Єдиний державний реєстр судових рішень
Кегичівський районний суд Харківської області
Справа № 624/267/25
№ провадження 1-кп/624/48/25
УХВАЛА
про призначення судового розгляду
селище Кегичівка 10 квітня 2025 року
Кегичівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю т.в.о. секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження №12024226070000119, стосовно якого:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Ново Парафіївка, Кегичівського району Харківської області, українець, громадянин України, освіта середня, військовозобов`язаний, не одружений, на утриманні має одну неповнолітню дитину, не працює, інвалідом не являється, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає по АДРЕСА_2 , раніше не засуджений,
- у вчиненні кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,
ВСТАНОВИВ:
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» затверджено Указ Президента України, яким в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.
В подальшому дія воєнного стану в Україні неодноразово продовжувалась Указами Президента України та Законами України, станом на дату вчинення кримінального правопорушення Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, передбаченихКонституцієюта законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з ч. 2, 3, 4, 9 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначенів статті 1цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимогЗакону України«Про адміністративну процедуру».
Заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника. Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.
Порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимогЗакону України«Про адміністративну процедуру».
Згідно ч. 1 ст. 19 «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», особи, винні в порушенні цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом
Питання взяття на облік та порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» в редакції від 08 липня 2022 року (далі Постанова Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 ) та Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 в редакції від 24 серпня 2022 року «Про деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332)
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені впереліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 204.
Відповідно до п. 21 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі Портал Дія) повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі наявності в такої особи дітей подання заяви про взяття їх на облік можливе лише за наявності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження таких дітей, виготовленому на паперовому бланку (далі - е-свідоцтво про народження).
Для подання заяви особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, із увімкненою функцією геолокації, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.
Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту відповідно до відомостей, зазначених упункті 3цього Порядку, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.
Заява про взяття на облік в електронній формі, сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія та накладеним віддаленим кваліфікованим електронним підписом «Дія. Підпис» («Дія ID») особи, передається засобами Порталу Дія до інформаційної системи Мінсоцполітики для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Після включення відомостей про особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб така особа може сформувати засобами Порталу Дія електронну довідку, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та взяття на облік такої особи відповідно допункту 6-1цього Порядку.
Як фактичне місце проживання/перебування не можуть зазначатися адреси (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають.
Згідно зп.3,5,6,7,11Постанови КабінетуМіністрів Українивід 20березня 2022року №332,допомога надаєтьсящомісячно змісяця зверненнядо квітня2022року включнона кожнувнутрішньо переміщенуособу,відомості прояку включенодо Єдиноїінформаційної базиданих провнутрішньо переміщенихосіб,у такихрозмірах: дляосіб зінвалідністю тадітей -3000гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.
Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Для подання заяви з використанням мобільного додатку Порталу Дія внутрішньо переміщеній особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.
У разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року», зареєстрованого в Міністрестві юстиції України від 25 квітня 2022 року за № 453/37789, до відповідних територій з 24 лютого 2022 року відносився, зокрема, Красноградський район Харківської області.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13 липня 2023 року №199, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20 липня 2023 року за № 1225/40281, затверджено зміни до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, відповідно до якого Красноградський район з 24 лютого 2022 року по 09 червня 2023 року є територію можливих бойових дій.
Так, ОСОБА_4 , починаючи з введення правового режиму воєнного стану на території України та по 09 червня 2023 року будучи зареєстрованим зі своїми сином ОСОБА_5 та донькою ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживав разом зі свої малолітнім сином ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , в той час, як його донька ОСОБА_5 була зареєстрована за вищевказаною адресою, проте проживала окремо від батька ОСОБА_4 .
На початку вересня 2022 року у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації), код ЄДРПОУ 03196481, шляхом обману.
ОСОБА_4 реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном, а саме бюджетними коштами Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації) шляхом обману, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки у вигляді спричинення матеріальної шкоди державі і бажаючи їх настання, з метою отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, за допомогою мобільного додатка «Дія», в електронній формі подав заяву про взяття себе та своїх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на облік, як внутрішньо переміщених осіб, та на призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Під час заповнення вказаної заяви ОСОБА_4 пройшов електронну ідентифікацію та автентифікацію і зазначив, як адресу свого фактичного проживання внаслідок переміщення через бойові дії нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 , де насправді знаходиться відділення «Нової пошти» та магазин «М`ясо».
При цьому, діти ОСОБА_5 та ОСОБА_5 про вказані дії батька не були поінформовані.
09 вересня 2022 року на підставі поданої вищевказаної заяви ОСОБА_4 та його дітям ОСОБА_5 та ОСОБА_5 присвоєно статус внутрішньо переміщених осіб з місцем проживанням за адресою: АДРЕСА_3 та призначено допомогу у розмірі 8000,00 гривень щомісяця, з яких: 2000,00 гривень ОСОБА_4 , по 3000,00 гривень ОСОБА_5 та ОСОБА_5 .
В подальшому, після досягнення ОСОБА_5 повноліття, тобто з 01 жовтня 2022 року загальний розмір допомоги щомісяця виплачувався у розмірі 7000,00 гривень, з яких по 2000,00 гривень ОСОБА_4 , та ОСОБА_5 та 3000,00 гривень ОСОБА_5 .
Враховуючи зазначене, ОСОБА_4 , фактично не являючись внутрішньо перемішеною особою в контексті положення ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод переміщених осіб», завдяки внесенню до заяви про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб, недостовірні відомості про адресу свого місця переміщення, за період з вересня 2022 року по липень 2023 року безпідставно отримував державну соціальну допомогу внутрішньо переміщеним особам на себе та своїх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_5 у розмірі 78000,00 гривень, заподіявши шкоду державі в особі Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної (нинішнє Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської районної державної адміністрації) на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинив правопорушення - проступок, передбачений ч.1 ст. 190 КК України, а саме заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
Прокурор зазначив, про можливість призначення судового розгляду по справі та просив долучити до матеріалів справи цивільний позов керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської РДА до ОСОБА_4 про стягнення шкоди, завданої кримінальним правопорушенням у сумі 78000,00 грн.
Обвинувачений вказав про відсутність клопотань, щодо призначення справи до судового розгляду та проти прийняття цивільного позову не заперечив, отримав його копію з додатками.
Представник потерпілого, через канцелярії суду надав заяву про розгляд справи у її відсутність.
Так, підстав для закриття чи повернення обвинувального акту, інших обставин, які перешкоджають призначенню судового розгляду, у відкритому засіданні, не знайдено.
Питання про склад та формування списку осіб, які братимуть участь у судовому розгляді, з`ясоване.
Перед судом не заявлено про витребування певних речей і документів.
Запобіжний захід щодо обвинуваченого не застосовувався.
Вирішуючи питання про прийняття до розгляду в межах даного кримінального провадження цивільного позову, суд проходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1,2ст.61 КПК Україницивільним позивачем у кримінальному провадженні є юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка в порядку, встановленому цим Кодексом, пред`явила цивільний позов. Права та обов`язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.
Цивільним відповідачем у кримінальному провадженні може бути фізична особа, до якої пред`явлено цивільний позов у порядку, встановленому цим Кодексом (ч.1ст.62 КПК України).
За змістом ч.3ст.128 КПК Україницивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором.
Прокурор, який пред`являє цивільний позов у кримінальному провадженні, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді, передбачених ч. 4ст. 25 Закону України «Про прокуратуру».
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч. 3ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»).
З огляду на викладене, цивільний позов містить обґрунтування наявності підстав для здійснення прокурором представництва інтересів держави в суді.
Судом також встановлено, що під час досудового розслідування цивільний позов потерпілим Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської РДА до обвинуваченого ОСОБА_4 не пред`являвся.
Ухвалою Кегичівського районного суду Харківської області від 19 березня 2025 року на підставі обвинувального акту за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст.190 КК України, призначене підготовче судове засідання.
Судовий розгляд даного кримінального провадження розпочатий не був.
Згідно з ч. 4ст. 128 КПК Україниформа і зміст позовної заяви відповідають вимогам, встановленим до позовів, які пред`являються у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1ст. 317 КПК Українидокументи, інші матеріали, надані суду під час судового провадження його учасниками, судові рішення та інші матеріали, що мають значення для цього кримінального провадження, долучаються до обвинувального акта і є матеріалами кримінального провадження.
На підставі викладеного, суд вважає за можливе долучити до обвинувального акта цивільний позов про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням та розглянути вказаний цивільний позов у кримінальному провадженні за правилами, встановленимиКПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 61, 62, 128, ч.1 ст.314, 317 ч.2 ст.369, ч.1 ст.372, ч. 2 ст.392 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
Призначити у цьому кримінальному провадженні судовий розгляд у відкритому судовому засіданні об 11 год 00 хв 06 травня 2025 року у приміщенні суду (вул. Миру, 26, смт Кегичівка, Харківська область).
Клопотання прокурора задовольнити.
Долучити цивільний позов керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Управління соціальної та ветеранської політики Берестинської РДА до ОСОБА_4 про стягнення шкоди, завданої кримінальним правопорушенням у сумі 78000 гривень, прийняти до розгляду у цьому кримінальному провадженні, відповідно до положень ч. 5ст.128 КПК України.
Роз`яснити сторонам кримінального провадження, що права та обов`язки цивільного позивача і відповідача виникають з моменту подання позовної заяви суду.
В засідання викликати сторони кримінального провадження.
Підготувати пам`ятки про права та обов`язки для надання особам, які беруть учать у судовому розгляді.
Судовий розгляд підлягає здійсненню Кегичівським районним судом Харківської області, у складі головуючої судді ОСОБА_1 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1