за вищевказаною посадою у січні 2023 року)).
В постанові від 21 листопада 2024 року у справі № 620/18699/23 Верховний Суд навів такі висновки:
«[…]
51. Так, п. 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
[…]
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
[…].
52. Стосовно розмірів такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби, колегія суддів зазначає, що пп. 1 п. 5 Постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
53. Згідно з норми абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови КМУ № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).
54. Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.
56. Щодо розміру премії, як додаткового види грошового забезпечення, колегія суддів вказує, що пп. 2 п. 5 Постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
57. Із огляду на вищевказане, Суд доходить висновку, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідного органу, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
58. При цьому згідно з положеннями абз. 5 п. 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
59. Таким чином, аналізуючи зазначений пункт Порядку № 45, Суд наголошує, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
61. Крім того, 05 березня 2024 року Верховний Суд ухвалив рішення у зразковій справі № 380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великою Палатою Верховного Суду від 23 травня 2024 року.
62. За результатом розгляду справи № 380/19324/23 Велика Палата Верховного Суду у постанові 23 травня 2024 року, залишивши без змін рішення Верховного Суду від 05 березня 2024 року, дійшла висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно доЗакону № 2262на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
63. Верховний Суд також вказав, що висновки в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, пенсія яким призначена відповідно доЗакону № 2262, з позовами до територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки з вимогами щодо надання довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються на виконання рішень судів у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 1 січня календарного року, із зазначенням відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії, які було визначено Міністром оборони України на відповідний рік.
65. Суд, беручи до уваги доводи скаржника про неврахування судами попередніх інстанцій висновків, викладених у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23, зауважує, що справа № 620/18699/23 з огляду на її суб`єктний склад (відповідач управління ДСНС України), не може бути визнана типовою щодо зразкової справи № 380/19324/23, водночас, враховуючи підхід Верховного Суду щодо застосування положень п. 5 Порядку № 45, які врегульовують в тому числі і правовідносини, що виникли у справі, рішення у якій оскаржуються, Суд доходить висновку, що для правильного вирішення справи № 620/18699/23 слід встановити розміри надбавки за особливості проходження служби та премію, що виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на момент виникнення права на перерахунок.»
Застосувавши до спірних правовідносин норми п. 5 Порядку № 45 (в редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103), з урахуванням висновку Верховного Суду, викладеного в постанові від 21 листопада 2024 року у справі № 620/18699/23, суд дійшов висновку, що в контексті спірних правовідносин єдиний правомірний варіант поведінки ГУ ДСНС України у Донецькій області вимагав зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
При визначенні розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ГУ ДСНС України у Донецькій області виходило з того, що за відповідною прирівняною посадою інспектора Бахмутського районного управління Головного управління ДСНС України у Донецькій області відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби становить 11%, премії 10%.
При цьому відповідач не довів належними та допустимими доказами, що 11% це середній розмір у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною посадою начальника частини у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, як того вимагає норма п. 5 Порядку № 45 (в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103).
Разом з цим те, що всупереч приписами п. 4 Постанови КМУ № 704 (в її первинній редакції) посадові оклади та оклади за спеціальним званням осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які обіймали відповідні посади станом на 01 січня 2023 року, визначені виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 01 січня 2018 року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 01 січня 2023 року, не може слугувати підставою для порушення (обмеження) прав іншої категорії осіб пенсіонерів, яким призначені пенсії відповідно доЗакону № 2262.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що дії відповідача, які полягали у визначенні в довідці від 22.11.2024 року №1729 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, яка видана позивачу на виконання рішення суду у справі № 200/5952/24, відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 11% та відсоткового розміру премії 10%, підлягають визнанню протиправними.
Зважаючи на предмет спору у цій справі, належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/5952/24, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 704 і Порядку № 45 вказати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою інспектора групи ДПН 39 ПДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області.
Застосований судом спосіб захисту подібний до того, який застосував Верховний Суд в рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зорустатті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справіЧахал проти Об`єднаного Королівства(Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як узаконі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справіАфанасьєв проти Українивід 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Відповідно до ч.2ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексув межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що слід визнати протиправними дії відповідача, які полягали у визначенні в довідці від 22.11.2024 року №1729 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, яка видана позивачу на виконання рішення суду у справі № 200/5952/24, відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 11% та відсоткового розміру премії 10% та зобов`язативідповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/5952/24, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 704 і Порядку № 45 вказати розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% та премії у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою інспектора групи ДПН 39 ПДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області з урахуванням висновків суду по цій справі.
Відповідно достатті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч.1ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України,при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч.8ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем було надано квитанцію № 2300-0714-9632-1228 від 25.01.2025 року про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з Відповідача на користь Позивача судового збору у розмірі 1 211,20 грн.
Керуючись ст.ст.2,5-10,72-90,139,242-246,205,250,255,257-263,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (87547, м. Маріуполь, вул. Карла Лібкнехта, 175, ЄДРПОУ 38652962) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, які полягали у визначенні в довідці від 22.11.2024 року №1729 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, яка видана ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/5952/24, відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 11% та відсоткового розміру премії 10%.
Зобов`язатиГоловне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (87547, м. Маріуполь, вул. Карла Лібкнехта, 175, ЄДРПОУ 38652962) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01 січня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/5952/24, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 704 і Порядку № 45 вказати розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% та премії у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою інспектора групи ДПН 39 ПДПЧ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області з урахуванням висновків суду по цій справі.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (87547, м. Маріуполь, вул. Карла Лібкнехта, 175, ЄДРПОУ 38652962) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 гривень (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Повний текст рішення складено та підписано 07 квітня 2025 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.В. Череповський