Рішення № 126511407, 07.04.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2025
Номер справи
160/1605/25
Номер документу
126511407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 рокуСправа №160/1605/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у перерахунку пенсії від 02.01.2025 №046050020672 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області з 30.03.2024, з дати призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 пільгової пенсії за Списком №1 здійснити йому перерахунок пенсії із зарахуванням до загального страхового стажу періодів роботи інженером у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» (Росія) згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 , листа від відділення Пенсійного Фонду Російської по м.Москва та Московської області від 24.05.2021 №209-15/4-7588 на №0400-010220-10/41570 від 24.03.2021, адресований Сервісному центру обслуговування громадян №17 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: з 03.11.2010 по 31.08.2011 ( 9 місяців 29 днів), з 04.10.2011 по 07.09.2012 ( 11 місяців 4 дні), з 19.10.2012 по 20.09.2013 ( 11 місяців 2 дні). Даний перерахунок здійснити ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати згідно довідки про заробітну плату Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» (Росія) №03-18/05 від 18.05.2021 у період його роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» (Росія).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком за Списком №1 зі зменшенням пенсійного віку з 30.03.2024р. З відповіді відповідача позивачу стало відомо, що при призначенні пенсії до страхового стажу не було зараховано періоди роботи у ТОВ "Інтеренерго" в рф, у зв`язку з тим, що з 01.01.2023 рф припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, тому до страхового стажу зараховуються періоди роботи на території РСФСР по 31.12.1991. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із зарахуванням спірних періодів роботи, проте рішенням від 02.01.2025 було відмовлено у перерахунку пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що 16.12.2024 позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії щодо врахування заробітку за період роботи на території російської федерації. Розглянувши дану заяву та перевіривши матеріали пенсійної справи позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області винесено рішення від 02.01.2025 № 046050020672 та відмовлено у проведення перерахунку. З 01 січня 2023 року російською федерацією припинено участь у зазначеній вище Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. У зв`язку з чим та у разі неприйняття найближчим часом відповідного нормативно-правового акта, Міністерством соціальної політики України (лист від 12.01.2023 № 411/2-23/54) та Пенсійним фондом України (лист від 27.12.2022 № 2800-030102-5/56080) узгоджено порядок дії при призначенні пенсії/поновленні раніше призначених пенсій громадянам, які проживали/працювали на території російської федерації. У листі серед іншого зазначено наступне: «При призначенні пенсій громадянам, які проживали/працювали на території російської федерації, призначаються на умовах, визначених Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058). Строки призначення пенсії визначаються відповідно до статті 45 Закону № 1058. При цьому: до страхового стажу зараховуються періоди роботи (служби) на території РРФСР по 31 грудня 1991 року.». Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії враховується за періоди страхового стажу, набутого на території України, на умовах, визначених частиною першою ст. 40 Закону № 1058. З огляду на зазначене, врахувати до страхового стажу періоди роботи з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 та до заробітної плати для обчислення пенсії заробітну плату відповідно до довідки від 18.05.2021 № 03-18/05 у період його роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» (росія), немає підстав, у зв`язку з припиненням з 01.01.2023 росією участі в угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 30.03.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Зазначене сторонами не заперечується.

Листом від 25.09.2024 №0400-010307-8/192476 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розглянуло заяву представника позивача з питання його пенсійного забезпечення, в якому зокрема зазначено, що довідок про заробітну плату за період роботи до 01.07.200 та документи підтверджуючі періоди роботи на території рф з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 ОСОБА_1 не надавав. З 01.01.2023 рф припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.01.1992, тому до страхового стажу зараховуються періоди роботи на території РСФСР по 31.12.1991.

26.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій зокрема просив перерахувати пенсію з 30.03.2024 із зарахуванням до загального страхового стажу періодів роботи інженером у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» (Росія) згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 , листа від відділення Пенсійного Фонду Російської Федерації по м.Москва та Московської області від 24.05.2021 №209-15/4-7588 на №0400-010220-10/41570 від 24.03.2021, адресований Сервісному центру обслуговування громадян №17 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: з 03.11.2010 по 31.08.2011 ( 9 місяців 29 днів), з 04.10.2011 по 07.09.2012 ( 11 місяців 4 дні), з 19.10.2012 по 20.09.2013 ( 11 місяців 2 дні). Даний перерахунок здійснити ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати згідно довідки про заробітну плату Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» (Росія) №03-18/05 від 18.05.2021 у період його роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» (Росія).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.01.2025 року №046050020672 про відмову у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 відмовлено у проведенні такого перерахунку.

Так, в рішенні від 02.01.2025 року №046050020672 зазначено зокрема наступне.

До заяви пенсіонера про перерахунок пенсії додатково були надані довідки №209-13/4-7588 від 24.05.2021, №03-18/05 від 18.05.2021. По довідці №335 від 15.05.2024 періоди пільгової роботи вже зараховані при первинному призначенні пенсії.

Довідку за №209-13/4-7588 від 24.05.2021 та №03-18/05 від 18.05.2021 не можливо прийняти до уваги, оскільки з 01.01.2023 рф припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.01.1992, пенсії особам, які проживали/працювали на території рф, до прийняття відповідного нормативно-правового акту, призначаються на умовах, визначених Законом №1058. До страхового стажу зараховуються періоди роботи на території РСФСР по 31.12.1991.

Не погоджуючись з відмовою відповідача у перерахунку пенсії із відповідним зарахуванням до страхового стажу спірних періодів роботи, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до визначення, яке міститься у статті 1 Закону № 1058-IVпенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

За змістом пункту першого частини першої статті 8 Закону № 1058-IVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

За змістом частини першої статті 24 Закону № 1058-IVстраховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IVстраховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IVперіоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Судом встановлено, що в наявна матеріалах справи копія трудової книжки позивача ТК-ІV 2946978 містить записи, згідно яких встановлено наступне:

ТОВ «Інтеренерго»

- з 03.11.2010 по 31.08.2011 прийнято у філіал в місті Новий Уренгой на посаду інженера;

- з 04.10.2011 по 07.09.2012 прийнято у філіал в місті Новий Уренгой на посаду інженера;

- з 19.10.2012 по 20.09.2013 прийнято у філіал в місті Новий Уренгой на посаду інженера з підготовки виробництва.

Згідно рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, період роботи з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 не зарахований до страхового стажу позивача у зв`язку з виходом України з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення.

Суд зазначає, що відомості про трудову діяльності позивача з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 на території рф містяться в трудовій книжці позивача серія НОМЕР_3 від 03.11.2010.

Довідкою про заробітну плату для нарахування пенсії ТОВ «Інтеренерго» №03-18/05 від 18.05.2021 підтверджується нарахування ОСОБА_1 заробітної плати з листопада 2010 по серпень 2011, з жовтня 2011 по вересень 2013.

Частиною першою статті 4 Закону № 1058-IV передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29 червня 2004 року № 1906-IVукладені й належним чином ратифіковані міжнародні договори України є невід`ємною частиною національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, укладання якого відбулось у формі закону, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України.

13 березня 1992 року в місті Москва підписано Азербайджаном, російською федерацією, Білоруссю, Таджикистаном, Вірменією, Туркменістаном, Казахстаном, Узбекистаном, Киргизстаном, Україною та Молдовою Угоду про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, яка базується на територіальному принципі.

Статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі Угода від 13 березня 1992 року) визначено, що пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 5 Угоди від 13 березня 1992 року встановлено, що вона розповсюджує свою дію на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть установлені законодавством держави-учасниць угод.

Згідно зі статтею 6 Угоди від 13 березня 1992 року призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди здійснюється за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільговій основі і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої із цих країн, а також на територіях колишнього СРСР за час до вступу в силу даної Угоди (пункти 1, 2 статті 6).

Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії (пункт 3 статті 6 вказаної Угоди).

Крім того, відповідно до положень Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, від 14 січня 1993 року (далі Угода від 14 січня 1993 року), а саме статті 6, працівники Сторони виїзду, які працюють на території Сторони працевлаштування, користуються правами та виконують обов`язки, що встановлені трудовим законодавством Сторони працевлаштування (включаючи питання трудових відносин, колективних договорів, оплати праці, режиму робочого часу та часу відпочинку, охорони та умов праці та інші). Трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Сторонами визнаються дипломи, свідоцтво та інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації.

Статтею 7 Угоди від 14 січня 1993 року встановлено, що питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.

Статтею 11 цієї ж Угоди встановлено, що необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Відповідно до частини третьої статті 6 Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудящих-мігрантів від 15 квітня 1994 року, ратифікованої Законом України № 290/95-ВР від 11 липня 1995 року, працівники користуються правами і виконують обов`язки, встановлені трудовим законодавством сторони працевлаштування.

Рішенням Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав N 01-1/2-07 від 26 березня 2008 року визначено, що норма пункту 3 статті 6 Угоди від 13 березня 1992 року встановлює правило, згідно з яким розмір пенсії визначається із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу, і застосовується при первинному призначенні пенсії в державах-учасницях Угоди. Конкретні періоди роботи для визначення середнього заробітку (доходу) при призначенні пенсії передбачаються пенсійним законодавством кожної держави-учасниці цієї Угоди.

Отже, наведенні положення Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, гарантуючи захист прав громадян у сфері пенсійного забезпечення, стосуються призначення пенсії та передбачають, що пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються лише при призначенні пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі №676/6166/16-а, від 16 квітня 2020 року у справі №555/2250/16-а від 17 червня 2020 року у справі №646/1911/17, від 21 лютого 2020 року у справі № 291/99/17 та від 06 липня 2020 року у справі № 345/9/17.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» постановлено вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві.

Суд зазначає, що не зарахований відповідачем до страхового стажу період роботи в рф з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 відноситься до періоду, коли приведені вище угоди були чинними для України, тому зазначені періоди мають бути зараховані до страхового стажу позивача.

Суд звертає увагу, що відсутність у відповідачів можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на території рф, не може бути підставою для відмови позивачу у реалізації його права на пенсійне забезпечення з урахуванням страхового стажу, набутого в іншій державі.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення у випадку повної, часткової, тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Позивач як громадянин України за умови підтвердження трудового стажу наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав, що узгоджується із правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17 та від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а.

Суд приходить до висновку, що відповідач, відмовляючись зараховувати періоди роботи в рф позивача з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 до страхового стажу при призначенні пенсії діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії із врахуванням спірних періодів роботи є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Таким чином, суд вважає за необхідне, зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до загального страхового стажу період роботи з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» інженером.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області з 30.03.2024, з дати призначення пільгової пенсії за Списком №1 здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням спірних періодів суд зазначає наступне.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, особа має право звернутись із заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Згідно матеріалів справи, позивачу призначено пенсію з 30.03.2024 року.

Із відповідною заявою про перерахунок пенсії із зарахуванням спірних періодів роботи позивач звернувся 26.12.2024.

Пенсія позивачу призначена у березні 2024 року та правовідносини, які склалися між сторонами, до моменту звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не мали характеру спірних, а тому саме з цією датою (дата звернення із заявою про перерахунок пенсії) суд пов`язує факт порушення прав позивача.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З урахуванням зазначеного суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії 26.12.2024 року з урахування зарахованих спірних періодів роботи з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 та довідки про заробітну плату №03-18/04 від 18.01.2021р.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду, в розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією від 17.01.2025 №0.0.4138691214.1, тому судовий збір у розмірі 605,60 грн. підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних відшкодувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.01.2025 №046050020672 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 03.11.2010 по 31.08.2011, з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтеренерго» інженером згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_3 від 03.11.2010 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 26.12.2024 року ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням періодів роботи з 04.10.2011 по 07.09.2012, з 19.10.2012 по 20.09.2013 та довідки про заробітну плату №03-18/04 від 18.01.2021р.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова