Рішення № 126480650, 09.04.2025, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2025
Номер справи
280/1050/25
Номер документу
126480650
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09 квітня 2025 року Справа № 280/1050/25 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, м.Вінниця, район "Поділля", вулиця Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, зарахувати ОСОБА_1 , до вислуги років, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» весь період його роботи в органах прокуратури на прокурорських посадах, а саме з 04 січня 2006 року по 12 лютого 2025 року та весь період його проходження служби в органах внутрішніх справ України з 17 серпня 1998 року по 15 грудня 2005 року включно;

- визнати протиправним Рішення № 083950019572 від 06 лютого 2025 року ГУ ПФУ у Вінницькій області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату №21-28 від 24 січня 2025 року виданої Запорізькою обласною прокуратурою та про переведення на цей вид пенсії;

- зобов`язати ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату №21-28 від 24 січня 2025 року виданої Запорізькою обласною прокуратурою та перевести його на цей вид пенсії.

Суддею встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому протиправно відмовлено відповідачем у переході із пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв`язку із невідповідністю ім`я та прізвища, яке вказано у заяві про перехід із пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, фактичним паспортним даним позивача. Вказує про можливий технічний збій на «Веб-портал» під час подання заяви, що і призвів до формування заяви із неправильним прізвищем та ім`ям позивача. Позовну заяву просить задовольнити.

Ухвалою суду від 17 лютого 2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Також, вказаною ухвалою судді від відповідача витребувано засвідчені належним чином копії матеріалів звернення позивача із заявою про призначення пенсії, а також детальний розрахунок стажу позивача, проведеного за результатами його звернення.

04 березня 2025 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на адресу суду надійшов відзив на позов, у якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на наступне. Так, за результатом розгляду поданої заяви відповідачем встановлено, що прізвище особи, яка звернулась з відповідною заявою через вебпортал, не співпадає з прізвищем особи, зазначеним у паспорті громадянина України НОМЕР_2 , виданому 20 лютого 1997 року Жовтневим РВ УМВС України у Запорізькій області, копія якого подана разом з заявою про переведення на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З огляду на викладене, органом Пенсійного фонду відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Вимоги щодо зарахування до вислуги років, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" весь період його роботи в органах прокуратури на прокурорських посадах з 04 січня 2016 року по 12 лютого 2025 року та весь період проходження служби в органах внутрішніх справ України з 17 серпня 1998 року по 15 лютого 2005 року включно, а також з урахуванням довідки про заробітну плату №21-28 від 24 січня 2025 року вважає безпідставними, оскільки оскаржуваним рішенням відповідач не відмовляв позивачу у такому зарахуванні. Звертає увагу суду на те, що підставою для відмови у розгляді заяви позивача стала виключно розбіжність прізвища зазначеного у заяві ( ОСОБА_2 ) з прізвищем зазначеним у паспорті громадянина України ( ОСОБА_3 ), а також у імені особи, яка зверталась з відповідною заявою, з іменем зазначеним у паспорті, а саме у заяві зазначено « ОСОБА_4 », у паспорті ОСОБА_5 . З огляду на вказане, у задоволенні позову просить відмовити.

06 березня 2025 року представником відповідача до суду через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд» на виконання вимог ухвали судді від 17 лютого 2025 року надано розрахунок стажу позивача, проведеного за результатами його звернення від 29 січня 2025 року, з урахуванням якого страховий стаж позивача становить 25 років 10 місяців 15 днів, в тому числі стаж на посаді прокурора 26 років 4 місяці 25 днів.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.

Судом установлено та матеріалами справи підтверджено, що 29 січня 2025 року позивач, будучи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 28 червня 2023 року звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України через вебпортал із заявою про переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

У графі, де зазначаються прізвище, ім`я та по батькові заявника вказано « ОСОБА_6 ».

Зазначену заяву за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії №083950019572 від 06 лютого 2025 року, у зв`язку із наявністю розбіжності прізвища зазначеного у заяві ( ОСОБА_2 ) з прізвищем зазначеним у паспорті громадянина України ( ОСОБА_3 ), а також розбіжності у прізвищі, у імені особи, яка зверталась з відповідною заявою, з іменем зазначеним у паспорті, а саме у заяві зазначено « ОСОБА_4 », у паспорті ОСОБА_5 .

Вважаючи вказане рішення протиправним позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначено Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Абзацом 22 статті 1 Закону №1058-IV визначено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Пенсійне забезпечення прокурорів та працівників прокуратури визначено в Законі України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року (далі - Закон №1697).

Своєю чергою, підстави та порядок призначення пенсії за вислугу років визначено статтею 86 Закону №1697-VII, що дає право на пенсію за вислугу років.

Зокрема, відповідно до вимог частин першої, другої вказаної норми прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до вимог частин 6-8 статті 86 «Про прокуратуру», до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України;

на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.

Згідно частини тринадцятої статті 86 Закону №1697 пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному управлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Наказом Пенсійного Фонду України «Про затвердження типових інформаційних карток послуг у сфері пенсійного забезпечення, ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, платежів» від 23 липня 2021 року № 102 (далі Наказ 102) затверджено типові інформаційні картки послуг у сфері пенсійного забезпечення з: призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру"; призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру"; призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про прокуратуру"; перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Так, для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» подається:

-заява;

-паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України);

-документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), передбачений (крім пунктом 2.27 розділу II Порядку № 22-1;

-документи про страховий стаж, передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку 22-1;

-довідки про заробітну плату;

-документи, які засвідчують особливий статус (за наявності), передбачені пунктом 2.6 розділу II Порядку № 22-1;

-документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, та особиста декларація про відсутність громадянства держави- окупанта (для призначення пенсії громадянам України, які зареєстровані на території Автономної республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації);

-довідка про реєстрацію місця проживання особи, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1. розділу 1 Порядку 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява та документи подаються в:паперовій формі;електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи ВаnkID. До заяви додаються скановані копії документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє, заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації на вебпорталі.

Аналогічні положення щодо необхідності повідомлення заявника про необхідність надання додаткових документів передбачена і абзацом п`ятим пункту 1.8 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

За приписами абзацу сьомого пункту 1.8 розділу I Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.2 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу. Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Згідно з абзацом третім пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.24 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» для визначення розміру пенсії за нормами Закону для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого, п`ятого-шостого, восьмого-дев`ятого, дванадцятого пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац чотирнадцятий пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

З системного аналізу вищенаведених норм Наказу № 102 та Порядку № 22-1 слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення/перерахунок пенсії) разом з поданими документами зобов`язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів, необхідність дооформлення документів та необхідність їх надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії/переведення з одного виду пенсії на інший. При цьому, у разі подання заяви в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія.

Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює призначення пенсії з дня прийняття заяви про призначення пенсії (перегляд розміру пенсії з дати її призначення).

Судом встановлено, що 29 січня 2025 року позивач через вебпортал звернувся до органів пенсійного фонду із заявою про переведення із пенсії по інвалідності ІІ групи яку останній одержує з 28 червня 2023 року, на пенсію за вислугою років.

Під час опрацювання заяви позивача відповідачем виявлено розбіжності в частині зазначення прізвища, вказаного у заяві ( ОСОБА_2 ) з прізвищем зазначеним у паспорті громадянина України ( ОСОБА_3 ), а також у імені особи, яка зверталась з відповідною заявою, з іменем зазначеним у паспорті, а саме у заяві зазначено « ОСОБА_4 », у паспорті ОСОБА_5 .

Тобто, з метою переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років позивачу необхідно було дооформити раніше поданий пакет документів разом із заявою від 19 січня 2025 року, наприклад, шляхом подання заяви (уточнення)даних із зазначенням правильного прізвища та ім`я заявника, яке відповідає його паспортним даним.

Однак, всупереч Наказу № 102 та Порядку № 22 жодних повідомлень про необхідність дооформлення документів за заявою від 29 січня 2025 року відповідач через електронний кабінет користувача вебпорталу позивачу не направляв, що позбавило останнього права здійснити перехід із пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років.

Доказів протилежного матеріали справи не містять, що свідчить про формальний підхід відповідача до розгляду заяви позивача від 29 січня 2025 року. Також, вказані дії відповідача суперечать пункту 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1, що у сукупності із раніше вказаним свідчить про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області № 083950019572 від 06 лютого 2025 року в судовому порядку.

Вимоги позивача щодо зарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області до вислуги років, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» весь період його роботи в органах прокуратури на прокурорських посадах, а саме з 04 січня 2006 року по 12 лютого 2025 року та весь період його проходження служби в органах внутрішніх справ України з 17 серпня 1998 року по 15 грудня 2005 року задоволенню не підлягають, оскільки оскаржуваним рішенням відповідач не вирішував питання наявності та зарахування такого стажу.

Тому, суд відмовляє і у задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату №21-28 від 24 січня 2025 року виданої Запорізькою обласною прокуратурою та перевести його на цей вид пенсії з огляду на необхідність визначення відповідачем наявності достатнього стажу відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі наданих позивачем документів.

Натомість, суд у відповідності до статті 5 КАС України має право вийти за межі позовних вимог для здійснення забезпечення ефективного способу захисту шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву позивача від 29 січня 2025 року про переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-УІІ від 14 жовтня 2014 року, з урахуванням висновків суду.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №083950019572 від 06 лютого 2025 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву від 29 січня 2025 року про переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням мотивувальної частини судового рішення в адміністративній справі за № 280/1050/25.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 09 квітня 2025 року.

Суддя Д.В. Татаринов